fbpx
DomácePo revolúcii nás "eko-západ" zaplavil plastom a teraz nás...

Po revolúcii nás „eko-západ“ zaplavil plastom a teraz nás idú učiť ako sa zálohujú flaše. My sme to tu dávno mali, nikto neobjavil teplú vodu

-

Po revolúcii nás „eko-západ“ zaplavil plastom a teraz nás idú učiť ako sa zálohujú flaše. My sme to tu dávno mali, nikto neobjavil teplú vodu

Od soboty sa začína zálohovanie PET fliaš a plechoviek 

      Bratislava 1. januára (TASR) – Na Slovensku sa od soboty začína zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Týkať sa bude len obalov s označením „Z – Zálohované“. Vracať sa budú nestlačené, nepoškodené a fľaše aj s vrchnákom. 


      Výška zálohy bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Zálohu podľa Správcu zálohového systému spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja, pri vrátení obalu ho dostane v plnej výške naspäť, pričom ho môže využiť na zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť.


      Zálohované fľaše a plechovky budú podľa správcu označené veľkým písmenom „Z“ v šípkach. Bude v blízkosti čiarového kódu spolu s textom „zálohované“.


      Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sýtené sladené nápoje, nesýtené sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Správca zároveň poukazuje, že výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.


      Správca uviedol, že pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Priblížil, že prevádzky budú mať na výber, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.


      Cieľom zálohového systému je podľa správcu vyzbierať 90 percent nápojových obalov, aby sa mohli recyklovať, použiť pri výrobe nových obalov a nekončili voľne pohodené v prírode alebo v spaľovni.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. ..a ako sa na slušnú, slobodnú spoločnosť patrí, nič neobmedzí našu slobodu toto všetko zaplatiť..No pováťte! Je v živote väčšia hodnota,ako sloboda ?! Nedajme si ju nikdy vziať! Všetko najlepšie v novom roku! 🙂

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás