PodcastyPrepis Podcastu Veci Verejných s podpredsedom Smeru - SD...

Prepis Podcastu Veci Verejných s podpredsedom Smeru – SD Ladislavom Kamenickým o referende a aktuálnej politike (doplnené o abstrakt)

-

Prepis Podcastu Veci Verejných s podpredsedom Smeru – SD Ladislavom Kamenickým o referende a aktuálnej politike (doplnené o abstrakt)

  • Aké sú skúsenosti z kampane, čo ľudia  pociťujú ako najväčší problém ?
  • Práve sledujeme konflikt medzi Matovičom a Hirmanom, no a ako ťažký gól do vlastnej brány  možno pokladať vyjadrenie Hegera, že za extrémne preddavky si môžu podnikatelia sami. Čo naštvalo ľudí viac, diletantizmus, či arogancia.
  • Matovič extrémne zadlžil Slovensko. Tento rozpočet, vraj ešte ako tak prejde, ale pre nasledujúce roky je to Armagedon. Výhľad na nasledujúce roky je katastrofický. Čo sa s tým dá robiť ?
  • Prečo sa v kampani nepoužíva argument ktorý Vám dal sám Matovič, kedy dal verejný prísľub, že ak príde k referendu viac ľudí, než koľkí hlasovali za súčasnú koalíciu, garantuje, že jeho poslanci predčasne voľby podporia ?
  •  Ak by bolo referendum úspešné, vyjde v zbierke zákonov, a bude t potom znamenať, že jednoduchou 76 bude možné rozpustiť parlament ?
  • Ak by aj nebolo referendum úspešne, zdá sa, že Heger 76 neposkladá, nakoniec sa zdá , že predčasné voľby budú poznanú nevyhnutnosťou. Hrá sa aj so scenárom úradníckej vlády. Mohla by takáto vláda byť dostatočným nátlakom na koaličných lídrov, aby pridali hlasy k predčasným voľbám ?
  • Dá sa Borisovi Kollárovi veriť, neotočí zase ? Vie sa o čom boli jeho rokovania s Hegerom?
  • Sulík dal po Hirmanovom útoku naňho Hegerovi jasne najavo, že nemajú o čom rokovať. Je možné, že hlasy na predčasné voľby dodá SaSka ?
  • Strana Spolu, teda  Miro Kollár spolu s Dzurindom vytvárajú akúsi chránenú dielňu pre skrachovaných politikou ( Šeliga, Žitňanská, Klus, Naď, Budajová jedenástka, ). Máme sa tomuto pokusu smiať, alebo to môže byť aj nebezpečné.
  • Rozpad OĽaNo je zdá sa na spadnutie. Draftuje Hegera KDH, aj s KÚ, alebo KÚ ostane v OĽaNE a Heger bude bezprizorný. Alebo je možné, že pri Matovičovi ostane len Šípoš a Gymesi ?
  • Vzniklo nám tu aj Jablko Lucie Nichoslonovej  – to vážne, ona si myslí, že môže niekoho zaujať, alebo dokonca, že ona je líderka. Je to len folklór, alebo je to niečo naozaj len na smiech.

Posolstvo k referendu…

Podcast:

Abstrakt: Zásadné momenty podcastu s Ladislavom Kamenickým

Roman Michelko vytiahol podpredsedu Smeru – SD do podcastu počas referendovej kampane  a opýtal sa ho na to, čo najviac trápi ľudí na Slovensku. Ladislav Kamenický chcel najprv vystihnúť a poďakovať občanom za obrovský záujem o stretnutia s predstaviteľmi Smeru, ktorí iniciuje referendum. Všeobecne sa podľa poslanca Kamenického občania sťažujú na to, že boli oklamaní, a to, že sa štát ocitol v obrovskom chaose. Najčastejšie sa ľudia sťažujú, najmä ľudia s nižšími príjmami, na extrémny nárast cien, najmä základných potravín. Najviac to podľa neho pociťujú dôchodcovia, ktorým vláda nedostatočne kompenzuje navýšenie cien spôsobené infláciou. Veľmi prudká debata sa rozpútala v Bojniciach, kde ľudí pobúrili 20€ platby v ordináciách, kde si ešte pamätajú 20 korunačky exministra Zajaca. Podľa exministra Kamenického, je to neprijateľné aj z dôvodu toho, že vláda si navýšila rozpočet na dvojnásobok. Ladislav Kamenický to porovnal so stabilitou politickou a ekonomickou počas vlád Smeru, kedy tu tí investori prichádzali, a dnes naopak kvôli nestabilite neprichádzajú, a skôr odchádzajú.

Roman Michelko poukázal na klamstvo koaličných poslancov najmä Šípoša, že navýšujú dôchodky, pritom je tam nastavený automat. Roman Michelko poukázal, že takéto dávky sú nastavené na infláciu. Zdôrazňuje nevyhnutnosť toto koalícii komunikovať.  Ladislav Kamenický dodáva, že títo diletanti radi používajú nominálne hodnoty, a pritom si nevšímajú reálne hodnoty, ako príklad uvádza % HDP v minulosti a dnes, čo sa týka reálnej hodnoty.  To isté zdôrazňuje pri dôchodkoch, kde poukazuje na to, že v reálnych číslach prišli dôchodcovia, až niekde okolo 12% svojho príjmu, len za minulý rok. Pre porovnanie, uvádza exminister nárast reálnych miezd za vlád Smeru niekde okolo + 5%. Na rozdiel od minulého roku je pokles reálnych miezd, niekde okolo 3,5%. Ladislav Kamenický dáva do pozornosti, že Matovič uvádza v číslach, ktoré dal dôchodcom, aj očkovací bonus, ale nepovie, že zrušili trinásty dôchodok. Exminister Kamenický zdôrazňuje, že pri 13-tom dôchodku, išlo o sumu 280 miliónov eur, pričom táto vláda tu rozhádzala miliardy. Do popredia dáva aj to, že táto vláda, by mohla mať ešte viac peňazí, ale problém je Remišová a nečerpanie eurofondov. Tieto eurofondy sa podľa L. Kamenického mohli v sume 2 miliardy použiť na kompenzácie, a v rozpočte mohol vzniknúť priestor na iné výdavky. Zdôrazňuje, že ich vymyslené miľníky v Pláne obnovy sa nesplnili,a nasledujúca vláda sa bude dlho spamätávať z tohto marazmu.

Roman Michelko sa pýta hosťa, ako sa bude dať sanovať rozpočet po tejto vláde. Ladislav Kamenický hovorí o tom, že táto vláda zadĺžila Slovensko o úroveň 60-tich %, oproti celkovému dlhu, od vzniku SR dokopy. Tvrdí tiež, inflácia im pomáha s týmto zadĺžením. Dodáva, že na konci to zaplatia ľudia, a pritom táto vláda stále hovorí, akoby za všetko mohol Putin. S horkým úsmevom, ako príklad uvádza Nemecko, ktoré si zatvorilo v rámci Green Dealu jadrové a uhľové elektrárne, a teraz dováža uhlie cez celú planétu z Austrálie. Ako ďalší príklad uvádza nahradenie potrubného plynu LNG, kde  sú obrovské aj ekologické dopady. Pre porovnanie hovorí L. Kamenický o tom, že pri potrubnom plyne sme boli prví, ktorí ho dostali a teraz budeme poslední. Plynule prešiel k príkladu, ktorý mu uvádzal primátor Partizánskeho, kde pre daňový bonus prišlo mesto o 2,1 milióna eur. Musia dvíhať poplatky a dane, a aj napriek tomu im to vykompenzuje len tretinu, pričom to celé zaplatia občania. Exminister Kamenický zdôrazňuje, že táto vláda by mala začať dodržiavať rozpočtové pravidlá a žiadať v máji dôveru, ale nakoniec s úsmevov dodáva, že medzitým padli, takže nie je o čom.

Roman Michelko ďalej hovorí o tom, že vláda chcela zmeniť pravidlá o dlhovej brzde. Uznáva, že je reštriktívny a nerešpektuje ekonomické cykly, ale aj tak, táto vláda sa na tom nebola schopná dohodnúť, neboli schopní komunikovať s opozíciou. Pričom Sulík bol ochotný len v prípade daňovej brzdy, čo je neprijateľné podľa Romana Michelka.  Ladislav Kamenický trefne na margo Sulíka dodáva, že on by najradšej nechcel žiaden štát. Roman Michelko sa v tejto súvislosti opýtal exministra Kamenického, v akých parametroch by sa mal tento zákon o dlhovej brzde zmeniť.  L. Kamenický pripomína, že si ani nie správnym, teda ústavným spôsobom, schválili vydávkové limity, pričom týmto mali oklamať, najmä Matovič celú EÚ. Na predchádzajúcu otázku R. Michelka tvrdí L. Kamenický, že jedine ak táto vláda odíde, sa tým môže odborne zaoberať, nemôže sa tým odborne zaoberať s Matovičom predsa. Je to plagiátor, nemá ani titul, povedal L. Kamenický na margo Matoviča. Pri tých limitoch hovorí o tom, že v minulosti oni chceli zmeniť čo sa týka parametrov hrubý dlh na čistý dlh, aby sa Slovensko mohlo lepšie financovať. Exminister Kamenický povedal takú zaujímavosť, že Matovič bol v minulosti členom finančného výboru a nikdy sa tam neukázal.

Roman Michelko pripomenul Matovičov sľub, že ak príde na referendum toľko ľudí, koľko hlasovalo za koalíciu, tak všetci jeho poslanci zahlasujú za skrátenie volebného obdobia. Matovič klame denne a nikto to nerozoberá, ale keby R. Fico toto robil, tak to všetci riešia, dodáva k tomuto Roman Michelko. Roman Michelko sa pýta, či nechce opozícia hrať aj takúto hru. Exminister Kamenický povedal, že on nie je len blázon, on je nebezpečný blázon a to čo narobil, má dopad na celú republiku.  Na margo jeho verejného prísľubu, pripomenul Ladislav Kamenický jeho vytrhnutie demisie, z rúk pracovníka prezidentského paláca. L. Kamenický neskôr vtipne prirovnal Hegera k anketárovi, ktorého vyhnali ešte aj z klubu. Aj preto podpredseda Smeru Kamenický, apeluje na účasť v referende, ale aj preto, lebo nevidí v parlamente 90-tku za konanie predčasných volieb.

Na margo možných spôsobov skrátenia volebného obdobia, aj v kontexte nemožnosti posudzovania ústavných zákonov po novele Ústavným súdom, na ktoré sa Roman Michelko pýtal, odpovedal L. Kamenický, že v normálne krajine, by v takejto situácií po páde vlády bola iba jediná možnosť, predčasné voľby. Ale ako dodáva neskôr, že my tu nemáme normálnu vládu, Heger tu pobehuje ako v Materskej škôlke s dresom, tvrdí na margo Hegera exminister Kamenický.

Roman Michelko sa opýtal, že či by Smer podporil ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, ak by v ňom bol zákaz referenda, ako chcela Kolíková. Na toto dal ako odpoveď aj odkaz poslucháčom L. Kamenický, ak bude úspešné referendum, tak bude stačiť potom už len 76-tka v parlamente. Hovorí len o zámienkach  poslancov zo SaSky a Šeligu. Dáva do pozornosti to, že Sulík nemá kontrolu nad klubom, a pýta sa ,,demokratov“ zo SaSky, či je toto podľa nich demokracia. Ladislav Kamenický sa teda rázne pýta, kam sme to dopracovali od roku 1989.

Roman Michelko pripomenul aj, ako si dovoľuje RTVS ignorovať Ľuboša Blahu. Ladislav Kamenický, ale aj preto alternatívne médiá naberajú na sile, ale to si musia vysporiadať tie mainstreamové média potom, odkazuje.  

Roman Michelko otvoril aj tému novej Dzurindovej strany a projektu okolo Spolu, a úloha Hegera, či odídencov z OĽaNA. R. Michelko tvrdí, že toto absolútne nevyhovuje Sulíkovi, ktorého by to erodovalo.  Roman Michelko  sa preto pýta, či nakoniec  SaS toto pochopí, a podporí ústavný zákon o skrátení volebného obdobia. V tomto chýba L. Kamenickému racionalita u Sulíka, ktorú skôr bolo vidieť, podľa jeho slov. Tvrdí, že jediný, kto si toto trošku uvedomuje je Boris Kollár. Čo sa týka Hegera, tak Ladislav Kamenický nechápe, prečo niekde sa o neho preťahujú, veď slovo Heger a premiér nejde dokopy.

Poslednú tému, ktorú Roman Michelko otvoril je úradnícka vláda. Opýtal sa hosťa, či by takáto nechcená úradnícka vláda, nebola spúšťačom na nájdenie 90-tky. Podľa L. Kamenického, by to bolo tak v racionálnom svete, avšak ľudia ako Matovič nie sú racionálni. Avšak podľa neho prezidentka nemá páku a vyzýva ľudí, aby to na ňu nenechávali.  Na záver Ladislav Kamenický dodáva, buď ľudia prídu k referendu, alebo tu bude len chaos.

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri pravidelnom podcaste Veci Verejných. Naším dnešným hosťom bude podpredseda Smeru Ladislav Kamenický, a zároveň poslanec NR SR. Vitaj.

Ladislav Kamenický: Dobrý deň.

Roman Michelko: Práve som ťa vytiahol z horúcej fáze kampane. Chodili ste všade po Slovensku. Vidím to na Facebooku a podobne. Aké posolstvo máte od ľudí, čo ich najviac trápi? Sú to vysoké ceny energií, alebo frustrácia z extrémne diletantskej vlády? Čo vidíš ako najzásadnejší problém, ktorý ľudí trápi?

Ladislav Kamenický: Najskôr musím poďakovať všetkým ľuďom. My sme včera boli v Partizánskom, v Bánovciach nad Bebravou, boli sme v Bojniciach. Je obrovský záujem tých ľudí, ktorí sa zaujímajú o referendum, náš hlavný cieľ bol iniciovať a vysvetliť ľuďom, prečo je referendum dôležité. Ten moment, ktorý je pre nich veľmi dôležitý, je celková nespokojnosť s vládou. Samozrejme oni po tých troch rokoch čakali určité nejaké zlepšenia, videli, že boli oklamaní, a momentálne sa nachádzame vo veľkom chaose. Tých bežných ľudí trápi nárast cien v potravinách, ten nárast je okolo 27%. Ak si pozrieš cenu rohlíka, ktorý stal 7 centov, medzitým to stúplo na 10 centov, a dnes ak si pozrieš Tesco, už je to 13 centov. To sú obrovské nárasty a tých ľudí, ktorých stretávame, tak mnohí sú už aj v dôchodkovom veku a žijú z 380, zo 400 eur. Z toho sa vyžiť nedá. Na jednej strane, keď sa odvolávala vláda, tak Matovič povedal, že dobre sme sa postarali o ukrajinských občanov, potom sa dobre postaral o mnohodetné rodiny na Slovensku, ktoré dostanú daňový bonus. Ale na tých dôchodcov, keď im pri 15% inflácií dal 1,3% valorizáciu, tak to nikoho absolútne nezaujímalo. Od nového roku sa chváli, že im dáva 11,6% navýšenie, a pritom im mnohým, už tá inflácia, zoberie ďalších 5%. Minulý rok 10%, tento rok 5%. Stretávam sa aj s ľuďmi, ktorí nedostali navýšenie, to sú tí ktorí mali dôchodok okolo 424 eur, minimálny dôchodok. Týmto ľuďom sa minimálny dôchodok nezvyšoval, čo je obrovský problém. Čo ich ďalej trápi po druhé, veľmi prudká debata, napríklad včera v Bojniciach o 20 eurovkách. Ja si pamätám zverstvo Zajaca s 20 korunami, dnes máme zverstvo Matoviča a Hegera s 20 eurami. Vzhľadom na ten chaos, ktorí vytvorili v zdravotníctve, nedofinancovali niektoré veci, ambulancie, tak oni sa mstia tak, že tým ľuďom povedia, chcete vyšetrenie, zaplaťte nám 20 eur na energie, to je absolútne neprijateľné. Ty vieš dobre, rozpočet v roku 2019 bol na úrovni 18-tich miliárd. Táto vláda ho za tri roky zvýšila na 35 miliárd, na dvojnásobok. Ja som sa pýtal dôchodcov, či máte pocit, ak táto vláda toľko minula, že sa vám dobre žije. Či viete oproti roku 2019 minúť z dôchodku 2-krát toľko, no nemajú tie peniaze tí ľudia. Takže toto je obrovský problém. Samozrejme zdravotná starostlivosť týchto ľudí veľmi trápi, a aj celkový chaos. Ja som vysvetľoval, že dôležitá je stabilita v štáte. Na jednej strane politická, ale o tej sa ešte budeme baviť. Na druhej strane ekonomická stabilita. Ja si pamätám, za vlád Smeru nikto nehovoril o tom, že by sme tu mali chaos a nestabilitu. Aj tí investori prichádzali, hľadajú stabilitu, ak ju nemajú tak neinvestujú. Na druhej strane tí investori, ktorí tu prišli, tak dvihnú kotvy, a odídu niekam inam, a to samozrejme znamená nezamestnanosť, opäť dopad na ľudí. A popri všetkých tých hlúpych opatreniach, tu boli aj sankcie, ktoré voči Rusku aj naša vláda podporovala. To má obrovský dopad na životy ľudí, robia sa strašné chyby, a ľuďom na Slovensku sa žije zle.

Roman Michelko: Možno ešte treba povedať, lebo Šípoš a podobní experti stále hovoria, akým strašným spôsobom sa ľuďom  zvýšili dôchodky a podobne. Tam treba povedať, za vašich vlád bola inflácia do 2% a teraz je 12,8 %. Je nejaký automat, ktorý valorizuje dôchodky podľa výšky inflácie a dôchodcovskej inflácie. V Čechách majú taký úzus, že pokiaľ sa miera inflácie zvýši, tak sa musí automaticky valorizovať. Vy teraz bojujete v parlamente, aby aspoň na polročnej báze, takže tí dôchodcovia, žili z nízkych dôchodkov bez toho, aby boli valorizované. Napriek tomu, že tá inflácia bola extrémne vysoká, čo je extrémne zarážajúce. Niektorí ľudia, ktorí hovoria so Šípošom, by mu mali povedať, ale čo mi to tu hovoríte. Hovorí sa aj o nejakých dávkach, ktoré sú valorizované a naviazané na infláciu. Ak bola nízka inflácia a reálne ceny, alebo nominálne rástli veľmi pomaly, tak je jasné, že nebolo prečo valorizovať.

Ladislav Kamenický: No takto. Jedna vec, že Igor Matovič a všetci títo diletanti, poviem otvorene, oni veľmi radi narábajú s nominálnymi číslami, ale ak si pozrieme napríklad HDP Slovenskej republiky pred tromi rokmi, sme vždy hovorili, že máme jedno percento okolo jednej miliardy. Takže HDP bolo okolo 100 miliárd. Dnes ak sa pozrieš, tak HDP je 122 miliárd, a tam je tá inflácia, to je prvá vec. Treba sa pozerať nie na dôchodky ako také, treba sa pozrieť na reálne dôchodky. Minulý rok 2022, pri valorizácií 1,2%, ak bola dôchodcovská inflácia, ktorá je väčšinou vyššia ako tá normálna, tá bola niekde okolo 13?5 až 14%, tak ten rozdiel, tam tí dôchodcovia prišli o 12 % reálne za minulý rok. Tento rok, ak si pozrieš posledné čísla decembrové, tak medziročne stúpali ceny okolo 15%. Takže opäť tie reálne dôchodky klesajú. Ja si pamätám na rok 2019, kedy reálne mzdy rástli + 5%. To bolo jedno z najväčších nárastov. Nominálne to bolo asi 7,8%, tých 2,8% je tá odrátaná inflácia. Dnes ak sa pozrieš do rozpočtu, tak reálne mzdy poklesli o – 3,5, alebo -3,6%. A ešte tento rok majú byť o -2,7%, takže táto vláda sa absolútne nepostarala o tých ľudí. A balamutí ich Matovič nominálnymi číslami. Ak sa pozrieme na tie jeho tabuľky, ja som o tom už hovoril, ten tam dal očkovací bonus. Potom nepovedal, že zrušili plnohodnotný trinásty dôchodok, kde pripravil všetkých dôchodcov o 280 miliónov euro. To sú tie veci, ktorými zavádza a klame. Reálne táto vláda čo urobila. My sme zákonom uzákonili plnohodnotný trinásty dôchodok, oni tvrdia, že peniaze na to neboli, že bola prázdna špajza. Tak ja sa pýtam, ak je prázdna špajza, tak ako môže mať z 18 miliárd výdavkov 35. Poviem otvorene, zadĺžili republiku neuveriteľným spôsobom. Ak si pozrieš rok 2019, odovzdávali sme dlh 45 miliárd, a dnes je 71.

Roman Michelko: Ja by som k trinástym dôchodkom, kde to v debatách nekomunikujete, vy ste mali trinásty dôchodok v roku 2010. Ale kto, že to vládol v roku 2010? Koalícia, na čele s Radičovou. Potom v roku 2012 ste už boli súčasťou koalície. Prečo hovoríte, že ako môžete byť opozícia zodpovedný za sľub, ktorí ste dali. Ale vy ste sa potom nedostali k vláde. Takže to je úplne choré, že stále toto používa. Nemôžete od opozície chcieť, aby plnila vládny program. V roku 2010 ste neboli vo vláde, ale potom v rokoch 2012-2016 ste to mohli urobiť.

Ladislav Kamenický: Ja poviem jednu vec. Ja netvrdím, že sa nestali v minulosti nejaké chyby, ale podľa mňa, plnohodnotný 13-tý dôchodok mal stať 208 miliónov navyše, oproti tomu, čo dala táto vláda. Oni to zrušili. Oni tvrdia, že to nebolo v rozpočte. No ja sa pýtam Roman, ktorý rozpočet tejto vlády ešte nebol otvorený. Každý jeden sa otvoril, to je prvá vec, druhá vec, tam sa namíňali miliardy, nechcem to bagatelizovať, tu sa bavíme o 280 miliónoch, ktoré oproti Matovičovej miliarde na testy. To je prvá vec. A druhá vec, o tej zdravotnej starostlivosti. Ja som včera hovoril o tom, na tom stretnutí. Táto vláda by mohla mať ešte viac peňazí. Problém je pani Remišová, a táto vláda, ktorá nečerpá eurofondy.  V podstate na všetky tie kompenzácie, o ktorých sa tu bavíme, sme mohli vyčerpať možno 2 miliardy z eurofondov. Potom by štátny rozpočet, to sú peniaze, ktoré sú najvzácnejšie pre toho ministra financií, viem o čom hovorím. To viem použiť ako minister na to, čo potrebuje vláda a ľudia, lebo on má navyše dve miliardy. Nemuseli sme tu riešiť nejaké 20 eurovky za energie a takéto hlúposti. Proste by sa dofinancovalo zdravotníctvo, ktoré má dlhodobo problémy, nehovoriac o Pláne obnovy. Oni si niečo nakreslili, ale kto to bude realizovať. Teraz sa vláda rozpadla, oni si niečo nahádzali na papier. Dostali nejaké predplatby, nejaké milníky, ktoré si sami od seba aj porušili, a snažia sa dávať dokopy, alebo oklamali EÚ. Teraz príde ďalšia vláda, a všetky tieto ich nezmysly, má plniť, to je absurdný stav. Ďalšia vláda sa bude dlho spamätávať z toho marazmu, ktorý tu navyrábal Matovič s Hegerom a spol.

Roman Michelko: Ja som potom sledoval diskusie ohľadom rozpočtu.  Matovič extrémne zadĺžil Slovensko. Tuším lieta v éteri taká informácia, že jeho vláda zdvojnásobila dlh, ktorý sa tu akumuluje tridsať rokov. Teraz je to rozpočet, ktorý nakoniec prešiel po prekonaní, tak jeho výhľady sú armagedon. Tie výhľady sú neudržateľné, my sa dostávame do katastrofálnych rovín. Ako sa bude dať sanovať rozpočet po tejto vláde, čo potom všetko, čo on urobil s rozvalom verejných financií?

Ladislav Kamenický: No poviem otvorene. Opäť tá hra s nominálnymi a reálnymi číslami. Reálne, keď si pozrieš, tak ďalší rok má o niečo klesať percentuálne zadĺženie. Lenže problém je,nominálne ti rýchlo stúpa. To zadĺženie bolo v roku 2019. 45 miliárd, a oni za tri roky, vyrobili ďalších 26 miliárd. Dnes sme na úrovni 71 miliárd. Asi 60% toho zadĺženia, ktoré sa tu kumulovalo od vzniku Slovenskej republiky, to dokázala táto vláda za tri roky. Poviem otvorene. Každej vláde pomáha na znižovanie zadĺženia, toho percentuálneho, inflácia. Inflácia je najväčší pomocník vlády. To si málokto uvedomuje, že vládam, inflácia, v podstate vyhovuje. Na konci tie dlhy, ktoré navyrábala vláda zaplatia ľudia. To sa dnes deje, to sú tie 30% nárasty cien potravín, energií. Táto vláda stále hovorí, akoby tu za všetko mohol Putin. Ja sa z toho smejem, čo sa týka Európy samotnej, tak je tu Green Deal, o ktorom sa málo hovorí. Tak napríklad, Nemci si zo 17 jadrových elektrárni zatvorili 14, išli zavrieť posledné tri. Potom zistili, že nemáme elektrinu, tak ich nechali. Potom zistili, že zavreli všetky uhoľné elektrárne, tak ich začali znovu obnovovať. Vieš kde kupuje Nemecko uhlie? V Austrálii. Takže všetky tie tankery, tie lode, ktoré robia najväčšiu uhlíkovú stopu. Nehovorím o LNG. Keď sa bavíme o ekológii, tak rozdiel medzi LNG a potrubným plynom, to si môžeš zavolať ekológa, ktorý ti to vypočíta. To LNG tam sú 15% straty pri tých zmrazovaniach, rozmrazovaniach. To všetko ide do ovzdušia mnohokrát. Sú tam ďalšie problémy. Tie tankery, to má takú uhlíkovú stopu Mount Everest. Nebudeme sa tu teraz baviť a ďalšia vec, že budeme ten plyn drahšie kupovať. Rusko má zvýšené ceny. Rusko ako náhle zistí, že LNG je drahšie, tak tiež si bude prispôsobovať tie ceny.

Roman Michelko: Infraštruktúra na transformáciu LNG, treba terminály, a to sa nedá urobiť zo dňa na deň.

Ladislav Kamenický: Terminál stojí asi 1 miliardu. Nemci budujú, nemali žiaden terminál, povedzme si. Ja poviem jedno. Mňa zaujíma situácia na Slovensku. My sme boli krajina, ktorá bola prvá. Sme jedna z najplynofikovanejších krajín. Máme plyn pomaly v každej domácnosti. My sme boli prví na rane, ktorí sme ten plyn dostali, a dnes poslední, lebo my nemáme more, nemáme terminály. Budeme čakať, kým sa ten plyn premelie cez všetky krajiny, a my budeme úplne poslední. Táto vláda kašle na priority a záujmy republiky, toto je obrovský problém. Aj táto vláda spôsobuje tú energetickú krízu. Nebudem hovoriť o tom amaterizme a chaose. Ja som včera sedel s primátorom Partizánskeho. Rozprávali sme sa, Božík a ten nám rozprával, že my sme v podstate doplatili na daňový bonus pána Matoviča. My sme v podstate prišli o 2,1 milióna euro. My teraz musíme zdvíhať dane, ktoré máme na komunálnej úrovni. Samozrejme napríklad daň z nehnuteľnosti, stúpla pri bytoch o 60%, pri domoch o 100% a u podnikateľov, kde boli tie dane o 4-5krát vyššie, ako u normálneho obyvateľstva. išlo o ďalších 20%. On z toho vysanuje len tretinu tej straty, takže asi 750 miliónov. A samozrejme tieto straty zaplatia ľudia, občania SR.

Roman Michelko: Poďme ešte na 200 eur daňový bonus. Tam zmasakroval tie samosprávy. Živnostníčka s príjmom 1000 eur, má bonus na úrovni 5 eur. Čiže tých 200 eur nedostanú všetci. Keď hovoríš o tom rozpočte, tak ešte pred pádom vlády, bola veľmi horúca téma, zákon o rozpočtovej zodpovednosti. V máji, keby vláda nepadla, jej bolo nutné vysloviť dôveru. Potom sú tam veľmi drakonické podmienky, že musí byť rozpočet vyrovnaný, čo je absurdné v  roku, ktorý je volebný, a potom dokonca prebytkový, alebo niečo podobné. Oni hovoria, ak príde nová vláda, tak má dvojročné hájenie.

Ladislav Kamenický: Poviem otvorene. To sú zase veci, my keď bola zeman vlády, pamätáme si to zneužitie témy Kuciaka na Slovensku. My sme vtedy nehovorili, že nová vláda, že na nás neplatia pravidlá. My sme dodržiavali všetky pravidlá Komisie a EÚ, títo ak sa vymení Heger za Matoviča, tak tvrdia, že je to nová vláda. Poviem otvorene. Keď sme odovzdávali verejný dlh, tak sme ho mali na úrovni 48%, a to bolo pod všetkými limitmi dlhovej brzdy.

Roman Michelko: Tuším len Česká republika mala lepšie.

Ladislav Kamenický: Tak, táto vláda nastúpila, a oni to vyšplhali na najvyššie úrovne. Zober si. My sa nachádzame, maximálny verejný dlh by mal byť okolo 54, 55% HDP. My sme na úrovni niekde okolo 58%, vďaka to mu navýšeniu HDP. My sme stále nad maximálnou úrovňou dlhovej brzdy. Ja tvrdím, že táto vláda by mala dodržiavať pravidlá, a 4.mája mala teda hlasovať sama o sebe, ale medzitým padla, takže nemá o čom. Mala by viazať 3% výdavkov, a na ďalší rok by mala predložiť vyrovnaný rozpočet. To sú tie pravidlá, o ktorých si hovoril. Teraz sa budú vyhovárať, tie zákony sú nejako napísané, tam kde môžu tvrdia, že to tak nebolo. Tu sa mnohokrát nedodržiavajú zákony, a všetci sa tvária, že sa nič nedeje.

Roman Michelko: Oni chceli zmeniť zákon o dlhovej brzde. Tie jeho parametre zastarávajú, a on je tak reštriktívne urobený. Nie celkom ráta s ekonomickými cyklami, niečo iné je konsolidovať, keď je konjunktúra, a niečo iné v recesii. Nie sú schopní komunikovať s opozíciou, a Sulík bol ochotný, len ak bude aj daňová brzda. To je neprijateľné, že na X období, budeme mať daňovo odvodovú kvótu, ako si povie ultralibertarián Sulík.

Ladislav Kamenický: Tak, Sulík by najradšej nemal žiaden štát, tak sa pýtam, že z čoho bude financovať všetky veci.

Roman Michelko: Minimálny štát, bude spoluúčasť v zdravotníctve, bude platené verejné vysoké školstvo, ako ich koncepty sú jasné. To bude minimálny štát pinochetovského typu. Otázka je, že v akých parametroch by sa mal zmeniť ten zákon o dlhovej brzde. Problém je, že to je ústavný zákon a musí tam byť konsenzus. Predpokladám, že  žiadna racionálna koncepcia nie je. Keby aj bola, tak pomáhať Matovičovi v rozhadzovaní, tiež nie je žiadne terno. Pri príčetnom ministrovi financií, by sa to dalo možno. Okej. Tak poďme si pozrieť, aké parametre treba zmeniť, ako to vidíš do budúcna s takto nastaveným zákonom o dlhovej brzde, je možné takto fungovať?

Ladislav Kamenický: Ja poviem jednu vec. Ak si pamätáš, táto vláda sa zaviazala zaviesť výdavkové limity, to s tým súvisí. Oni to v podstate mali v programovom vyhlásení vlády, a bol to jeden z miľníkov, na základe mali dostať peniaze z Plánu obnovy. Oni to prijali, ale neprijali to ústavné, iba v zákone o rozpočtových limitoch. To je tiež na hrane, ale dobre. Ale teraz sa Matovič mal dohodnúť s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, na metodike, podľa čoho by sa tie výdavkové limity vypočítali. Samozrejme, že sa nedohodol, aby nemal tie výdavkové limity. Oklamal EÚ, potom to sanovali, niečo sa dohodlo, celý koncept, takto je to dosť zložité. Budem sa to snažiť vysvetliť, tie výdavkové limity nie sú úplne kompatibilné s dlhovou brzdou. To priznáva aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Za seba poviem, my chceme, aby táto vláda odišla.  Môžeme sa tým odborne zaoberať. Ale ja sa tým nemôžem odborne zaoberať s Matovičom. Ja poviem otvorene. Tie diskusie s Matovičom, aj v televíznych reláciách, ja mu nebudem dávať kredit. Je to plagiátor, nemá ani titul, tento človek nemal byť nikdy ministrom financií. Treba sa s tým zaoberať. Ja poviem otvorene. My sme chceli v minulosti úplnú banalitu. V rámci zákona o rozpočtovej zodpovednosti, zmeniť ten hrubý dlh, vo výpočte na čistý dlh, aby sa v podstate Slovensko mohlo ľahšie financovať. Aj Heger, ktorý bol aj ministrom financií,v podstate Matovič bol v minulosti členom finančného výboru, nikdy sa tam neukázal. Keď sme potrebovali zmeniť len túto vec, tak všetci nám to odmietli. Ja som bol lídrom tých rokovaní. Nikto neprišiel,  oni by chceli dnes od nás, aby sme im umožňovali v tomto chaose vládnuť. Ja sa dovtedy nebudem zaoberať týmito vecami, dokedy tu bude Matovič, Heger a spol. Títo ľudia nemajú čo vládnuť.

Roman Michelko: Dokonca Miro Kollár povedal, odhliadnúc od tej rétoriky, že mafia a tak ďalej, že ju vystriedali diletanti, a kvintesenciou dilentatizmu, je Remišová  a Matovič. Bývalý koaličný poslanec takto hodnotí svojich kolegov, to je číra esencia dilentatizmu. Vráťme sa na chvíľku k referendu. Ja som povedal, veď ten Matovič dal opozícií obrovskú návnadu na smeč. Keď bolo to rozhodnutie Ústavného súdu, tak on hral tú etudu, že prezidentka napľula 600 000 ľuďom do očí, on je strašne za to referendum. Vtedy dal verejný prísľub, že ak príde na referendum toľko ľudí, koľko získala hlasov koalícia, tak garantuje, že všetci jeho poslanci zahlasujú za skrátenie volebného obdobia. Samozrejme, že sa mu to nedá veriť. Samozrejme, že klame, a samozrejme, že ani netuší, že mali v programe zákaz takéhoto typu referenda. To mu povedal Ondrej Dostál, to kvórum, je strašne vysoké, a veľmi ťažko sa bude plniť. Hrať na to, že opozícia má silnejšiu legitimitu ako koalícia, 1 300 000 je počet voličov, ktorí volili túto koalíciu. Verejný prísľub je právny inštrument. Ak niekto verejne povie, ak sa splní A, ja splním B, dá sa to vymáhať. Napríklad Elon Musk povedal, že kúpi akcie Twitteru, a potom to akože rozmýšľal. Hrozili mu miliardové škody. Treba dať návrh do pľacu, však hrajme s touto kartou. Mňa strašne frustruje, že Matovič klame denne, a nikto sa nezaoberá s tým, aby vyvracal jeho lži. Keby Fico niečo povedal, tak to všetci rozoberajú, aký je to luhár a podvodník. Pri Matovičovi sa povie, však je to blázon. On nie je blázon. Je to šéf stále najväčšej politickej strany koaličnej, bol ministrom financií, bol premiérom, stále kontroluje najväčší poslanecký klub. Treba prísť, držať ho za slovo, oslovovať jeho poslancov, váš boss to povedal. Tá tlačovka sa dá nájsť, je v archívoch, je na Youtube, a tak ďalej. Zaujímavé, že toto nikto nevytiahol v diskusii, a skúšať chodiť ísť za Halákom, alebo za Kozelovou, alebo za takýmito super osobnostiami, ktoré sú v klube a povedať im váš boss povedal, že máte hlasovať, ak bude 1 300 000. Nechcete hrať aj touto kartou, on vám dáva nahrávky na smeč a vy ich nechávate tak.

Ladislav Kamenický: Ty si povedal, že Matovič je blázon, on je nebezpečný blázon a to čo narobil s celým Slovenskom, on má vplyv aj na tých ostatných dejateľov okolo neho. Je také pomenovanie, že loď bláznov, a vždy ak je kapitán blázon, tak všetci ostatní sa trochu zbláznia. To je obrovský problém, ak oni začnú hrať podľa jeho kariet, tak je tu ten chaos, ktorý dnes vidíme, to je prvá vec. Jeho verejné prísľuby, povedzme otvorene, ak niekto podá demisiu a je ochotný ju vytrhnúť v prezidentskom paláci niekomu z rúk. On je úplne iracionálny, ale jednu vec je dôležité povedať. Mnohí ľudia sa uspokojujú s tým, veď koalícia povedala, že budú predčasné voľby, tak načo referendum. Veď aj tak bude neúspešné, a podobné nezmysly, ja poviem jednu vec, ak tí ľudia nepôjdu do referenda, tak je len možnosť taká, že zmení sa ústavný zákon, na ktorý je nutná 90-tka v parlamente, aby mohli byť vôbec predčasné voľby.  Ak si pozrieš, Heger zbiera tie svoje hlasy ako anketár, a potom ho vyženú ešte aj z klubu. Skladá novú vládu. To je absurdné, to som ešte nevidel. Hovorí sa o 62-jke nejakej, tak máš 88, takže na tej druhej strane nemáš 90-tku. Prečo hovoríme, že poďte do referenda? Lebo ak nebude referendum úspešné, tak sa v parlamente musí nájsť 90-tka, ktorá zmení ústavu, aby mohli byť predčasné voľby. Že každý hovorí, budeme súhlasiť s predčasnými voľbami, no Matovič s nimi nesúhlasí. Myslím, že Šeliga, Veronička, samozrejme. Nebude úspešné referendum, potom príde hlasovanie o zmene ústavy, to sa neschváli, tak tu máme do roku 2024 tento chaos. Z tohto dôvodu my stále hovoríme ľuďom, nepodceňujte to, ak chcete mať vo vlastných rukách. Referendum je najvyššia forma demokracie, príďte a pokúsime sa o to. Ja nehovorím, že to bude ľahké, to kvórum je strašne vysoké, tak ako povedal aj doc. Drgonec, dnes ani nevieme presné číslo. Vieme, že okolo 2,2 milióna, keby to bolo na hrane, tak zase sa začne špekulovať. Aj ministerstvo vnútra a Mikulec mali jasne povedať, že toto je číslo, ktoré ak sa preskočí, tak to referendum bude úspešné. Ja hovorím jedno, tí ktorí chcú mať aspoň niečo ako tak v rukách, nesmú veriť tejto vláde, že sú za predčasné voľby. Potom Kollár povie, veď som bol za predčasné voľby, ten bol za predčasné voľby, onen, ale nenašla sa 90-tka.

Roman Michelko: Ja chcem ešte, to nie že je nejaká dohoda. Jarko Naď hovorí, že on má 60-tku, blokačnú väčšinu. Mimochodom nevie vôbec rátať, lebo blokačná väčšina je 61. Tým pádom to môžu zablokovať. Zatiaľ to vyzerá tak, že 76-tku Heger nedá, a potom môže nastať iba nátlaková vec. Bude vláda, ktorá nikomu nebude vyhovovať, pretože ani koalícia, ani opozícia, nechce úradnícku vládu, ktorá nemá z definície šancu získať väčšinu. V úplnom zúfalstve, že máme mať vládu do konca volebného obdobia, nebude mať žiaden vplyv, skoro žiadne zákony neprejdú. Treba povedať ľuďom otvorene, že tá vláda bez dôvery, môže pokojne vládnuť rok a viac. Máme Rusnokovu vládu v Čechách, ktorá nemala dôveru, a bola tuším 14 mesiacov. Toto je možno jediná motivácia, aby aj tí ktorí veľmi nechcú, nakoniec podporili aj predčasné voľby. Ja teda odhadujem, že to bude v septembri, a nakoniec to bude poznaná nevyhnutnosť. Samozrejme, treba tiež povedať, že dá sa to teoreticky aj 76-tkou vyvolať, ale trvá to tri mesiace, aby sa 76 ľudí dohodlo, nebola by uznášania schopná Národná rada, je to problematické. Mňa dosť vyrušuje v tých debatách, že jediná šanca je, prijať špeciálny ústavný zákon. Takto to povedal Ústavný súd SR, ale zároveň treba jasne povedať, že prijala sa ústavná úprava, ktorá neumožňuje Ústavnému súdu SR posudzovať ústavné zákony. Ak by sa využil model, ktorý sa už dvakrát odskúšal, že sa skráti volebné obdobie. Ústavný súd by brblal, ale nemal by kompetenciu zrušiť ten ústavný zákon. Ak by aj neprešiel ten návrh Sme rodina, ktorý je dnes, potom je ešte v zálohe Tarabov zákon. Dá sa aj tretím spôsobom skrátiť volebné obdobie. Nebolo by to podľa úzusu Ústavného súdu, ten by mohol mať výhrady, ale nemal by šancu zrušiť ten ústavný zákon. Jediný problém je, ako sa dostať k 90-tke.

Ladislav Kamenický: Ja poviem otvorene. Ja poznám tieto tvoje názory, aj tie teoretické možnosti, ktoré tu vznikajú. V normálnej krajine, ak by padla vláda, boli by tu normálni politici, tak sa stretnú, sadnú si a povedia si, tak dobre, kedy tie predčasné voľby, lebo nebudú ťahať tú krajinu v takomto marazme. Ešte v tejto dobe, ak je tu energetická kríza, máme tu tú inváziu na Ukrajine. Každý normálny politik by bol za to, že urobme normálne predčasné voľby. My tu nemáme normálnu vládu. Heger tu pobehuje ako v Materskej škôlke, dáva si dresy, a odkazuje cez Facebook, aby mu dal 76-tku. Sulík mu odkáže, že v žiadnom prípade. Dobre, Matovič je iracionálny. Jeho by mali vyšetrovať asi nejakí iní doktori. Ja som si nikdy nemyslel, že poviem, že Richard Sulík sa správa menej racionálne ako Matovič.  Matovič jedno vie, že nechce predčasné voľby, a chce sa držať pri moci, a pri tom koryte, čím dlhšie. Sulík, ktorý inicioval odvolávanie vlády, vláda padla, a potom povie, tak poďme skladať 76-tku. Myslím si, že tí jeho voliči sú z neho zmätení. Ak sa niečo nezmení, tak Sulík bude mať obrovský problém  dostať sa do parlamentu.

Roman Michelko: Teraz mal 5,6%. Tam je taký problém, že jeho klub je príčetnejší, ako on sám. On prišiel s tým, že dohodnime sa, a oni povedali, toto ľudia od nás neočakávajú, buďme konzistentní. Problém je v tom, že pôvodne ten ústavný zákon od Svrčeka a Hajšelovej chceli podporiť aj SaSkári, ale a to je podstatné, s tou trávičkou studní Kolíkovou, ktorá tam dala ústavný zákaz referenda, a to je samozrejme neprijateľné pre Smer. Ako by ste toto vysvetlili voličom, ak by tento pozmeňovací návrh náhodou prešiel a potom by sa hlasovalo o celom ústavnom zákone? To je nášľapná mína, nie je možné to dať. Plus teraz prišiel Vetrák so Šeligom, a dali tam ako pozmeňovák garanciu pre ÚŠP. Mimochodom je to úplná hlúposť, pretože na odstránenie Lipšica, netreba zmenu zákona, ale stačí sa pozrieť na jeho previerku, ktorá extrémne smrdí. Špeciálna prokuratúra môže byť, ale on tam nikdy nemal byť. On sa dá zlikvidovať revíziou previerky, ale to je detail. Poďme, že sa nájde 90-tka na ten zákon, ale toto bude cena. Môže Smer podporiť zákon, kde bude zákaz referenda?

Ladislav Kamenický: My považujeme referendum za vrchol demokracie. Veď to bol Matovič, ktorý hovoril, poďme všetko robiť referendom. Dnes je zásadne proti referendu a podobne. To všetci robia, zober aj toho Šeligu, aj tú Kolíkovú. Oni robia všetko preto, aby tie predčasné voľby proste neboli a to je problém.Tu je zásadná vec, ktorú treba povedať aj tvojím poslucháčom. Ak by bolo referendum, ktoré sme my iniciovali úspešné, tak na predčasné voľby bude stačiť 76-tka, nebude musieť byť tá 90-tka o ktorej stále hovoríš. Ja hovorím, že tá 90-tka sa tam nenájde a tie ceny, ktoré si dávajú sú len preto aby sa nič neurobilo. Vidieť, že Sulík nemá ten svoj klub vo svojich rukách, každý si tam robí čo chce. Šeliga chce tie veci okolo ÚŠP a ŠTS, čo všetko sa tu nastváralo v tejto veci. Kolíková povie, že treba odtiaľ vyhodiť referendum. Ja sa pýtam demokrati zo SaSky, ak sa vám to referendum nepáči, tak toto je demokracia podľa vás? Včera bola debata na tých stretnutiach s tými ľuďmi. Ľudia začínajú porovnávať, že ako bolo za socializmu a ako je dnes. A čo vlastne, keď štrngali tými kľúčmi v 89-tom sa im sľubovalo, budete sa mať lepšie, budete mať lepší život, budete mať slobodu slova. Dnes to vidíme, Ľuboš Blaha má vypnutý Facebook, stíhajú všetkých, ktorí sú kritickí voči neoliberálnej doktríne. Ďalšia vec, ľudia sa majú stále horšie, voľný trh spôsobil, že nie sú schopní vyžiť. Ďalšia vec riešili, že za socializmu ešte aj Rómovia robili, keď bolo treba. Dnes sa im dávajú peniaze, tí ľudia to porovnávajú. Kam sme to teda dopracovali za tie roky od nežnej revolúcie.

Roman Michelko: Čo sa týka Ľuboša Blahu, jeho ostentatívne ignorujú verejnoprávne médiá. Vôbec všetky aj komerčné, on má absolútny ban. Čo je nonsens, aby podpredseda najsilnejšej opozičnej strany bol v podstate zakázaný v médiách, to je úplný nonsens, on chodí iba do alternatívy.  

Ladislav Kamenický: Dobre, ale vyrábajú sa tu aj čierne zoznamy, Gerulata, kde bol Edo Chmelár, neviem kto všetko sa tam objavil. Áno podpredseda Smeru, ktorého v podstate odmieta verejnoprávna televízia. Raz bol v TA3, keď šéf nemohol, tak on prišiel a Veronička povedala ja pôjdem samostatne. Toto skutočne nie je pluralita názorov, aj preto alternatívne médiá naberajú na sile. To si potom musia vysporiadať tie ostatné médiá, ktoré si tak hrdo hovoria mainstreamové.

Roman Michelko: Komerčné médiá, ktoré sú vysielatelia na základe licencie, mali by byť vyvážení, ale absolútny škandál je to pri verejnoprávnych médiách. Tam neexistuje žiadne ospravedlnenie. Poďme teraz, že ako sa rozdávajú karty, alebo čo sa hrá v tom zákulisí. Mimochodom tá neschopnosť Sulíka jasne sa rozhodnúť, či sa ide do predčasných volieb, lebo tu vznikajú kontajnerové strany. Ako hovorí Dag Daniš ,,chránené“ dielne exspirovaných a skrachovaných politikov. To je práve ten Mira Kollára a Dzurindu projekt zbernej strany, kde prídu Šeliga, Žitňanská, Klus.

Ladislav Kamenický: Klus možno pôjde do Jablka, neviem.

Roman Michelko:  Pôvodne sa dokonca hovorilo o Mihálovi, ale už teraz nefiguruje medzi tými zakladateľmi. Klus v tom zmysle, že pomáha im s programom, ale nepovedal, že do toho ide. Všetci vidia nejaký hlúpy spomienkový optimizmus Dzurindu. Bude tam Budajova jedenástka, to je niečo, čo by malo erodovať SaSku a P.S.. Heger má urobiť toho človeka, ktorý robí špinavú politiku pre Matoviča, teraz zrazu je konzervatívny a buduje sociálno-konzervatívne hnutia a proti nemu sú úhlavný nepriatelia Sulík, to je najväčší diabol, potom P.S. Táto strana nová Dzurindová má byť viac liberálna, má erodovať SaSku a dostať ju mimo parlament a erodovať preferencie P.Ska. Tam má byť užitočný idiot Heger, keby prišiel k ním. Toto absolútne nevyhovuje Sulíkovi, tiež žasnem, že nemá troška politického realizmu, alebo schopnosti chápať situáciu a podobne. Je možné, že nakoniec SaSka sa dostane do stavu poznanej nevyhnutnosti a podporí svojimi 20-timi hlasmi ústavný zákon.

Ladislav Kamenický: To je to, o čom sa bavíme, že ja nevidím tú racionalitu, ktorú som pri ňom skôr videl. Jeho záujmom by malo byť, aby tie predčasné voľby boli čím skôr. Jediný, kto si to uvedomuje je možno Boris Kollár, ktorý vie, že ak toto budú takto ťahať ešte ďalšie mesiac, tak dopadnú ako sedliaci u chlumce. Nemusia sa dostať do parlamentu, aj Kollár by mal mať záujem aby boli predčasné voľby. Problém je, že tu si stále niekto povedal, že ja som tu posledný krát. My budeme robiť všetko preto, aby sme to potiahli, aj keď bude Slovensko padať na kolená. Ja si myslím, že táto vláda nevie vládnuť, je absolútne amatérska, treba ju vymeniť a najbezpečnejšou cestou je referendum. No, čo si povedal, vzniká tu nejaký Dzurindov projekt, nejaké Jablko pani Nicholsonovej, Heger nevieme kde ani skončí. Medzi KDH a Dzurindom, teraz sa preťahujú. Ja neviem ale slová premiér a Heger, to sú dve slová, ktoré nejdú dokopy. Neviem o čom sa tam preťahujú, on ako keby uveril sám v seba. Mnohí politici, ktorí uveria sami v seba, tak sa nakoniec ukáže, že ich výtlak je mizerný.

Roman Michelko: Arpi Šoltýs povedal, preboha nevolajte ho premiér, on je biely kôň. Dag Daniš povedal, že je priesvitný, vždy vidíš, kto je za ním. On je zázrak materiálového inžinierstva, toľko krát si s ním vytreli nohy a on ešte stále funguje.

Ladislav Kamenický: My sme len radi, oni nakoniec vyrobia 2-3 strany, ktoré budú mať tesne pod 5 %. Racionalita je, urobiť čím skôr predčasné voľby. Tá 90-tka sa nenájde v NR SR. Budú tam záškodníci tipu Kolíková, Šeliga, ktorí budú stále dávať nejaké podmienky. Jediná bezpečná cesta je referendum, lebo umožní, že 76-tka v parlamente, keď už sa našlo 78-tka pri odvolaní vlády, tak sa vie nájsť 76-tka na zmenu ústavy. Na to, aby boli predčasné voľby sa musí zmeniť ústava, ak sa nezmení, tak tu bohužiaľ tento marazmus bude.

Roman Michelko: Tam sa ukazuje, že naša ústava nebola dimenzovaná na to, ak sa zasekne parlament, tak sa môže len tak rozpustiť. Dvakrát je to možné, ak trikrát v prvom polroku po voľbách sa nedostane dôvera vláde, vtedy sa automaticky môže rozpustiť, alebo trojmesačná nie uznášania schopnosť. Inak neexistuje možnosť. Druhá vec ustavodárcovia v roku 1992 si nevedeli predstaviť, že by takéto niečo mohlo vládnuť.

Ladislav Kamenický: To sme si nikto nevedeli predstaviť, ale je to memento pre slovenskú verejnosť. Matovič tu urobil nejaké divadelné predstavenie pred voľbami, všetkých oklamal a získal na tom 25%. Pevne verím, že si to ľudia budú pamätať a budú voliť racionálne, nie len zvrátenou krátkodobou emóciou.

Roman Michelko: Ja si myslím, že prišiel o absolútnu väčšinu voličov, pre mňa je nepochopiteľné, že ešte stále má ich 7%. Poďme, už len k poslednej otázke, ktorá načrtne ďalšie možnosti. Dnes sa koalícia a opozícia zhodne, už len na jedinom a to, že nechce mať úradnícku vládu. Je možné, ak by prezidentka urobila to, čo sa od nej vlastne očakáva. Keďže Heger nesplnil jej zadanie, ktoré bolo jasné, do konca pol roka zabezpečiť predčasné voľby. Ona v zásade nemá inú šancu, neplnil si moje zadanie, urobil si presný opak toho, čo som ti povedala. Teraz, čo nechá ho vládnuť v demisii. Ona musí to urobiť, aj keď to nechce, ona si uvedomí, ďalší rok sú voľby a ona má zodpovednosť za tú vládu. Ak by prišla vláda, ktorá nikomu nevyhovuje, nebolo by toto spúšťacím mechanizmom aby sa tá 90-tka našla.

Ladislav Kamenický: No v racionálnej politike áno, ale v iracionálnom svete Igora Matoviča, ja neviem čo sa tu môže stať. Prezidentka SR nemôže mať záujem aby tu bola úradnícka vláda, vzhľadom na to, že ja ju vnímam ako človeka z Progresívneho Slovenska, ona by mala mať záujem aby čím skôr tu boli predčasné voľby. Nemá na to páky, aby to urobila. Ja by som chcel vyzvať slovenskú verejnosť aby toto nenechávali na pani Čaputovú, na koalíciu. Vy to máte dnes v rukách všetci, choďte, zoberte známych a choďte voliť nohami, to referendum je konečne šanca ako sa to má zmeniť. Lebo 78-čka spôsobila pád vlády, my potrebujem 76-tku na predčasné voľby. Ak sa to stane, tak niekedy v júni by to bolo najrozumnejšie. Všetci hovoria, my chceme v septembri predčasné voľby, ale nikto nehovorí, ako sa k tým predčasným voľbách chcú dopracovať. Ako chcú zmeniť ústavu, aby to bolo možné. Tieto všetky konštrukty, to čo si spomínal, alebo nejaká nebodaj úradnícka vláda, čomu ja neverím.

Roman Michelko: Ale prezidentka nemá inú šancu. Nemôže nechať Hegera z definície, ktorý ostentatívne ignoruje jej zadanie. To by bola zas úplná handra, že je z toho isté cesta ako Heger. Ona mu jasne povedala a dala mu jasný termín. Veľmi nerada ale musím.

Ladislav Kamenický: No pani prezidentka by takýmto spôsobom prevzala zodpovednosť za to, čo sa deje na Slovensku. Samozrejme tá vláda musí žiadať o dôveru a programové vyhlásenie vlády. Toto, čo si hovoril, že by sa to opakovalo donekonečna.

Roman Michelko: Nie nemusí, ona bude v demisii. Radičovej vláda 5 mesiac v demisii, Rusnokova vláda bola 13 mesiacov. Tam nie je limit.

Ladislav Kamenický: Otvorene by som chcel povedať, nenechajme to na týchto ľudí. Treba ísť do referenda, ak to nebude úspešné, tak bude tu zase len chaos a bodrel. Ak chceme mať reálnu šancu niečo zmeniť, nech to zmenia ľudia, ľudia sú nespokojní s vládou. Od nás sa vždy očakávalo, urobte to, urobte tamto, urobte ono. Dnes je tu reálna šanca, ak sa ľudia zoberú a bude 50%+1 voličov, čo je obrovské množstvo ľudí. Pri 90% nepopularite tejto vláde, budú buď reptať doma, ale prídu, to je jediná šanca. Potom tu bude len chaos, budeme tu riešiť pani Kolíkovú, pána Šeligu, pána Sulíka.  Sulík sa správa, tak že on nevie čo chce, ale neprestane dokiaľ to nedostane. To je detinské a nemá v rukách ten klub, tu si jednotlivé strany musia jasne povedať, chceme tie voľby predčasné, alebo nechceme. Pani Kolíková, ak nechce predčasné voľby, tak bude trvať na svojom, že demokraticky vyhodíme referendum aby sa mohla zmeniť vláda. My sme za to aby takýto inštitút bol v ústave. Ja ťa chápem, že chceš teoreticky vyriešiť všetky problémy, ale je to Matrix, ktorý má veľa neznámych momentálne. Ja by som sa sústredil určite na túto sobotu. Chcel by som vyzvať všetkých ľudí aby išli k referendu.

Roman Michelko: Ja teda určite príde. Veľmi pekne ti ďakujem za tento apel. Ja si myslím, že naši poslucháči v absolútnej väčšine pôjdu k referendu. Treba možno ešte povedať, že úspešné referendum vychádza v Zbierke zákonov a je záväzne. Naozaj je to v rukách ľudí. Oni musia prísť.

Ladislav Kamenický: Ďakujem pekne za pozvanie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás