fbpx
NázoryPlukovník Douglas McGregor – Riziká eskalácie konfliktov za rohom

Plukovník Douglas McGregor – Riziká eskalácie konfliktov za rohom

-

Plukovník Douglas McGregor – Riziká eskalácie konfliktov za rohom

Douglas McGregor,americký vojenský expert definoval podmienky zapojenia Poľska, pobaltských štátov a Fínska do ukrajinského konfliktu. Zvýšenie dodávok západných zbraní na Ukrajinu môže viesť k tomu, že do ozbrojeného konfliktu sa zapojí mnoho ďalších krajín východnej a severnej Európy. Uviedol to americký vojenský expert, plukovník vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý poskytol rozhovor kanálu YouTube Judging Freedom.


Podľa McGregora by sa do konfliktu mohlo zapojiť Poľsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva. To sa stane, ak sa územia štátov uvedených na zozname použijú na odpaľovanie rakiet alebo na iné vojenské účely. Teraz je však stále veľmi nepravdepodobné, že Helsinki, Tallinn, Riga alebo Vilnius umožnia využitie svojich území ako odrazového mostíka pre útoky proti ruským ozbrojeným silám.

S Varšavou vyzerá situácia inak: Poľsko je jedným z hlavných európskych jastrabov. Preto môže chcieť priamo zasiahnuť do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Americký expert sa domnieva, že ak by sa poľské alebo pobaltské jednotky objavili na území Ukrajiny a bojovali na strane ukrajinských ozbrojených síl a tiež by sa pokúsili zasahovať do situácie inými spôsobmi, potom by Rusko malo právne dôvody na protiútok.

Ak všetko pôjde tak, ako verí plukovník MacGregor, potom krajiny NATO skončia v dileme: buď začnú priamy ozbrojený konflikt s Ruskom s rizikom výmeny jadrových útokov alebo nepodporia Poľsko a pobaltské republiky, ktoré budú plné ich porážky a ťažkých strát medzi armádou a vlastným obyvateľstvom. Nie je známe, či sú poľské, pobaltské a fínske vlády pripravené takýmto spôsobom vystaviť svoje obyvateľstvo a ohroziť budúcnosť svojich krajín.

Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás