fbpx
- Reklama -
DomácePo poslancovi Žigovi z Hlasu, je obvinený ďalší z...

Po poslancovi Žigovi z Hlasu, je obvinený ďalší z tzv. “Pellegriniho biznis krídla”

-

Po poslancovi Žigovi z Hlasu, je obvinený ďalší z tzv. “Pellegriniho biznis krídla”

Aktuality.sk: Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho.

Obvinenie má súvisieť s daňovými konaniami. Kažimír mal v korupčnom prípade zohrať úlohu akéhosi kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve spomínaný Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

„Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu,“ uviedol Kažimír v reakcii pre Aktuality.sk

- reklama -

„Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ dodáva exminister financií a bývalý podpredseda strany Smer-SD.

Prezídium policajného zboru na otázky reagovalo s tým, že „v tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie“.

Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky.

Kažimír sa funkcie ujal v roku 2019, keď odišiel z pozície ministra financií. Ako guvernér má mandát do 1. júna 2025.

Kauza Mýtnik

Meno guvernéra NBS sa spomínalo aj v súvislosti s miliónovými zákazkami na Finančnej správe. Od júna je totiž z prijímania úplatku vo výške 150-tisíc eur obvinený jeho dlhoročný kamarát – architekt Miroslav Slahučka. Krátko bol aj vo vyšetrovacej väzbe. 

Podľa obvinenia si mal cez Františka Imreczeho vypýtať úplatok od majiteľa firmy profitujúcej na utajovaných zmluvách – IT magnáta Michala Suchobu. S tvrdením, že sa na Kažimírovom ministerstve financií postará o príslušné rozpočtové opatrenie k plánovanému dodatku. 

Podľa vyšetrovateľov si Slahučka vypýtal v roku 2017 úplatok vo výške päť percent z konečnej hodnoty zákazky na plánovaný dodatok k projektu eKasa. Suchoba ako majiteľ firmy profitujúcej na zákazke mal zaplatiť za to, že Slahučka vybaví schválenie príslušného rozpočtového opatrenia na Kažimírovom ministerstve.

Súčasný guvernér NBS to opakovane rezolútne odmietol a hovoril o „zjavnej lži“. Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu o Slahučkovej väzbe vyplýva, že zatiaľ nie je úplne zrejmé, kto si údajný úplatok nechal a na konci úplatkárskeho reťazca je zatiaľ iba Slahučka. Kažimír v prípade Mýtnik obvinený nie je.

Zdroj: Aktuality.sk

Guvernér NBS Peter Kažimír podá proti obvineniu sťažnosť 

      Bratislava 12. októbra (TASR) – Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a exminister financií Peter Kažimír podá sťažnosť proti obvineniu z prečinu podplácania. Pre TASR to potvrdil jeho obhajca Ondrej Mularčík.


      Uznesenie o obvinení bolo Kažimírovi doručené v utorok. „Je obvinený z prečinu podplácania a voči obvineniu podáme sťažnosť,“ spresnil Mularčík s tým, že viac informácií aktuálne poskytnúť nemôže.


      Podľa portálu aktuality.sk obvinenie vzniesol Úrad špeciálnej prokuratúry. Má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka I. 

      Prokuratúra ani polícia informáciu zatiaľ nepotvrdili. Kažimír obvinenie odmieta, necíti sa byť vinný zo žiadneho trestného činu.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás