NázoryPluska: DEMONŠTRÁCIA SILY? Gašpara PREDVÁDZALI ôsmi kukláči, pri podozrivom...

Pluska: DEMONŠTRÁCIA SILY? Gašpara PREDVÁDZALI ôsmi kukláči, pri podozrivom z vraždy STAČIL JEDEN!

-

Pluska: DEMONŠTRÁCIA SILY? Gašpara PREDVÁDZALI ôsmi kukláči, pri podozrivom z vraždy STAČIL JEDEN!

Demonštrácia sily alebo nevyhnutnosť? – môžu sa pýtať viacerí pri pohľade na zábery z policajných razií a spôsobov zadržania známych politikov, advokátov či podnikateľov. Ktoré prípady vyvolávajú dodnes otázniky, čo si o tom myslí bezpečnostný analytik – a v neposlednom rade – ako tieto zásahy odôvodňuje samotné Prezídium Policajného zboru?

V kauze vraždy Daniela Tupého zadržala nedávno Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Karma osem podozrivých. Išlo o osoby s pochybnou minulosťou, ktoré boli spájané s futbalovými chuligánmi aj neonacistami a mali údajne blízko aj k bratislavskému podsvetiu. V byte jedného z nich našli policajti dokonca aj zbrane, strelivo a rôzne extrémistické materiály. Keď ich ale predvádzali policajti, na jedného predvedeného stačil len jeden kukláč.

Všimol si to aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý sa o tom zmienil v rámci tlačovej konferencie Smeru-SD. Mali sme tu podozrivých zo závažnej vraždy Daniela Tupého, kedy stačilo na jedného predvedeného jeden kukláč. Pričom mňa, Davida Lindtnera a ďalších predvádzali ôsmi kukláči v ťažkých reťaziach ako zločincov, ktorí majú za sebou recidívne tri vraždy, či podobnú trestnú činnosť,“uviedol bývalý policajný prezident. Gašpar to považuje za dôkaz účelového vytvárania obrazu pred verejnosťou, že ide o ťažkých zločincov, voči ktorým treba postupovať takýmito prostriedkami. Kritizoval, že v prípade policajných zásahov neplatí na každého rovnaký meter.

Na snímke policajti NAKA zadržali podozrivého z vraždy Daniela Tupého.
Zdroj: reprofoto/TV Markiza/TV Noviny

Gašpar tiež pripomenul spôsob ako NAKA predvádzala predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, ktorý čelí obvineniu z machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. „Nikto za ním nevidel ťažkého zločinca a neboli potrebné ani putá,“ poukázal exšéf polície.

Ako je známe, v novembri 2020 v rámci akcie Očistec nabehla NAKA v skorých ranných hodinách do rodinného domu Tibora Gašpara v Janíkovciach (mestská časť Nitry). Pred jeho domom stálo osem policajných vozidiel aj so psovodom. Ulica bola z oboch strán uzavretá a kukláči chodili z dvora a späť. Dňa 04.11.2020 som bol podať trestné oznámenie, že sa chystá moja kriminalizácia, a že sa k tomuto účelu manipuluje s dôkazmi. Taktiež som na Úrade Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) oznámil, že pokiaľ je so mnou nutné vykonať nejaké úkony (napr. domovú prehliadku, výsluch a pod.) som k dispozícii ihneď a budem samozrejme spolupracovať, a že sa u mňa v domácnosti nachádza invalidná osoba. Výsledok bol taký, že mi na druhý deň ráno za prítomnosti desiatok novinárov vletelo do domu viac než desať ozbrojencov z Hamranovho LINX komanda a ďalších desať príslušníkov NAKA spolu s jedným z obvinených vyšetrovateľov Ďurkom. Nechali ma pri teplote tesne nad nulou stáť v pyžame takmer štvrť hodinu na trávniku pred domom, kým mi láskavo umožnili sa aspoň obliecť,“ opísal pre náš denník Gašpar.

Príslušníci NAKA pred rodinným domom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Do domu mu vletelo viac než desať ozbrojencov z LINX komanda a ďalších desať príslušníkov NAKA.
Zdroj: Karol Farkaš

Počas celej väzby som bol pred médiami teatrálne predvádzaný v putách v sprievode kukláčov, raz mi dokonca počas prevozu na súd dali na oči začiernené okuliare a na hlavu slúchadlá s hlasnou hudbou, aby dosiahli moju dezorientáciu a zníženú pripravenosť. Pred sudcom som potom takmer omdlel,“ priblížil hrozivé detaily bývalý policajný prezident.

Ďalší z príkladov, ktorý hovorí za všetko, je zásah v Pente, o ktorého nezákonnosti sú dnes už súdne rozhodnutia. Tu prišli desiatky kukláčov, ktorí obsadili celú budovu a obmedzili na slobode desiatky ľudí, hľadať jeden dokument, ktorý mala vyšetrovateľka už dávno v spise,“ poukázal Gašpar. „No a potom tu máme niekoľko príkladov, ako nedávne predvádzanie zadržaných podozrivých v prípade vraždy Daniela Tupého, či predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku, ktorí boli predvádzaní systémom jeden na jedného, bez potreby robiť divadlo. Ten prístup je diametrálne odlišný a príliš okato kopíruje politické požiadavky súčasnej garnitúry, vyjadril sa nám bývalý policajný prezident. „Nenazval by som to demonštráciou sily. Tá sa využíva aj ako jedno z taktických opatrení napríklad pri futbalových zápasoch. V týchto prípadoch ide o jasný príklad zneužitia právomoci,“ upozornil tiež Gašpar.

Bývalého policajného prezidenta sme sa pýtali aj na to, akým spôsobom sa rozhoduje o tom, koľko policajtov/kukláčov sa daného zásahu zúčastní a aké faktory sú pri jednotlivých akciách rozhodujúce? Takzvaný „kukláči“ sú policajti Pohotovostných policajných útvarov na KR PZ, alebo Útvaru osobitného určenia na Prezídiu PZ (LINX komando). O ich účasť na úkonoch žiada vyšetrovateľ, ktorý vyšetruje daný prípad, v prípade, že vyhodnotí potrebu ich nasadenia, hovorí Gašpar.

Vo svojej žiadosti musí uviesť dôvody ich využitia, teda či ide o nebezpečných páchateľov, za ktorých možno označiť napr. páchateľov násilnej trestnej činnosti, osoby ktoré majú už v záznamoch násilné správanie voči iným osobám alebo majetku, kladú aktívny odpor v kontakte s políciou, ozbrojené osoby či inak nebezpečné pre zakročujúcich policajtov, alebo sa pokúsia o útek. Tieto dôvody sú uvedené aj v interných predpisoch polície. Následne rozhodne o žiadosti vyšetrovateľa príslušný funkcionár, pod ktorého velenie spadajú „kukláči“. Spravidla na KR PZ krajský riaditeľ, alebo jeho zástupca, na úrovni Prezídia PZ to bol viceprezident (II.) pre poriadkovú políciu,“ ozrejmil ďalej.

Treba však doplniť, že štandardný spôsob zadržiavania osôb a vykonávania napr. domových prehliadok si zabezpečujú útvary kriminálnej polície či NAKA sami, bez účasti PPÚ či ÚOU. Využívajú  vlastné sily a prostriedky, prípadne pomoc policajtov z obvodného oddelenia pre udržanie verejného poriadku. Použitie pút upravuje § 52 Zákona o Policajnom zbore a na ich použitie musia byť tiež splnené zákonné podmienky,“ vysvetlil nám bývalý policajný prezident.

V súčasnosti je tento postup zneužívaný, a to najmä v politicky exponovaných kauzách, o čom dnes existuje už rad dôkazov. V mojom prípade boli operatívcami a vyšetrovateľom Ďurkom vymýšľané úradné záznamy, aby vôbec mohlo byť nasadené LINX komando. Z trestných konaní som sa dokonca dozvedel, že pán Hamran sa mal snažiť dostať do eskorty, ktorá ma sprevádzala, aby ma mohol vodiť po úkonoch osobne,“ šokoval informáciou Gašpar.

Demonštrácia sily zo strany polície sa ukázala aj v iných prípadoch, keď išlo o zadržanie známych politikov, advokátov či podnikateľov. Exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) zadržala NAKA v apríli 2022 na rybačke, kde bol prítomný s manželkou a dvomi maloletými synmi. Prišli si po neho viacerí policajti na troch autách. Jeho advokát David Lindtner pri tom uviedol, že keby obvinený v kauze Súmrak dostal predvolanie na výsluch, dostavil by sa sám tak, ako to robil predtým.

V marci 2021 príslušníci NAKA zadržali vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, ktorý čelil obvineniam z prijímania úplatku. Komando vypáčilo dvere a  vtrhlo násilím do bytovky Pčolinského na bratislavskej Kolibe. V byte boli v tom čase aj jeho manželka a malá dcérka, ktorým zásah policajtov zmenil život. Bolo to nepríjemné hlavne pre manželku a dcéru. Keď o piatej ráno vlezú do bytu so samopalmi ozbrojení členovia zásahovej skupiny, tak to nie je bohviečo,“ spomínal si s odstupom času na udalosť Pčolinský v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ. Dcéra Pčolinského niesla policajný zásah psychicky veľmi zle. Traumatizujúca udalosť sa však podpísala aj na jeho manželke, ktorá musela následne navštevovať aj psychológa. Napokon po dlhých 175 dňoch vo väzbe  Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenia Pčolinského a pustila ho na slobodu.

O hrubej demonštrácii sily zo strany polície hovorila aj Barbora Brhelová – dcéra podnikateľa Petra Brhela (brat podnikateľa Jozefa Brhela). Jej otca NAKA zadržala počas razie v kauze Mýtnik koncom januára 2021. Policajti vtrhli k nemu v skorých ranných hodinách, keď s celou rodinou spali v rodinnom dome. Počas akcie Brhelovej dcére prišlo zle a odpadla, museli jej zavolať aj záchranku. Podľa svedectva Brhelovej policajti všetkých prítomných členov rodiny nahnali do obývačky, vrátane 84-ročnej starej mamy. Mierili na nich zbraňamia prítomní rodinní členovia po celý čas pociťovali obrovský strach. Keď Brhela odvádzali, rodina mu chcela dať lieky, ktoré užíva na alergiu. „Od policajtov sme dostali odpoveď: ‚Načo, čo je alergický na policajtov?‘“ mali na to reagovať policajti podľa svedectva Brhelovej dcéry. Barbora Brhelová považuje zásah NAKY voči svojmu otcovi za neprimeraný a brutálny. Podala vtedy aj trestné oznámenie.

Či ide skutočne o demonštráciu sily zo strany polície sme sa pýtali aj bezpečnostného analytika a bývalého policajta Juraja Zábojníka„Je tu veľmi veľa nezodpovedaných otázok, čo sa týka spôsobu vykonania takýchto úkonov. Chýba tu ucelený, kvalitný postup, kde by bolo jednoznačne sprocesované na základe akých kritérií, akých dôvodov a podmienok sa majú nasadzovať počty síl, technické a materiálne spôsoby v rámci úkonu,“ hovorí hneď v úvode Zábojník.

Vadilo mi, akým spôsobom bol zásah vykonávaný u jedného z majiteľov Penty – Jaroslava Haščáka. Nehovoriac o zamestnancoch, čo tam všetko museli podstúpiť. Nakoniec vieme dobre, ako to dopadlo. Čiže je to jedna veľká fraška, a za toto by mal niekto niesť zodpovednosť,“ myslí si Zábojník.

Druhým prípadom bolo zadržiavanie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, kedy mohla podľa Zábojníka vzniknúť taká paseka, aká tu ešte nebola. Riaditeľ SIS má vlastnú ochranku, ktorá zabezpečuje jeho bezpečnosť. Ísť urobiť takýto hrmot u riaditeľa SIS, pri ktorom sa predpokladá, že ide o inteligentnú osobu a nie o nejakého mafiána zo skupiny drogových dílerov, či člena podsvetia, ktorí obchodujú s vážnymi kriminálnymi deliktami – toto je ďalší lapsus, hovorí bezpečnostný analytik. Podľa odborníka mohlo prísť k vážnej konfrontácii medzi príslušníkmi NAKA a ochrankou Pčolinského. „Viem čo je to, keď mám zverenú chránenú osobu, a nikto mi nepríde ani len povedať, že daného ústavného činiteľa idú zatknúť,“ vraví Zábojník.

Keď sa ide robiť takýto záťah a nasadzujú sa kukláči, tak takémuto zadržaniu úkonu predchádza operatíva, ktorá vyhodnocuje situáciu. Tá by mala dať informáciu, kto sa vo vnútri nachádza. V prvom rade ide o to, aký je to páchateľ, a či ide o mimoriadne nebezpečnú úroveň. Musí sa brať do úvahy aj to, či sú tam malé deti,“ vysvetľuje Zábojník. To malé dieťa, keď tam niekto vtrhne v kuklách a vyvalí dvere výbušninou…Toto sú mimoriadne následky do konca života pre prítomných rodinných príslušníkov,“ upozorňuje odborník.

Zo strany opozície sa dlhodobo ozývajú hlasy, že NAKA využíva demonštráciu sily. V tejto súvislosti nás zaujímalo, akým spôsobom sa rozhoduje o tom, koľko policajtov sa daného zásahu zúčastní a aké faktory sú pri jednotlivých zásahoch zohľadňované? „O taktike a spôsobe zásahu rozhoduje vyšetrovateľ v spolupráci s operatívnymi pracovníkmi, v každom konkrétnom prípade individuálne, pri zohľadnení informácií, ktorými k jednotlivým osobám, voči ktorým zásah smeruje a tiež k miestam a objektom, v ktorých sa má vykonať, disponuje,“ odpísali nám z Oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru.

Totálny šok! Policajti prišli doručiť obvinenie zamaskovaní kuklami do sídla Smeru-SD na Súmračnej.
Zdroj: Smer-SD

„V žiadnej trestnej veci, pri ktorej je zo zákona dôvodný a nevyhnutný postup vyšetrovateľa NAKA, vzhľadom na aktuálne výsledky prípravného konania, zadržania podozrivej osoby alebo zadržania obvineného, nie je možný naznačovaný postup. Takéto vyjadrenia o údajnej „demonštrácií sily“ môžu vyplývať, okrem iných pohnútok takýchto vyjadrení, aj z úplnej neznalosti relevantnej situácie,“píše vo svojom stanovisku Prezídium PZ. 

„Pri obmedzovaní osobnej slobody určitej osoby sa policajti NAKA vždy riadia príslušnými zákonmi a predpismi. Sily a prostriedky, vrátane spolupráce s inými policajnými útvarmi, ktoré sú pri nasadzovaní určované policajtami, ktorí sú zodpovední za konkrétne úkony, sa určujú najmä s prihliadnutím na bezpečnosť a ochranu života a zdravia policajta alebo policajtov vykonávajúcich služobný zákrok, samotnej osoby, ktorej má byť obmedzená osobná sloboda, ako aj iných osôb, ktoré sa môžu nachádzať na mieste zákroku, ako aj zabezpečenie dôkazov, ktoré môžu byť zmarené, ak nejde len o obmedzenie osobnej slobody, ale aj ďalšie nadväzujúce zaisťovacie úkony,“ vysvetľuje Prezídium PZ. 

Exminister vnútra Robert Kaliňák na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. NAKA ho zadržala v apríli 2022 na rybačke, kde bol prítomný s manželkou a dvomi maloletými synmi. Prišli si po neho viacerí policajti na troch autách.
Zdroj: Jakub Kotian

Prihliada sa na podozrenia z druhu trestnej činnosti, ďalšie zistené informácie k osobe, voči ktorej sa zakročuje, a k osobám prípadných spolupodozrivých alebo spoluobvinených, miesto zákroku a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú riadne a úspešné vykonanie služobného zákroku a ďalších nevyhnutných nasledujúcich úkonov. „Základom služobnej činnosti policajtov NAKA, ku ktorej sú aj riadne vedení, je povinnosť zabezpečiť výkon zákonných oprávnení a povinností a dbať pri tom na dôstojnosť osoby i svoju vlastnú, pričom sa postupuje len s takou mierou, ktorá je nevyhnutná na dosiahnutie účelu sledovaného ich služobnou činnosťou alebo služobnou činnosťou policajtov iných útvarov, ktorí spolupracujú pri konkrétnych úkonoch,“ uzavrelo Prezídium.

Asi najpamätihodnejším sa stal spomínaný zásah NAKA v sídle finančnej skupiny Penta v bratislavskom Digital parku, kde začiatkom decembra 2020 nabehli desiatky po zuby ozbrojených kukláčov so samopalmi. Dali pokyn na zablokovanie výťahov a následne sa vyviezli na šieste a siedme poschodie, kde sídlili partneri Penty vrátane šéfa Jaroslava Haščáka. Všetkých radových zamestnancov Penty, ktorí boli vtedy na menovaných poschodiach zadržali a postavili k stene. Museli tam ostať a stáť pri stene s rukami za chrbtom približne hodinu. Do kancelárií policajti vstupovali spôsobom, akoby od administratívnych pracovníkov očakávali ostrú paľbu. Podobne konali aj na recepcii, kde donútili strážnika, aby si ľahol na zem.

Samotného Jaroslava Hasčáka zadržali ešte predtým, a to v rámci výsluchu na policajnom prezídiu. Po piatej hodine však Haščáka eskortovali naspäť do Digital parku, aby bol prítomný pri prehliadke. Finančník prišiel do budovy v sprievode po zuby ozbrojených kukláčov. Fotky z razie policajtov v Digital parku a ako sa komando kukláčov pretláča pred výťahmi následne obletel slovenský internet. Spoločnosť Penta považovala zásah polície za demonštráciu sily a konanie príslušných orgánov v trestnom konaní za neopodstatnené a neprimerané, pretože polícii poskytla súčinnosť. Následne vykonali všetky právne kroky proti tomuto konaniu.

Zásah NAKA v sídle finančnej skupiny Penta v bratislavskom Digital parku. Na snímke Jaroslav Haščák v sprievode po zuby ozbrojených kukláčov. Spoločnosť Penta považovala zásah polície za demonštráciu sily a konanie príslušných orgánov v trestnom konaní za neopodstatnené a neprimerané, pretože polícii poskytla súčinnosť.
Zdroj: Jakub Kotian

Ústavný súd konštatoval porušenie práv Jaroslava Haščáka

Ústavný súd konštatoval porušenie práv bývalého spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka vo viacerých veciach. Štát sa musel ospravedlniť Haščákovi za nezákonné rozhodnutia a postupyvyšetrovateľky NAKA Martiny Babacsovej, prokurátora ÚŠP Ondreja Repu a sudkyne ŠTS Pamely Záleskej, na základe ktorýchbol nezákonne zadržaný, obvinený a vzatý do väzby.Ospravedlnenie za Slovenskú republiku poskytlo Haščákovi Ministerstvo spravodlivosti SR. Rezort dospel k záveru, že obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby Jaroslava Haščáka bolo nezákonné a bolo tak nezákonným zásahom do jeho základných ľudských práv.

„Ospravedlnenie štátu prijímam. Bol by som rád, ak by sa z môjho prípadu štátne orgány poučili a v budúcnosti sa vyvarovali stíhaniu kohokoľvek bez toho, aby na to existoval reálny zákonný dôvod. Trestné stíhanie a väzba sú najzávažnejšími zásahmi štátu do života človeka, ktorých dôsledky sú do veľkej miery nenapraviteľné. Ak je ktokoľvek nútený tieto zásahy znášať nedôvodne, je to v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné,“uviedol Haščák v reakcii na ospravedlnenie štátu. Za nezákonné trestné stíhanie a väzbu žiadal finančník odškodnenie v sume 13,5 milióna až 16,8 milióna eur, pozostávajúce z ušlého zisku, trov trestného konania a peňažnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu. Tým, že sa Slovenská republika za spôsobené ujmy ospravedlnila, podnikateľ sa vzdal uvedených peňažných nárokov.

Zdroj: https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/demonstracia-sily-gaspara-predvadzali-osmi-kuklaci-pri-podozrivom-vrazdy-stacil-jeden/

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás