PodcastyPREPIS PODCASTU: Dualóg Romana Michelka s Mimi Šramovou

PREPIS PODCASTU: Dualóg Romana Michelka s Mimi Šramovou

-

PREPIS PODCASTU: Dualóg Romana Michelka s Mimi Šramovou

https://open.spotify.com/episode/2UpKKFd6q2LtfcV1sG6gqj
Čo pre náš svet znamenala britská panovníčka Alžbeta II ?
Súmrak právneho štátu
– rozhovor s Kalavským odhalil čoho všetkého sú schopní Čurillovci z NAKA
– aké je pozadie siedmych krajne podozrivých úmrtí svedkov resp. kajúcnikov ?
– čoho sa Čurillovci obávajú a prečo ?
– aké metódy používa NAKA keď láme svedkov a mnoho ďalších informácii, ktoré svedčia o tom, že už nežijeme v právnom štáte.
Ako sa vyvinie koaličná kríza ?
– aké je hodnotové a politické pozadie nových ministrov ?
– ako bude Hegerová vláda fungovať v menšinovom postavení ?
– príjme sa rozpočet, alebo pôjdeme do rozpočtového provizória ?
– ako Heger odblokuje Dlhovú brzdu a ako bude čeliť vyslovovaniu dôvery, ak sa mu to nepodarí ?
– kedy už konečne aj Sulík pochopí, že do Hegerovej vlády sa už nevráti a jediným riešením sú predčasné voľby ?
Regionálne a komunálne voľby
– hrozí opozícii v regionálnych a komunálnych voľbách napriek extrémnej nedôveryhodnosti koalície debakel ?
– keď ego víťazí nad racionalitou, alebo ako to skončí, keď opoziční politici nedokážu pochopiť, ako funguje jednokolová väčšinová voľba.
– prehľad jednotlivých krajov a ako sú na tom jednotliví kandidáti s preferenciami.
KOMPLETNÝ PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Priatelia, dovoľte,  aby som vás privítal pri podcaste Veci Verejných. Verím, že aj s pravidelnou hostkou a spoluautorkou relácie, Mimi Šramovou. Vitaj.

Mimi Šramová: Ďakujem pekne, a zdravím všetkých poslucháčov.

Roman Michelko: Budeme riešiť aktuálne záležitosti. Máme tak 4 témy. Ale začneme takou vecou, ktorá bola aj tak trochu bulvárna. Všetky svetové médiá to aktívne riešili na prvých stránkach, prerušilo sa vysielanie televízií. Je to úmrtie anglickej kráľovnej Alžbety II. Ako si ju ako osobu vnímala ty? Prípadne aké máš očakávania od jej nasledovníka Karola III.?

Mimi Šramová: Bolo to také zvláštne, lebo kráľovná aj mňa sprevádzala celý život, čo som sa rozprávala s viacerými známymi, tak to na mňa/nás zapôsobilo, ako keby zomrel nejaký blízky človek. Vnímali sme ju ako panovníčku, ako zástupkyňu monarchie. Veľa ľudí ju vnímalo po tragickej smrti princeznej Diany. Najskôr sa nevyjadrovala, ale neskôr sa vyjadrila, urobila výnimku a vyjadrila sa aj v televízií. Mohli sme vidieť rôzne rodinné veci, jej vyjadrenie bolo zdržanlivé a nekomentovala politické záležitostí. Nekomentovala veci, ktoré sa diali v rodine, nemali to spolu s potomkami v rodine jednoduché. Odišla jej jedna životná kapitola.

Roman Michelko: Hovorilo sa, že ňou sa skončilo 20. storočie, kde na rozdiel od svojich deti, ona mala usporiadaný súkromný život. Média to po tragickej smrti Diany vnímalo všelijako. Čo sa týka kráľovnej, tak treba si povedať, že vo vzťahu k jej kompetenciám, je Británia parlamentná monarchia. Panovník síce každý rok prednáša správu o stave únie, ale tú správu napíše premiér. Kráľovná bola vnímaná ako osoba bez škandálov, veľmi dôstojná osobnosť. Samozrejme v Británii, je kráľovská rodina veľmi sledovaná, niečo ako turistický artikel. Keď si zoberieme, koľko z rozpočtu stojí kráľovská rovina, ale nakoniec je to pozitívna bilancia. Ako ty vnímaš tie reči, či bude Charles dobrý nástupca? Existujú aj také vtipy, že v 73 -troch rokoch začal chodiť do práce. Niektorí hovoria, že to mohol dať Williamovi. Ale jedno je jasné, Charles 73 rokov na tróne nebude. Ako ty vnímaš, bude schopný nadviazať na tradíciu a popularitu svojej matky?

Mimi Šramová: On sa na tú úlohu na jednej strane dlho pripravoval, na druhej strane vieme, že bojuje proti klimatickým zmenám, je veľký zástanca green policy. Myslím si, že bude schopný na tradíciu nadviazať. Otázka je, či ľudia nemajú skôr mať záujem o trochu „čerstvého vzduchu“.

Roman Michelko: Myslím, že štandardne holandská kráľovná v 80 -tke abdikovala, španielsky kráľ  cca po 80-tke, ale on mal aj nejaké ekonomické kauzy, v rámci katolíckej cirkvi je kanonický vek 75 rokov, tí monarchovia cirka v 80-tke abdikujú. Myslíš si, že bude až do smrti kraľovať, alebo to po 80-tke odovzdá Williamovi? Ja si myslím, že tento trend je racionálny.

Mimi Šramová: Ťažko povedať. Každopádne William a Kate sa tešia veľkej popularite a boli by dobrými nástupcami po ňom.

Roman Michelko: Tam bol teraz aj nejaký problém, kde sa pokrikovalo na Meghan Markle, že rozbila rodinu. Ale to sú už bulvárne záležitosti, v každom prípade úmrtie kráľovnej zaplnilo noviny a to my nemáme nič spoločné s Commonwealthom.  Tuším, že Barbados chce odstúpiť, ale ostatné krajiny prijali Charlesa ako nasledovníka. Podpora v Škótsku a v Severnom Írsku je nižšia ako v Británii, kde je to 65%, tam len 45%. Každopádne Britániu čakajú ťažké časy.

Mimi Šramová: Budem držať palce, to bolo také symbolické, keď v utorok kráľovná prijala novú premiérku Liz Trussovú a tá posledná fotka v tom svetríku, pri tom krbe o paličke a potom vo štvrtok umrela. Mne bola veľmi sympatická. Keď si ju v tej šatôčke predstavím, ako šoférovala Range , aj to ako mala okolo seba veľa psov, corgi moje obľúbené plemeno, aj to ako jazdila na koni.

Roman Michelko: Kráľova matka bola tuším 101, jej manžel Philip mal 99.

Mimi Šramová: Tuším, že buď 99, alebo 98.

Roman Michelko: Mne sa zdá, že to bolo 99, tesne pred stovkou. Dlhovekosť tam je, ale stovky sa nedožil. Dobre, tak toto je taká nostalgicky milá spomienka. Teraz poďme k niečomu oveľa tvrdšiemu. V utorok na Plus sedem dní vyšiel absolútne škandalózny článok, kde sa Kaľavský, ako bývalý šéf operatívcov NAKA vyjadroval o tom, čo robia ,,čurillovci ´“. On je na úteku v Bosne, dal nové informácie, niektoré sme počuli, ale boli tam aj veci, ktoré si nevieme predstaviť. Vymenoval tam sedem ľudí v ktorých prípade je podozrenie, že ich úmrtie nebolo náhodné, respektíve im niekto možno aj dopomohol k smrti. Ako vnímaš tie slabé reakcie verejnosti na toto, ak niekto zvnútra povedal, čo sú to za ,,zvery“. To nie je náhoda. Ja som zaregistroval tú vdovu po Mikulcovi, že niekto ju nabúral a potom ju zastrelil. Úplne absurdné, žiadne hĺbkové vyšetrovanie, žiadne špeciálne tímy.  Preboha, v akom štáte to sme, ako to vnímaš ty?

Mimi Šramová: Mňa zarazilo to ohlušujúce ticho, ktoré nastalo po tomto článku. Cením si odvahu redaktorky a jej kolegýň v tomto týždenníku. Aj kritike, aj napriek tomu, že sú pretraktované, tak aj na vládnych tlačovkách majú odvahu, že sú odvážne, vycestovali a urobili tento rozhovor. Myslím si, že to, čo bolo napísané je len časť toho, čo tam odznelo. Tie nahrávky trvali 4 mesiace a celé to obvinenie „čurillovcov“ sa týka len pár dní. Keď si spomínal tie záhadné úmrtia, Martin Mikulec, tákačovec, to sa u nás vyšetruje ako samovražda, ale v Čechách sa to vyšetruje ako vražda. To je zaujímavé, keď sme pokrývali protest 17.11. pred parlamentom, tam nás zarazila pani s dcérou s transparentmi „čurillovská“ mafia mi zabila otca, muža. Topky najskôr dali, že to bola vdova po generálovi Lučanskom, potom to opravili, že to bola vdova po Mikulcovi, potom na Štedrý večer prebúralo auto bránu a zastrelili ju, potom sa ten človek zastrelil. Bolo to veľmi zvláštne, v tom článku sa písalo, že tam boli aj deti, takže fakt zvláštne veci aj s Böhmom, aj s ostatnými.

Roman Michelko: Traja kajúcnici, ktorí boli tlačení do rôznych vecí. Však vydali sme o tom aj knihu. Ľudo Števko ju napísal. Je to úplne strašné. Ďalšia silná časť toho rozhovoru bola, keď Káľavský hovoril, že kedy sa to v ňom zlomilo celé. On bol na začiatku s nimi, ale ten zlom nastal, keď ho poslal Čurilla, že môžeš mu zastreliť deti (Kučerkovi). Akože takéto vtipkovanie, celá skupina Apači, kde sa perverzne tešili so smrti ľudí. Vravela si, že Káľavský bol agentom Inšpekcie. Čo sa zatiaľ pustilo z tých odposluchov, aj vyjadrovanie na adresu Santusovej je len malý výkon. Oni pravdepodobne nevedia, čo je v tých ďalších 4 mesiacoch odposluchov a extrémne sa snažia dostať k spisu. Vieme o tom incidente na súde BA III, dokonca Kolíková odvolala šéfa toho súdu, ktorý nechcel vydať. Tušíš, čo ešte tam môže byť?

Mimi Šramová:  Netuším absolútne, ale ak si pozrieme spätne ten mechanizmus, že čo všetko sa dialo…. Nevedeli sa dostať k spisu, k nahrávkam, prišli na súd, a snažili sa tam dostať protizákonne. Sudca okresného súdu JUDr. Roman Fitt bránil zákon, dodržiaval zákon a namiesto ho Kolíkova pochválila, tak ho odvolala, vymyslela si nejakú floskulu, že sa nedostavil, kedy sa mal. To bolo fakt absurdné, ale teraz ak spomínaš, je taký tlačovkový pingpong, opozícia sa tomu venuje na čele so stranou Smer a advokátmi, ale aj Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Hneď na to príde tlačovka policajného prezidenta Hamrana, a potom sa začne mediálne tour Špeciálneho prokurátora Lipšica. Čo bolo zaujímavé na právnych listoch, vyšla včera analýza predsedu trestnoprávneho kolégia sudcu JUDr. Petra Šamka, ktorý pekne rozbil túto ich argumentáciu. Aj ich obhajca Kubina mal rozhovor, kde sa sťažoval, že sa nemôžu dostať k spisu, dôkazom, a podobne. Podľa paragrafu 114 TP a paragrafu 115 TP sa robí prepis, a oni sa môžu dostať k časti nahrávok, ale nepovedali aj časť B a to je paragraf 69 TP, ktorý je nad paragrafmi 114 a 115. To znamená, že pokiaľ by hrozilo marenie vyšetrovania, tak oni sa nemusia dostať k celému spisu, ale len k tej časti, na základe ktorej bolo vznesené obvinenie.  Takže sudca Šamko to pekne rozbil a povedal, že ak hovoríme A, musíme povedať aj B, teda Trestný poriadok a Trestný zákon sa nedá vytrhávať z kontextu.

Roman Michelko: Tam bola aj protiofenzíva v podobe bizarnej tlačovky Hamrana, ktorá niesla názov „Krajina krivých zrkadiel“.  Ja som sa to aj pokúšal počúvať, ale v zásade sa len vyhrážal Ficovi a opozičným politikom, obviňoval ich z neprípustného konania, ale nezaregistroval som, že by niečo vyvrátil. Takže nič nepovedal, nepamätám si, že by niekedy v minulosti prezident PZ takto aktivisticky vystupoval. Znamená to, že asi sú v úzkych. Možno si čítala taký prehľad týždňa, kde Dag Daniš v jednom odseku, kde na margo paniky v tých kruhoch časti NAKA. Oni netušia čo všetko tam je, je vysoká miera pravdepodobnosti, že sú tam odposluchy aj s Mikulcom, ktorý ich neprípustným spôsobom úkoluje, pravdepodobne aj s Matovičom. On to dáva do súvislosti, že oni vytvárajú nejakú protištátnu skupinu. Ani zďaleka to nebolo tak, že by Fico dával pokyny na likvidáciu iných strán, či politikov. Je možné, že v tých odposluchoch je Mikulec, máš takéto informácie? Ako Dag Daniš, ktorý to jasne naznačil.

Mimi Šramová: Ja nemám žiadne informácie, vychádzam len z open sources (verejných zdrojov). Jednu vec chcem povedať, čo ma zarazilo v tom rozhovore Kaľavského pre Plusku bola informácia, že bol u Hegera s Kaňkom a na druhý deň ho zobrali kukláči. Nevieme, čo sa tam udialo, predpokladám, že je to predmetom nejakých vypočutí. Bolo by to veľmi zaujímavé, lebo to môže pohltiť celú vládu. Druhá vec, ak hovoríš o tom bumerangu, obhajca „čurillovcov“ Kubina, že nemôžu nahliadnuť do spisu, ale sudca Šamko to pekne hovorí v tej analýze, že pamätáme si na kauzu Búrka, kedy sudcovia počas 10-tich mesiacov, sa neboli schopní dostať k spisu, k dôkazom a tak ďalej.  Tam to obvinenie bolo založené vyslovene iba na výpovedí jedného kajúcnika, a tým bol sudca Sklenka. Takže to je ten bumerang.

Roman Michelko: Ak už hovoríme o týchto veciach, tak minulý týždeň bola oslobodená sudkyňa Kyselová, kde všetky obvinenia stáli a padali na jedinom svedectve sudcu Polku, ktorý to potom zmenil. To je taký precedens, že ak je celé obvinenie iba na jednom svedectve kajúcnika, tak to nemá potom šancu, a ani média sa k tomu nejako nevyjadrovali. To je presne model, akým pracujú „čurillovci“, kde sa hovorilo o nátlaku, zadržiavaní a zamieňaní listov, kde dávajú obvineným nenávistné listy. Ak si zoberieme Lučanského, ten nesmel mať fotku dcéry, nesmel zavolať manželke, čo sa mu stalo, keď mal ten úraz s okom, údajne pri cvičení.

Mimi Šramová: To je prípad aj Tibora Gašpara, Martina Ribára.

Roman Michelko: Krivočenko a neposkytnutie zdravotnej starostlivosti, to nie je ďaleko od justičnej vraždy. Všetko prechádza. Je absolútne, že Kolíková to ustála, to by sa v normálnom štáte nedalo. Keď bol Lipšic u Kovačič-Hanzelovej, tak sa strašne sťažoval na Žilinku, že stále ešte generálna prokuratúra neuzavrela Lučanského tragédiu. Tušíš, že v čom je problém, že nie a nie uzavrieť túto kauzu?

Mimi Šramová: Celá ta kauza bola zvláštna, aj tá Kolíkovej komisia. Ja si myslím, že čím dlhšie bude trvať to vyšetrovanie, tým viac vecí sa ukáže. Teraz sme videli video Ľuboša Blahu, keď bol v Prešove . Ja tomu verím, že tie informácie existujú, a že sa postupne budú vynárať.

Roman Michelko: V tejto súvislosti som dostal mnoho otázok, že potom, čo vyšiel tento rozhovor, tak prečo Žilinka nekoná, veď mal nejakým spôsobom zareagovať, to sú zásadné veci. Treba povedať, že Čurilla a spol., ktorí sú stále ešte trestne stíhaní, obvinení, boli povýšení na hodnostiach. Očakávaš, že Žilinka na základe týchto informácií niečo urobí, alebo už je skôr v defenzíve?

Mimi Šramová:  Mne sa páči, že generálny prokurátor nekoná impulzívne. To, že o o vyšetrovaní, či dozore nerozpráva, neznamená, že nekoná. V istom momente sú veci vhodné pre verejnosť, ale ja som tiež proti tomu, aby sa vynášali informácie. Tu vidíme ten rozdiel medzi Žilinkom a Lipšicom, ale nevieme, čo sa deje. Osobne si myslím, že tam niečo prebieha.

Roman Michelko: Jedna kľúčová odpoveď na otázku v rozhovore bola, ak sa ho pýtala tá redaktorka, že čo povedal Hegerovi a on odpovedal, že ešte nenastal čas. Ako to predpokladáš, my stále čakáme  na nejaké oslobodzujúce rozsudky. Teraz sú pod obrovským tlakom „čurillovci“, chválabohu sa im nepodarilo ovládnuť celú políciu.  Voči ním je SIS, časť Inšpekcie, aj keď Santusová je odtlačená, je tam zmena. Je šanca, že nastane zlom, a opäť budú trestné stíhaní. Vieme, že boli na základe Krajskej prokuratúry v Bratislave braní dokonca do kolúznej väzby. Inšpekcia nemá šancu tieto praktiky zastaviť?

Mimi Šramová: Určite aj Inšpekcia koná, ale nebudú tieto veci dávať verejne. Chcela by som sa na to pozrieť, ešte z inej perspektívy. Po prvé , máme tu rozsudky oslobodzujúce. Máme tu rozsudok Mucha, kde ESĽP, ktorý konštatoval nezákonnosť väzby, porušenie jeho základných ľudských práv a slobôd, napríklad, Krajský súd to neberie do úvahy. Tento rozsudok to bude precedens. Druhá vec je Výbor pre mučenie väzňov, ktorý prehlásil, že v roku 2023 príde na Slovensko. Vieme, že tieto podmienky od roku 2014 vo väzbe a v  kolúznej väzbe zvlášť sú neprijateľné. Vyčítajú nám to. Náprava sa nekoná. Je šesť krajín, ktoré tento výbor navštívi. My sme tam s Albánskom, Bulharskom, Maltou…. Fakt hanba si myslím.

Roman Michelko: Dobre, však uvidíme. To aj Kolíková hovorila, že podmienky väzby sú dehonestujúce, a neurobila pre to nič. Poďme už k poslednej veci, ktorá ma zaujala, že všeobecne známe, že Imrecze  ešte ako slobodný človek, šéf Finančnej správy hovoril Zurianovi o tom, že Mikulec si vypýtal 100 000 €. Tiež Kaľavský hovorí, že ho mali jeho ľudia z operatívy  navštíviť a išli tam priamo „čurillovci“, ktorí hovorili, že všetko je v pohode a budeš hovoriť iba na Smer. Existuje viacero priamych svedectiev, ktoré hovoria o tom, že Mikulec je skorumpovaný.

Mimi Šramová: Preto ho idú aj odvolávať.

Roman Michelko: Problém je v tom, že pokiaľ mám dobré informácie, tak SaSka ho nechce odvolať. Takže zase to vyjde naprázdno, už by sa mohla začať správať ako opozičná strana. Toto tiež nikomu nevadí. Nie je nejaký opravný prostriedok, dnes je Imrecze v pozícií svedka. Je tam nejaká dohoda o vine a treste, alebo v podstate v akom stave je vlastne on?

Mimi Šramová: Myslím si, že je to dohoda o vine treste, a on je v úlohe svedka.

Roman Michelko: Čiže dostane nejakú podmienku?

Mimi Šramová:  Zrejme áno.

Roman Michelko: To je neskutočné.

Mimi Šramová: Jednu vec by som chcela povedať, že ja keď som sa začala týmto témam venovať, a začala som sledovať tlačové konferencie, väčšinou strany SMER – SD, tak spočiatku mi to prišlo ako totálna fikcia. Predsa toto nie je možné, aby toto bola pravda. Lenže teraz sme bohužiaľ v tej situácií, že všetko, čo oni hovoria na tých tlačových konferenciách je pravda, to je strašné. Odpoveď na tvoju otázku, že ľudia to neriešia? Žiaľ Slovensko aj skrz pandémiu a energetickú krízu je v takej zlej situácií, a nie každý sa o toto zaujíma. Nakoľko ľudia majú problém, že z čoho zaplatia účty, a ako nakúpia potraviny, a či vôbec nakúpia mäso. Niektorým ľuďom sú tieto veci fakt vzdialené.

Roman Michelko: Strašným spôsobom sa ohrozuje demokracia. Pokiaľ justičné orgány robia na politickú objednávku, to je najväčšia katastrofa. Ja mám jednu takú skôr rečnícku otázku, keď sa snažím dostať do psychológie týchto ľudí. V 50-tych rokoch, keď sa robili stalinistické čistky, tak tí vyšetrovatelia si mysleli, že tu budú do nekonečna. Ale títo ľudia, ja neviem. Oni chystajú nejakú pravicovú diktatúru, alebo čo? Veď vedia, že raz to skončí, že raz príde nová garnitúra. Čo si oni myslia, že budú omilostení ? Takýmto hrubým spôsobom lámu právo, ale raz príde na nich. Nechápem, či sú dohodnutí s Čaputovou, nerozumiem motívu ich konania.

Mimi Šramová: Ide to od deviatim k piatim. Ak si zoberieme, aj tá novela Trestného zákona, ktorú ešte rýchlo predložila Kolíková, tak to 50 -te roky, sú nič. Za toto sme predsa neštrngali pred 30 -timi rokmi, že nemôžeš ísť vysloviť svoj názor, alebo nemôžeš ísť pred dom politika. To mi pripomína, keď Kaliňák povedal, že ľudia chceli ísť zapáliť sviečku za generála Lučanského pred jeho dom, tak ich policajti dávali preč.

Roman Michelko: Je šialené, že nevzniklo niečo podobné ako pri Kuciakovi. Veď dobre, možno, že ľudia postupne pochopia.

Mimi Šramová: Uvidíme, čo nový minister.

Roman Michelko: Bohužiaľ nie na ministerstve vnútra,  aha, ty myslíš na min.  spravodlivosti. Čo sa týka novely Trestného zákona, tak verím, že nemá šancu prejsť. To by bola čistá katastrofa, keby to dal Lukašenko, tak to ešte chápem.

Mimi Šramová: Zaujímavé, že čo vyčítali týmto rádoby diktátorom, tak oni práve toto robia.

Roman Michelko: Máme tu menšinovú vládu. Neviem, či si si všimla, keď mala prezidentka prejav s premiérom a predsedom NR SR, tak povedala, že očakáva nové mená ministrov a zároveň očakáva od Hegera, akým spôsobom bude zabezpečená väčšina. Čo ty očakávaš? Idú do menšinového postavenia, Sulík povedal jednu vec. Prvú schôdzu otvoríme a podporíme v prvom čítaní veci, ktoré sme podporili na vláde. Druhú a tretiu nič. Negarantujeme zákon o rozpočte, neodblokujeme dlhovú brzdu. Čo môžeme očakávať voľný štýl?  Spýtať sa, či má Heger nejakú víziu je absurdné, lebo to je „biely kôň“, ale naozaj sa nenájde zopár príčetných ľudí v koalícií, ako to ty čítaš?

Mimi Šramová: Pre mňa menšinová vláda je časovaná bomba. Ja si neviem predstaviť, ako dlho toto vydrží. Niekto hovorí, že to vydrží maximálne mesiac. Ak sa vrátim k tým trom nomináciám, stavili na odborníkov, tvrdia. Sú to ľudia, ktorí nie sú aktuálne v štátnej správe. Čo sa týka Viliama Karasa zo SAK, tak tu už sa ozvala neziskovka Zastavme korupciu.

Roman Michelko: Paragraf 363 TP, Kolíkovej súdna mapa a tak ďalej.

Mimi Šramová: Veľa ľudí z koalície im hovorí, že im drží palce, ale je to samovražda, tá menšinová vláda.

Roman Michelko: Jedna vec sú nominácie, druhá vec je získanie väčšiny. Rekonštrukcia vlády je technická záležitosť, to nie je pád vlády, ani nová vláda. Čítal som taký vtipný komentár, že Matovič je proti Čaputovej a progresivistom, a dal si brutálnych progresivistov do vlády. Sama Čaputová by ,,lepších“ nedala. Hirman je orientovaný na Ukrajinu, neviem či poznáš jeho výrok: ,,Vláda nemá čo riešiť nedostatok ropy pre Slovnaft, veď ten je súkromná spoločnosť. Každá súkromná spoločnosť, keď chce, tak si ropu nájde“. To je niečo absurdné, to je nonsens. Samozrejme, on na Ukrajine študoval, poznáme ho, teraz je vo Vašáryovej SFPA, thinkthank. Káčer, to je tiež známa osoba. Treba podotknúť, že to je jediný ambasádor, ktorý počas dúhového pridu dal v Budapešti dúhovú vlajku na ambasádu. Matovič, akože je ten, ktorý bojuje proti progresívcom. Tak to je absurdné. Samozrejme včera  Žiak, vyčítal veci okolo 363 TP, mimochodom zajtra mu končí mandát. Tuším, že zase bude žiť zo 700 € v hrubom ako team leader SaS.

Mimi Šramová: Mne sa páčilo, ako včera Žiak povedal, že my sme už opozícia, koalícia nech rieši problémy, to oni sú tu od toho. Úplne alibisticky, krásne ukázal, že ako oni rozmýšľajú.

Roman Michelko: Aj Veronika hovoríme, že my budeme s vami predsa rokovať. Vy ste hlasovali za programové vyhlásenie, tak je psou povinnosťou do posledného dychu vládu podporovať. Prostoduchá Veronička nepochopí, že ak je niekto v opozícií, tak podporí len to, čo má v programe, ale jej kognitívne schopnosti to nedokážu pochopiť. Tam sa ukazuje aké je to zúfalstvo.

Mimi Šramová: Nezabúdajme na rozpočet.

Roman Michelko: O to ide. Tri veci sú, to treba povedať. Nie si hovorkyňa koalície, ak by som tu niekoho mal, tak by nič neodpovedali.  Prvá základná vec, ak sa nepríjme rozpočet, ide sa do rozpočtového provizória, čo by znamenalo úplnú katastrofu, brutálny kolaps. Tým pádom žiadne kompenzácie.

Mimi Šramová: Konečne by sa začalo šetriť, povedali SaSkári.

Roman Michelko: V poriadku, ale za akú cenu. Ľudia asi musia padnúť na ,,hubu“, lebo asi, až potom, nebudú voliť podľa srandy.  Druhá vec, je tu ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, a tam sú také magické záležitosti, ako ťažké sankčné postihy. V tom prípade, nielenže by sa musel napĺňať vyrovnaný rozpočet, ale ešte by muselo byť 600 000 miliónov € v rezerve. Tretia vec, tuším, že v apríli musí žiadať Hegerova vláda o dôveru.

Mimi Šramová: Preto sa všetci spoliehajú, že prídu predčasné voľby, že to padne.

Roman Michelko: Fico povedal, že nepodporí návrh na odvolávanie Matoviča, teda zvolanie mimoriadnej schôdze. Ten základný problém je v tom, že Kuffa povedal, že Matovič je kamarát, respektíve priateľ, takže nezahlasuje proti nemu. Tam treba 76 poslancov. Takže ak poslanci okolo Tarabu nebudú hlasovať za odvolanie Matoviča, tak sa to nedá. Nie je možné ho odvolať, ani keby M. Kollár a Valášek boli za. Ficovi ide o jednu vec, jemu je jedno, že jeden blázon tam bude mesiac dlhšie, ale chce dokopať Sulíka k predčasným voľbám. Dnes dáva Boris Kollár návrh ústavného zákona, ktorý umožní skrátiť volebné obdobie. Magické na tom je, že na prechod do druhého čítania stačí jednoduchá väčšina. Ide mu o to, aby aj Sulík konečne pochopil, že predčasné voľby sú nevyhnutné. Takže so SaS, opozíciou a Kollárom by ten ústavný zákon v pohode prešiel. Myslíš si, že za mesiac aj pol Sulík pochopí, že inej cesty niet?

Mimi Šramová: Tam treba brať aj vnútorné záležitosti. V SaSke, tam to tiež nie je ružové. Včera sa začalo hovoriť o tom, že Korčok by mal byť nový líder, takže oni ani vo vnútri Sasky nemajú jasno.

Roman Michelko: Ja len krátku faktickú poznámku. Igor začína konšpirovať, že je nejaká konštruktívna frakcia, Osuský, Dostál a Klus.  Títo chcú držať vládu, len deštruktívny Sulík, či Cigániková, to chcú povaliť. O Klusovi si veľa nemyslím, ale až taký idiot asi nie je. Čítal som aj Dostálove výroky v Denníku N, kde jasne povedal, že s Igorom to nejde. Tam nie je logika, aby to SaS pri ich preferenciách držala. Čo bude o pol roka, to nevieme. Čo rok a pol, už úplne nevieme. Teraz je jasné, že Matovič je psychicky narušený človek, že to nejde. Otázka znie, prečo by mal udržovať vládu, ktorá nemá žiadnu perspektívu. V najhoršom musia prejsť v apríli, alebo v máji, dôverou parlamentu. Myslíš, že za mesiac a pol, respektíve najneskôr pri hlasovaní o rozpočte pochopí aj Sulík, že nie je iná šanca ako podporiť predčasné voľby?

Mimi Šramová: Ťažko im vidieť do hlavy, súhlasím s tým, že tie percentá im budú klesať, že to bude buď teraz, alebo nikdy. Možno, že to Sulík prenechá niekomu inému, a pôjde preč z politiky.

Roman Michelko: V denníku N povedal, že chce byť aktívny ešte 10 rokov. Povedal, že na premiéra sa necíti, tam zrejme chce vytiahnuť Korčoka. To svedčí o jednej veci, že Nicholsonová skončila, môže ísť po kolenách ku progresívcom, ale tam ju nechcú. Dzurinda s Miklošom v tomto čase, ak sú známe záznamy z Gorily, by boli šialenci, ak by šli do nejakého projektu. Asi aj Korčok pochopil, že môže ísť do politiky ako volebný líder SaSky, to mu asi Sulík prenechá.

Mimi Šramová: Mne sa páčilo dnes to vyhlásenie Gyimesiho voči Káčerovi, že chcel by od neho garancie širokospektrálnej zahraničnej politiky, to je vtipné. Druhá vec, bolo divné, že Korčok mal v poslednej dobe skôr politické vyjadrenia. To by dávalo zmysel k tomu, čo zaznelo od Sulíka včera.

Roman Michelko: Bola vtipná výmena názorov SaSky na Facebooku s Gyimesim, že dúfam, že nebudeme  51. štát USA a SaS kontrovala, že nechceme byť 22. republika Ruskej federácie.

Mimi Šramová: Nie je to ružové ani u nás, ani vedľa u bratov Čechov, bohužiaľ. Ale oni boli schopní sa dať dokopy, bolo tam 120 000 ľudí na námestí.

Roman Michelko: Že vraj 70 000.

Mimi Šramová: Ani ich vláda to nemôže ignorovať. U nás bude tiež zaujímavé sledovať, ako budú tie protesty prebiehať. Na september je naplánovaných 5 protestov.

Roman Michelko: Devalvácia. Radšej jeden poriadny.  Ide o to, kto to zvoláva. Tuším, že 19.09.2022 má byť protest, ktorý zvoláva SMER – SD. Oni ponúkli, že tam ani Fico s Blahom nemusí byť, že oni dajú celú infraštruktúru. Bude zaujímavé to sledovať. Určite sa nebudeme nudiť. Jeseň bude horúca. Poďme ešte k poslednej veci, ktorá má trápi, a to je absolútna neschopnosť opozície pochopiť, ako fungujú regionálne a komunálne voľby, idú proti sebe. Vyzerá to na katastrofu s výnimkou Trenčianskeho kraja, kde za Baškom je Hlas aj Smer, dokonca aj Romana Tabak. To je iný bizár. Dnes mala ísť do TA3. Asi išla do Tatier, a si to zmýlila.

Mimi Šramová: Ona v Kulturblogu bola tuším nedávno.

Roman Michelko: Fajn, však ona chce byť budúca pani prezidentka. Ako dobre. Teraz k smutným veciam. Prešovský a Trenčiansky kraj, kde sa dohodla opozícia. Aj napriek katastrofálnemu výkonu vládnutia, je celkom možné, že komunálne voľby budú debakel opozície. To nie sú schopní na tých krajských vedeniach pochopiť, že je tam jednokolová voľba? Veď dá sa dohodnúť, v čom to podľa teba je?

Mimi Šramová: Ja, čo som aj počula, aj keď sa dohodnú na úrovni okresov, alebo krajov, tak po nejakej dobe to neplatí, pretože príde vedenie strany a je to úplne ináč. Tieto okresné a krajské štruktúry nemajú nejakú autonómiu v rozhodovaní. Uhrík aj Mazurek to hovorili niekoľkokrát v Kulturblogu.

Roman Michelko: Ja mám zas informácie z krajskej úrovne, že rok sa Smer a Hlas chceli dohodnúť, že vy si dáte primátora, my dáme župana a nepodarilo sa. Hlas tam dáva úplne marginálnych kandidátov, úplný bizár je Banská Bystrica. Aj v meste je to tak. Kontumačne dá Smer Bratislavu aj Košice. Myslím primátorov. Hlas ticho na kraji v Bratislave podporí Drobu. Mažgút sa bude snažiť, ale Bratislava aká je, ale aspoň sa pokúsi o to. Ale celkovo to  v tých voľbách  vyzerá dosť biedne.

Mimi Šramová: Aj v Nitre. Belica najskôr nemal kandidovať, ale na poslednú chvíľu sa to zmenilo.

Roman Michelko: Ja som s dvomi kandidátmi hovoril. Koalícia pravicová dala desaťkoalíciu. Oni pochopili. Nebudeme riešiť svoje ego, a odstúpili v prospech nejakej krajskej poslankyne. Čo sa musí stať, aby to opozícia pochopila?

Mimi Šramová:  Ty hovoríš debakel. Za mňa som veľmi rada, že veľmi veľa ľudí si uvedomilo, že nedá sa len kritizovať z gauča, a sú kandidáti, proste nezávislí kandidáti na primátorov, na starostov., na poslancov mestských, do VÚC. Druhá vec, ako ty aj ja si myslím, že tie komunálne voľby netreba podnecovať, bude to aj smerodajné pre parlamentné voľby, že aké sú nálady v spoločnosti. Ja si myslím, že ľudia sú tak naštvaní,  aj na regionálne štruktúry koalície, že aj keď sa opozícia nedohodla, tak dúfam, že tá koalícia neuspeje v tých krajoch.

Roman Mcihelko: V Bratislave nemôže nedať. Môžeme si zaradom prejsť. Trnava je tam Viskupič, Zdenko Čambal išiel zároveň aj na primátora, čím dal najavo, že neverí tomu, že by to mohol dať. Čo sa  týka Nitry, po 21 rokoch sú tam stále dvaja kandidáti, chvalabohu Kéry sa stiahol.

Mimi Šramová: Veľké gesto od Maroša Kéryho, že sa stiahol.

Roman Mcihelko: Ukázal, že nejde mu o ego, ale o vec. Otázne je, či sa dokáže Belica s  Becíkom dohodnúť, a jeden sa stiahne.

Mimi Šramová: Myslíš si, že Majerský má šancu v Prešovskom kraji?

Roman Mcihelko: Bolo by lepšie, keby v rámci extrémnej zákernosti postavil Matovič Šípoša. Nie, že by mal šancu, ale rozdelil by hlasy. Majerský je síce taký prispaný, ale nemá nejaké zásadné kauzy. Je tvrdo promovaný, má 20 strán za sebou. Chvalabohu Mišo Kaliňák je kompetentný. Je známy, ale nebol ešte v komunálnej politike. Tam by som povedal, že tá šanca je možná, ale rozhodne to nie je isté.

Mimi Šramová: Miňo Mazurek má šancu?

Roman Michelko: Miňo Mazurek má šancu urobiť relatívne slušný výsledok, aj viac ako má preferencií Republika, ale určite nie, vyhrať.  Republika aj ĽSNS dali vo všetkých krajoch aj Mizíka, úplne strašné. Rozbíjajú hlasy, naozaj pri jednokolovej voľbe stačí zopár hlasov. Urobili čo sa dalo, aby potopili opozíciu.

Mimi Šramová: Čo hovoríš na kandidátov na primátorov Bratislavy?

Roman Michelko: Je tam kartelová dohoda. Vallo je stále favorit, ale Kusý je reálny kandidát. Dolinkovú stiahli, lebo si uvedomili, že buď by to nevyhrala, alebo, že pri páde vlády potrebuje Hlas ministerku zdravotníctva. Som zvedavý, ako Denisa Saková v Ružinove, dúfam, že prejde.

Mimi Šramová: Dnes NOVA dala nejakého kandidáta v koalícii na primátora Bratislavy. Mali pred dvomi hodinami tlačovku, Mlynek sa volá.

Roman Michelko: To je nič, to je akože OKS + OĽaNO, to je úplne že smiešne, ako Velič.  Samozrejme tým, že Mažgút kandiduje, tak mám koho voliť na župana, inak by som to vypustil. Za primátora budem asi voliť Kusého, lebo ten je jediný reálny alternatívny kandidát voči Vallovi. Ale samozrejme v Novom meste by to dal ľavou zadnou, ale urobil vabank. O Veličovi sa nemusíme baviť, to je na smiech. Taký Jakubec, to nemusíme spomínať. Problém je v tom, ak ideme kraj po kraji, aj tá Žilina bola nahrávka na smeč voči Jurinovej, pri všetkej úcte voči Chomovi, nemyslím si, že to dá. Je tam aj nejaký dvojník Pellegriniho, ale to ani nepoznám meno. Ak nepoznáš mená, tak to je zle. Bystrica asi neskončí dobre. Zahorčák pri všetkej úcte, asi nie ako Michalovčan, čo je zaujímavé, že druhý Ňarjaš, podľa prieskumov, čo je smiešne. Tiež by to bolo lepšie, ak by bol silný kandidát, že dvaja sa bijú mal ísť aj Hegerov poradca, ale potom ho stiahli. Ukazuje sa, že napriek všetkému, ten elementárny pud v koalícií funguje, v opozícií nie. To je strašné, že sa nevedia dohodnúť.

Mimi Šramová: Uvidíme 29. októbra, očakáva sa účasť okolo 60%.

Roman Michelko: Áno spojili to, ale zas netreba zo seba robiť naivných snílkov.  My čo vieme urobiť, je povedať kandidátom, aby sa spojili. Úplne si viem predstaviť, keby bol Belica prvý, a druhý by bol Becík, ako jeho vícežupan. Ja som vtedy povedal, že bola džentlmenská dohoda s Kérym, ale žiaľ tá sa nekonala. Dobre. Som veľmi rád. Myslím, že toto bude zaujímavé pre poslucháčov, a veľmi pekne ti ďakujem za debatu. Verím, že sa stretneme o mesiac.

Mimi Šramová: Ďakujem aj ja, a dopočutia.


Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás