fbpx
NázoryPlukovník MacGregor: „Pravdou je, že oficiálna ukrajinská armáda bola...

Plukovník MacGregor: „Pravdou je, že oficiálna ukrajinská armáda bola zničená“

-

Plukovník MacGregor: „Pravdou je, že oficiálna ukrajinská armáda bola zničená“

Plukovník Douglas MacGregor poskytol rozhovor redaktorovi Claytonovi Morrisovi, v ktorom odhalil zničujúcu pravdu o stálej armáde Ukrajiny: bola vymazaná. Prezident Zelenskyj tento víkend povedal, že v ukrajinských náborových centrách sú dlhé rady, ale neexistujú žiadne dôkazy. Rusko pred júnovou ofenzívou pokračuje v decimovaní protivzdušnej obrany na celej Ukrajine.

Pred niekoľkými hodinami Rusko rozpútalo masívny letecký útok na Ukrajinu. Maďarsko je nahnevané, že Ukrajina vyslovila myšlienku vyhodiť do vzduchu vlastný plynovod Družba. USA, Veľká Británia a Nemecko plánujú poslať na Ukrajinu ďalšie množstvo zbraní. A Rishi Sunak vo Veľkej Británii objímal Zelenského. Zmenia teda všetky tieto peniaze, všetky tieto zbrane niečo? Ak sa nič nemení, urobíme to s plukovníkom Douglasom McGregorom, ktorý nám poskytne svoju analýzu a svoje postrehy.

Morris: Poďme sa najprv porozprávať o tom, čo sa stalo cez noc, o stratégii a taktike toho, keď Putin spustil paľbu útokov. Správy hovoria, že išlo o ničivý útok na ukrajinskú stranu. Ukrajinci však tvrdia, že ich všetkých zostrelili. Tiež šesť rakiet Kindžal, hypersonické rakety. Takže Ukrajina hovorí: „Nebojte sa, máme všetko pod kontrolou.“ Rusko tvrdí, že zasiahli všetkých a zasiahli svoje ciele. Čo si myslíte o tejto najnovšej paľbe rakiet proti hlavnému mestu?

MacGregor: Majte na pamäti, že medzikontinentálne balistické rakety sú tiež hyperzvukové. Takže sú to rakety letiace rýchlosťou 25-35 000 stôp za sekundu. Nemôžeme zostreliť medzikontinentálne rakety. Nikto nemôže zostreliť hypersonickú raketu. Zdá sa mi absurdné čo i len naznačovať, že tieto rakety Kindžal, ktoré sú hyperzvukové, mohli byť zostrelené.

Takže mám tendenciu myslieť si, že Rusi hovoria pravdu. Zasiahli ciele.

Teraz si uvedomujem, že ľudia chcú rozdeliť tieto rôzne útoky, ktoré sa odohrali počas niekoľkých dní. Je však chybou to urobiť. Je potrebné zvážiť širší strategický účel týchto útokov. Zamerali sa takmer výlučne na sklady munície. Hľadali nové zbrane, ktoré prišli ako tieňové rakety, Patrioty a tak ďalej. Zasiahli niekoľko miest, kde sa tieto rakety nachádzali a boli zničené.

Ak je to pravda a ja verím, že je, myšlienka, že Ukrajinci sú schopní niečo zastaviť, je smiešna. Už nemajú veľa protivzdušnej obrany. Rusi už dlho ničia protivzdušnú obranu, čím robia Ukrajinu zraniteľnou voči leteckým útokom. A Rusi boli celkom úspešní.

V posledných dňoch došlo k pokusu o vstup na ruské územie ukrajinskými špeciálnymi jednotkami, ktorým sa podarilo zostreliť niekoľko ruských lietadiel, stíhacích bombardérov a niekoľko vrtuľníkov bolo stratených. Takže ľudia vyhlasujú víťazstvo na základe tohto jedného šťastia.

V posledných dňoch sa im tiež podarilo dobyť opustený a zničený poľnohospodársky komplex na okraji lesov v 20-25 kilometrovej bezpečnostnej zóne smerom k ruským obranným líniám a na južnom konci pri Chersone a Záporoží v tomto regióne.

A samozrejme to bolo oslavované ako veľké víťazstvo, pretože to boli rekonštituované jednotky Azov.

Utrpeli také ťažké straty, že museli byť úplne prestavané od nuly.

Pravdou je, že tieto úspechy nie sú veľmi významné, pretože ak sa pozriete na celú frontovú líniu, Ukrajinci opäť stratili tisíce ľudí, stovky tankov a obrnených bojových vozidiel. Nedosahujú žiadny pokrok. Jednoducho strácajú viac vybavenia a ľudí, ktorých si nemôžu dovoliť stratiť.

A blízko Kyjeva zasiahli veľmi dôležité slabé miesta, ktoré boli cielené a vyhodené do vzduchu. Ak ste videli videá, môžete vidieť dosť dramatické explózie.

To nám hovorí, že ruská rozviedka je vynikajúca. Rusi presne vedia, kde sú všetky nové zbrane, nové koncentrácie obrnených vozidiel z Nemecka, Spojených štátov a Veľkej Británie.

Tieto veci sú zničené ešte predtým, ako sa dostanú na bojisko.

Morris: To je tá najprekvapujúcejšia časť. Sú zoradené v týchto skladoch. Údajné zásoby ochudobneného uránu, ktoré boli cez víkend zasiahnuté, sme ukázali v našom včerajšom vysielaní, ako aj ďalších muničných skladoch presnými údermi. Takže stále posielame miliardy dolárov. Stále posielame všetky tieto batérie Patriot a všetky tieto ďalšie veci, ktoré sú vyhodené do vzduchu hneď ako dorazia. A dnes ráno bolo oznámené, že s týmito vylepšenými raketami sa Ukrajina pripravuje na útok na srdce Ruska, ako dnes informoval Libertariánsky inštitút, aby povedal, že s týmito tieňovými raketami a samozrejme s raketovými systémami HIMAR, ktoré dorazilis ďalšími tankami a teraz už aj s tlakom na stíhačky, Tieto zbrane prichádzajú, ale podľa vášho názoru sú v podstate zničené, keď sa tam zhromaždia.

MacGregor: Mnohé z nich sú. Niektorým sa podarilo prejsť. Dve z týchto tieňových rakiet vypálili do oblasti, kde sa nachádzali dve budovy vo vnútri ruskej obrannej štruktúry na juhu Ukrajiny. Zničili dve budovy. Nie sme si úplne istí, čo obsahovali. Určite zabíjali Rusov.

Ale musíte sa na takéto veci pozerať z perspektívy toho, aký je celkový obraz. Aká je škoda pre Rusov v porovnaní so škodou pre Ukrajincov? A opäť, škody spôsobené Ukrajincom sú nenahraditeľné. Je to katastrofálne. Je to katastrofálne. Škody Rusom sú veľmi skromné. Myslím tým, že ak by to bola vojna ako druhá svetová vojna, nikto by o týchto udalostiach neinformoval v správach. V kontexte širšej vojenskej rovnice sú bezvýznamné.

Nezaoberáme sa však realistickým hodnotením mainstreamových médií. Máme do činenia s mainstreamovými médiami, ktoré sa zúfalo snažia získať akýkoľvek dôkaz o pokroku alebo úspechu a zveličiť ho neúmerne realite. Takže na to musíme prísť sami.

Medzitým nehovoria o tisícoch ukrajinských mŕtvych a zranených, o zničení 30 tankov tu, ďalších 40 obrnených vozidiel tam. Takéto veci zostávajú na Západe nepovšimnuté, ale pre Ukrajincov sú skutočne zničujúce. Naďalej vidíme dôkazy, že energetická sieť je takmer zničená. Na Ukrajine je stále nejaká energia, ale nie veľa.

Stručne povedané, v podstate zhasínajú svetlá v krajine, aby som to povedal na rovinu.

Morris: VladimirZelenskyj sa tento víkend na svojom svetovom turné po útoku na Kremeľ nevrátil na Ukrajinu. Chodil okolo a snažil sa získať peniaze na rôznych miestach. Počas televízneho rozhovoru povedal, že sa ho konkrétne pýtali na videá, ktoré sa mali objaviť o náborových snahách, v ktorých vyzdvihujú mužov vo vojenskom veku a ťahajú ich do služby. Povedal, že to, čo nevidíte, je, že vo všetkých týchto náborových centrách sú dlhé rady a že mladí ľudia stoja v rade, aby vstúpili do ukrajinskej armády. Povedal to v rozhovore a neviem, o čom hovorí. Je niečo pravdy na tom, že títo ľudia sa dobrovoľne zoradia v týchto náborových centrách, aby opäť zaplnili rady?

MacGregor: No, má úplnú pravdu: nevidíme to, pretože sa to nedeje!

Pred rokom tu bolo veľa dobrovoľníkov. O tom niet pochýb. Väčšina z nich zomrela. Takže teraz majú obrovské problémy ťahať ľudí na front, aby bojovali.

Nielenže je ich priemerná dĺžka života nízka, nemajú veľa výcviku, nemajú veľa vybavenia a majú zlé vedenie, ale samotná vojna na Ukrajine už nie je populárnou udalosťou akou bola prvých 90-120 dní. Ľudia teraz hovoria: „Čo robíme? Krajina je zničená. Čo bránime? Rozhliadnite sa okolo seba. Pozrite sa na mestá. Pozrite sa na ľudí.“

A opäť sa vráťme k rozprávaniu o tom, koľko miliónov ľudí odišlo. Dva milióny odišli na východ, do Ruska. Možno viac ako 10 miliónov odišlo na západ. Vo februári sme mali 32 miliónov obyvateľov. Teraz sa hovorí, že by to mohlo byť menej ako 18 miliónov, čo by mohlo  klesnúť na 14 alebo 15 miliónov. Je to katastrofa.

Ktokoľvek so zdravým rozumom by túto situáciu ukončil. Každý, komu záleží na ukrajinskom ľude, by povedal, že už stačilo a potom by povedal, že musíme rokovať. Nedostaneme všetko, čo chceme, ale musíme túto situáciu ukončiť. Nemôžeme to prežiť.

Ale verím, že pánom nad situáciou zjavne nie je ukrajinský ľud, ale  Washington, New York, Londýn a tak ďalej, finanční guruovia, oligarchovia, ktorí chcú, aby sa táto vojna viedla až do konca.

Pamätajte ešte na jednu vec: Táto vojna sa stáva finančnou vojnou. Budúci mesiac v júni sa bude konať Petrohradské fórum. Očakáva sa, že sa ho zúčastní 81 krajín. Účelom tohto fóra je upevniť podporu pre vznik novej meny v nezápadnom svete. Inými slovami, vystúpte z amerického finančného systému.

Každý sa predstaví a bude mu povedané: „Počúvajte, vypadnite zo svojich súčasných majetkov v Spojených štátoch.“

A čo majú tieto krajiny? Držia americké štátne dlhopisy. Všetky tieto dlhopisy boli kúpené, keď boli úrokové sadzby veľmi nízke. Teraz sú úrokové sadzby veľmi vysoké. Takže tieto zásoby sú toxické. Je to rovnaký problém aký máme s naším národným bankovým systémom.

Takže títo ľudia sa objavujú a budú podporovať tento systém založený na zlate. Pretože väčšina zlata je momentálne v rukách Číny, Ruska, Indie a pravdepodobne Saudskej Arábie.

Neviem, koľko zlata je už pod ulicami Londýna. Neviem, koľko zlata je v skutočnosti v New Yorku pod ulicami Manhattanu. Nevieme.

Hovoríme však o transakciách založených na zlate, ktoré sa stanú normou. A kam nás to zavedie? Naša mena je úplne fiat! Nie sme pripravení prejsť na zlatú mincu.

 Morris: Nie, v skutočnosti ideme opačným smerom. Prechádzame na digitálnu menu centrálnej banky, čo je ešte horšie.

MacGregor: Presne tak. V konečnom dôsledku je to druh finančnej vojny a Putin sleduje kolaps Spojených štátov.

Teraz niektorí hovoria, že banková kríza, ktorú máme, je dočasná. Je to len niekoľko bánk tu alebo tam, aj keď za posledných pár mesiacov došlo k najväčšiemu zlyhaniu bánk v histórii USA.

Myslím si, že je to systémové a myslím si, že väčšina informovaných ľudí tomu verí. Čo sa stane, keď sa tiež pokúsia opustiť alebo predať tieto toxické aktíva a americké štátne dlhopisy už nebudú mať žiadnu hodnotu? Ako to prežijeme? Neviem.

Inými slovami, vyhodnocujeme všetko od toho, čo to je, hyperinflácie, úplného znehodnotenia našej meny, až po čo. Predvolené nastavenie.

Morris: A to je to, do čoho sa dostávame dnes popoludní. Áno, dnešná popoludňajšia aktualizácia od predsedu Snemovne reprezentantov KevinaMcCarthyho je, že prezident Biden práve teraz rokuje so zlým úmyslom. A hovorí, že by sme mohli naraziť na bankrot rovnako, ako keď bola otvorená naša južná hranica. Takže áno, zdá sa, že defaulty sú práve teraz na stole.

MacGregor: Takže, ak ste Vladimír Putin a táto obrovská organizácia, ktorá začala ako takzvaná BRICS, teraz pridáva k pôvodnému počtu päť alebo šesť ďalších, čo predstavuje 81 národných štátov po celom svete, čo urobíte? No, čaká. Trpezlivosť sa vypláca, pretože jej hlavný protivník, ktorým je Washington, nemusí byť schopný udržať operácie na Ukrajine oveľa dlhšie. Pretože ak budete musieť znížiť výdavky a v určitom okamihu sa to stane nevyhnutným, čo znížite ako prvé vo Washingtone? Obranu. A čo je najjednoduchšie rezať? Sily, vybavenie a personál v zahraničí.

Takže si myslím, že Putin sleduje toto.

V rovnakom čase nemecký generál minulý týždeň oznámil, že ak sa pozriete na Ukrajinu zhora, podobá sa Veľkým jazerám, Erie, Huronu, Michiganu a tak ďalej. Inými slovami, bolo tam veľa vody. Tá musí vyschnúť. Mala by zmiznúť do júna, možno na začiatku, možno piateho, šiesteho, siedmeho, ôsmeho, deviateho, desiateho júna. Keď bude zem suchá, potom môže začať skutočná ofenzíva.

V súčasnosti sa Putin a jeho sily správajú ako šampión ťažkej váhy, ktorý používa iba ľavý úder. Inými slovami, udiera všetkými týmito údermi a spôsobuje obrovské škody. Nenechal pravú ruku voľnú, ktorú tvoria stovky tisíc ruských vojakov.

Takže budúcnosť nie je ružová ak sedíte v Kyjeve, ak ste práve teraz Ukrajinec, a to robí určitý rozdiel medzi občanmi Washingtonu.

A čo môžu urobiť? Nuž, zdvojnásobujú svoje úsilie.

 Morris: Keby ste boli v Pentagone a radili prezidentovi. Viete si to predstaviť? Prezident Biden vás volá o radu! To by bolo skvelé. Ale potrebovalo by to vyžarovať trochu úprimnosti a pravdy v tom Pentagone. Ale aby sme tam mohli ísť a povedať: „Spustíte novú tranžu zbraní a nový balík pomoci Ukrajine. To je to, čo je na stole.“ Plukovník, čo si myslíte o tomto pláne? To je plán vedenia. Toto sme predložili prezidentovi Spojených štátov. Čo poviete?

MacGregor: Nezachráni to Ukrajinu pred bezprostrednou porážkou. Najlepšia vec, ktorú môžeme urobiť, je znížiť straty, vystúpiť a naliehať na Ukrajincov, aby žiadali mier. Povedzte im, že im pomôžeme, ako sa len dá, ale že budú musieť prijať najlepšiu možnú dohodu!

Myslím tým, zastavte sa a zamyslite sa, keby sme vo februári alebo marci povedali Zelenskému: „Dobre, dosť je dosť!“

Rusi budú reagovať veľmi negatívne, ak s nimi nebudeme rokovať. Ak nebudeme rokovať, urobia to, čo urobili, to znamená, že zavolajú alt, zavolajú rezervy, rozšíria sily, zdvojnásobia priemyselnú výrobu. Všetky tieto továrne vyrábajú 24 hodín denne, sedem dní v týždni, všetky druhy zbraní a vybavenia.

Takže namiesto čakania, kým sa to stane, čo mala naša spravodajská služba povedať prezidentovi a všetkým členom administratívy, mala povedať: „Je čas prestať, musíme rokovať, urobíme pre vás všetko, čo je v našich silách.“

Ukrajina by pravdepodobne získala skoro všetko, čo chcela, okrem dvoch autonómnych provincií na východe. Povedali by: „Dobre, uvidíme ich alebo im dáme autonómiu. Rusom na východnej Ukrajine poskytneme rovnaké práva. Uznáme Krym.“

Pri spätnom pohľade by to teraz bola veľmi dobrá dohoda, najmä ak by ju sprevádzala neutralita. A vyhodili ho! Washington to zahodil!

Čo nám teraz dajú Rusi?

No, prichádza mi na myseľ prostredník… ale nič iné.

Myslím si, že Rusi nás pribijú na kríž finančne, ako aj vojensky.

Nemôžeme s tým veľa urobiť. Myslím tým, že máte armádu, ktorú nemôžete naverbovať a ak chcete bojovať proti Rusom na Ukrajine, mali by ste mať šesť – sedemstotisíc vojakov, ktorí by mohli bojovať. My ich nemáme! Neexistujú!

Morris: Hrozná predstava, áno, hrozná. A áno, boli sme priamo tam. Rokovali o mieri. Rokovali o tejto diskusii, kým sa USA a Spojené kráľovstvo nemiešali a nepovedali, aby nezastavili mierové rozhovory v Turecku. Koho by teda mali viniť za nedostatok mierových rozhovorov? Je to Washington.

MacGregor: Na Dnepri nie je žiadny zázrak. Inými slovami, na Dnepri nebude zázrak. A je tu zviera menom PACOM – teraz nazývané Indo-PACOM (americké veliteľstvo pre Indo-Pacifik, jednotné bojové velenie amerických ozbrojených síl zodpovedných za indicko-tichomorský región) – z dôvodov, ktoré mi nedávajú zmysel. Prečo by sme sa mali zaujímať o Indický oceán? Neviem… ale… Toto je náš spôsob myslenia. Takže máme túto vec, ktorú nazývame Indo-PACOM. Myslím, že nám lichotí naša márnivosť…

A admirál Aquilinolen pred pár týždňami povedal: „Oh, nie, to, čo sa deje na Ukrajine, nijako nepoškodilo nás a Tichomorie a som presvedčený, že sme stále jedinou globálnou mocnosťou na svete, ktorá je schopná viesť viac vojen a som presvedčený, že môžeme urobiť to, čo musíme urobiť s Čínou a rokovať aj s Ruskom.“

Myslím tým, počúvajte šialenstvo! V podstate to naznačuje, že by sme mohli viesť vojnu na dvoch frontoch. Je mimo svojej mysle.

A ak to porovnáme s Japonskom, nezabudnite, že v roku 1941 malo Japonsko ekonomiku rovnajúcu sa 10% ekonomiky Spojených štátov. Čína má ekonomiku, ktorá konkuruje tej našej alebo je väčšia. K tomu sa pridáva Rusko, ktoré je dnes obrovskou vojenskou mocnosťou. Má najväčšiu vojenskú štruktúru, najväčšiu a najlepšie vybavenú a vycvičenú armádu, akú mala od začiatku 80. rokov.

„Takže to nie je problém. Ak by sme mali viesť vojnu na dvoch frontoch, nebojte sa, páni. Nerobte si starosti. Viac peňazí, viac práce lepšie.“

Je to šialenstvo! Žijeme priamo v La-La-Land – v krajine zázrakov.

Američania, viete, tomu nevenujú pozornosť. Pretože na čom im záleží? Je pochopiteľné, že sa obávajú inflácie. Obávajú sa o svoje živobytie, o svoj príjem. Momentálne príjem stagnuje. Je to tak už roky. Veci sa každým dňom zhoršujú. Doma nemáme právny štát. Vidíme korupciu a rozšírenú kriminalitu v našich mestách. Naše hranice sú otvorené, do krajiny prúdia milióny ľudí a ponúkajú sa im lepšie výhody ako tie, ktoré majú k dispozícii naši vlastní občania…

Takže otázka znie: „Američania, kedy to ukončíte?“ A obávam sa, že sa to zastaví až vtedy, keď životná úroveň raketovo klesne. A myslím si, že sa to stane.

Neviem predpovedať kedy, ale je ťažké pozrieť sa na všetky tieto problémy, ktoré máme finančné, hospodárske, sociálne, vojenské, bez toho, aby sme očakávali, že sa niečo zrúti.

 Morris: Peter Schiff za posledných 24 hodín povedal, že čelíme druhej veľkej hospodárskej kríze a je ťažké sledovať dôsledky tohto stavu pre mnohých ľudí, ale všetky časti sú tam a všetky kúsky sa spájajú do absolútnej katastrofy, ktorej čelia Spojené štáty a je to všetko spôsobené vlastným zavinením.

MacGregor: Stačí sa pozrieť na správy, ktoré vám hovoria, že v prvom štvrťroku 2024 by sme mohli mať recesiu.

Morris: Správne. Hovoria o Wall Street, hovoria o bohatých, pretože stredná Amerika, stredná trieda bola vytlačená a zdecimovaná. A môžete vytvoriť priamu súvislosť medzi sankciami, ktoré sme uvalili na Rusko a hladom amerického ľudu kvôli tomu, čo robíme na Ukrajine. Je to priama linka. Priama, vlastná vina. Budeme sledovať, čo sa stane v prvých júnových týždňoch, keď tam vyschne pôda. A pozrieme sa aj na ďalšiu tranžu zbraní, ktoré dorazia na Ukrajinu a potom budú o 48 hodín odpálené. 

                 

Spracovala: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás