fbpx
- Reklama -
PodcastyPREPIS PODCASTU: Podcast s Robertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom...

PREPIS PODCASTU: Podcast s Robertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom o inštitúte Kajúcnikoch a konci právneho štátu

-

PREPIS PODCASTU: Podcast s Robertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom o inštitúte Kajúcnikoch a konci právneho štátu

O inštitúte Kajúcnika (spolupracujúceho) obvineného, praktikách Úradu špeciálnej prokuratúry, Špecializovaného trestného súdu, NAKA a o mnoho ďalších zaujímavých a aktuálnych témach sa dozviete viac v podcaste Romana Michelka s Robertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom:

Na základe sťažnosti na zhoršenú kvalitu zvuku sme pre vás pripravili po čase aj prepis podcastu.

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení priatelia, dovoľte aby som vás privítal pri ďalšom podcaste Veci Verejných a dnes  s dvoma veľmi zaujímavými hosťami, advokátom Robertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom.  Zloženie hostí jasne naznačuje o čom sa dneska budeme baviť, ten základný problém je ako to funguje u nás s kajúcnikmi, aký model ,,spracovávania“ tu funguje. Ale ešte predtým tu skúsme hovoriť o niečom inom. Pretože do celého kontextu to ukazuje, že u nás je hrubým spôsobom likvidovaná a zavádzaná legislatíva, ktorá je v ťažkom rozpore s európskou legislatívou. Veľmi silno rezonovalo hlavne v médiách, pre mňa úplne absurdná legislatíva, ktorá umožňuje NBÚ vypínať nepohodlné weby bez rozhodnutia súdu. Je to v tiež v hlúpom rozpore s európskou legislatívou, známa je kauza Kasparov. Aký je Váš názor pán Kaliňák, budú za toto niesť zodpovednosť a platiť odškodné? Ako to môže skončiť? Viem, že napríklad Hlavné správy sú ocenené na hodnotu dvoch miliónov eur, neviem aký má NBÚ rozpočet, ale boli by to vysoké ,,pálky“, keby to spätne museli platiť.

Robert Kaliňák: Je nepochybné, že sa  bude musieť kompenzovať a to, že daňoví poplatníci sa budú musieť skladať na tieto nie demokratické metódy, ktoré zaviedla naša vláda. O tom nemusíme pochybovať, naozaj na Slovensku skončila demokracia, musíme proti tomu protestovať a bojovať. Je to samozrejme v rozpore s európskymi pravidlami, to dokonca Kasparov je o tom, že sa jednotlivé články vypínali, nie web ako celok, to si ani Rusi nedovolili. Tam bol problém cenzúry niektorých článkov, tak napríklad čo urobil včera Facebook Ľubovi Blahovi, tak to je ,,skvelé“, peniaze si nechal z reklamy, ale článok vypne, lebo si to želá tu nejaká entita, ktorá je silná. Toto je najväčší problém, že my dnes  nebojujeme voči štátom, či vládam, ale ľuďom, ktorí bez volieb tu chcú vládnuť, tiež novinári, ktorí si toto neuvedomujú, že presne  podľa tých istých pravidiel, príde nová vláda, neviem, kto to bude. Ale vy ste o nás škaredo písali v Smečku, vieme že vás vlastní Soros a takto na jedno lúsknutie ich vypnú . Orbán sa má čo učiť od našich zákonov, ktorý sa s médiami nejako vysporiadal.  Oni sa spoliehajú iba na to, že budú mať čas do volieb,  všetko zmetú, celú opozíciu, všetko dajú potichu a pokojne budú vládnuť ďalej, že ľudia sú hlúpi, ale to čo ste včera videli na proteste učiteľov, svedčí o opaku. Je jasné, že ani nie demokratické pravidlá ich nezachránia.

- reklama -

Roman Michelko: Ja viem, ten základný problém je v tom, teraz tuším predlžili platnosť toho zákona do septembra, v kuloároch som sa dozvedel, že dokonca aj Korčok im vravel, že nebláznite, že to je v rozpore so všetkými pravidlami. Hrajú nejako o čas. Ten nový návrh mal počítať s vypnutím až po rozhodnutí súdu. Zatiaľ to tak nie je, to je nonsens, svojvôľa.

Robert Kaliňák: Nie, že bez rozhodnutia súdu, ale bez odôvodnenia.

Roman Michelko:  V Postoji bolo uvedené, akým spôsobom vypli  Hlavné správy, na základe vyhrážok cez telefonát zavolali z NBÚ a bez podkladov sa vyhrážali správcovi webu, že ak to nevypne, tak mu zablokujú všetko. Máte nejaké informácie, ako dlho budeme čakať na rozhodnutie ESĽP, existuje k tomuto nejaký judikát? Dočkáme sa toho do konca volebného obdobia, ale až v tom nasledujúcom?

Robert Kaliňák: Neviem, či Hlavné správy to podali, teda tú žalobu, mali sme možnosť im pripraviť podklad, nedovolím si to odhadovať, záleží ako intenzívne si sudcovia ESĽP budú uvedomovať porušovanie demokratických pravidiel. Táto vláda leží na zemi, ona už ani  nepodlieza, robia všetko čo im povedia zahraniční partneri. Oni sa snažia týmto zachrániť. Ono tá kritika z Bruselu je zatiaľ relatívna. Odpoveď z Bruselu keď sme ich informovali, veď to predsa nie je možné.

Roman Michelko: Poďme k ďalšej veľkej téme a práve preto tu máme aj Ľuda Števka.  Spôsob, akým sa usvedčujú nepohodlní politickí nominanti opozície, teda cez kajúcnikov, tento inštitút, tu už nejaký čas máme.

Ľudovít Števko: Od roku 2003.

Roman Michelko: Na Slovensku, ale už predtým v USA už bol, ale čo je podstatné, že všade inde sa to uplatňuje tak, že niekto vo vnútri organizácie dáva svedectvo, ktoré dosvedčuje množstvo nepriamych dôkazov. U nás častokrát stojí a padá dlhá kolúzna väzba iba na základe svedectva. Ako ty vnímaš toto, hovoril si s ľuďmi, ktorí boli v kolúzke dlhé a dlhé mesiace.

Ľudovít Števko:  Ono do roku 2020 sme ani nevnímali, že niečo také ako kajúcnik, či spolupracujúci svedok existuje. Presne rok 2020 bol zlomový, teda rok kedy nastúpila vláda Igora Matoviča, respektíve, kedy bol zvolený Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Odrazu kajúcnik, objavilo sa to aj v judikátoch súdu, je to veľmi nepresné, oni sú vlastne svedkovia, ktorí svedčia vo veľa prípadoch, ako napríklad Makó, ktorý svedčí asi v 10-tich alebo 15-tich prípadoch.

Robert Kaliňák: Chcem opraviť 86.  Tvrdí sa to vo výsluchu, že svedčí v 86-tich veciach. To je vlastne nájomný svedok.

Ľudovít Števko: Tento Makó to je naozaj kajúcnik par excelance, aj keď ono je to náboženský pojem, áno ,,sypem si popol na hlavu“.  Oni si nesypú popol na hlavu, oni uzatvárajú obchod so štátom, že ak sa priznám, tak získam nejaké benefity.

Roman Michelko: Podmienky, neviem, či niekto z týchto ľudí, bol naďalej väzobne stíhaný. Všetci dostali podmienečné tresty. Tuším, že jedna kompenzácia bola nižšia, než úplatok. To je absurdné, vždy musí byť tá pokuta vyššia než úplatok.

Ľudovít Števko: Makó poberal každý mesiac  150 000 od rôznych firiem a ľudí,  robil rôzne služby, nelegálne, to keby sme zrátali tie peniaze, tak neviem, on by sa nedoplatil.

Roman Michelko: To aký je Makó charakter nikto nepochybuje, ešte LAMA dostala zákazku od Pošty. Ale zaregistroval som, že tá zmluva bola napadnutá a bude sa vypovedať, zaregistroval som niečo také.

Robert Kaliňák: Bol vymazaný z registra, ale 2 milióny stihol už spotrebovať.

Ľudovít Števko: On tvrdil, že LAMA nie je jeho firma, že to má jeho manželka, ale aj názov firmy je skrátka jeho prezývky Lajo a mená Makó

Robert Kaliňák: On sa k tomu aj priznával v niektorých výpovediach a v niektorých uzneseniach bolo uvedené, že je to jeho firma.

Roman Michelko:  Teraz tá podstatná vec. Všetky tie ďalšie obvinenia stoja a padajú na svedectvách kajúcnikov, niekedy len jedného. Našli sa precedensy, že sa učili tí ľudia tie výpovede. Takže čurillovci a NAKA aké metódy používajú, či vôbec takto získané dôkazy môžu pred serióznym súdom obstáť?

Ľudovít Števko: Takto, hovorím najmä o psychickom nátlaku.

Roman Michelko: Takto, hovoril som s jedným človekom, ktorý bol 8 mesiacov v kolúznej väzbe a oni chcú ,,hodiť“ na jeho manželku legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. Tým pádom by deti išli do sirotinca, hovorím o takmer metódach 50-tych rokov, ešte ich nemlátia, ale je vôbec toto možné, prešlo by to cez seriózny súd?

Ľudovít Števko: Máme prípad Adamčo, ktorý skončil pred ESĽP. Tak napríklad Lipšic povedal, že nie je možné, aby títo kajúcnici klamali. To bolo interview pre Denník N.

Roman Michelko: Len krátku vsuvku, povedal, že vraj jeden jediný prípad, tuším nejaký prokurátor ako a kajúcnik klamal a všetci ostatní hovorili pravdu.

Ľudovít Števko: Chcem ešte  jednu vec. Nitriansky prokurátor Mamrák, proti ktorému svedčil svedok Krajčík, on vytiahol nejakú nahrávku a nikto to neskúmal, až na súde, keď si ,,odkrútil“ väzbu, že tá nahrávka je falošná.

Robert Kaliňák: A takto na základe jednej falošnej objednávky je zničená celá kariéra prokurátora.

Ľudovít Števko: Už len toto je také šokujúce, že máme sa pozerať na tých ďalších, máme napr. sudcu Sklenku, ktorý bol nájomný svedok, po Makóvi druhý najväčší svedok. Tým ľuďom sa nič nestalo, sú ako slobodní ľudia, aj sa tak tvária, hoci toho majú na ,,rováši“ veľa.

Roman Michelko: Oni hovoria na objednávku NAKA, je možné, aby súd vzal do väzby človeka na základe jedného tvrdenia?

Robert Kaliňák: Nie je to výnimočné. Deje sa to v týchto časoch.  Ja hovorím o dvoch rovinách. Jedna vec je právna, teda kto kedy dá šancu obvinenému, aby sa mohol vyviniť, rozumieme kde sme, teda presne naopak. Tá situácia dopadla tým spôsobom, že všetky demokratické garancie vybojované v roku 1989 skončili. Na tom bola postavená revolúcia. Ako náhle je pochybnosť, má sa rozhodnúť v prospech obvineného, teda podľa zásady radšej dvaja vinní von, ako jeden nevinný dnu. To je stará zásada rímskeho práva. U nás je to teraz presne naopak. Teraz keď sa bavíme o tom, že ako ich ,,lámu“, tak Lipšicové komandá ako Čurilla, Vám pripravia tie podmienky. Tak ako v mojom prípade, ale ja som našťastie už niečo v živote zažil. Ale oni Vás odrežú od okolitého sveta, aby ste nemohli komunikovať s nikým, až čakáte, že niekde po ceste medzi políciou, prokuratúrou a súdom stretnete svojich advokátov a budete mať šťastie. Dovtedy majú šancu Vám vymývať mozog, že dostanete 15 až 20 rokov a ste skončili. Bol prípad, keď operatívci povedali obvinenému, že jeho žena mala nehodu, že je ,,nahraný“. V tom prípade mal tento človek menej častý styk s advokátmi. Teraz sa dostali už do problémov, že ZVJS od prípadu Milana Lučanského si dáva pozor. Nenechajú sa vtiahnuť Nakou do týchto metód. Ja som pochopil, že v kolúznej väzbe o Vašom živote rozhoduje vyšetrovateľ. Požiadal som o nejaké ,,balíčenky“ , teda návrhy, aby Vám mohli zaslať osobné veci. Tam pochopíte, že pokiaľ Vám to vyšetrovateľ neschváli, tá žiadosť na povolenie a listy som dostal, až po prepustení z väzby.

Roman Michelko: Čo sa týka Lučanského, nesmel mať pri sebe fotografiu dcéry, nesmel zatelefonovať manželke po úraze s okom akože pri cvičení. Bol v Prešove, tuším pri Vás akurát akceptovali, že ste boli v Bratislave, teda nedali Vás do Prešova. Tuším, že prístup advokáta je neobmedzený.

Robert Kaliňák: Je relatívne neobmedzený, v podstate v ČR je prístup advokáta 24 hodín. Ak sa advokát rozhodne prísť, tak trebárs aj o polnoci. U nás výnimky dostanete občas.

Ľudovít Števko: Poznamenal by som, že narážame na jednu zásadu, teda rovnosť zbraní, že proti Vám stojí tá mašinéria, že vyšetrovateľ, prokurátor a tak ďalej, sudca. Vy máte teda nárok na toho advokáta, ale ako dopadol napríklad pán Para advokát.

Roman Michelko: Máme tu  jeho advokáta, tak sa môžeme spýtať.

Robert Kaliňák: Nič z tých zásad demokratických, teda tá rovnosť zbraní, máte jednoznačne napísané v Trestnom poriadku, že vyšetrovateľ má rovnakou intenzitou zháňať dôkazy vo Váš neprospech ako aj prospech, aby vedel predstaviť tú objektívnu pravdu. My sa tu o objektívnej pravde vôbec nebavme. My tu máme napríklad v našom prípade, ako vypovedal pán Slobodník, ale nestihol celú výpoveď, takže sa časť výpovede presunula na iný deň. Ale medzi časom odpovedal na otázky iný svedok, ktorý ho kompletne poprel, ale medzitým Slobodník opravoval výpoveď. Napríklad v kauze Očistec v prípade Tibora Gašpara sa opravoval 13-krát. Nechcem do každej kauzy zachádzať, ale medzitým advokáti museli zmeniť taktiku, neprekladajú naše dôkazy na ŠTS, lebo kajúcnici menia dôkazy. Sú príklady, ktoré sa nedajú vylúčiť. Napríklad na tej našej tlačovke, nie veľmi šťastnej si priznajme, kde bol milión na stole, tak Slobodník povedal, že ich dal Bödör, pritom boli zo štátneho rozpočtu, už vtedy sa na to novinári pýtali a bolo to všetko jasné. Dnes noviny nenapíšu, že Slobodník klame v tejto veci, oni to uvedú tak, aby bolo zrejmé, že ide v tom Bödör, akurát možno potom niekde uvedú, že je to v rozpore s realitou. To je potvrdením, že svedok klame, tak napríklad to, čo platí v USA, alebo v Taliansku, ako náhle začne svedok klamať, tak je nedôveryhodný ako svedok v celku. Po druhé, ako náhle dostane nejakú výhodu, teda okrem zníženia trestu, keď dostane nejakú finančnú výhodu, že sa mu nebudú brať majetky, tak nemôže byť kajúcnik. U nás všetci dostali finančné výhody, lebo im neboli zobrané majetky, čo je tiež dôležité v USA nemôže kajúcnik svedčiť z ťažšej kriminality na ľahšiu. Teda ak on má ukradnuté na DPH v rozsahu 20 miliónov, tak nemôže dostať podmienku, lebo usvedčil korupcie vo výške 800 eur. Čo je najväčší problém ŠTS, že teraz uznávajú tie dohody o vine a treste, nielenže krivia právo, ale aj konanie, ktoré jednoznačne nie je trestným činom uznávajú ako trestný čin. Oni potrebujú tvrdiť, že niekto sa už priznal, viete, že tým argumentujú strašne ťažko. Napríklad tam nejaký policajt sa priznal, že on dostal 800 eur za to, že nejakého novinára sledoval. Sledovanie novinára nie je trestným činom, rovnako ako sledovanie politika nie je trestným činom. Veľakrát sme o tom hovorili, že je to neetické, je to odsúdeniahodné, ale trestný čin to nie je. A už vôbec nie, ak za to dostanete peniaze, čo je fuška, to nemôže byť potom úplatok.

Roman Michelko: Však paparazovia toto bežne robia, to je časť žurnalistiky.

Robert Kaliňák: Korupcia ma svoje jasné pravidlá, že za peniaze dostanete napríklad niečo od štátu, ale oni to uznávajú ako trestný čin, to je presne ten problém, že legálne konanie sa snažia nakvalifikovať  na trestný čin.

Roman Michelko:  Ale ako to urobili, však potom všetci paparazovia sú potom tiež korupční, lebo tiež sledujú celebrity, fotia ich.

Robert Kaliňák: To je ako keď zakážu Hlavné správy, tak vy ste v skutočnosti nezakázali Hlavné správy, vy ešte len neviete, že ste medzi časom zakázali Sme, Denník N a Aktuality.sk. Lebo toto si dovolili drahé noviny a tvrdili ste, že je to v poriadku, lebo ak sem raz príde človek, ktorý bude skutočný diktátor a povie si, že použijem ich precedensy.

Roman Michelko: Dobre, to bolo na základe nejakého starého zákona, ktorý sa zmení. Nemôžeme so starého neplatného zákona niečo uplatniť neskôr.

Robert Kaliňák: My ale stále hovoríme o tom, že keď chceme zachovať demokraciu, čo je naša primárna snaha, tak nemôžeme si vyberať, že keď je to proti nášmu nepriateľovi, tak je to O.K.

Roman Michelko: Tak ale to je v etickej rovine.

Robert Kaliňák: Príde nejaký diktátor, ktorý toto nebude riešiť, toto ste pred nejakými rokmi schvaľovali.

Ľudovít Števko: Ešte jedna vec, keď narážame na tie zásady, právne zásady, ktoré v civilizovanej Európe patria. Napríklad to ovocie z otraveného stromu, ktoré Lipšic spomenul, že my to takto nemáme napísané v Trestnom zákone, tak to pardón každá vec, ktorá platí v tom práve  sa musí dodržiavať, veď aj napríklad tá ,,poľovnícka chata“ sa získala nelegálnymi odposluchmi.

Roman Michelko: Myslím, ak je tá vec nad 5 rokov, tak sa môže odposluch zlegalizovať, alebo tak nejako. Oni s tým počítajú.

Robert Kaliňák: My máme zásadu plodov z otráveného stromu v našich zákonoch v požiadavke, aby trestné stíhanie sa mohlo viesť, len zo zákonných dôvodov, aby všetky dôkazy boli zákonné. Ako náhle je dôkaz nezákonný, tak ho nemôžeme ospravedlniť v zmysle tej časti Ústavy SR, že štátny orgán môže robiť, len čo mu zákon dovoľuje. Polícia samozrejme nikde nemá dovolené, aby legalizovala nelegálne nahrávky. To je len proste Lipšicov stalinistický výklad práva, napríklad niekde je veriteľ vtedy, ak má pohľadávku, ale tu už tvrdia, že nemá pohľadávku, aj tak je veriteľ, lebo ja som to povedal.  Takéto nelegálne nahrávky sa nemôžeme tváriť, že neexistujú, ale sú predmetom operatívnej informácie, že sa na neho musíte pozerať ako na anonym, nie ako na dôkaz. Preto vy policajti, ako špeciálna prokuratúra, ste povinní zabezpečiť ďalšie dôkazy. Napríklad ak tvrdia, že moja výpoveď mala byť ovplyvnená, tak majú si vystrihnúť tú časť, ktorú ja som hovoril a porovnať ju s výpoveďou, keďže my sme nevedeli, že sme boli na tej chate nahrávaní. Po takomto porovnaní a zistení identity začala postupovať Krajská prokuratúra a začali stíhať Juhása, lebo podvádzal, keďže on vedel, kto tam chodí, to je najväčší problém, to nie je, že omyl. On presne vedel, že tam chodia tí advokáti a preto sa pokúsil nahrať tých advokátov legálne a preto zmanipuloval to trestné konanie. To nebolo tak, že náhodne sme sa tam ocitli, on už vtedy začal, keď vedel že tam chodíme, lebo povedal, nešťastne, niekde inde, že všimol som si, že tam chodia veľké čierne autá, tak sa o to začal zaujímať. Proste to nebolo tak, že počul, že srnky miznú z lesa. A presne toto je ich problém, že sú tak hlúpi, že sa priznajú ešte dopredu, než sa to začne šetriť.

Roman Michelko: No Santusová mala vyšetrovanie, ktoré narušili, napísala veľký list, ktorý Pčolinský na Facebooku zverejnil, potom  bol legálny odposluch Inšpekciou, kedy čurillovcov vyšetrovali, kde hovorili ako niečo ,,našijú“, aby to išlo pre nich a plus tie inzultácie, že my sme chránená ,,politická zver“ , nám drží Mikulec chrbát, takže to je úplný nonsens. Plus teraz vyšlo najavo, že dodnes po roku a pol ešte nie je vydaný Lučanského telefón rodine a tam sú tie smsky, ktoré Mikulca jasne usvedčujú z toho, že  do živých spisov nazeral, ak by sa to stalo v opačnom garde, tak 10-krát je odvolávaný. O to nejde veď aj bol odvolávaný ale mainstreamové média by vrešťali o konci štátu. To čo robia čurillovci, to čo popísala Inšpekcia a to čo bolo v správe SIS, každej normálne krajine by bol Špeciálny prokurátor odvolaný.

Ľudovít Števko: Nie len Špeciálny prokurátor.

Roman Michelko: Nehovoriac o tom, že už to je, napríklad ja som sa s ľuďmi bavil a najjednoduchší spôsob ako ho dať dolu z funkcie je spochybniť jeho previerku. Nikto z jeho kolegov neprokurátorov nemal ako získať previerku. Bolo to absolútne účelové, extrémne rýchle, človek s takouto záťažou politickou a tak, dostať previerku za tak krátky čas. Je šanca, že sa aspoň toto v nejakom rozumnom čase vyrieši, že tá previerka bola nelegálne daná?

Robert Kaliňák: Celý život žije na základe podvodne získaných statusov svojich, a žije len z toho, že má priazeň médií, ktoré ho celoživotne chránia a jemu stačí povedať, že tento dôkaz proti nemu je podvrh a oni to berú, že to tak je. To, že vlastne podvádzal na justičných skúškach, že bol človek bez praxe. Pamätám si reláciu, kde by prezentoval tie jeho ,,bájne“ veci, že všetci by mali si byť rovní pred zákonom. Super, to je perfektné, tak my dvaja si rovní pred zákonom nie sme, ja som musel mať 5 rokov koncipienskú prax, aby som mohol ísť na advokátske skúšky a ty ani deň. Jeho reakcia na toto, že aj Fico má, ale však docentov zapisujú automaticky do zoznamu, to je tiež v zozname, ak si docent, tak ťa zapíšu. A takto to s ním išlo vo všetkom. Do parlamentu sa dostal podvodom. Si pamätáte, veď to bola koalícia 7,5% potrebovali a zmenili to krátko pred voľbami, kedy sa báli, že nebudú mať ani 5%? To bola tá Nova-väčšina a OĽaNO. Oni najprv tvorili volebnú koalíciu, to je to prečo sa nedostalo PS-Spolu.

Roman Michelko: Ale OĽaNO malo 9%…

Robert Kaliňák: To je v poriadku v 2016 mali, ale prieskumy im dávali hrozne málo.

Roman Michelko: Jaj tak.

Robert Kaliňák: A oni sa zľakli a preto to podviedli, podliezli latku, to je preto, keď si sám neveríš. Nakoniec sa dostali tak, či tak, ale o charaktere to svedčilo, tak isto ako pri jeho nehode, 91 ľudí, ktorí skončili dajme tomu vo výkone trestu za takú istú nehodu, futbalista známy Andrej Porázik, to je presne ten príklad, kde on zabezpečil, že musel ísť sedieť, napriek tomu, že tam neboli žiadne iné problémy, ani alkohol. On sám nezačal kričať, že chcem trest na tvrdo, nikdy ho nedostal od tých sudcov. Tam zase ľudsky zlyhal, takto to išlo ďalej každá a jedna vec, ktorú kedy dosiahol, každá jedna statusová vec bola získaná podvodom. Mne to nevadí, to vypovedá o jeho postavení a on si to musí pred Bohom a všetkými ostatnými zodpovedať, že akým podvodným životom žil. Jeho postavenie nemalo nikdy, žiadnu hodnotu, pokiaľ mu to nejaký kamarát nevybavil, sám si ho nebol schopný ho zabezpečiť. Rozhodujúce je to, že krivia právo, preto išiel Pčolinského najbližší kamarát do väzby, lebo vedel, že SIS začala odpočúvať Petrova, lebo mala informácie, že kryje veci.

Roman Michelko: To je ten ,,Tiger“

Robert Kaliňák: To je ten ,,Tiger“.  Nahrali policajných operatívcov, možno aj tých, čo sú dnes obvinení, ako ho chodia školiť na tie výsluchy. Toto je nahraté.

Roman Michelko: Ten ,,Tiger“ má obrovské ekonomické kazy a dopredu mu hovorili, že ako má vypovedať, aby ich nemal.

Robert Kaliňák: Vtedy ešte nie voči politikom a potom sa zistilo, že on vlastne je problém, tak to odovzdali Inšpekcii, ktorá to začala stíhať. Až napokon zistili, že čurillovci majú strašný problém, tak sa rozhodli zaútočiť na Inšpekciu. Toho sme dnes svedkami, novinári to volajú ,,Vojna policajtov“ , hoci je evidentné z tohto priebehu, kto má pravdu.

Roman Michelko: Jasné, Inšpekcia.

Robert Kaliňák: Novinári by sa prepadli, keby pripustili, že táto vláda vlastne podvádza, že to sú vlastne všetko vymyslené veci. Ja som si odsedel v podstate ,,Kiskove“ dane, lebo Kiska nezaplatil dane, tak niekto za ne musel ísť sedieť.

Ľudovít Števko: Jedna vec, bavíme sa o tom, že Lipšic a tak, všetky tie jeho podvody, ale kto potreboval Lipšica?, Kto potreboval tohto podvodníka, aby mu slúžil, pretože on je tá ,,žaba na prameni“, ktorá kriví to právo. Jemu patrí ten Úrad špeciálnej prokuratúry, tam má prokurátorov, tam má sudcov. Prečo Lipšic sa stal Špeciálnym prokurátorom? Čí je to nominant?

Roman Michelko:  No OĽaNA predovšetkým, však bol právny zástupca Matoviča pri tej kauze Belize a podobne.

Ľudovít Števko: Toto všetko treba povedať, že za ním stojí Matovič, to je pochopiteľné, on sa s ním stretával. Toto treba povedať, že to ide od tých najvyšších miest, že to poukazuje na celú túto vládu.

Roman Michelko: Ja by som to predsa trochu spresnil, lebo tu sú také tri subjekty proti sebe. Na jednej strane je Špeciálna prokuratúra, ŠTS, ktorý je úplne, že škandalózny a NAKA, alebo teda časť NAKA, a na druhej strane je Inšpekcia MVSR a SIS a títo sa snažia ešte aké také posledné záchvevy právneho štátu riešiť. Dobre. Poďme ešte teraz k tej pre mňa absolútne bizarnej kauze zločineckej skupiny, venoval som sa tomu vo viacerých videách a analýzach. Teda v podstate urobili ste zločineckú skupinu, ktorá urobila tak ,,strašný“ zločin, že vyzradila daňové tajomstvo. Urobiť z ľudí za to, že dali nominantov, možno nešťastne zločineckú skupinu. Je možné, že toto si nejaký seriózny sudca osvojil? Tam je ináč jedna veľmi zaujímavá vec. Vy ste na ŠTS neprešli, až NS SR Vás pustil, naopak Para, čo ma prekvapilo ŠTS najprv chcel ho stíhať na slobode, ale NS SR ho zablokoval. Ono má tú kauzu Špirko. Špirko je veľmi problematický prokurátor, porušil všetky pravidlá, čo je na prokurátora nonsens, keď sa rozmýšľalo, že on by mohol byť Špeciálny prokurátor, tak všetci si držali hlavu a úplne bizarné bolo, keď ho chcel Sulík navrhnúť za prezidenta PZ SR, teda nepolicajta. Úplný nonsens. Takže rozdeľme najprv tú skupinku Vašu zločineckú, a potom môžeme ešte aj Paru dať, či a do akej miery vlastne toto spojili, lebo oni to spojili iba časovo.

Robert Kaliňák: Ono to tak aj do určitej miery samozrejme súvisí. Viete veľmi dobre, že oni neboli nikdy schopní bojovať so Smerom ideologicky, alebo nejakými výsledkami. My sme sa snažili presadzovať sociálny štát a z príjmov štátu prerozdeľovať tieto veci do vlakov zadarmo, alebo nejakých obedov zadarmo, do trinásteho dôchodku a podobných vecí, nechcem tu podrobne vymenovať všetky veci. A s tým sa nevedeli konfrontovať, lebo tá pravicová politika toho individualizmu a nesolidarity nemala odozvu v slovenskej spoločnosti. Tak sa rozhodli v jednej chvíli, a mňa to zasiahlo v roku 2015, teda po migračnej kríze, kedy teda aj ja som prestal byť ten chlapec, ktorý akože je vhodný. Začalo to útokmi vo všetkých tých kauzách, ktoré dnes hodnotíme ako vymyslené. Keď si zoberiete prípad mojej DPHáčky na začiatku roku 2016, nejaký Chovanec, nejaký východ Slovenska, Kaliňák a Strapatý. Máme teraz rok 2022. Ako to že za to nie som aspoň obvinený, alebo niečo podobné, alebo prečo neboli tí ľudia vypočutí, prečo v tej veci nezačali konať? Lebo je jasné, že si to vymysleli, použili už v tom čase nejakého človeka, ktorému sľúbili, ak povieš toto, tak pôjdeš von z väzby? Ten človek išiel z väzby na základe toho, že to povedal, a dnes spôsobil 60 miliónov škodu Nemecku, ktoré už túto informáciu má, a za chvíľu nás bude žalovať,  že my Slovensko sme spôsobili škodu Nemecku 60 miliónov eur. Ten človek, ktorý sa dostal von len preto, lebo na mňa niečo povedal, tak ho pustili. Niečo ukradol v Čechách, nejaké menšie milióny a viac v Nemecku. Toto je vec,  ktorú priamo spôsobuje táto politika slovenských NAKáčov a Špeciálnej prokuratúry škody iným krajinám, preto to bude medzinárodný škandál, ale poďme k týmto témam. Samozrejme, že trestná činnosť nemôže byť chránená žiadnou utajovanou skutočnosťou, to je už v Zákone o utajovanej skutočnosti, ktorým sa riadi aj NBÚ, ktorým sa vôbec riadia všetky prísne utajované skutočnosti. Jasne sa píše, trestný čin nemôže byť predmetom utajovania. A to tak Matovičov daňový podvod, ako Kiskov. Za to sa dávajú predsa Biele vrany to sú whistbloweri, ľudia, ktorí upozorňujú na protizákonnú činnosť. Túto informáciu oni tak nejako chceli dať dokopy, samozrejme, to je objednávka Matoviča, že musíme potrestať tých, ktorí o ňom hovoria, že je daňový podvodník, aj keď je to nad slnko jasnejšie. Preto, aby to mohli oni vyšetrovať, tak si museli domyslieť zločineckú skupinu. Len problém je v tom, že oni ju domysleli tak strašne, že im tam nesedia dátumy, vymýšľali, fabulovali,  riešili veci a urobili zločineckú skupinu, ktorej nepredložili to samotné daňové tajomstvo, my sme žiadne daňové tajomstvo nevideli. Ani u Kisku, to sme my nikto nevideli, ani sme to nikdy nemali v rukách, to dokonca nikto netvrdí, ani kajúcnici, ani Makó, nikto netvrdí, že nám odovzdali daňové tajomstvo. Tvrdia, že niekomu niekde, mne nie, odovzdali časť, ktorá mala byť nejakou analýzou, to už tiež žiadne daňové tajomstvo nie je.

Roman Michelko: Dajme takú základnú otázku. Kebyže sa aj uznal tento delikt, tak Rajtárov asistent Rybanič dostal podmienku?

Robert Kaliňák: Oslobodený bude..

Roman Michelko: Dokonca to bude úplne zrušené…

Robert Kaliňák: Jeho zachránil Para, tak Para proti mne zastupoval Rybaniča, a zachránil ho tak, že ho oslobodia teraz v tejto veci. Má to absolútny súvis s tým, čo hovoríte, že ak ja som stíhaný, tak by mal byť stíhaný aj Rajtár, ktorý ho na to naviedol, a ktorý tej novinárke tie veci dal. Ale pravda je taká a preto nebol stíhaný Rajtár, ani Makarová, ani Petková, pretože ten zákon jasne hovoril, že len bankový úradník môže spôsobiť odovzdanie bankového tajomstva, daňový daňového, tretia osoba už nie.

Roman Michelko: Takže celý ten ,,zločin“ nemohol viesť k väzobnému, alebo trestnému stíhaniu.

Robert Kaliňák: K ničomu, ani priestupok, nič…

Roman Michelko: Čiže dať niekoho do kolúznej väzby za to, čo keby sa aj konštatovalo, nie je ani priestupok je úplný nonsens. Ako vôbec mohol nejaký sudca dať návrh na väzobné stíhanie, napríklad v prípade Fica, ako mohol na základe tohto deliktu, dá sa to nejak vysvetliť, ako to zdvôvodnil?

Robert Kaliňák: Ako on by mal študovať aj materiálnu stránku veci, čo ale ŠTS zásadne nerobí, on povie to ma teraz nezaujíma v tejto fáze, to mi nevysvetľujte, to mňa nezaujíma. Ale tam neboli samozrejme splnené ani žiadne dôvody väzby, to znamená, že by som mal ovplyvňovať, alebo mariť, alebo niečo podobné, žiadna takáto informácia tam nebola. Spresňujúca novela jasne hovorila, že tam nestačí obava. Majú jednu nevýhodu. Ja som bol pri primaní toho zákona v parlamente, neviem koľko advokátov vtedy bolo v parlamente. Ten zákon som spracúval a mal som ho na starosti, tam bolo jasne v dôvodovej správe napísané, nestačí obava, musí byť konkrétne jedna skutočnosť, že som tomu človeku už dvakrát volal, že sa ho snažím ovplyvniť, tak vtedy je dôvod, aby to väzobné stíhanie bolo. Ale u mňa to nebolo, preto to bolo aj Najvyšším súdom zrušené, lebo nebolo už vôbec o čom, ale mesiac ste boli potrestaný, vo väzbe so všetkým, čo k tej väzbe patrí. Nebudem nariekať, ale v tom istom prípade sa otočí situácia, a Mareka Paru zoberú do väzby, a mňa pustia von. Ten istý Senát, rozhodol v takej istej väzobnej veci rozdielne.

Roman Michelko: Ako je toto možné? Tam sa stále poukazuje na Klimenta, ktorý bol v tom Senáte, ktorý Vás prepustil, tam sa asi nedalo neprepustiť, ja neviem ako tí ľudia. Oni urobili ,,bič“ na seba, pretože prijali zákon o krivení práva. Im sa to môže vrátiť, Pamele Záleskej a podobne. Ako oni si neuvedomujú, že raz príde deň zúčtovania? A že existuje legislatíva, ktorá takéto svojvoľné judikáty môže minimálne, tam je čo v tomto?

Robert Kaliňák: Oni spôsobili závažné následky. To budú vyššie sadzby, ale predovšetkým, čo ja mám informácie z vnútra, oni rozprávajú, že oni pozatvárajú celú opozíciu a je teda jasné, že Matovič bude najobľúbenejší a zase vyhrá.

Roman Michelko: Oni sú úplne mimo.

Robert Kaliňák: Že v prieskumoch mal 5%, ale že vo voľbách mal 25%, , takže oni sú presvedčení, že vyhrajú. Že tie prieskumy sú falšované, že oni sú vlastne najobľúbenejší, oni žijú v nejakej bubline.

Roman Michelko:  Poďme ešte k takejto veci, ktorá ma zaujala v tejto kauze. Boris Beňa sa snažil obnoviť proces, pretože jeho spoluobvinení v tej istej kauze, boli prekvalifikovaní, takže dostali z obrovských ,,pálok“, tuším dvojročný trest. Je možné , ak už raz klasifikuje právoplatne súd, že tá istá  kauza je pri dvoch aktéroch inak kvalifikovaná? Ako je to vôbec možné?

Robert Kaliňák: Nie je to úplne tak. Ten hlavný problém bol, že ten dovolací súd vnímal to tak, že sa dobrovoľne priznal a prijal dohodu. Viete, pri dohode o vine a treste sa musíte priznať a oľutovať svoj skutok, a on teraz zrazu chce, že ten skutok tak nebol, ale tá dohoda už bola schválená a súd len potvrdil schválenie Vašej dohody s prokurátorom. To je to, čo ja hovorím, že všetci kajúcnici na konci dňa zaplačú, pretože tej spravodlivosti sa nedá utiecť, Pretože nie je možné, aby mali závažné trestné činy, a zrazu dostávali podmienky, keď sa im slávnostne podarilo usvedčiť niekoho z korupcie 800 eur. Alebo že za 1 500 euro dostal televízor. To je proste v nerovnováhe, a to platí o všetkých kajúcnikoch, ktorí sa dopúšťajú závažnej trestnej činnosti. A to sú desiatky až stovky miliónov eur, a svedčia dajme tomu v našej kauze, že sme povedali, že Matovič a Kiska sú daňoví podvodníci. To je samozrejme absolútne nevyrovnané a preto hovorím, že časom všetky tie kauzy, ktoré si vymysleli sa nedajú dokázať a oni zabudli, že si to vymysleli. To je aj ten prípad Špirka, ktorý si to vymyslel, kde si do nejakého prípadu Vargu doplnil nás, pritom sme tam neboli. Špirko to tam dopísal.

Roman Michelko: Na základe čoho?

Robert Kaliňák: No lebo on nás nenávidel. Veď noviny píšu, že Smer ukradol tri miliardy ročne, tak je jasné, že on bude ten hrdina, ktorý tomu Sulíkovi, lebo oni boli osobní kamoši, donesie toho Kaliňáka na podnose, lebo mu sľúbil, že to spraví za každú cenu, a tak sfalšoval zápisnicu. Nevšimol si ale, že ten prípad sa tyká roku 2011, to mu musel nadriadený povedať, že Kaliňák vtedy minister nebol. Potom musel celý ten prípad presúvať do nejakého roku, kedy som bol, tak sa vracal do nejakého roku 2010 a potom tam nesedeli veci, lebo plnenie a faktúry boli všetky 2011, 2012. Tam sa nedokážete vrátiť naspäť. Toto všetko sa vtiahlo do toho prípadu. Nebol schopný ho stíhať, tak ho aspoň zverejnil. Je jedno ako sa to potom ukáže, na mediálne kecanie pred Bonaparte to stačí, iba obliať špinou. To bol ten spor medzi ním a Parom, že nútil Paru, aby s tým išiel na verejnosť. Tam vznikol ten spor, kedy on porušil všetky pravidlá, ktoré prokurátor má robiť a navyše sfalšoval zápisnicu. Neskôr sa potvrdilo, že ten podpis toho pána je sfalšovaný, ale nebol dôkaz, že to sfalšoval priamo Špirko. Je síce pravda, že v miestnosti bol sám, ale dôkaz o tom, že to sfalšoval on, nemáme. Ja som nikdy nešiel po Špirkovi, ani sme nepotrebovali ho stíhať, ani nič, ani ho dať preč, veď on bol neznámy prokurátor, ktorý sa preslávil tým, že bil svoju ženu, ktorá dala na neho trestné oznámenie za týranie. Z toho boli susedia hotoví, lebo ona v plači utekala z domu, bosá, to boli katastrofálne príbehy, ako taký človek môže byť prokurátor. No môže, lebo stíha Kaliňáka a Fica a Smer a všetkých tých nepriateľov, tak on môže hocičo, už dneska novinárom ani nevadí, že niekto ma taký vážny problém.

Ľudovít Števko: Napadla mi k tomu jedna vec.  Monika Jankovská, keď sa dostala z basy v interview hovorila, ako prišiel za ňou prokurátor Kysel z ÚŠP a hovorí, že nedostatočne, ste sa priznali, neudali ste všetkých, to je zaznamenané. Nemala čo stratiť, psychicky je zosypaná a toto povie jeden ,,zodpovedný“ človek? To je strašné niečo, chcem teda povedať to, že ten nátlak je teda až takouto formou, teda úplne konkrétne, treba udať.

Robert Kaliňák: Tí ľudia sú ochotní povedať čokoľvek aby sa dostali von, naozaj skúste si predstaviť, že ste v situácii, že ste úplne izolovaný, nemáte šancu na nič, na telefón, vidieť niekoho, ste medzi štyrmi stenami, pozeráte do okna bez výhľadu. Je obrovské množstvo ľudí, ktorí to nezvládnu, už v prvých piatich dňoch a samozrejme operatívci tušia, že ten človek je ten slabý článok. To je človek, ktorý sa prizná a ten Vám za to, že ho pustia von, povie hocičo. On to potom oľutuje, a odvolá to presne, ako v prípade Dobytkár, kde pán svedok Kropyl povedal, ako to bolo naozaj a zrazu z tých miliónov bolo 40 000 eur na prikrmovanie, ktoré nebolo ani trestné. Ukázalo sa , že celý problém je, že celá firma spíše a podá vyúčtovanie a pridá si 5%. Je to neetické, fajn. Zmeňme to, považujeme to za korupciu, zmeňme to. A ten ťažko chorý človek, ktorý sa priznal, povedal nakoniec pred súdom: Bol som pod tlakom, bol som mučený, boli mi menené ťažké neurotiká, ktoré mi spôsobovali ťažké zdravotné problémy, ja som musel ísť von, ja sa ospravedlňujem. Opravil svoju výpoveď, sú k tomu aj znalecké posudky. To nie je vymyslené, na to zabudli novinári, ktorí hneď píšu, to iba zmenil výpoveď. Nie tá výpoveď je podložená znaleckým posudkom, že tú sú tie peniaze naozaj, že išli medzi jednou a druhou firmou, nie na žiadne takéto úplatky, a kauza Dobytkár je rozsypaná. Navyše treba povedať, že tam zastupujem Norberta Bödöra, ktorý je najväčší ,,voldemort“ Slovenska, ale obžaloba tvrdí, že on dostal nulu, to sú nadkvalifikované veci, kde všetky staré prípady oni hodnotia novým znením podstaty, čo je tiež zakázané. Jedna hrubka za druhou, tie veci sa im musia rozpadnúť, ale oni dúfajú, že ich voličom to bude stačiť, že Kaliňák sedel.

Roman Michelko: No jasne bola fotka a Tódová si urobila zadosť…

Robert Kaliňák: Chcel som sa ich opýtať, či pocítili , úľavu? Ale zjavne nie, preto mučia ten národ, mučia štát, spôsobom ktorý cíti každý. Keď má štát stabilitu, a vláda dokáže pomôcť ľuďom, aby bol kľud, stabilita, a vie, že môže riskovať horšie výsledky v Bruseli z pohľadu deficitu, ale ľudia budú normálne žiť.

Roman Michelko: Dobre dám trošku takú otázku. Politici sú pod politickou kontrolou, ale potom, čo sa tu povedalo aj o Špirkovi. Ten zákon ohýbania práva je iba na sudcov, alebo aj na prokurátorov? Je vôbec možné, ich nejako trestnoprávne postihnúť? Alebo iba disciplinárne? Ako je možné, že takéto doslova, že obskúrne figúrky fungujú, a sú na veľmi dôležitých miestach? Čurillovci boli trestne stíhaní, a boli povýšení. Kde je koncovka? Je šanca, že sa s nimi nejaká príčetná vláda vysporiada legálne?

Robert Kaliňák: Ak príde právny štát, tak určite, pretože tam máte strašné množstvo skutkových podstát. Dnes, ale oni žijú v zásade v tom, že zastrašia ľudí.

Roman Michelko: Špirko robil tie veci už predtým ale ostal stále prokurátorom za vašej vlády.

Robert Kaliňák: Viete, rešpektovali sme to, ja som človek, ktorý je pomstychtivý, proste on sa sám odstavuje. To, že sa mu nevenovali na disciplinárnej komisii, to že mu nedali trest, že im stačí, že je to prerokované, tak z toho oni teraz akože ťažia, aký je to strašne dobrý chlapec. Ono sa im to vráti, len teraz ako NAKA vládne tomuto štátu, to nie je ani Špeciálna prokuratúra, ktorá vlastne kriví to trestné právo, ale oni vbehnú na Okresný súd na inú moc, na súdnu moc a vyhrážajú sa tam, a Kolíková odvolá predsedu súdu. To všetko aby ukázali, že ak ešte niekto budete protestovať, ak ešte niekto sa vzpriečite NAKA, ktorá vládne tomuto štátu, tak je s vami so všetkými koniec. Oni sa snažia zastrašiť ľudí. Len zabúdajú na to, že nie je možné zatvoriť všetkých Slovákov, to sa nikdy nepodarí.

Roman Michelko: Ako som povedal, že celý systém nemajú, pretože nemajú SIS, no Inšpekcia PZ SR je teraz rozbitá dali tam nového šéfa, ktorý skôr šikanuje Santusovú, akoby jej držal chrbát, ale povedzme, že nejaká rezistencia je, a potom sú 3 zlé Senáty na Najvyššom súde, ale potom sú 2 Senáty, kde je šanca, že vyjde seriózny rozsudok a ŠTS je podľa mňa relikt, ktorý nemá čo byť, to je úplne absurdné. Ja si myslím, že veľa ľudí dnes hovorí o tom, že to mohlo byť v Baskicku, kde boli teroristi a možno v Taliansku, kde bola mafia. Takýto inštitút podľa mňa v štáte, ako je Slovensko, je úplne mimo.

Robert Kaliňák: Áno, my sme urobili chybu a ja som za ňu zaplatil, týmto spôsobom verím, že by som sa mohol za ňu vyviniť. Áno, to bola chyba, treba priznať, že v tom čase mal pravdu aj Štefan Harabin, ktorý hovoril o tom, že toto nemá existovať. Ja som mal pocit, že to nikto, ktorý verí v demokratické pravidlá nezneužije, ale dnes vidíme, že zneužije. Mýlil som sa, bol som mladý, naivný, hlúpy, to je jedno.

Roman Michelko: Tam ide o to, že aká sorta sudcov sa tam našla.

Robert Kaliňák: Oni sedia v jednej budove s ÚŠP. Všetci sa poznajú, im je až trápne, že riešia veci kolegov, ktorí sú o poschodie vyššie. To by mali všetci namietnúť a vôbec stíhať Mareka Paru, ktorý realizoval jednoznačne pokyny svojho klienta. Nielenže on nemá byť čo stíhaný, vôbec nemá byť stíhaný vo väzbe. Tam si ja myslím, že ak chce mať ten prokurátor aspoň trošku pocit, že je právnik a číta nejaké veci, a chce byť zodpovedný tomu vlastnému remeslu, tak musí uľahčiť prácu pánovi sudcovi a rovno ho prepustiť z väzby.

Roman Michelko: Poďme, lebo nevieme celkom o čom je tá väzba. Tam je, že vyfabrikoval nejaké podania na Špirka, alebo také niečo.

Robert Kaliňák: Oni tvrdia, že chcel diskreditovať Špirka, ktorý sa diskreditoval sám, to je prvá vec. Druhá vec, nie je to trestným činom, aj keby celé konanie, ktoré je popísané v tých bludných výpovediach sa blížilo k nejakej realite, aj tak to nie je trestným činom, a nikomu to navyše samozrejme nemohlo pomôcť, pretože žiadna z tých vecí nebola ,,zakopaná pod zem“ . Ja som sa tešil na konfrontáciu so Špirkom, lebo ten môj prípad, ktorý sa týka Rajtára. Ja som to vždy povedal. Mňa Rybanič netrápi, on nie je zodpovedný, on bol chudák vo vleku Rajtára. Tam je zodpovedný Rajtár, a jediné, čo vyčítam pánovi Rybaničovi je, že zverejnil len tú časť účtu, kde som prijímal, a nie kde som platil. Preto som bol presvedčený, že toto je tak jednoduchá linka, že ju ani nemusím vysvetľovať, a preto aj všetky tie kecy okolo BH HOUSE sú sprostosti. A vôbec, ja som Paru nepoznal samozrejme, prvýkrát som ho videl, keď obhajoval Rybaniča, čiže na opačnej strane stál a ešte ho obhajoval tak dôrazne, že na konci dňa vyhral proti nám.

Roman Michelko: Tá podmienka bola spochybnená? On sa dovolal?

Robert Kaliňák: On sa dovolal. Najvyšší súd konštatoval, že takým hrubým spôsobom porušil konanie Okresný súd, že Krajský súd, ktorý mu to vrátil naspäť, nebude mať inú šancu, ako ho prepustiť.

Roman Michelko:  Aj tak dostal podmienky, ale nakoniec nedostane úplne nič, a bude oslobodený.

Ľudovít Števko: Mnoho ľudí bude mať z tých detailných výkladov, galimatiáš.

Roman Michelko: Môžu si prečítať tvoju knihu.

Ľudovít Števko: Áno, však tá je vlastne úvodom do tohto všetkého. Mňa jedna vec zaráža, ako môže jedna ministerka spravodlivosti odstaviť jedného predsedu súdu za to, že konal zákonne. Nevyšiel v ústrety policajtom z NAKA. Ja viem, že ten sudca Šamko, ktorý je znalec trestného práva, teoretik úžasný, ktorý píše do tých právnych listov, je to istý druh odvahy pretože, on je teraz tŕňom v päte aj Kolíkovej aj čurillovcov, lebo tí ho už vlastne predvolávali na základe udania. Predsa len toto je istá spása celej veci, dáva to dohromady. Ak bude nová vláda, nech už bude akákoľvek, bude mať pred sebou jeden obrovský kameň, ktorý bude tlačiť v oblasti práva. Je to neuveriteľné, že táto Kolíková nepočkala na rozhodnutie Súdnej rady, ktorá to ešte nedoriešila, lebo bola v patovej situácii, ale nepočkala a rýchle ho zbavila funkcie. Jedine sudca Šamko to správne napísal, a odôvodnil to, že súd nemôže byť mopslíkom policajtom.

Roman Michelko: Predsa len poviem niečo optimistické. Voľby do Súdnej rady, kde sudcovská samospráva navolila všetkých ľudí, ktorí sú v konflikte, či už s Kolíkovou, alebo s Mazákom nebyť toho, že 9 členov Súdnej rady menuje koalícia, teda po troch prezidentka, parlament, vláda . Teraz je to 5 proti 9, ale sudcovia jasne povedali, že čo si myslia o tom. V podstate najväčší kritici Mazáka sa tam dostali.

Robert Kaliňák: Je absurdné, že Mazák je šéfom Súdnej rady. Ešte ak Kliment by bol ďaleko lepší, lebo predsa len nemôže ísť úplne proti právnemu názoru súdom, aj svojho vlastného.

Ľudovít Števko: Mám jednu kacírsku myšlienku k tomuto, prečo si Súdnu radu nevolia sudcovia.

Roman Michelko: Ja krátku poznámku poviem…

Ľudovít Števko: Druhá vec, ak hovoríme aj o prokuratúre, je to kacírske ja viem, prečo nevolia prokurátori šéfa GP a ÚŠP.

Roman Michelko: Ale tak je to zakotvené v zákonoch, v ústave, neviem, či by ústavný zákon musel byť menený, ale asi áno.

Robert Kaliňák: To je už v normálnom zákone.

Roman Michelko: Ja len krátku poznámku. Rozprával som sa s pani bývalou predsedníčkou Macejkovou, a ona žasne. Kolíková nútila niektorých členov Súdnej rady, aby sa vzdali predčasne mandátu. To, že to ona skúšala je v poriadku, ale to, že oni nemali dostatok osobnej integrity a povolili nátlaku je pre mňa nepochopiteľné. Potom to dali zákonom. Je to vec, ktorá sa im strašne vráti, ale aby sme už aj končili, a možno niečím optimistickým. Nedávno v rozhovore s Krúpom ste povedali, či by mal dať prezident Kováčikovi amnestiu, že to nie je potrebné, lebo Európsky súd pre ľudské právo ho oslobodí. Na základe čoho to tvrdíte? ŠTS mu dal 14 rokov a Najvyšší súd mu znížil na 8, lebo to bolo nadkvalifikované. Prečo si myslíte, že bude oslobodený a naozaj ESĽP má kompetenciu dať príkaz Najvyššiemu súdu, aby zmenil judikát?

Robert Kaliňák: V jeho prípade sa bude ešte riešiť dovolanie ohľadom nadkvalifikácie trestného činu. Tam je sadzba do troch rokov, čiže podmienka, a už si vlastne celý trest odsedel, čiže to je podmienka, lebo on nevykonával svoju právomoc. A keďže on nemá negatívnu právomoc zabrániť, to na čom uspeje je, že jeho väzba bola založená na sudcovi Hrubalovi, ktorý prepustil uvedeného Kudličku a nariadil mu to Najvyšší súd pána Klimenta, ktorý povedal, že máte využiť finančnú zábezpeku. Toto sa stalo, a títo dvaja sudcovia neboli vypočutí súdom, a jeho väzba bola založená na tom, že títo dvaja musia byť vypočutí, a to sa nestalo. A to sa nestalo ani na jednom stupni. Keby len táto vec, plus odmietnutie všetkých dôkazov v jeho prospech. To sú všetko také fatálne chyby, ktoré nikdy ESĽP netoleruje, a je jedno o akú osobu ide. Keby išlo o Breivika, najväčšieho vraha európskeho, tak nikdy nebude tolerovať porušovanie ľudských práv, a v prípade Kováčika sa to stalo stokrát. Ten prípad je tak zle urobený, že on sa zo Štrasburgu vráti ako jedno memento.

Roman Michelko: Skúsme odhadnúť časový horizont, kedy podľa Vás na Slovensku nastane právny štát?

Ľudovít Števko: O tie dva roky určite. Toto nemôže trvať dlho.

Roman Michelko: Nastane právny štát na Slovensku, alebo rozhodnutie skôr ESĽP?

Robert Kaliňák: Ja si myslím, že za chvíľu sa už minie celá opozícia z pohľadu útoku na ňu, začínajú byť na rade predstavitelia SaSky, predstavitelia Hegerovho krídla a za chvíľu budú na rade bohužiaľ aj obyčajní ľudia, ktorí sa náhodou dostanú do nejakého konfliktu, a vtedy naozaj už celá verejnosť pochopí, že to nie je len o nás ale o celom Slovensku, akým spôsobom sme sa vrátili do 50–tych rokov a prídu voľby.  Ľudia si budú želať normálnych ľudí, ktorí zastupujú záujmy slovenského ľudu, a vtedy sa ten právny štát vráti.

Roman Michelko: Ďakujem za optimistický záver a ďakujem za účasť obom.

Robert Kaliňák: Ďakujem.

Roman Michelko: Ďakujem ešte raz a dúfam, že nabudúce v lepších časoch

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

6 COMMENTS

  1. Zaujímavá debata, Ďakujem.
    Pánovi Michelkovi odporúčam urobiť niečo so zvukom. Pána Kaliňáka nebolo miestami počuť.

  2. Pán Michelko je asi 1000x lepší komentátor ako moderátor. Načo sa p.Števka niečo pýta, keď ho nenechá ani raz dokončiť myšlienku?

  3. Ale, ale, ale. P. Michelko roky tvrdí, že Kaliňák má za ušami a Fico by sa ho mal zbaviť. Na otázku že čo má za ušami odpovedá obkecávaním. A keď je s ním v debate, ani slovom sa ho na žiadnu kauzu nespýta a dokonca mu drží palce.

  4. pán MIchelko NESKÁČTE ľuďom stále do reči.. nedá sa to občas počúvať… však nech dokončí myšlienku.. času máte dosť.. inak zaujímavé.. technicky.. lepšie nastaviť mikrofony.. aby bolo počuť všetkých…

  5. pán Michelko téma zaujímavá, Ničíte ju skákaním DO REČI.. je to hrozné, nenecháte dokočiť myšlienku.. Kaliňáka nepočuť..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás