fbpx
PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a poslancom Matúšom...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a poslancom Matúšom Šutajom Eštokom o aktuálnych politických  témach

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a poslancom Matúšom Šutajom Eštokom o aktuálnych politických  témach

Témy Podcastu :

– Je darovanie Migov 29 vládou bez dôvery protiústavné?

– Ako sa k tomuto aktu postaví opozícia?

– Pridajú sa poslanci Hlasu pod prípadne podanie na Ústavný súd?

– Hlas v posledných troch prieskumoch padol na druhé miesto v preferenciách za Smer. Ako v Hlase čítajú tento trend?

– Pellegrini vyhlásil, že nebude v jednej vláde s Ficom, znamená to, že koalícia je nemožná, alebo len to, že ako osoby nebudú v jednej vláde?

– Aká je diskusia v Hlase. Viac sa preferuje budúca koalícia na pôdoryse súčasnej opozície, alebo to Hlas riskne a pôjde do koalícia aj s koaličnými stranami? V tom prípade by však musel obetovať značnú časť svojho volebného programu. Stálo by to Hlasu za to?

– Dnes vstúpil do Hlasu Michal Kaliňák, aké nové posily ešte pribudnú.

– Hlas rokuje o spolupráci s Dobrou voľbou, tá si však kladie podmienku, že Hlas nesmie ísť do koalície zo Smerom. Je to prijateľné?

– Má ešte Matovič šancu obhájiť parlamentný status?

Čo sa deje v opozícii? Nie sú vyjadrenia väčšiny koaličných strán o tom, že Hlas je prijateľný bozkom smrtí pre túto stranu?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení, dovoľte, aby som vás privítal pri pravidelnom podcaste Veci Verejných. Dnešným hosťom bude poslanec NR SR a generálny manažér strany Hlas, Matúš Šutaj Eštok. Vitajte.

Matúš Šutaj Eštok: Dobrý deň prajem, ďakujem za pozvanie.

Roman Michelko: Vo chvíľach, kedy toto nahrávame, vrcholí dráma. Neviem, či to nazvať, že právni dilentanti. Niekedy sa hovorí, že drzosť je dar, lebo inak sa to nedá povedať. Vláda s poverením, ale bez dôvery, s oklieštenými právomocami sa rozhodla, že mieni posunúť naše Migy na Ukrajinu. Najprv sa hovorilo o tom, že malo byť aspoň uznesenie NR SR, zdá sa, ani tam by to neprešlo. Extrémny farizej Matovič hovorí, že treba meniť ústavu. Jeho poslanci na výboroch sa zdržali, neprijalo sa rozhodnutie, exces Osuského ,,sláva Ukrajine“, to sme všetci videli. Vy ste právnik, pre mňa bolo úplne absurdné, ak od začiatku bol taký naratív, že spýtame sa ústavných právnikov. Pri všetkej úcte, niektorí ústavní právnici ako Giba, urobia presne, čo chce, ktokoľvek. Máme tu Bujňáka, to je jeden ústavný právnik, máme tu Kubinca, to je druhý ústavný právnik. To čo je, to je právny názor, absolútne nezáväzný. Jediný oprávnený orgán je Ústavný súd, ten môže dať prioritné rokovanie a podobne. Môže dať stanovisko. Ako Vy toto vnímate ako právnik a aj ako politik?

Matúš Šutaj Eštok: Dovoľte mi na úvod, možno zarámcovať tú debatu o Migoch. Je to druhý, alebo tretí mesiac, ak je to, či darujeme, alebo nedarujeme tie stíhačky, hlavnou témou slovenskej politiky. Je to v situácií, kedy NBS zverejnila prognózu, že inflácia je najvyššia za posledných 25 rokov. Na úrovni 15,4 % je zdražovanie, keď vo februári potraviny stúpli o 28%, keď tu stále je problém, že živnostníci, drobní a strední podnikatelia, majú obrovský problém s faktúrami za energie, keď od začiatku roka vláda nevyriešila tieto ich existenčné problémy. Dôchodcovia sa prepadávajú do pásma chudoby, mladé rodiny sa boja mať deti, pretože nevedia, ako to existenčne utiahnu. Tak v tejto, vláda bez mandátu nerieši nič iné, iba Migy a Ukrajinu. Namiesto toho, aby riešila Slovensko. Je to vláda odvolaná, mala by iba svietiť a kúriť. Preto je absurdné, že rokujú a prijímajú zákony, ak nejaké zákony chcú prijať, tak by to malo byť pre pomoc ľuďom. Vieme, že za tri roky to neboli schopní urobiť, tak nemôžeme očakávať, že v závere svojej hroznej existencie, by s takýmto niečím prišli, tak preto prekrývajú túto situáciu, že zlyhali, a snažia sa zo seba urobiť akýchsi štátnikov, a predbiehajú sa v tom, kto čo prvý sľúbi, a zapáči sa štátnikom v Európe. To vidíte na vyjadreniach Hegera, Naďa, snažia sa prekryť to, že zlyhali na Slovensku. Tvária sa, že oni sú veľkí svetoví lídri, ktorí v tomto konflikte veľmocí, ako ho nazval aj pápež František, sa snažia zvrátiť kolobeh dejín.

Roman Michelko: Aby bolo jasné, vláda má obmedzené kompetencie, ale bohužiaľ parlament nemá. Máme tam neskutočné množstvo všelijakých atómoviek, o absolútnom zúfalstve Hegera svedčí, aj keď od neho zamestnávatelia požadovali, aby nešli bez kontroly všelijaké atómovky, ktoré majú obrovský dosah na rozpočet. On pokrčil plecami a povedal, ja nemám žiaden vplyv na parlament. Vstali a odišli. Parlament si ide svoje, sú tam aj úplné absurdity, ako 500 eur za volebnú účasť. Čo pravdepodobne, nikto okrem 37 expertov z OĽaNO nedá. Ale sú tam aj mnohé iné veci, ktoré sú problematické. Niektoré prechádzajú, niektoré neprechádzajú. Teraz je úplný legislatívny chaos, napriek tomu, že je vláda bez dôvery, tak parlament môže ešte všeličo vyparatiť.

Matúš Šutaj Eštok: To ste zhrnuli celého premiéra Hegera, ktorý za nič nemôže, za nič nenesie zodpovednosť, nevie rozhodnúť, takýto bol v OĽaNO, taký je aj v tom novom projekte Demokrati, taký istý je aj vo vláde. Je absurdné, že tu deväť a pol mesiaca budeme svedkami, že parlament bude vyčíňať, a politické strany si budú robiť v parlamente kampaň. Na tejto schôdzi máme 150 návrhov zákonov. Ja to nedokážem pochopiť. Vláda bez legitimity, parlament bez dôvery.

Roman Michelko: Koľko je poslaneckých?

Matúš Šutaj Eštok: Absolútna väčšina je poslaneckých. Tu si každý ide robiť svoju kampaň, toto nemá  s riadením krajiny absolútne nič spoločné. Ako sľubovali v programovom vyhlásení vlády,  legislatívnu predvídateľnosť, no, že budú kľúčové zákony prijímať iba k 1.1. Porušili všetko, pošliapali všetko to, čo sľúbili. Slovensko dnes nekráča dopredu, ale my sa vzďaľujeme, my sa vraciame späť v čase a úlohou novej vlády bude celý tento chaos zastaviť, a pohnúť Slovensko dopredu, pretože s týmito ľuďmi ho nepohneme.

Roman Michelko: Vráťme sa k tým Migom. Bol utajený, alebo neverejný Brannobezpečnostný výbor a bol aj Zahraničný výbor, ktorý bol skrečovaný, lebo niektorí koaliční poslanci robia obštrukciu. To je nóvum, že koaliční poslanci robia obštrukciu s pokrikmi ako, ,,Sláva Ukrajine“, ale to už patrí k folklóru. Vy ste v Ústavnoprávnom výbore, zrejme máte informácie, samozrejme bol neverejný. Nedá sa úplne otvorene hovoriť, aké máte informácie, aké boli argumenty. Nebolo prijaté žiadne uznesenie, lebo zrazu Matovič je právny purista, a jediný, úplne absurdné. 21 % ľudí nemá problém s tým, že by sme mali dať Migy Ukrajine. Je to teda politický neatraktívny krok, ktorý kovaný populista Matovič nechce. On je psychický narušený, ale je mazaný, chce dať čierneho Petra do rúk niekomu inému. Chcel to dať prezidentke, ak už parlament, tak ústavnou väčšinou a podobné veci. On bol ten, kto dal Naďa na druhé miesto, tesne potom, čo nadával na Líbyu, Sýriu, a na všetky tieto veci. Ako to bolo na tom výbore, aké boli argumenty, boli schopné nemé tváre z OĽaNO argumentovať, čo im tam napísali, čo majú hovoriť.

Matúš Šutaj Eštok: Z Igora Matoviča sa po povalení vlády stal zrazu opozičný politik. Zrazu sa snaží celé Slovensko, že on nebol súčasťou tejto najhrôzostrašnejšej vlády v histórii celej republiky. Že on je opozičný politik, a tak sa aj začal správať. Je to absurdné, verím tomu, že tomu ľudia neuveria. Neriešme toto, že toto nie je najpodstatnejšia vec pre ľudí. Ale niekoľko krát si po jazyku pošliapali, tak premiér Heger, tak minister Naď, tak Igor Matovič, aj pani prezidentka. Pretože sa tu neustále pingpongoval ten problém, či vláda má kompetenciu zákonnú, či parlament môže. Je niekoľko právnych názorov a Vy ste správne povedali, že iba Ústavný súd môže dať na toto právne záväzne stanovisko, či na toto kompetencie vláda má. Preto my v Hlase, spochybňujeme to, čo predviedla dnes vláda, kedy na online rokovaní,  rozhodla o darovaní Migov, s odvolaním sa na iný paragraf v zákone, a na nejakú medzinárodnú zmluvu. Je to porušenie ústavy, vláda na to kompetenciu nemá, ide o rozhodovanie v závažných veciach zahraničnej, ale aj vnútornej politiky. A vláda, ktorá nemá dôveru, o takomto niečom rozhodnúť nemôže. Ak chcú byť pekní v zahraničí, tak si to mali uvedomiť, kedy nás dostali do predĺženia tejto agónie, a nastavili voľby na 30.septembra. Tie voľby mohli byť pokojne už teraz, v tomto čase, koncom marca. Už to mohla byť nová vláda, ktorá by mala legitimitu a mohla by rozhodnúť, či darovať Migy, či rešpektuje vôľu 21%, ktorí darovať Migy chcú, alebo toho zvyšku, ktorí sú proti. Ja si myslím, že politici by mali konať tak, aby vykonávali vôľu ľudí na Slovensku, na to sú zvolení. Na to majú mandát.

Roman Michelko: Naď hovoril, že má nejaké expertné stanovisko, ktoré nikomu neukázal.

Matúš Šutaj Eštok: To je presne on, oni klamú, klamú, klamú. Oni klamú ráno, klamú na obed, klamú večer. Takto ako klame Naď, to ani Matovič neklame.

Roman Michelko: V dôvernom režime bolo prezentované to stanovisko poslancom Brannobezpečnostného, alebo Zahraničného výboru. Máte o tom nejaké informácie, existuje vôbec nejaké stanovisko, nejaká argumentácia?

Matúš Šutaj Eštok: Neexistuje nič. Nič, čo by sme reálne videli, kde bola čo i len trojstranová analýza, ktorú by urobil študent právnickej fakulty v treťom ročníku. Neexistuje nič. Oni si z Ústavy urobili trhací kalendár, tvária sa, že oni sú tí najväčší demokrati. Nemajú žiaden problém pošliapať ten základný kameň štátu, tú Ústavu.

Roman Michelko: V dvoch rovinách, aby som bol maximálne objektívny. Mnohých ľudí možno prekvapilo stanovisko vášho predsedu Pellegriniho, ktorý povedal: Ak to vláda dá, tak dá. Nijako zásadne neprotestoval, tak nejako rezignovane to konštatoval. Ja predpokladám ako koncovku tohto aktu vlády, podanie na Ústavný súd. Žiaden poslanecký klub nemá 30 podpisov na podanie. Ak napríklad Smer iniciuje podanie na Ústavný súd, Hlas sa podpíše pod to?

Matúš Šutaj Eštok: My sme to komentovali, že je to ich zodpovednosť a za svoje činy si budú zodpovednosť niesť. To nie je tak, že prijmete niečo vo vláde, a umyjete si nad tým ruky. Tak ako budú niesť zodpovednosť za tie tisíce mŕtvych počas pandémie, kedy už je vznesené a začaté trestné stíhanie vo veci manažovania pandémie. Nejaký politik tú zodpovednosť za úmrtia niesť bude a rovnako nejakí politici niesť zodpovednosť za to, ako sa rozhodli. Preto je pán Naď dnes taký nervózny, a na každej jednej tlačovke útočí na nás, pretože sa bojí.  On sa bojí tej zodpovednosti, ktorá príde, tá spravodlivosť je slepá na konci dňa.

Roman Michelko: Vráťme sa k tej otázke…

Matúš Šutaj Eštok: Áno a tam som smeroval. Z môjho pohľadu ako právnika, každá vec, kde sú vážne pochybnosti, že je v rozpore s ústavou, by sme mali konať, a obrátiť sa na Ústavný súd. Ja som nevidel ešte nejaké kvalifikované podanie, určite sa o tom poďme baviť a teraz je jedno, či ide o Migy, alebo akékoľvek iné rozhodnutie. Ak vláda raz porušila mandát, porušila Ústavu , musí za to niesť zodpovednosť. Treba, aby konanie nejaké začalo, a v tomto prípade tá iniciatíva je na poslancoch.

Roman Michelko: Ja to beriem tak, že budete kolegov presviedčať, aby sa zúčastnili na tvorbe podania, alebo minimálne podpísali to. Fajn, treba ešte jednu vec povedať, včera som mal tiež reláciu, a strašne veľa ľudí sa ma pýtalo, že aká je zodpovednosť. Tým, že o tom hlasoval kolektívny orgán, vláda, treba povedať, že osobná zodpovednosť je problematická. Treba tiež povedať to, aby ľudia nemali nereálne očakávania. Parlament často krát prijíma zákony, ktoré Ústavný súd neskôr vyhlási za protiústavné. Tam je potom procedúra, že do šiestich mesiacov, musia urobiť nápravu v zmysle nálezu Ústavného súdu. V prípade, ak by to parlament ignoroval, tak dané časti zákona, prestávajú platiť. Ale nemá to žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť. Treba ďalšiu vec povedať, toto ide mimo parlament, ale keby parlament, akúkoľvek divočinu odhlasoval, tak v Ústave je jeden odsek, ktorý definuje, že nikdy, a za žiadnych okolností nie je možné postihovať poslanca za jeho hlasovanie, a to ani po skončení jeho mandátu. Aby sme nedávali plané nádeje.

Matúš Šutaj Eštok: Veľmi presne ste to aj právnicky vyjadrili. Ja to poviem na tej paralele s tým šialenstvom, ako bola pandémia manažovaná. Áno, aj vtedy boli prijaté rozhodnutia, tiež nad tým kývli hlavou, ale na základe týchto rozhodnutí došlo k stavu, došlo k tomu, že sme tu mali rekordnú nadúmrtnosť. Nejakých 14 000 ľudí navyše zomrelo. Tu sa vrátim k tomu, vláda sa rozhodla ako sa rozhodla. Ale teraz je ten krok B, prosím nezaťahujte nás do konfliktu, ktorý nie je našim konfliktom. Ako keby sme si namaľovali terč na územie Slovenskej republiky, v čase kedy aj pápež František hovorí o mieri, tak my konáme opačne. Preto sa títo ľudia boja, že za toto budú niesť zodpovednosť.

Roman Michelko: No politickú určite, o trestnoprávnej by som veľmi pochyboval.

Matúš Šutaj Eštok:  To určite. Už sa dostaneme do divného typu politiky, ak sa budeme politikom za ich rozhodnutia vyhrážať trestnoprávnou rovinou. Potom nie ste iný ako je Matovič.

Roman Michelko: Nie všetci ľudia to takto chápu.

Matúš Šutaj Eštok: Našou úlohou je, aby sa tá verejná debata vrátila opäť do normálu. Čo sa tu udialo za necelé 4 roky, je tá spoločnosť absolútne rozpoltená. Ľudia sa hádajú, taká zlá situácia, také zlé smerovanie, aké máme na Slovensku aj z viacerých, ktoré máme k dispozícií. To nie je nikde na svete, to hovorím smrteľne vážne. To presvedčenia národa, že krajina nejde dobrým smerom je rekordné, najvyššie na svete. Musí tu prísť vláda, ktorá tú politiku bude robiť ináč. To nebude iba  vyhrážanie sa trestnoprávnymi stíhaniami a rôznymi kovbojčinami. Zase sa tu musí vrátiť odbornosť, práca pre ľudí, aby sa ľudia nestarali o to, či vláda robí nejaké bláznovstvá, ale aby videli vládu, ktorá opravuje Slovensko. Ktorá dokončuje to, čo je tu rozrobené, aby sa ľudia na Slovensku mali lepšie. Lebo títo ľudia to nerobia, oni iba vkuse hľadajú konflikt, nejakú škriepku, ale ja neviem o žiadnej pomoci, ktorú by pre ľudí táto vláda hľadala. Toto bude veľká výzva.

Roman Michelko: Majú atómovky, sú oblepené plagáty. Dvesto eur a tak.

Matúš Šutaj Eštok: Ale to sú atómovky, ktoré hodíte, a ostane po nich spálená zem. Čo na konci dňa spôsobia, to obrovské zadĺženie, o tom tu dnes médiá mainstreamu nerozprávajú.

Roman Michelko: Niektoré áno, zasa…

Matúš Šutaj Eštok: Niektoré áno, ale tie kľúčové, tie ich liberálne média, ktoré ich držia, lebo sa boja čo sa tu na Slovensko vráti. Čo by sa dialo v tých médiách, keby tu bola vláda ľavicová, ktorá by prijímala takéto kroky, veď tie médiá by išli zošalieť. Dnes sa to ticho toleruje.

Roman Michelko: Matovič nie je ich úplne veľkým obľúbencom, majú iné kone. Prekročme ďalší krok a povedzme tej budúcnosti. Včera boli prieskumy, pred týždňom, a ukazuje sa nejaký trend, že Hlas sa dostáva na druhé miesto, tuším v troch prieskumoch sa Smer dostal na prvé miesto. Je to ešte na úrovni štatistickej chyby, ak sa nič zásadné nestane, tak jeden z tejto dvojice bude prvý, a jeden druhý na páske. Obaja majú v nadpise sociálna demokracia, programovo sú si blízke, ale dnes je najväčšia téma špekulantov, s kým pôjde Hlas. Ešte predtým, aby sme postúpili, tak boli medializované rozhovory s Dobrou voľbou, Hlina odišiel, Baťo ťahá ďalej, ale jasne povedal, že na kandidátku nemôže, lebo by to bolo bizarné. Pre mňa je divná podmienka, že Dobrá voľba by išla s Hlasom, len ak verejne deklaruje neochotu, ísť do koalície so Smerom. V akom stave sú tieto rokovania? Pokiaľ si pamätám, Raši povedal niečo v tom zmysle, že to nebude žiadna koalícia, ale individuálne tam prídu nejakí ľudia. Dobre Drucker je známy, potom tam vidím  Cséfalvayovú, Fedora, a potom všetci ostatní už sú preč.Becík je síce už u váš ale inak, Dolinková detto. Takže nejaký gravitačný priestor tam bol aj pred týmto. Až takéto požiadavky majú? Sú to vôbec prijateľné požiadavky?

Matúš Šutaj Eštok: Pôjdem postupne, začnem prieskumami. My sme vždy k ním pristupovali s pokorou, a veľkou dávkou zodpovednosti. Od kedy sme vznikli, tak ten tlak na nás bol, že sme sa vždy umiestňovali na prvom mieste, a potom sa aj ten maratón ťažko beží. Je to dobré pre nás v tomto čase, že tá politika sa musí vrátiť späť k ľuďom. Dennodenné problémy, ktoré Slovensko trápia, to je inflácia, to sú energie, to sú problémy miest a samospráv. Preto v týchto hodinách, máme celoslovenský kongres miest a obcí, kde máme viac ako 500 primátorov a starostov, ktorí boli s našou podporou zvolení, keďže sa nám tie voľby, ako strane podarilo vyhrať, a dnes prezentujeme aj posilu do strany Michala Kaliňáka. Je to meno, ktoré netreba predstavovať. V tesnom závere sa mu nepodarilo vyhrať voľby na prešovského župana, a myslím si, že viac ako 85 000 hlasov priniesol, preto to bude veľmi dobrá posila. Týmto smerom chceme ísť, chceme mať spojencov, ako sú mestá a obce, chceme mať spojencov pracujúcich, chceme mať spojencov spomedzi zamestnávateľov, chceme mať spojencov medzi dôchodcami, pracujúcimi, a touto cestou pôjdeme, a preto vám budeme predstavovať aj ďalšie zaujímavé mená. Môžem sľúbiť, že Mišo Kaliňák, nebola posledná posila, a budeme predstavovať ešte minimálne 5 zaujímavých ľudí. Sú to ľudia, ktorí politicky majú čo priniesť, a preto by som ešte Hlas neodpisoval. Naším cieľom je jednoznačne voľby vyhrať, a chceme Slovensku vrátiť budúcnosť. Čo sa týka rokovaní s Dobrou voľbou, pamätáte si aj ,keď vznikla strana Smer, tak krátko po vzniku sa snažila vytvoriť akýsi integračný priestor na všetky tie strany, ktoré boli naľavo. Na konci dňa aj zhltla väčšinu strán. Dnes tu každý hovorí o akomsi spájaní. O spájaní hovoria najmä pravicové bloky, vidíte, ako sa spojil Dzurinda s Kollárom. O 15 minút sa rozpojili, a spojili sa s Hegerom, Jablko, ktoré má ambíciu minimálne 20% a podobné absurdity. Každý tu hovorí o spájaní, my sme sa rozhodli konať, my sme stranu Dobrá voľba vnímali ako stranu odborníkov. Ja sa priznám, že som nezachytil, že by si dávali takúto podmienku.

Roman Michelko: Baťo o tom hovoril.

Matúš Šutaj Eštok: Priznám sa, že o tom absolútne neviem nič, a ani táto podmienka, pre nás nie je relevantná. Áno, má zmysel urobiť niečo ako urobil Smer, že sa do veľkej strany ako je Hlas, integrujú práve takéto malé strany, ako je Dobrá voľba. Rokujeme aj s nejakými menšími stranami.

Roman Michelko: Bekmatov so Socialistami?

Matúš Šutaj Eštok: Myslím si, že aj s pánom predsedom Bekmatovom, máme osobne dobrý vzťah. Bavíme sa, diskutujeme, ale zatiaľ by som nehovoril o nejakom spájaní. Skôr o tom, že oni sú socialisti, oni sú tiež ľavicovo orientovaní, takže je prirodzené, že sa spolu bavíme. Máme rovnaký názor na niektoré veci, ak sa bavíme o Dobrej voľbe, nemyslím si, že pôjde o nejakú zásadnú akvizíciu, skôr o tom, že buď tá strana zomrie. Síce robia, robia, robia, ale ten prieskum im veľa nenapomáha, alebo sa integruje do väčšieho celku, a jedno, dve mená, jedno, o ktorom ste hovorili pán Drucker, má zmysel, aby šiel do Hlasu. Ten zbytok si myslím, že ešte budúcnosť ukáže. Zatiaľ by som to držal v tejto rovine.

Roman Michelko: Niektorí sa dostanú do Hlasu aj tak….

Matúš Šutaj Eštok: Áno, ale veď Braňo Becík je veľkou posilou, Zuzana Dolinková. Je tu rektorka Kurilovská, s ktorou pracujeme odborne. Myslím si, že tá v politike ešte niečo zaujímavé povie.

Roman Michelko: Keď sme pri Becíkovi, tam je to v dvoch rovinách. Hovorí sa, že je dosť nešťastné, ak niekto sedí na dvoch stoličkách. Je otázne, či aj bude kandidovať, a ak bude, či si ponechá mandát. Jedine Baška viem, že sedí na dvoch stoličkách, viem, že Droba síce kandidoval, ale vzdal sa. Jurínová a Viskupič, tí ani nekandidovali, respektíve ak boli poslanci, vzdali sa. Dosť ťažko niesli ľudia v Dvoroch nad Žitavou, že sa nechal zvoliť a odišiel preč, ani neviem potom, ako to urobili. Urobil zástupcu, ten tam funguje.

Matúš Šutaj Eštok: Myslím, že takto.

Roman Michelko: Je to jemne povedané dosť krkolomné. Belica, kde, kto povedal, že to je tak výkonná funkcia, že sa to nedá urobiť tak, aby to netrpelo. Myslíte, že Becík bude mať dvojjedinnú funkciu, že bude aj v parlamente, aj na župe.

Matúš Šutaj Eštok: Ja si myslím, že Braňo je silná politická osobnosť, ktorá vyhrala voľby, ako zmena v rámci VÚC. A myslím, že aj z hľadiska vlastnej ambície, že chceme prepájať regionálnu politiku s tou centrálnou. 

Roman Michelko: Ešte Lunter.

Matúš Šutaj Eštok: Ešte Lunter OK. Nemôže byť tá politika riadená od zeleného stolu z Bratislavy. My sme prišli s nápadom, aby sa zmenil aj volebný systém. To sa Matovič tak zľakol.

Roman Michelko: To je ústavne bloknuté.

Matúš Šutaj Eštok: Áno, možno že sa nájde ústavná väčšina na zmenu. Ja neviem, na čom záleží politickým stranám v parlamente, aby brali platy poslanci z Bratislavy, alebo, aby malo celé Slovensko zastúpenie. My sme chceli jasnú zmenu urobiť, ale neurobiť ju dnes, zajtra, ale aby priniesla jasnú zmenu pre ľudí na Slovensku. Jednou z priorít nášho programu, bude vyrovnanie regionálnych rozdielov. To poviem aj verejne. Našou ambíciou je mať plán, kde za 12 rokov vyrovnáme všetky regionálne rozdiely. Každá vláda sa o to pokúsila, žiadnej sa  to nepodarilo urobiť. Nejde to za 4 roky, ale viete, aby to dieťa, či sa narodí v Michalovciach, alebo v Bratislave, malo rovnaké podmienky. Ak sa chcete baviť o tomto, tak potom aj tí ľudia z regiónov, musia kandidovať do veľkej politiky.

Roman Michelko: Máte príklady, kde máte 14 volebných krajov v Českej republike. Často krát lídrami takýchto krajov sú Pražáci, Stropnický, bol v Brne napríklad. My sme mali 4 kraje do roku 1998. Lídrom na východe bol Kňažko, potom Sergej Kozlík. Takže pokiaľ to nie je fixované….

Matúš Šutaj Eštok: To musí byť samozrejme fixované.

Roman Michelko: Bol v parlamente návrh zákona, ktorý neurobil síce absolútnu váhu preferenčných hlasov, ale takmer, kedy sa mala znížiť na jedno percento. Tým pádom, by aj lokálne štruktúry mohli preskočiť nejakých kaprov. Aj týmto spôsobom sa to nejako dá.

Matúš Šutaj Eštok: Ale vidíte, že sa to ani teraz nedeje. Veľké strany, kde sa to prekrúžkovanie robí ťažko, ale v malých je to v pohode. Ja si nemyslím, že toto je cesta. Skôr je cesta, aby sa tá súťaž urobila normálne. Ja som tiež pôvodom z Michaloviec, ale asi by som si netrúfol kandidovať z Michaloviec, keď tam nežijem. Tam majú viacero silných osobností. Nech sa tam vykryštalizujú, aby mohli prísť do veľkej politiky. Tam bude presadzovať záujmy tohto regiónu. Ak sa vrátim k Braňovi Becíkovi, myslím si, že sa to z môjho pohľadu dá.

Roman Michelko: Čiže si myslíte, že si nechá oba mandáty?

Matúš Šutaj Eštok: Nikto nemá u nás isté miesto, takže uvidíme. Bude to na predsedníctve, a na rozhodnutí predsedu, ako tú kandidátku vyskladá.

Roman Michelko: Tam ide o to, či kumulovať funkcie.

Matúš Šutaj Eštok: Áno, je to na zváženie. Jaro Baška je v parlamente ako župan, funguje, on si to chváli, že vie tie problémy potiahnuť. Ja si myslím, že to má svoje opodstatnenie, tak ako máte primátorov, tak aj džob toho primátora, je náročný aj časovo. Vidíme to na našich dvoch primátoroch. Z Liptovského Mikuláša Janka Blcháča, a Janka Ferenčáka z Kežmarku. Jednoducho tie povinnosti majú, mne je ich niekedy úprimne ľúto. Ja viem, čo znamená tá, manažérska práca, a musia tráviť často krát ten čas nezmyslenými debatami v parlamente. Tento týždeň sa debatovalo 5 hodín o tom, či má byť tretia hodina telesnej výchovy. Prepáčte, to je niečo absurdné. Tak najprv postavme každej škole telocvičňu, aby ju každá mala, dobudujme niečo, a potom sa bavme o tretej hodine telesnej výchovy. Potom sme sa dnes bavili asi 6 hodín o tom, čo je plod, ľudský plod. Kultúrne vojny, šialenstvo, preto mi je to ľúto tých ľudí výkonu, že musia tam sedieť. Musia tieto nezmysly počúvať. Verme, že budúci parlament bude lepší, úprimne si myslím, že horší byť nemôže.

Roman Michelko: Poďme teraz k najobľúbenejšej téme všelijakých expertov. Stále sa tu hovorí o spájaní, donedávna sa hovorilo, že najdrahšou nevestou bude Boris Kollár, ten pôjde s každým. Dnes sa zdá, že Hlas je najvychytanejšia nevesta. Prvý povedal, že nemá žiaden problém, že čo to tu robíte, bez Hlasu to nepôjde, to povedal Boris Kollár. Dnes to nevylučuje ani SaSka. V zásade to nevylučuje ani PSko, dokonca Jabĺčkárka, aj keď je to marginálna osoba, to pripustila. Dokonca taká zaujímavá diskrepancia vznikla aj u Demokratov, Heger aj Naď to striktne odmietol. Napríklad Káčer povedal, že nevidí zmysel ostro kritizovať Hlas. Takéto vyhlásenia môžu byť aj bozkom smrti. Takže možno by bolo dobré, jasne deklarovať, čo bude prioritnejšie pre Hlas. Skôr riešiť hodnotovú blízkosť, alebo akceptáciu mediálneho mainstreamu. Lebo samozrejme, keby ste išli do koalície so SaS, PS, KDH, tak zradíte program. Dvaja ľudia sú diskvalifikovaní. Je to Matovič, ale rovnako je to Sulík. Ten nemá žiadnu politickú víziu, nemá žiadne racionálne politické rozhodnutia. Je vypočitateľný, nevie sa dohodnúť, nehovoriac o jeho libertariánskych…

Matúš Šutaj Eštok: Potvrdil to aj teraz. O tom ďalšom termíne predčasných volieb, je to iracionálne rozhodnutie.

Roman Michelko: Čo bude viac, byť za dobre, pre mediálny mainstream, a byť akceptovaný, alebo pôjdete napriek atakom médií, do programovo bližšej koalície so Smerom, s otvorenou kandidátkou SNS, s Borisom Kollárom. Nikoho to neteší, ale to je ahodnotový politik, takže nejako sa s ním dá. Nedaj Boh, a to je veľký výkričník, Republika.

Matúš Šutaj Eštok: Mňa na jednej strane teší, že Hlas má koaličný potenciál, pretože bez neho sa nepohnete ďalej, a nikto s vami tu vládu nezloží. V takej situácií je dnes aj Republika, aj Smer. To si treba na rovinu povedať. My sme oficiálne vylúčili, že nikdy nebudeme spolupracovať s Kotlebovcami, nikdy nepôjdeme s OĽaNO. To je najväčšie zlo na Slovensku, nič horšie tu nie je. Môžem Vám iba povedať, že o tom, ako tá vláda bude vyzerať, o tom rozhodnú ľudia. Našim cieľom bude, aby sme Slovensko opravili. To je aj odpoveď na otázku, aby sme pomohli ľuďom, alebo sa páčili médiám. My sme nikdy nerobili politiku pre médiá, my sme sa snažili robiť politiku pre ľudí. Tak to robili aj moji kolegovia v minulosti v strane Smer. Pamätáte si, keď bol Pellegrini premiérom. Bol premiérom v demisii, už tu manažoval tú koronu, kedy sme ukázali, že to robiť vieme. A nerobil to preto, že ešte mal pred sebou voľby, tak sa chcel zapáčiť, robil to preto, aby vyviedol Slovensko zo  ko začínajúcej koronakrízy. Myslím, že sa mu to podarilo. To je aj odkaz všetkým voličom. My sa nebudeme sústrediť na to, čo chcú médiá, pretože médiá si svojich favoritov vyberú, tie liberálne v Progresívnom Slovensku. Tie, nazvem ich konšpiračné, budú hľadať svojich favoritov v strane Smer, Republika, neviem kde. My sa snažíme byť niekde v zdravom rozume. Ozaj nám nezáleží na tom, čo hovoria médiá. Vidíte to aj v našich vyjadreniach. Tie médiá nás idú rozpumpovať, chceme vrátiť Slovensko späť dopredu, chceme ho opraviť. Naša ambícia je vyhrať voľby a potom deď po voľbách s niekým, kto to myslí pre Slovensko dobre.

Roman Michelko: Veľké debaty rozpútal článok v Novom čase, kedy váš predseda povedal, že si nevie predstaviť sedieť v jednej vláde s Ficom, čo sa dá rôzne interpretovať. Logicky, prvý na páske premiér, druhý na páske predseda parlamentu a raz mesačne sa znesú na koaličnej rade. Vzťahy nie sú ideálne, ale sú dosť profíci aby mohli fungovať. Smer robí politiku za všetkými čiarami ale cieľ je jednoznačný, chce si vziať späť voličov, ktorí mu 2016 odišli ku Kotlebovi. Vymedzovanie voči Kotlebovi je smiešne, lebo nemá najmenšiu šancu. Ja si myslím, že na úrovni poslaneckých klubov sú tie vzťahy v pohode. Programovo, ste si logicky najbližšie. Dokonca Smer povedal na svojom sneme 17-teho, že ste najbližší koaličný partner. Ale, a to je to podstatné, po dnešnom výkone Smeru, veľmi sa verbálne radikalizuje, a tak ďalej. Koalícia s ním bude mať ťažké politické náklady. To je asi to isté, keď išiel Smer v roku 2006 so SNS a HZDS, médiá mu urobili peklo. Vy ste naznačili, nech si robia peklo aké chcú, program je podstatný. Ja mám informácie, že Hlas je v tomto rozdelený, zatiaľ mierne prevažuje programová blízkosť. Ale kalkuluje sa aj s politickými nákladmi, byť pod paľbou médií, spájať sa s extrémistami, hentakými. Dnes je téma, a čo s Republikou? Toto je dosť zásadná vec. Ako to Vy vidíte, ten pomer názorov v strane a Váš osobný názor?

Matúš Šutaj Eštok: Ja rozumiem, že to je zaujímavá otázka. Ale aj z nášho pohľadu je to nerešpektovanie toho, čo ľudia chcú. Môžem veriť prieskumom. Nie som niekto, kto by ich spochybňoval. Ale tie voľby môžu dopadnúť úplne ináč, to ste videl aj v minulosti. V dvadsiatom roku, kedy Matovič trafil tú emóciu, a vyhral voľby. Keď ľudia rozhodnú, že budú mať na čele toho víťazného peletónu niekoho, kto bude zosobňovať ten hnev a tú frustráciu, ktorá tu v spoločnosti, je obrovská. To bude asi Robert Fico. On dnes kričí, búcha po stole, hovorí dobre niektoré veci, to mu treba nechať. Ale budú chcieť mať niekoho, kto sa o nich postará. Bude im lepšie, že majú dôveru, že tú krajinu bude vedieť pohnúť správnym smerom. Tak potom to vyhrá Hlas, a potom to už bude na týchto dvoch stranách, čo sa rozhodnú urobiť, a s kým to zložiť. Ja si nemyslím, že v Hlase je nejaká nejednota, že by sme sa už bavili. My dnes neriešime s kým by sme to urobili. Máme toľko roboty,  a kampaň sa začala. My máme množstvo akcií, množstvo eventov, množstvo vecí, ktoré chceme do 30. septembra urobiť. Ja ako generálny manažér to dobre viem, lebo v poslednom období mi to nedá veľmi spávať, aby sme si tu celú stratégiu nejako fixli. My máme pred sebou kopec roboty, kopec návrhov, aby sme ich predložili a presvedčili ľudí, že to chceme byť my. Ja osobne by som chcel, aby sme dostali takú dôveru, ako Smer v roku 2012, že by sme mohli vládnuť sami. Smelá ambícia, ale ja by som si to želal, potom by sme vedeli predstaviť všetko, čo v tom programe je.

Roman Michelko: To je síce pekné, ale takáto vec sa asi nestane tak skoro.

Matúš Šutaj Eštok: Nikdy neviete. Matovič tiež z 5-tich %, vybehol na 25%. Ja som realista, ale je to moje želanie.

Roman Michelko: Teraz bolo krásne také freudovské, že na čele peletónu, ale nevadí. Pre mňa je ešte taká zaujímavá vec. Veľmi zásadne formovanie ovplyvní, kto bude prvý na páske, lebo ten bude rozdávať karty. Neviem si celkom predstaviť, že by to vyhral Smer, povedzme o 1, či 2 %, a Hlas by sformoval väčšinu s programovo odlišnými stranami. Ak sa urobí nejaká takáto koalícia, tak bude veľa voličov sklamaných. Druhá voľba v Smere, aj druhá voľba v Hlase je vždy Smer, alebo Hlas. Napriek nejakým osobným animozitám a zbytočným špekuláciám, by toto stálo určité náklady. Fico je pragmatik, a robí veci možno cynicky, utilitárne, akože páli mosty, a všetky červené čiary. Myslí si, že inak to nepôjde. On sa vyhráža takými vecami, že nechceme robiť revanš, ale minimálne dvaja ľudia musia ísť preč. Lipšic a sudca Najvyššieho súdu Kliment. Ja si myslím, že aj Hamran je veľmi zrelý na odchod. Myslím si, že aj to, čo vyvádzajú nejakí ľudia NAKY. Aký máte názor Vy? Špeciálna prokuratúra je možnosť, aby ďalej fungoval takýto človek s kolosálnym konfliktom záujmov extrémne problematickou previerkou?

Matúš Šutaj Eštok: Ja som sa na úvod, iba nad tým politologicky pozastavil , čo ste povedali, ja s tým súhlasím. Ja si myslím, že Róbert Fico ide do toho, prekračuje tie čiary. Robí to za účelom, aby vrátil späť tých voličov, ktorí mu niekde odišli. Je to perfektný technológ moci, len si myslím, že už nemá v tej svojej energii veľký priestor na to, aby to Slovensko pohol dopredu, pretože súhlasím s tým, treba tu urobiť poriadok. Kto porušoval zákon, musí sa zodpovedať. Ja si myslím, že je tu veľa indícií, že to boli asi všetci menovaní, o ktorých ste hovorili. Ale zase tu nebude priestor v budúcej vláde písať tie čierne knihy, a venovať kopec energie, iba na tú pomstu. Keby sme to urobili, tak by sme neboli nijako iní, ako Matovič, a boli by sme v tomto kruhu. A preto je politologicky rozdiel medzi Pellegrinim a Ficom  ten, že Pelegrini to myslí  s tou krajinou dobre. Aj keď nepovie, že Lipšica treba dať hneď preč, aj keď každý vie, ak niekto porušuje zákon, tak sa za to bude zodpovedať. Ale v Hlase sme tí, ktorí sa chcú zaoberať budúcnosťou Slovenska, aby ľuďom niekto povedal, dobre bude vám, lepšie na Slovensku. Ja si myslím, že tá budúca vláda, to zase nebude cesta ružovou záhradou. To bude cesta peklom, ako povedal Churchill, krv, pot a slzy nás budú čakať. To zase si treba povedať veľmi na rovinu, že bude musieť vláda prijímať aj veľmi nepopulárne opatrenia, tam kde nás dostali títo blázni. Máte tu potom konsolidačný tlak Európskej komisie, stále trvajúci konflikt na Ukrajine, to veľmi náročné. Preto chceme v náročných časoch ponúknuť ľuďom istotu a dôveru, ak to dáte nám my vieme, čo s tou krajinou treba robiť, my nie sme  žiadni nováčikovia.

Roman Michelko: Ani Fico nehovorí, že budú nejaké čistky a niečo podobné. Tam nejde o to, že treba zrušiť špeciálnu prokuratúru, ako ju tlačí Šeliga do ústavy. Tam stačí jediná vec, previerka Lipšica extrémne smrdí. Ak sa NBÚ pozrie na tú previerku, ak sa toto preverí, tak problém Lipšic skončí. Dá sa to bez akýchkoľvek legislatívnych zmien.

Matúš Šutaj Eštok: Ja sa týmto témam venujem. Ja kritizujem verejne Lipšica za to, že on je organizovaná skupinka s Matovičom, Hamranom a Mikulcom. Kritizujem aj všetkých tých, ktorí tu zákon pošliapavajú od kovbojov čurillovcov po všetkých. Niekedy treba menej rozprávať a viacej konať, to je už na tej budúcej vláde aby si poriadok urobila. Pretože, ak nemáte poriadok, ak tu máte taký rozvrat v bezpečnostných zložkách aký tu dnes je, to sa vrátim, veď to bolo pred dva a pol rokmi správa SIS. Správa SIS skonštatovala, že je ohrozené ústavné zriadenie Slovenskej republiky, nepotrebujete nič viac. Budúci minister sa pozrie len na tú správu, pozrie si a vyrieši to. Ale tomu môžete venovať len 10% energie, zvyšných 90% energie treba venovať budúcnosti. Ale tých 10% musíte venovať dôsledne na to aby nám to nezlomilo krk. Tá spravodlivosť môže byť skrivená Lučanskému, ľuďom, ktorí trávili v kolúznej väzbe čas. Osemnásť mesiacov a podobne a zajtra to môže byť ktorýkoľvek občan na ktorého sa rozhodne Hamran alebo Lipšic ukázať. Našťastie už sa spamätali aj oni a čím je bližšie k voľbám, už ani oni si nedovolia urobiť niektoré zverstvá ako robili na začiatku. Ak by tie voľby nedopadli rozumne, tak by tí blázni pokračovali ďalej. Ak by sa tu stala taká sciene fiction, že by Matovič znovu dostal moc, tak Slovensko a právny štát by boli….

Roman Michelko: Mimochodom to takzvané spájanie pravice je sympatické, lebo je celkom šanca, že OĽaNO 1 a OĽaNO 2 sa navzájom potopia.

Matúš Šutaj Eštok: Kiež by to tak bolo, to by som si veľmi želal.

Roman Michelko: Ipsos mal prieskum, kde 42 % voličov OĽaNO určite, viac-menej je ochotných voliť Demokratov, takže nič lepšie nemohli vyrobiť. Tie prieskumy, ktoré sú jedno je 5,1, druhí 4,9 % teoreticky zo sedem môže byť desať, takže ono je to tak na hrane. Plus oslabuje to aj KDH, to má takú vlastnosť, že by stabilných 6%,7 % to skončí na 4,9, či 4,8%. Takže aj toto sa môže byť udiať, myslím si, že Aliancia je pasé. Toto sú tie fakultatívne záležitosti, ktoré môžu ale nemusia byť. Ak by to takto dopadlo a by vypadli obe subjekty, bolo by to fajn. Veľmi ma pobavil Káčerov výrok, že praje všetko najlepšie Matovičovi ako mimoparlamentnému politikovi. Už, aj keby Heger prešiel a poslal by ho do minulosti, už aj vtedy je to fajn.

Matúš Šutaj Eštok: Ja si pamätám, keď Káčer, Hirman a ďalší ministri boli vymenovaní po tom odchode SaS. Keď do parlamentu prišiel Matovič a tam sa s prepáčením vyvracal v parlamente. Ja som vtedy s faktickou poznámkou vystúpil, som sa spýtal Káčera, či sa mu dobre sedí vedľa ministra financií, ktorý práve predviedol, to čo predviedol. Vtedy mu to nevadilo, veď s ním spolu v jednej vláde, veď Igor Matovič mu odsúhlasil, že v tej vláde môže byť. Všetkých ich odobril od Káčera cez Hirmana a ďalších a títo ľudia dnes už sa navzájom idú biť. Pre nás nech sa pobijú, ak títo pseudo demokrati budú rásť, tak Igor Matovič bude mať čo robiť aby im to nedal. Poznáte jeho pomstychtivosť a veľmi dobre ľudia vedia, že Eduard Heger až taký svätec nie je, ak si spomeniem na emaily Suchobovho advokáta, kde píše, že si žiadal výpalné za to, aby pokračovali projekty na Finančnej správe. Je tu výpoveď operatívca Káľavského, že všetko toto zverstvo kovbojov čurillovcov bolo oboznámené a odobrené Hegerom, máte tu jeho kamaráta Kaňku, ktorý lieta v obrovských problémoch na Daňovej správe, on ho nominoval do Tiposu. Čiže, ja si myslím, že Igor Matovič to len tak nenechá a tak ako je pomstychtivý voči opozícií, tak bude aj voči Eduardovi Hegerovi. Možno ešte budeme prekvapení, čo tento kazateľ má na svedomí.

Roman Michelko: Úplne ideálna by bola bratovražedná vojna medzi týmito dvomi, to by bolo úplne dokonalé. Igor Matovič to jednoducho nepustí. Už len poslednú tému, teraz urobil taký egotrip do Michaloviec. Michalovce, Vaše rodné mesto je dnes centrom slovenskej politiky. Ako toto vnímate, chcem zdôrazniť jednu vec, ktorú tam povedala jedna pani, keď išla na parkovisko, tak to bolo, že celé Slovensko, Trnava, Nitra, Žilina. Osemdesiat percent ľudí v sále boli svedkovia Matovičovi a možno 20% bolo kritických, tak to manipulovali, zostrihali. Takéto trápnosti, že on dá reverz na ochranku a podobne a tma kde je 100 kamier tak ide provokovať. Myslíte, že toto môže ešte niekoho normálneho osloviť.

Matúš Šutaj Eštok: Ja by som ho nepodceňoval, on je génius, v svojom zmysle je to génius. To, že je blázon, že klamár, to ľudia vedia, ale treba priznať, že je to marketingový génius. Tých svojich verných, to stádo, vždy máte takých, ktorým netreba veľa. Udržať si ich zjavne vie takýmito marketingovými bláznovstvami. My sme po Slovensku chodili tri roky, nemali sme ani ochranku, chodili sme po uliciach, nie na naše manažované akcie do kultúrnych domov a podobne. Aj také boli ale my sme chodili po ulici, zbierali sme podpisy za stranu, na referendum, ľudí sme sa pýtali, čo ich trápi. My sme sa nebáli medzi ľudí ísť, ale odporúčal by som to jemu, nie takéto scénky robiť, ísť medzi svojich a tam zahrať nejaké divadielko. Ale mal sa po tých Michalovciach prejsť, keby sa prešiel po Bratislave, ja Vám garantuje, že tí podnikatelia, minimálne z toho gastra, ktoré položil na kolená by z tých reštaurácií vyšli a by dostal také po papuli a to viem osobne. Keď sa v tej Bratislave stravujete, tak mi veľa tých majiteľov prevádzok povedalo, nech len príde a my mu povieme, čo o ňom myslíme, odporúčam mu, nech si urobí takýto trip, pokojne aj v Bratislave, ale aj v Prešove, alebo Michalovciach, ale nie zinscenované scénky, ale reálne po uliciach nech sa prejde.

Roman Michelko: Skončíme tak rozpačito, napriek tomu, že nechal po sebe spúšť, vládu extrémnych diletantov, absolútne rozbil politický systém, extrémne ho polarizoval, jeho negatívna energia dokáže fascinovať nie zanedbateľnú časť ľudí, takže je možné, že on v tom politickom panoptiku prežije. Nikoho normálneho to neteší, ale hold demokracia má aj takéto škaredá stránky. Každopádne veľmi pekne Vám ďakujem za účasť v podcaste, myslím si, že veľa zaujímavých vecí ste povedali a teším sa nabudúce.

Matúš Šutaj Eštok: Ďakujem pekne za pozvanie.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Tak tou vetou, že Hlas je tá strana, ktorá jediná vyvedie Slovensko zo …sra.iek… sa doteraz prijateľný politik znemožnil.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás