fbpx
PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelko a Juditou...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelko a Juditou Laššákovou: Téma Podcastu: Martin Klus Slovensku aj sebe urobil hanbu, aká sa len tak nevidí

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelko a Juditou Laššákovou: Téma Podcastu: Martin Klus Slovensku aj sebe urobil hanbu, aká sa len tak nevidí

Ako prebiehajú hearingy v EP?

Za všetko môže Sulík – ktorý nenakúpil testy, napísal list ex kolegom?

Najväčšie trápnosti z hearingu. Kam asi bude smerovať Klus, žeby k Hegerovi, alebo dokonca k Nicholsonovej?

- reklama -

Darovaním Migov zlyhal právny štát. Aké boli stanoviska „ústavných právnikov“

Mazák znova na scéne?

Aké argumenty položil do debaty JUDr. Bujňák.

Dá sa očakávať rozhodnutie ÚS. Dočkáme sa podania opozičných poslancov?

Ako sa nám miešajú karty pred predčasnými voľbami?

OĽaNO má ledva nad 4 %, je to u jasný náznak konca tohto obskúrneho subjektu?

Kde sa podeje Nicholsonová? Bude znova kandidovať aj do EP.

Akú šancu má Heger, čo ostatné strany.

Smer v troch prieskumoch skončil na prvom mieste, bude teda rozdávať karty po voľbách.

Hlas pôjde do koalície s ním, alebo sa sám zlikviduje v neprirodzenej koalícii s PS a súčasnými koaličnými stranami?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Priatelia, vítajte pri pravidelnom podcaste Veci Verejných. Dnešnou našou hostkou bude právnička a občianska aktivistka Judit Laššáková. Vitaj

Judita Laššáková:  Roman ďakujem za pozvanie.

Roman Michelko:  Dúfam, že častejšie, že to bude aspoň raz mesačne, alebo ako ti to čas umožní. Poďme teraz, dlhší čas si pôsobila v Európskom parlamente, minulý týždeň sa bavili Zomri a Megaobluda nad tým debaklom, ktorý dostal Klus. Anglickí poslanci majú m.p. member of parliament, on by mal mať o.f. očakávam funkcie ale očakávam trafiku. Trafikant nejako pohorel, ale to že pohorel sa dalo čakať, ale že tak pohorel, že ani jeden za a z 23troch 20 proti a traja sa zdržali, tak toto ani netušil. Samozrejme dnes vieme kto je vinný, Sulík, ktorý nenakúpil testy, ako toto ty vnímaš, bola si zrejme pri podobných híringoch. Pamätáš si, že by niekto zažil takýto mega debakel, že ani vlastná frakcia ho nepodporí.

Judita Laššáková: Problém s Martinom Klusom je dlhodobejší a tu by som aj teba upozornila, aby si ho volal pravým menom. Lebo on sa volá Martin vyšplhal sa po chrbte Borisa Koróniho do vrcholovej politiky Klus. On totižto bol veľmi často v Slobodnom vysielači a vďaka tým reláciám ho ľudia aj spoznali. A samozrejme hneď ako sa dostal do parlamentu, dnes, včera, predvčerom, lebo on mení tie funkcie pomaly častejšie ako Heger, tak bol najväčším bíjcom alternatívnych médií. Najviac sa proti ním vymedzoval. A čo sa týka tých híringov, ja som bola svedkom toho ako bol jeden híring, tam sa rozprávalo skôr o tom, že kto sa stane predsedom toho výboru v Európskom parlamente a jeden z tých poslancov povedal: ,,Ja nebudem hovoriť kolegom ako majú hlasovať, ale ja sa zdržím.“ A to zdržanie malo za následok, že predseda toho výboru mal menej hlasov ako samotní podpredsedovia, pretože aj ostatní sa zdržali, čiže nehlasovali proti. Čo sa týka Martina Klusa, jeho kandidatúru na post v dvore audítorov kritizovala ako náhle som sa to dozvedela. Samozrejme si vieš predstaviť, aké intelektuálne odpovede som dostala. Ja mu vlastne závidím, áno ja mu závidím zjavne.

Roman Michelko: To si masochistka potom.

Judita Laššáková: Áno , ono to nie je o tom, že sa budeme teraz vytešovať, že došlo na moje slová. Presne sme zažili to, pred čím som varovala. My sme zažili ako Slovenská republika hanbu, pretože ak si pozrieš zakladajúce zmluvy na základe ktorých sa malo postupovať. Tak ja som si to nevymyslela ono to v čl. 286 o fungovaní Európskej únii dané, že členovia Dvoru audítorov sa vyberajú z osobností, ktoré vo svojom štáte pôsobili v externých audítorských orgánoch, alebo osoby na túto funkciu osobne kvalifikované.  Hlavne musia byť úplne nezávislí, čiže u neho nesedí ani odbornosť, ani to nesedí, že by bol nejaká osobnosť. Dobre osobnosť je pre mňa asi niečo iné a hlavne u neho absentuje aj tá nezávislosť. Si zober ako sa on postavil k tomu, že proti nemu hlasovalo 20 z 23 a on bol potom v hnonline.sk v rozhovore. Ja som bola veľmi príjemne prekvapená, lebo ten rozhovor bol vedený veľmi dobre a boli tam aj také tie nepríjemné otázky. Ako klobúk dole pred pani moderátorkou a on sa obhajoval tým, že vlastne po tom vypočutí chodili za nim poslanci a potľapkávali ho. On tým čo chcel povedať, že ten poslanec, ktorý má hlasovať, tak hlasuje proti svojmu vedomiu a presvedčeniu. On si vôbec domyslel čo povedal. A to sú teraz presne také tie nuansy, ktoré sa zavádzajú do našej politiky. Na druhej strane my sme sa dozvedeli, že nie jeho kvalifikácia bola problém, nie jeho nezávislosť na konci dňa bol Sulík. Lebo Putin, lebo Fico, tu máme konečne lebo Sulík, niečo nové priniesol pán Klus.

Roman Michelko: Za všetko môže Sulík,ktorý nenakúpil testy, to je už dlhá pesnička, spred dvoma rokmi.

Judiat Laššáková: Áno a spieval ju najmä Matovič.

Roman Michelko: Matovič blúznil o nejakej bájnej frakcii Klusovej v rámci SaSky z ktorej sa vykľul jeden jediný človek, ktorý očakával funkciu.  Zdehcovský, český poslanec, tiež to tak povedal, že fajn ten híring ja niečo viac viem, lebo som to sledoval. Ešte keď bol mládežník 18-násť ročný, tak mal nejaké občianske združenie a tam bol nejaký audit. A keď bol na univerzite, tiež tam auditovlai nejaké veci, no úplne, že smiešne. Tam sú ľudia ako bývalí ministri financií, viceguvernéri, guvernéri národných bánk a podobne. Ľudia ako naozaj s ekonomickým vzdelaním, ktorí tomu fakt, že rozumejú a on tam vtipné a insitné veci dával.

Judita Laššáková: Problém je v tom, že jednoducho ten Dvor audítorov sa skladá so svojich 27-mich členov, ale oni majú pod sebou ďalších a ďalších zamestnancov. A tam musia byť naozaj profesionáli, takže buď sú tam právnici, ktorí sa zaoberajú daňovým právom alebo finančným právom, alebo sú tam vyslovene audítori. Čiže ekonómovia a účtovníci. A ty si predstav, že ty si ich šéf, jeden z tých 27-mich a ten dotyčný ti prinesie nejaký audit a ty sa pod to podpíšeš, keď vôbec nemáš predstavu, že čo sa tam robí. A veľmi veľa ľudí si myslí, že ten Dvor audítorov skúma iba čísla, ale oni napríklad skúmajú aj to, že ako eroduje pôda. To sú tak špecifické veci, na ktoré musíš mať to vzdelanie aby si ty vedel posúdiť, či sa aspoň v tej metodológii držia toho, čo majú. Ďalšia vec pri tom rozhovore pre to HN, on vôbec nebol vinný, on bol nepochopený génius. Ja som odpadla z toho a myslím, že aj ty si to spomínal vo svojich Veciach Verejných v Nedeľu, vďaka pánovi Klusovi sa ľudia na Slovensku dozvedeli, že EÚ má nejakú inštitúcia, ktorá sa volá Európsky dvor audítorov. No ja som odpadla.

Roman Michelko: No podľa híringu.

Judita Laššáková: Ako to je tak neuveriteľné, tak seba stredné, že on nie lenže považuje tých poslancov za infantilných a teda hlasujúcich inak ako mu povedali po híringu. Ale ešte aj občanov Slovenskej republiky považuje za menejcenných nevzdelaných. Ako to, že Európska únia má sedem inštitúcií vie podľa mňa veľmi veľa ľudí, to že má ďalšie orgány, úrady a agentúry, to už je druhá vec. Myslím si, že nedokáže poňať pomaly nikto, koľko je tam tých úradov a agentúr, ale tých sedem inštitúcií.

Roman Michelko: No keby si robila anketu, že či sedem, Európsky parlament, Komisiu a Radu možno, ale už tých ďalších štyri.

Judita Laššáková: Tuto krivdíš tým občanom, lebo od ECB aj vďaka tomu, že digitálne euro je teraz top téma.

Roman Michelko: Tak ešte štvrtú a piatu. 

Judita Laššáková:  Áno a ešte tam máme súd a tak ďalej, áno máš pravdu v tom, že ľudia si napríklad pletú Európsku radu a Radu Európskej únie. A dokonca ešte aj Radu Európy, čo je už guláš. Ale tá seba strednosť, bez pokory, ja som bola veľmi prekvapená pánom Klusom. Vieš, čo by ma zaujímalo, do ktorej strany pôjde.

Roman Michelko: Tak asi Demokrati. Mal taký trip bol aj u Kavačič Hanzelovej. Bol asi v piatich, asi potreboval osláviť ten debakel. Povedal, že SaSka to asi nebude, lebo so Sulíkom je to veľmi, veľmi osobné. Strašne to predýchaval. Ako si povedala, že uráža súdnosť občanov, no tých čo ho volia nie, lebo tí nemajú žiadnu súdnosť, sebareflexiu. Je tam veľa ľudí, však ešte Šeliga sa stále neuchytil, nevie, že kde. Dokonca koketuje aj KDhákmi, on chce ísť aj so Žitňanskou. Ok, ale musíš zastaviť Veronu, tá si urobila team Slovensko, ale to povieme v ďalšej časti. Jediný, kto sa nad ním môže zľutovať, veď všetko odmával, to sú Demokrati. Tam by aj celkom zapadol, lebo to okolie, ktoré tam je to sú naozaj hviezdne osobnosti. Naozaj totálni profíci ako červená panda Čekovský…

Judita Laššáková: Pán Budaj.

Roman Michelko: Neviem, či až tak sprostí by boli, že si dajú taký terč. Štbáčik Budaj, teraz keď vyšlo že to donášal na svojich priateľov, to by už len človek bez milimetra príčetnosti takéto niečo dal na kandidátku. Ale v poriadku, ak to Heger urobí, ja budem len rád. Dobre Zdechovský povedal, že on vlastne robil to promo, že on bude aj na Facebook to dávať. Na Twitter, bude informovať čo robí Dvor audítorov. Strašne ma pobavilo, že on ani netušil aký tam je plat, že to bolo absolútne nepodstatné. Už vidím, že minimálne jeho manželka by si to nezistila, nehovoriac o tom, že tam povedal niečo v tom zmysle, že ten plat by mal byť minimálne nad úrovňou platov eurokomisárov. On tam ide preto aby slúžil, nie aby z toho mal trafiku. My sme asi všetci totálne hlúpi, že sme nepochopili jeho morálne a etické postoje. Jemu nikdy nebolo nič cudzejšie ako osobný prospech. Ešte ma pobavilo ako povedala nejaká špičková audítorka, čo mala tiež záujem. On ju tak odpáli, že on o nej nepočul. Ak taká nula, ktorá sa nikdy nezaoberala auditom je to úplne v pohode. To je iba dôkaz o tom, že bol totálne nekompetentný.

Judita Laššáková: Áno a ty čo hovoríš, že očakávam funkciu, tak to je presne o ňom. Ešte ak bol za dobre so Sulíkom a bol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, tak on o sebe hovoril, že sa cíti byť na to aby bol niekde veľvyslancom. Máme diplomatov, ktorí sú kariérni diplomati, bez ohľadu na to, kto je pri moci chránia a bránia dobré meno Slovenskej republiky, preto tam sú.

Roman Michelko: Keď si spomeniem na Káčera, tak si nie som istý. To bol tiež kariérny diplomat.

Judita Laššáková: Bola ale myslím, že on sa utrhol z reťaze až teraz.

Roman Michelko: Vieš čo, keď dal bez vedomia dúhovú vlajku na slovenskú  ambasádu, čo ešte Lajčák bol. To bolo, ak bol dúhový pride v Budapešti, nemyslím si, že to bolo celkom v poriadku.

Judita Laššáková: Určite nebolo a taký istý problém malo aj Maďarsko, tam tuším Holandsku tie ž nejaký ich….

Roman Michelko: Skrátka nie všetci kariérni nám nerobia hanbu.

Judita Laššáková: Aj nám, aj iným krajinám. Napríklad teraz aj pán Klaus, ktorého teraz mnohí vzývajú, v Čile to bolo ako si schoval to pero. Tiež sa k tomu mohlo Čile zachovať trošku ináč, však by sme mu ho dali. On podpísal a hneď schoval.

Roman Michelko: To bolo na kamere, tam nebol medzinárodný škandál, to sa robilo až v Česku.

Judita Laššáková: Také to fópa, každý kto naozaj niečo robí, tak robí aj chyby. Čo sa týka Martina Klusa, on naozaj chcel byť veľvyslancom. Potom sa zobudí o tri mesiace neskôr a zrazu chce byť v Dvore audítorov. Ja si myslím, že kto mu to ponúkol, že mu to ponúkol Matovič…

Roman Michelko: Ja troška poznám tú genézu, dlho hľadal nejakú trafiku. Nechcel už byť celkom v politike, treba vysvetliť niektoré veci, lebo ľudia nechápu, že pod ministrom zahraničných vecí sú všetci veľvyslanci. Ale byť veľvyslancom v USA, v Británii je oveľa finančne lukratívnejšie ako byť ministrom. To ľudia nechápu, že to je oveľa menej zaujímavá funkcia, čo sa týka benefitov. Práveže to blokovali, pôvodne ak ešte boli v koalícii ale sa ešte stále hádali, SaSka ho navrhla. To aj hovorili v tých debatách, že ho teraz vlastne Sulík odpálil, ale ak bol jeho kamarát, tak nominácia prvá išla. Ale až keď to otočil, keď vznikala fikcia o nejakej ústretovej frakcii v rámci SaSky a že on má strhnúť a odpáliť Sulíka, čo všetci vieme, že bolo na smiech. Ako celá jeho frakcia bol jeden Klus. Vtedy Heger a Matovič povedali dobre dáme mu trafiku, podrží nás do septembra, potom pôjde a bude mať 5 alebo 7 rokov nad komisársky plat.

Judita Laššáková: Šesť.

Roman Michelko: Šesť rokov dobre. Aj tak slušné.

Judita Laššáková: Ale ty si to povedal áno, že 5-7, takže priemer je šesť.

Roman Michelko: Čiže v podstate prehliadli, alebo ten model, že dajme tam nie odborníka ale trafikanta bolo až keď zradil, vedel presne na čo ide. Taký plat, aký by mal tam, to by žiadna ambasáda…To by na žiadnej ambasáde nemal. Nehovoriac, že na ambasáde si tri, štyri roky, potom je rotácia. Na šesť rokov s takýmto platom, úplne že perfektné, no potom by bol za vodou. Neviem, či ešte máme niečo povedať ku Klusovi až na to, že je úbožiak a Zomri a Cynická obluda z neho žije a má hanbu na kvadrát. Dobre uvidíme kde skončí.

Judita Laššáková: To som chcela povedať, pretože on je vyslovene oportunista.

Roman Michelko: Buď, že diplomacia, čo teraz neviem, že či. Ako možno Káčer ho niekde pichne a prezidentka sa nebude hádzať o zem, že nie. A to nebude určite, že Albánsko.

Judita Laššáková: Počuj v Afganistane je tuším tiež miesto. Či?

Roman Michelko: To neviem, či tam máme. Teraz je tam Taliban, tam to letelo pred rokom. Afganistan asi nie, ale aj Irak je dobrá destinácia, myslím si, že toto nebude méta jeho túženia. Druhá vec, že akademická pôda, však dobre bol aj prorektor a potom bol z plagiátorstva, tak neviem, či by sa o neho až tak trhali a vysokoškolské platy sú ďaleko za platmi diplomatov. A potom ostane posledná vec, že zrejme  pôjde k Edkovi Hegerovi do chránenej dielne.

Judita Laššáková: Vieš čo, ak by náhodou k Hegerovi nešiel, tak či nepôjde k svojej kamarátke Lucii Ďuriš Nicholsonovej do Jabĺčka.

Roman Michelko: Ale Jablčkárka urobila jedinú vec, akože ona sa chce predať. Však ona  má nula celá nič. Ona ako osoba je nulová, bola za Šimečkom a povedala, že keby som prestúpila do PSka a on jej tak vlažne povedal, že vlastne dobre. Potom to povedal niekde na grémiu a všetci, túto v žiadnom prípade. Potom zistila, že hlavne ženské z PSka majú koprivku z nej. Jej povesť je všeobecne známa, nezdraví kolegom zo Slovenska, ani v PSku ju nechcú. Keď videla, že je nevítaná, tak rozmýšľala, že bude ona spájať. Najprv, že hľadám lídra. Mala takú predstavu, že Korčok, Mikloš, Dzurinda. Ja ich zošikujem, ja som ten Ramsey a ja ich dám dokopy, to bude také gravitačné jadro. Oni ma vytiahnu. Keď toto začala hovoriť, že ty chceš nás?  Potom pochopila, že akurát si z nej robia srandu. Potom fungovala ešte s Marcinkovou si fotečku dala. Potom Marcinková pochopila, že je meganula, tak jej sľúbila, že Kolíková je istá a Marcinková možno. Každé desiate miesto dostanú odídenci zo Za ľudí, tak si myslela, že pri Lucke má šancu blížiacu sa nule a že 20-30% má pri SaS. Takže ostala radšej tam, keď ju nikto nechcel chuderka ostala na ocot potom urobila v tých bielych košeliach tlačovku ako sektári.  Niekto vymyslel, zrejme po troch lajnách, že Jablko, to je sila. Potom urobila tlačovku a rieši to tak, že samú ma nikto neberie, ale keď ja prídem s nejakou stranou, tak to už je niečo iné. Mimochodom jediný troška tak známejší človek bol Mihál, ktorý nebol na tom predstavení. Teraz bude chodiť a bude chcieť integrovať, najprv urobíme 20 strán aby sme sa zintegrovali.

Judita Laššáková: Ja neviem, či ona sa bude hodiť do tej platformy, Korčok, Dzurinda…

Roman Michelko: Korčok je pasé. Dzurinda je zasa inde a Mikloš do toho nejde.

Judita Laššáková: Oni sú všetko pravičiari, ale keď si poriadne počúval Luciu Ďuriš Nicholsonovu odkedy je ona v EP, ona tak otočila z pravičiarky na socialistku.

Roman Michelko: Ona povedala, že ide deštruovať Hlas, že ona ide brať Hlasistom. Otázka je, čo ona môže tak brať, možno že dáždnik, keď niekde. Určite hlasy nikomu nezoberie, ja sa iba bavím. Pre mňa na 99% ostane na ocot. Už boli aj také memečka, že taký zamyslený Klus, keď si pochopil, že jediný kto by o teba mal záujem je Jablko. To je ťažká frustrácia.

Judita Laššáková: Ale uvidíme presne, lebo 2.7, inač ja sa toho dátumu neviem dočkať ale teraz 2.7. bude zverejnená kandidátka. Tam už potom nebudú plusy, lebo všetci hovoria, že budem na všelijakých možných kandidátkach, tak ja z toho dobre smejem. Garantujem ti, že nebudem. Ale uvidíme teda toho 2.7., že kde bude ten Klus.

Roman Michelko: Ísť k Jablčkárke je to isté ako ostať mimo, alebo len to, že si človek urobí hanbu.

Judita Laššáková: Prečo máš pocit z toho Klusa, ktorý si teraz urobil mega hanbu celoeurópsku, že by to neriskol. To bude už menšia hanba.

Roman Michelko: Dobre, takto by som povedal. Keď bude na kandidátke, tak sa od neho očakáva, že bude robiť kampaň, bude chodiť do prázdnych sál. S tromi inziťákmi sa niekde na rohu baviť a 30 minút počúvať nejaké inzitné reči. Najazdiť 3000 km a nič z toho, on je príliš lenivý na to. To už dokonca aj Miro Kollár povedal, že keď nezískajú áčkových politikov, strašne som sa pobavil, že áčkovi politici. Takže on do toho nepôjde, lebo Spolu má 0,5 % a on je príliš lenivý na to, aby makal tri mesiace. A posledné peniaze, čo spolu dostala z volieb preflákal len tak. Klus je príliš lenivý, Jablčkárka nemá inú šancu, ak ju nikde nezoberú, tak urobí trip po Slovensku.

Judita Laššáková: Vieš ak sa pozrieš na to takto, tak aj Jablčkárka, pani Lucia Ďuriš Nicholsonová zistila, vychádzame z toho, že sa jej ten status europoslankyne páči, tak prišla na to, že potrebuje nejakú stranu, ktorá ju nominuje. SaSka ju nenominuje, lebo tam si už zavrela dvere, áno ona založila to Jablko, áno zbierajú sa podpisy a áno bude tá strana zaregistrovaná. Holt pohorí vo voľbách do Národnej rady, ale budúci rok budú voľby do Európskeho parlamentu. Tam môže byť jednotkou, ona ešte stále bude aj po 30.septembri europoslankyňa. TO ešte stále ju budú volať do mainstreamu. To, že my to vidíme takto ako to je, to je jedná vec, druhá vec, čo ona počúva od svojich ľudí. Ako náhle sa niekto dostane na funkciu, zrazu má milión priateľov. A ty mu budú rozprávať, aký je úžasný a dokonalý a ona možno tomu uverila.

Roman Michelko: Ak získa 0,12 % v parlamentných voľbách.

Judita Laššáková: To nevadí Lucinka, ty to robíš dobre. To je nepochopenie.

Roman Michelko: Poviem jedinú vec, ktorá troška dáva tomu, dávala by tomu logiku, ak povedzme by to bolo 3,5%. Eurovoľby majú podstatne nižšiu účasť ako parlamentné, tie majú cca okolo 60-55%. A najbrutálnejšie eurovoľby mali 12%. V roku 2020 bola na prvom mieste od zadu.

Judita Laššáková: Vždy, ani raz to nebolo inak, dokonca ak vstupovalo Rumunsko s Bulharskom, ešte tam mali viac % ako my.

Roman Michelko: Ak si spomenieš, že bola taká, teoreticky aj je extrémne obskúrna strana volá sa, že NOVA, najprv, že NOVA väčšina to bolo úplne, že na smiech. Si predstav, že takáto smiešna strana mala europoslakyňu Janu Žitňanskú. Strana, ktorá by v normálnych voľbách mala, ja neviem koľko by teraz tak Grendel mohol mať 0,2%. Tá mala poslankyňu, preto lebo, vtedy dobre ešte hajpovali, povedzme, že tri percentá by mali v normálnych voľbách. Ona dala 5%, ona bola dokonca dvojka sa prekrúžkovala. Bola teda 5 rokov poslankyňou v EP. Čiže niekedy aj takéto malé strany dokážu, dokonca vtedy stačilo 20 000 hlasov aby sa niekto dostal na cca 5%.

Judita Laššáková:  Si zober, že víťazom týchto volieb bolo PS-Spolu, de facto Smer, lebo Smer má troch europoslancov a potom PS dva a dva. Ale víťazom absolútnym, čo sa týka na preferenčné krúžky bola Monika Beňová, 86 000 tuším a 84 000 mal Šimečka, čiže on bol druhý. Ako si to zoberie, tak si to zoberieš, vždy bol druhý a on je podpredsedom EP.

Roman Michelko: Jediný, zatiaľ v dejinách sme nemali.

Judita Laššáková: To je druhá vec, aby si ľudia nemysleli, že to je bohvie aké

Roman Michelko: Koľko ich tam je 16?

Judita Laššáková: Štrnásť je podpredsedov. Ide o to, že človek, ktorý nedosiahol ani 90 000 hlasov je podpredsedom EP.

Romna Michelko: Dobre, ale máš aj malé štáty, šéfka parlamentu je z Malty, tá tiež nemohla mať bohvie koľko.

Judita Laššáková: Oni sú z Renew a to je presne tá frakcia…

Roman Michelko: Musíš sa aj vo frakcii presadiť.

Judita Laššáková: On je spoľahlivý.

Roman Michelko: Tá frakcia má 150-200 ľudí, to tiež nie je jednoduché.

Judita Laššáková: Druhá vec, tiež sa niekedy divím, že Michal Šimečka so svojimi názormi sedí vo frakcii, kde sedia všetci poslanci z ANO. Že české ANO a Michal Šimečka sú v jednej a tej istej frakcii.

Roman Michelko:  To máš to isté aj v Smere, kde eurovýsadok je iný ako domáca pôda. Teraz útočili na Fica, že všetci poslanci v EP za Smer hlasovali za zákaz spaľovacích motorov v 2035. Či naozaj, on neviem, čo si myslel, ale asi nič dobré, ale určite nebol na nich hrdý. Však niekedy Boris Zala bol normálny človek. Ale EP z neho urobil niečo úplne iné. Aj ty hovorila, že Lucka prešla od pravičiarky k ľavičiarke. Ako tam naozaj poškodenie mozgu, alebo. To prostredie je tak toxické, že aj normálny človek, pokiaľ nie je ktovie aká osobnosť sa dostane pod vplyv.

Judita Laššáková: Neviem, či to je bruselským vzduchom, ale jednoducho je tá vec, ak sa dostaneš na určitú funkciu, tak máš automaticky milión kamarátov. Ktorí sa nepozerajú na teba, že aký si ty úžasný, ale čo ja z toho môžem mať.

Roman Michelko: To je síce pekné, ale ak Lucka sama dostane 0,12, tak ak nie je psychicky mimo, tak pochopí že ísť do eurovolieb. Možno pôjde, lebo ma zaregistrovanú stranu, ale dostane 1%, čo pri 12-tich %. Nedostane peniaze za to, ja chápem, že niektorí idú do toho, že sa nedostaneme, ale pri troch percentách budeme mať štátnu podporu. Poďme k ďalšej téme, si právnička, tak ja som veľmi zvedavý. Ja ako človek, ktorý má isté právne vedomie, mňa neskutočne iritovali také tie prostoduché frázy vraj, že premiéra, biele koňa Hegera, že čo sa týka darovania stíhačiek, spýtame sa právnych expertov. Ja sa pýtam, že čo to je za ústavný úkon, že spýtame sa právnych expertov. Ja ti s prepáčením naklonujem toľko právnych expertov, ktorý presne povedia to, čo chcem. V podstate jediná oprávnená inštitúcia, ktorá môže pri spore o interpretáciu kompetencií je Ústavný súd SR. Všetko ostatné je právny názor, právny názor je úplne že nič. Právny názor má Giba alebo Kubina, že hneď ti poviem dopredu, že aký.

Judita Laššáková: Kresák dokonca povedal.

Roman Michelko: Áno.

Judita Laššáková: Dokonca Mazáka som počula. Videl si toto?

Roman Michelko: Videl som to. Som bol troška prekvapený ale v poriadku. Najcitovanejší z tej druhej strany bol Bujňák. Teda právnik, ústavný právnik, ktorý jasne povedal, že nemá vláda kompetenciu na niečo také, určite nie keď je v demisii. Respektíve je bez dôvery, to je ešte tvrdšie.

Judita Laššáková: V bezvedomí.

Roman Michelko: V bezvedomí.

Judita Laššáková: Reflexívne stláčajú.

Roman Michelko: Tak tak. Podanie na Ústavný súd môže ísť vtedy, ak sú v spore nejaké inštitúcie tipu vláda kontra parlament. Parlament bol úplne vyradený z tohto rozhodovania. Myslíš si, že môže opozícia dať 30 poslancov na Ústavný súd a bude to prijaté, respektíve kto by bol oprávnený v podaní na Ústavný súd, aby sa to rozriešilo. Aj tak by to bola skôr akademická vec. Už sú odletené 4 stíhačky, tie ktoré boli v podstate ako keby letu schopné, tak tie sú už dávno preč. Bolo by to iba pro futuro. Alebo by sa konštatovalo, že táto vláda robí hrubé neústavné kroky. Skús argumenty Bujňáka zhrnúť, prečo si on myslí, že je to neústavné. Skús aspoň nejaké pseudo argumenty tých ostatných, či vidíš, že tá bodka môže byť cez Ústavný súd.

Judita Laššáková: Takto v tom si mal pravdu, že už sa bavíme len hypoteticky, lebo už odleteli. Čo ostala veľmi prekvapená, že my máme 4 letu schopné, vlastne my máme šroty….

Roman Michelko: Treba povedať, že trinásť ich bolo, deväť nie sú schopné letu. Aby sme mohli objektívny.

Judita Laššáková: Druhá vec, ak potrebuješ, tak by si mohol urobiť aj z tých deviatich, lebo ak vykucháš. Dobre predstavujem si to ako Hurvínek válku. Tu jednoducho ide o to, že pán Bujňák asi na rozdiel od ostaných vie čítať. Vie kde je Ústava SR a vie kde má hľadať, to čo má hľadať. Aj národná rada vysloví vláde nedôveru. Buď vláda podá demisiu sama od seba, lebo sa jej už nechce, buď požiada o dôveru a nedostane ju, alebo parlament je tak vytočený, že sám od seba jej vysloví nedôveru. Takže tieto tri stupne aby si vedeli poslucháči predstaviť, že ako to funguje. Tá inštitúcia, ktorá má na Slovensku vykonávať kontrolu vlády, si povedala a dosť a teraz vám vyslovíme nedôveru. A to sa stalo 15.12.2022, čo je problém lebo od vtedy máme vládu niekde akože na obláčiku a oni chytili a a začali si vykladať Ústavu SR, vôbec že vedia, že Ústavu SR máme. To už ani nie je trhací kalendár, to je už zmočený trhací kalendár. A zrazu zistíme, že vláda SR povie, že všelijaký takýto insitný, teda insitný to je kapacita vo svojom odbore pán Mazák, ale vláda má na to všetky možné prostriedky. Keď máš v Ústave Roman presne, že nemôže sa vyjadrovať a nemôže robiť kroky tykajúce sa zahraničnej politiky. Tak mňa by sakra zaujímalo, že či Slovenská republika už anektovala Ukrajinu, lebo potom je to vnútroštátna záležitosť. Už len tu by sme sa dostali do toho, že akonáhle je tam zahraničie, už to je problém, ale pre niektorých právnikov pre pána Mazáka a pána Kresáka, však nech vláda rozhodne. No poďme urobiť ústavný zákon aby sme vláde vrátili všetky tie kompetencie, načo?

Roman Michelko: To povedal Matel. On sa zrazu stal právnym puristom, áno boli takéto pre mňa zvrhlé pseudointerpretácie. Toto ľudia nechápu, ja to musím stále vysvetľovať, poslanci sú absolútne ne-stíhateľný za akékoľvek hlasovanie v parlamente. Lebo majú garantované v Ústave, že nikdy nemôžu byť za hlasovanie stíhaní a to ani po skončení mandátu, bodka. Niet o čom, ak my urobíme nejakú protiústavnú čuňačinu, ale ak nám podrží chrbát parlament, tak smola. Akože však to parlament odobril. A potom išli a zistili, že ani v parlamente by to neprešlo. Potom že nejako zapojíme parlament, aspoň do tých výborov to dáme. Dali to na Brannobezpečnostný, ktorý bol v utajenom režime a na Zahraničný. Potom tie nuly, no dobre, však niekedy aj dobre urobia. Tvrdý kritik NATO spôsobil, že máme v politike Naďa a Krúpu, to sú naozaj najtvrdší kritici. Nejaký Matovič vedel dobre, že to neprejde. Skúšali to cez uznesenia parlamentu, tam to tiež neprešlo. Preto lebo Olajňaci povedali, že oni nepodporia žiadne uznesenie ani žiadne stanovisko, potom to išlo na zahraničný výbor, kde naopak hrozilo, že bude uznesenie proti. Potom veľká to osobnosť slovenskej politiky Osuský obštruoval a povedal, že Sláva Ukrajine. Toto bola ďalšia vec. To znamená, že nemali uznesenia výborov, uznesenia pléna a išli brutálny freestyle. Peťko Pelle povedal, že keď to dajú tak ja teda pokrčím. Keď som sa Šutaja Eštok spýtal, keď pôjde podanie na Ústavný súd, dáte svoje hlasy, ak teda sa budú musieť spojiť s Republikou. Tak bol by akože problém, vajátal, nepovedal áno, či nie. To je tiež jasné.

Judita Laššáková: Do tohto ti vstúpim, lebo ako si tvrdil, že všetko ostatné je právny názor. Ak máš civilnú žalobu, tak jedná strana tvrdí jedno, druhá strana druhé. Obidve sú presvedčené, že majú pravdu, ale v konečnom dôsledku rozhoduje súd a jeho rozhodnutie platí. Presne v takom móde je aj ten Ústavný súd.

Roman Michelko: Základná vec, je v spore inštitúcia parlamentu, kde to vôbec neprešlo s vládou, lebo ak chceš dať podanie musíš mať v spore tie tých dvoch aktérov.

Judita Laššáková: Ale ty môžeš požiadať o výklad Ústavy , to znamená, že tých 30 poslancov by mohlo dať na Ústavný súd, čo je zahraničie. Že tu bola mazakovčina zavedená, však Mazák je zodpovedný za to, že bezplatne nie je zadarmo. To je jeho maslo, tie poisťovne, že ty musíš platiť u lekára. Lebo podľa pána Mazáka bezplatne neznamená zadarmo.

Roman Michelko: Tak máme judikát Ústavného súdu, keď boli 20 a 50 korunáčky, on konštatoval, že to sú marginálne poplatky.

Judita Laššáková: Áno lebo bezplatne neznamená zadarmo.

Roman Michelko: Tam to bolo inak, že zdravotná starostlivosť je bezplatná na základe zdravotného poistenia. A tieto poplatky boli akože marginálne.

Judita Laššáková: Pre ústavného sudcu, ktorý má plat taký aký má. Ale pre niekoho, kto má 400 eur, ja neviem koľko tisíc korún to vtedy bolo je 50 korún strašne veľa.

Roman Michelko: Ale tam to bolo zastropované pri hospitalizácií na niekoľko tisíc korún.

Judita Laššáková: Toto nemalo z Ústavného súdu ani vypadnúť, rovnako nemalo ani vypadnúť to, čo urobili s tým referendom. Tu sa teraz bavíme o tom, že niekedy sú tie judikáty takým spôsobom prekrútené. My ako národ musíme dať dôraz na to, aby sme si vypestovali nezávislé osoby, ktoré potom na základe svojej kvalifikácie, takže presný opak toho, čo nám ukázal pán Klus. Dokážeme dostať do tých inštitúcii takých ľudí, ktorí budú vedieť tú Ústavu čítať a rovnako ako pán Bujňák budú vedieť povedať správne argumenty na to, že akým spôsobom sa má vykladať ústavný článok, že jednoducho vláda nemôže rozhodovať o zahraničných otázkach a teraz sa dostávať do takej pozície, že čo sme my Slováci vlastne urobili. My už sme sa vďaka tej S-300vke dostali na ten zoznam nepriateľských štátov. Čiže jeden Mig hore dole, to už ako keby nezohrávalo rolu v očiach týchto, ktorí vedú tento štát. Tu vznikajú také precedensy do budúcnosti, že hociktorá budúca vláda sa bude môcť správať a ty to používaš ako odtrhnutý vagón. A nebude toho boha, ktorý ju zastaví.

Roman Michelko:  Ja troška chcem mierniť optimizmus ľudí, že to Ústavný súd zariadi. Kontrolná otázka pre poslucháčov, ktože to menoval všetkých sudcov Ústavného súdu. Bola taká dvojica prezidentov, že ktorí to boli Kiska a Čaputová. Tým je povedané, ak nie všetko tak strašne veľa.

Judita Laššáková: Strašne veľa, ja by som ešte doplnila, že kto im to tam nanominoval.

Roman Michelko: Áno no boužiaľ bývalá koalícia, ale aj MOST-HÍD. Ja som mal s Mirom Čižom debatu, som ho verejne vyzval, som nechápal, že čo to robíte. On mi povedal, no viete ale to my sa musíme ešte aj s Mosťákmi nejako dohodnúť. A aj z inými koaličnými partnermi, všetci ich kandidáti idú a naši moc nejdú. Však to bol nekonečný príbeh, deväť mesiacov sa tam nevedeli dať tí nominanti, ale áno jasné najtoxickejšie postavy tam nemali čo ísť.

Judita Laššáková:  Pán Fiačan, ktorý je predsedom Ústavného súdu, ja som počula jeden rozhovor s ním, tam sa ho ten moderátor veľmi správne spýtal. Vy ste toto povedali vláde, vy ste toto povedali parlamentu, ak sa tak nebudú správať, tak čo budete robiť. Jeho odpoveď predsedu Ústavného súdu, budem smutný. Ja som skoro odpadla, ako toto môže povedať predseda inštitúcie, ktorý má chrániť ústavnosť.  Toto bola vždy dilema a polemika medzi nami dvoma, nepoťme do toho. To by sme tu boli ďalšie tri hodiny, ale niekedy nabudúce si to môžeme rozobrať. On sa mal k tomu postaviť takým spôsobom ako z predsedu Ústavného súdu mal možnosť v roku 2020. To si rozoberieme niekedy na budúce.

Roman Michelko: Len jednu vetu, Ústavný súd má jasne definované kompetencie, ak zistí nesúlad zákona, alebo časti zákona s Ústavou, tak dá rozhodnutie. To vyjde v zbierke, môžu tam byť tie odlišne stanoviská tých sudcov. Buď parlament do šiestich mesiacov upraví ten zákon tak, aby bol v súlade s Ústavou alebo dané napadnuté časti, prípadne celý zákon prestáva platiť.  Mali sme precedensy Kiska odmietol z dvojnásobného počtu menovať vybrať ústavných sudcov, Ústavný súd nemal kompetencie. Urobil podlý precedens, keď z jedného vrhu dvoch, z jednej dvojice sudcov dal oboch, teda nevybral z dvojnásobného počtu, čím chcel spochybniť a nebola tam možnosť, čo s tým urobiť, lebo ústavodárcovia v roku 1992 si nevedeli predstaviť, že na pozícií prezidenta bude človek, ktorý bude hrubo a protiústavne konať. Je na to krásny precedens, moldavská ústava, ktorá dáva šancu, ak Ústavný súd konštatuje neústavné konanie prezidenta, dočasne ho zbaví kompetencií a prechádzajú tie kompetencie buď na vládu, premiéra, predsedu parlamentu. Skrátka, keď máme také obskúrne figúrky na pozícii prezidenta, je toto asi jediná šanca.

Judita Laššáková: Myslím si, že tým sa problém nevyrieši. Myslím si, že na tomto sa zhodneme, nevieš urobiť systém blbuvzdorný.

Roman Michelko: Moldavsko je.

Judita Laššáková: Je niekoľko vecí, ktoré keby som ti povyberala z rôznych Ústav, tak ti garantujem, že sa ti budú páčiť. Rakúska Ústava je o tom, ak chce štát preniesť nejaké kompetencie na mestá a obce, musia s tým tie mestá a obce súhlasiť. Toto čo si teraz hovoril s moldavskou Ústavou ani oni to tam nemajú, lebo ani oni nepredpokladali, že sa tam dostanú takí, akí sa tam dostali. Sadnúť si nad Ústavu a napísať ju, by špičkovým ústavným právnikom trvalo strašne dlho.

Roman Michelko: Stačí novelu, politickú.

Judita Laššáková: Aj politickú novelu, vôbec novelu Ústavy, kto to  potom prijíma?

Roman Michelko: Parlament.

Judita Laššáková: Čiže Kozelová, Čekovský, rozumieš. Kiska sa nepostavil a nevošiel do prezidentského paláca a Čaputová detto. Čiže týchto ľudí sme si tam navolili my, Slováci. Ako je mi ľúto, ale je to tak, oni dostali vyše milióna hlasov a teraz ako ty chceš urobiť to aby niektoré médiá nepreferovali určité osobnosti. Tá ochrana tých občanov nemôže ísť cez to, teda ja si myslím, že sa to nedá, z vrchu to urobiť. Ty potrebuješ vzdelávať ten národ tak, aby vedel, ktorá inštitúcia v štáte môže čo. Si zober prezidentskú kampaň, tá je o tom, ako tí kandidáti rozprávajú, ako oni pomôžu sociálnej oblasti. Ďalšia vec, zober si voľby do Európskeho parlamentu, celé PS – Spolu nerozprávalo o ničom inom, len Kuciak a Fico, lebo Fico, lebo Mafia. Čo to má s európskymi politikami a zober si teraz akým spôsobom prebieha tá volebná kampaň do parlamentu, ktoré budú 30.09. V každej jednej relácií minimálne päťkrát padne Európska únia. A všimni si tí najväčší pravičiari, sociálne témy, lebo iba na základe sociálnych tém vieš vyhrať voľby. A toto každá jedná politická strana doslova zneužíva, lebo o Sulíkovi vieme povedať všeličo, ale že by bol solidárny, to asi nie. Ale všimni si, že oni budú mať plné ústa tohto celého.

Roman Michelko: Uvidíme, takým oslím môstkom sa dostaneme k volebným preferenciám, toto bude asi posledná téma. Včera ma tak celkom potešili výsledky prieskumov, OĽaNO 4,3%., Demokrati 5,0%, čo ešte dúfajme, že môže byť aj inak. Tri alebo štyrikrát po sebe Smer na prvom mieste, druhý s istým odstupom Hlas, ale totálne im dýcha na chrbát PSko, ktoré môže byť pokojne druhé nakoniec, Republika je podľa mňa bezpečne parlamentná, SNS je rôzna v jednom mali 4,3%, teraz mali 3,6%. Akože minimálne rastúci trend a to ešte nie je upečená tá veľká otvorená kandidátka. Z hľadiska týchto trendov ako teda vidíš perspektívu toho 30.09. Bude lepšie?

Judita Laššáková: No takto hovoril si o Smere a o Hlase. Tak ja som pred niekoľkými mesiacmi hovorila, že Smer pôjde hore v tých prieskumoch a Hlas pôjde dole, to som ešte s Erikom Kaliňákom bola v jednej relácií. Tam sme sa o tom bavili, lebo v tom čase keď sme mali s Erikom tú reláciu, Hlas bol prvý. Ja som hovorila, že oni začnú púšťať dole Hlas v tých prieskumoch, aby Smer bol prvý, lebo taká ta psychológia davu v štýle, že Smer to má úplne super vyhraté, tak ja radšej dám hlas Hlasu aby mal Smer koaličného partnera. Ešte vtedy mi Erik tvrdil, že to tak nebude a do týždňa bol takýto prieskum. To je presne to, že tie tri prieskumy, ktoré ukazujú Smer na jednotke je podľa mňa účelovka, ale že brutálna. Čo sa týka Progresívneho Slovenska a oni sú tretí, to je pre mňa úsmevné, ako teraz keby bolo Progresívne Slovensko stabilne nad 5% dlhodobo.

Roman Michelko: Ale bolo, nebolo nikdy pod 5%.

Judita Laššáková: Oficiálne, ale neoficiálne a ten pojem mám od teba, lebo ty si povedal, že naondulované prieskumy, tak ver tomu, že to PSko je parádne naondulované, pretože keby malo PSko stabilne nad 5%, tak Zuzana Čaputová nesúhlasí s 30.septembrom, išli by do skoršieho termínu, lebo ona je z PS ale celá jej kancelária sú PSkári. Ona by nástojila na to aby to bolo skôr, ona dáva šancu PSku rásť.

Roman Michelko: To je otázka, či bude rásť, spojené nádoby zo SaSkou, SaSka padá.

Judita Laššáková: Päť percent, ja tam nevidím viac a dokonca si ešte aj to hovorím, že či to nie je takým spôsobom robené, vymyslím si, že PSko má trinásť, viem, že nemá stabilne nad 5%. Takže má päť, rozdiel je koľko, osem a teraz dajú, že či  Republika náhodou nemá 14%, teda 6%, ktoré má plus tých 8%, ktoré pridali PSku.

Roman Michelko: Boli nejaké prieskumy, v jednom mali jedenásť, mali aj okolo desiatky, ale teda celkom zjavne je bezpečne parlamentná strana.

Judita Laššáková: Republika určite, ja si skôr myslím, či PSko to ani nie je verejná mienka ale skôr reklama, môžete pokojne dávať hlas PSku, už sa vám nestalo, čo sa stalo minule, že hlas bude zahodený, lebo oni sú v parlamente. Ich to zastavilo tesne pred bránami parlamente a oni sa toho nechcú ešte raz dožiť.

Roman Michelko: Tak, už nejde v koalícií, idú samostatne, takže toto už nehrozí. 

Juidta Laššáková: Keď si zoberieš koľko má Spolu, 0,2,0,3%.

Roman Michelko: Spolu už neexistuje, to sú teraz Demokrati. Spolu malo pol percenta, ale keď si zoberieš, kto je to Miro Kollár, totálny skrachovanec, ktorý ani v Hlohovci neobhájil.

Judita Laššáková: Zober si, ty si tu teraz aj spomínal NOVU. NOVA mala koľko percent v NR SR?

Roman Michelko: Mala tri niečo. Ona nebola nikdy v parlamente našom.

Judita Laššáková: Ale do Európskeho parlamentu to stačilo.

Roman Michelko: Ale počkaj pri 12% účasti. To ti úplne prekreslí volebné výsledky, to sa nedá porovnávať.

Judita Laššáková: To je presne to isté s PSkom. Tam oni išli ako totálny víťaz, najskôr mali prezidentku…

Roman Michelko: Oni išli na tej vlne Čaputovej a ešte neboli tri gramy bieleho.

Judita Laššáková: Áno, dostali sa do EP, mali prezidentku.

Roman Michelko: Primátora Bratislavy.

Judita Laššáková: Jeden z poslancov dokonca chodil po EP a tvrdil, že je budúci minister zahraničných vecí. To len tak pre info a zrazu prišli voľby do NR SR a to PSko sa tam nedostalo, čiže tento istý formát.

Roman Michelko: Ale to sa nedostali kvôli retardovanému Poliačikovi, ktorý okupoval kecpult a dával to na Matoviča a nebol autentický. Oni nemali nikdy pod 7,5% v prieskumoch ale to finále kampane to úplne dosrali, oni to chceli dať na Matoviča a oni boli karikatúrou Matoviča. Jedna z mála pozitívnych vecí, ktoré urobil Poliačik pre Slovenskú republiku, že vymyslel ten guerilla marketing. Ktorý to totálne odpáli, lebo pre voličov PSka to bolo vy sa tu hráte na Matoviča, ale my nechceme Matoviča. Dnes je na Ukrajine v nejakej NVOčke ale však dobre.

Judita Laššáková:  Ide v stopách Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.

Roman Michelko: Hej, on je democracy maker. Poďme k inej veci, tento víkend bola celkom taká sympatická vec, že….

Judita Laššáková: Že Za ľudí malo 0,2…

Roman Michelko: To je nič, oni sú úplne marginálna strany, tma akurát bojujú medzi sebou Šeliga proti Verone, buď ja alebo on. Nakoniec aj Miro Kollár mal veľmi dobré skúsenosti v úvodzovkách s Veronou a povedal, že Verona a Matovič sú klasický prípad totálneho dilentatizmu v politike, on bude robiť všetko preto aby nešla do Demokratov, ale to je marginalita, strana ktorá môže a nemusí byť, celkom rád by som bol keby nemusela sú KDHáci a ja som teraz pozeral Facebooku, to bola úplná smršť, kedy Kresťanská únia vyzývala k zodpovednosti. Ako sa môže stať, keď Cigánikova jej dala 21:0, najneschopnejšia a najnepotrebnejšia poslankyňa Záborská, ktorá je zaujímavá iba tým, že má dobre tetované obočie, vo svojich 70+, ako môže isť do dôchodku, tuším, že má 3 alebo 4 mandáty v EP. Tam má ešte nejakých 5000 eur dôchodok z EP, ako ona môže žiť z nejakých 5000 eur alebo 6000 eur. Tak isto Vašečka, on nechce byť znova katechétom. Vyzeralo, že ich nezoberú, možno zoberú Škripeka ako disidenta.

Judita Laššáková: Ako týchto z Kresťanskej únie naspäť do KDH.

Roman Michelko: Oni by strašne chceli, oni boli takí veľmi nenároční, najprv chceli mať 30 mandátov na kandidátke, potom že iba 15 im stačí, lebo to sú mega osobností. Dobre Hatraková jedinú dobrú vec urobila, že nebola za vydanie Fica. Potom bola známa tým, že chcela byť komisárka pre deti, mala také veľmi progresívne a zaujímavé názory, že keď je žena týraná, tak to nemá riešiť na súde. Ona sa tým úplne kvalifikovala na detskú komisárku, však ženy majú trpieť. Tu je 21.storočie a ona naozaj to chcela, toto bolo dosť aj na tak zúfalé zloženie parlamentu aké je. Jedna možnosť je, že to bude zase 4,65, čo by ma zase neprekvapilo. Ak existuje nejaký hybernačný stav nejakej strany, tak to je KDH, ja neviem kto sú jej podpredsedovia. Ja neviem aké aktivity robia o aké legislatívne návrhy sa snažia, v Prešove možno ešte niekto pozná Majerského. Neviem vymenovať jeho podpredsedov, poznám Lexmann, čo robí Lexmann to robí Majerský. Oni teraz budú koleňačkovať s Igorom, ale keďže má 4,3, tak to nemusí celkom vyjsť.

Judita Laššáková: No a teraz sa ťa ešte spýtam na druhého poslanca EP za KDH?

Roman Michelko: Štefanec.

Judita Laššáková: To by som bola zvedavá, že koľko ľudí to ešte vie.

Roman Michelko: On prešiel z SDKÚ. On mal aj viac preferenčných hlasov ako Lexmann, kto má viac hlasov má menej mandátov a naopak. SaSka mala viac hlasov, ale oni sa dostali až po Brexite a ona tam uviazla vtedy. O to je teraz aktívnejšia, na Facebook to teraz hádže. To je brutálne liberálna poslankyňa, to farizejské KDH dostalo v jej osobe ikonu.

Judita Laššáková: Čo sa týka Majerského, tak tam je tieňová Lexmann. Toto mi vysvetlí, ja to fakt nepochopím, pán Majerský ako predseda KDH, bavíme sa katolíkoch. Pardon o kresťanoch, tak on sa rozvedie, ale spôsobom, že dá anulovať svoje prvé manželstvo. Lebo to bol cirkevný sobáš, takže on so svojich deti urobil ľavobočkov. A on je predsedom KDH, čiže etalón kresťanstva.

Roman Michelko: Keď poznáš tých správnych ľudí, tam aj cirkevné súdy sú súdy.

Judita Laššáková: Ale potom o akej kresťanskej morálke sa bavíme, keď predsedom KDH je niekto taký. A tí členovia to akceptujú.

Roman Michelko: Tak legislatívne je to v pohode, našli správnych cirkevných sudcov. Formálne je to ok.

Judita Laššáková: Toto neriešim, riešim prečo sa nad tým nezamýšľajú.

Roman Michelko: Vieš čo, tam je asi 5 dôvodov, kedy môžeš anulovať manželstvo. Asi dob, detí to nebudú, lebo nejaké má. Asi tiež nebude, že nebolo naplnené. Ešte sú nejaké tri, tak našli tam nejakú skulinku.

Judita Laššáková: Vysvetlí mi potom tých voličov. Prečo oni stále ešte volia to KDH, ktorého predsedom je takáto osobnosť.

Roman Michelko: Takto by som povedal, očakávania od voličov sú úplne neadekvátne, cirkev to posvätila. Neviem, čo jeho žena urobila, ale urobila niečo, že tá anulácia bola úplne v pohode. To sa stáva, nie je to ako civilné rozvody, ale nie je to úplne výnimočné. Ján Krstiteľ Balász dostal dišpenz z Vatikánu, lebo on bol cirkevná osoba, potom s Ivetkou, keď bol to bol iný level. Rehoľník a tak ďalej. Všeličo sa stáva, druhá vec, že to bolo extrémne rýchle. On to mal do pol roka, keď si predseda KDH všetko sa dá. KDH má v parlamentných voľbách pri účasti 60% voličov 4,6%, 4,9%. V eurovoľbách má 8%, oni majú tvrdé jadro, je to silne etablovaná komunálna strana, majú poslancov, župana všetko v pohode. Im hrozí, že idú do úrovne SMK, SMK bude mať aj o desiatky rokov v Dunajskej Strede primátora. Teraz sa ukáže, či ostane iba regionálna strana, alebo prelezie. KDH si žijú vo svojom svete, nevidieť ich, nepočuť, Lojzo Hlina chodil po celkom Slovensku, robil ťažký guerilla marketing. Samozrejme prepískol to a nebyť toho, že sa zaprel a Záborskú nezobral, tak by boli v parlamente. Napriek tomu, čo si všetci myslíme o Záborskej, ona stále dáva tých 30-35 000 hlasov. A to je možno tých 30 000, ktoré budú chýbať. Je to riskantné, Edko Heger odmietol byť dvojkou. Ja to vidím celkom fajn.

Judita Laššáková: Ja nechápem, prečo majú ľudia problém byť dvojkou, jednoducho lídrom….

Roman Michelko: Ale premiér, takto Majerský a Heger si nemajú čo vyčítať. Jeden ako druhý.

Judita Laššáková: Vidíš Majerského plagát, prejdeš 500 a nevieš, kto to bol. Ja sa riadim tým, že Nicola Tesla povedal, že dokonalé číslo je číslo tri, tak neviem prečo by tam mal byť nejaký problém. Lebo ty keď si aj pätnástka na kandidátke a ľudia ti dajú 500 000 hlasov, jednotke len 20 000, takže koho chcú na premiéra, ak sme pri tom, že sa bavíme stále o nejakej koaličnej zmluve.

Roman Michelko: Inú vec, možno ti hovorí niečo meno, že Sithová, ona je teraz starostka Smižian. Ona bola dvojka na kandidátke, skončila ako jedenásta. Ďalší je Hort, podpredseda SDKÚ, bol päťka na kandidátke, mali štrnásť poslancov, prepadol o deväť miest, nedostal sa. Jurzyca detto, veľká hviezda, tiež sa dostal až ako náhradník. Pri tých malých stranách ti stačí 4000 hlasov na prekrúžkovanie. Ale samozrejme ak máš miliónovú stranu, tam ti treba 30 000, vo veľkých stranách sa ťažko prekrúžkuješ. Jednak je tam väčšia konkurencia, jednak získať 3000 a 30 000 hlasov je rozdiel. Teraz je obrovská téma, kto bude prvý, médiá to riešia, senzibilizácia Hlasu, bez neho sa nebude dať. Musíme urobiť aby nešiel s Ficom, myslíš si, že Pelle urobí to čo v roku 1998 SDĽ. Že išla s SDK a bola to záverečná, konečná, zo 14,7 išli na 1,4%. Alebo pochopia, že budú to síce schytávať od médií, ale pôjdu do hodnotovo bližšej koalície. Asi Pelle rozmýšľa, že by šiel aj s pravicou, s týmito liberálnymi stranami, ale sú tam aj nejaký ľudia v Hlase, ktorí si uvedomujú, že by to bola pre nich záverečná.

Judita Laššáková: Ak sa na to pozriem čisto hypoteticky  a keď  sledujem Fica  a sledujem Pellegriniho, tak mne pripadajú ako Madonna a Cher. Cher ma niečo, čo Madonna strašne chce, Cher to má a Madonna to nikdy nedosiahla a pritom ako ona funguje ani nedosiahne. Bavíme sa o soške Oskara, lebo to Cher dostala. Mne pripadá Pellegrini ako tá Madonna, ktorá chce strašne dobehnúť ten svoj idol a teraz čo Fico nikdy nedosiahol, pričom vo všetkom je lepší ako Pellegrini. Čo Fico chcel a nedosiahol a Pellegrini keby to dosiahol, tak vie svojho učiteľa poriadne pre fackať. To je prezidentský post. Z môjho pohľadu to bude o tom, či veľmi Pellegrini sa chce stať prezidentom v roku 2024.

Roman Michelko: Určite nie 2024, to pustí Weissa. Oni majú dohodu s Čaputovou, že nepôjdu proti sebe. Ona má obrovské ambície byť prezidentom ale nie teraz.

Judita Laššáková: To uvidíme podľa toho, že kam sa prikloní. Ak Pellegrini bude chcieť byť prezidentom, tak pôjde s pravicou, aby Denník N ho mohol nejakým spôsobom podporovať. Ak mu záleží aspoň  trošičku na Slovensku, aby bol prezidentom normálne fungujúceho štátu, tak pôjde so Smerom. S kým pôjde ti teraz na sto percent nepoviem.

Roman Michelko: Podľa mňa najzásadnejšia bude tá, že kto bude prvý na páske, ten bude rozdávať karty. Veľmi ťažko by dokázal Hlas vysvetliť svojim voličom, že odmieta sociálnodemokratickú stranu a ísť s nejakými programovo úplne inými stranami. Dnes je každému normálnemu jasné, že nedá sa s Matovičom, ale nedá sa ani so Sulíkom. Naozaj Sulík je tak politicky natvrdlý, že to by bol koniec. Naozaj jeho, že ani o jedno percento dane, čiže sociálnodemokratická politika ide stranou, to by bol koniec. Ak začne rozdávať karty Fico, tak šanca, že unikne Hlas z takejto koalície je podstatne nižšia. Ak bude mať Hlas prvé miesto, hneď sa sformuje ešte počas volebnej noci nejaká väčšina. Povie sa ok v pohode dohodneme sa s tebou, preto je veľmi dôležité, kto bude prvý na páske.

Judita Laššáková: To s tebou súhlasím, ale použijúc slová Romana Michelko, toto sú naondulované prieskumy a ja neverím tomu, že Smer má tak málo a Hlas a P.S. má tak veľa.

Roman Michelko: Dobre, 30.septembra sa dozvieme, ďakujem ti veľmi pekne za účasť v podcaste. Verím, že sme zaujali a dúfam, že pravidelnejšie bude tu hosťkou.

Judita Laššáková: Ďakujem za pozvanie a pozdravujem poslucháčov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás