fbpx
ROZHOVORYPlus7dní: Smrť Lučanského je dôvodom môjho návratu, vyhlásil Kaliňák

Plus7dní: Smrť Lučanského je dôvodom môjho návratu, vyhlásil Kaliňák

-

Plus7dní: Smrť Lučanského je dôvodom môjho návratu, vyhlásil Kaliňák

Zakladateľ Smeru ROBERT KALIŇÁK je však späť a ako člen predsedníctva strany komentuje dianie ostrejšie ako kedysi. Rozprávala sa s ním LENKA DALE (výber z rozhovoru).

OĽaNO malo postavenú predvolebnú kampaň na boji proti korupcii. Napĺňa, čo sľúbilo občanom pred voľbami.

Vyhrali na základe lží. Nesedí im matematika veľkých čísel. Keby platilo to, čo tvrdili, majú dnes neobmedzené zdroje… A pozrite sa aj na tie obvinenia: desaťtisíc úplatok, dvadsaťtisíc úplatok – nevraveli o miliardách?

Vyšetriť treba všetko alebo si to nemyslíte?

Jasné. Ale nevyšetruje sa tak, že budete nezákonne zatvárať ľudí do väzby. Oni ako keby dúfali, že tých ľudí potrestajú už teraz, lebo na súde to nevyjde. Vieme, že ich neodsúdime, tak ich dajme aspoň do väzby. Možno nám niečo porozprávajú, možno nám nakreslia nejaký príbeh – takto to robia. Lenže toto je boľševické uvažovanie, je to uvažovanie z 50. rokov. Komunisti nepotrebovali dôkazy. Oni ich však potrebujú. Z tohto pohľadu je skvelé, že sme v Európskej únii. Úniový súd nie je závislý od slovenských médií, ktoré sa boja, že vybuchne aj to, čo ony písali, lebo písali klamstvá. Veď keď nemecké vyšetrovacie orgány napíšu, že Slovensko nič nemalo s únosom Vietnamca, ony aj tak budú písať opak. Čo by sme tak mohli chcieť za pravdu teraz?

Ako hodnotíte slová, že polícia má konečne rozviazané ruky a vyšetrovatelia môžu slobodne pracovať?

- reklama -

Reči o rozviazaných rukách polície sú smiešne, vlastných ľudí neriešia. Prečo nikto nevyšetruje prípad Mikulca, ktorý zobral podľa Imreczeho úplatok ešte vo Vojenskom spravodajstve? To nevyšetrujú. Namiesto toho, aby obvinili Mikulca, obvinia Kažimíra. To je smiešne.

Dočasný policajný prezident Hamran sa vyjadril, že sa hanbí za to, že jeho predchodca Gašpar je vo vyšetrovacej väzbe. Vy ako bývalý minister máte z väzby bývalého policajného prezidenta aké pocity?

Ja sa hanbím, že polícia porušila všetky pravidlá a zákony na to, že Tibor Gašpar je vo vyšetrovacej väzbe bez jediného relevantného dôkazu, bez jediného faktu. Tak za to sa môže hanbiť pán Hamran, ktorý bol dlhoročným spolupracovníkom Tibora Gašpara. Robili spolu desať rokov, takže keby videl pri jeho činnostiach nejaké nezákonnosti, určite by konal a nahlásil to. Keďže nekonal a nenahlásil to, predpokladám, že také veci neboli. To obvinenie sú naozaj nezmysly.

Druhým policajným exprezidentom vo väzbe bol Milan Lučanský. Jeho smrť dodnes vyvoláva u mnohých ľudí otázniky.

Za smrť Milana Lučanského zodpovedá táto vláda. To ma vrátilo do verejného priestoru nejakými poznámkami. Milan Lučanský bol veľmi otvorený a rovný chlap, ktorému boli politici ukradnutí. Spolu s Braňom Zurianom a celým tímom vo veľmi krátkom čase odhalili vrahov Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vďačnosťou za vyšetrenie jedného z najzávažnejších prípadov doby mu bolo väzenie a zbavenie života. Oni ho zabili. To je proste fakt. Zodpovednosť bude so sebou táto vláda niesť, nielen dokedy tu bude, ale jednotliví politici do konca života.

Podľa Roberta Fica je 85 až 95 percent stíhaní bývalých funkcionárov neoprávnených. Vy ako bývalý minister vnútra to takisto tak vidíte?

Jednoznačne áno. A vysvetlím aj prečo – nepoznám síce osobne všetky spisy, ale tie, ktoré poznám, a to sú spisy najznámejších káuz, o tom svedčia. Stoja na výpovediach kajúcnikov, ktorí boli sami usvedčení z páchania závažnej trestnej činnosti. Ich výpovede všetky legitímne organizácie mimo Slovenska – ako sú súdy a iné inštitúcie – berú s vysokou mierou nedôvery alebo definujú, že ich výpovede treba intenzívne preveriť. Ďalšia vec je, že legálne a zákonom podporované veci označujú za nelegálne a krivé.

Vy si myslíte, že ľudia, ktorí sú dnes vo väzbe, raz budú vyhlásení za nevinných?

To, že je dnes polícia zneužívaná na politické ciele, je absolútne jasné. Zastupoval som viacero vecí. Deväť z desiatich svedkov vypovedalo, že to nie je pravda a desiaty vypovedal: nielenže to nie je pravda, my sme takúto vec ani nevybavovali, my sme taký spor ani nemali. Ako teda môže niekto ovplyvňovať sudcu, keď neexistuje ani len spor, ktorý mal byť akože ovplyvňovaný?

Prečo by si vymýšľali trestné činy?

Oni totiž bojujú so Smerom. Smer je problém. Nevedia ho poraziť výsledkami, tak vymýšľajú. Tri miliardy ukradol Smer každý rok – vykrikoval pred voľbami Matovič. Tvrdili, že stačí nekradnúť a na všetko budú peniaze. Ako vidno – nie je to pravda.

Vláda má vysokú mieru nedôvery v očiach ľudí. Čím to podľa vás je?

Zobrali deťom obedy, aby mali banky vyššie zisky. Trináste dôchodky – to je to isté. Vo výsledku: banky majú rekordné zisky, ale ľuďom berú. Tak keď oni nekradnú, kde sú tie peniaze, čo my sme mali kradnúť a oni ich nemajú? Smer robil so sedemnásťapolmiliardovým rozpočtom. Oni majú 26-miliardový rozpočet a zadlžujú Slovensko. Nikto necíti, že majú takmer dvojnásobný rozpočet: lekári nemajú vyššie platy, učitelia nemajú vyššie platy – ale máme geniálne nápady celoplošného testovania… Igor Matovič chce vždy odprezentovať bombu, on chce byť celosvetový a ešte stále nepochopil, že jeho inteligenčný rozsah je nízky a hlavne, nevie pracovať. Oni si myslia, že ľudia sú hlúpi?

Zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/gal/rozhovory/smrt-lucanskeho-je-dovodom-mojho-navratu-vyhlasil-kalinak/2?itm_modul=article_gallery&itm_brand=plus7&itm_template=article&itm_position=2

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás