fbpx
- Reklama -
NázoryPavel Kapusta o tom najodpornejšom oportunistickom odpade, ktorý nám...

Pavel Kapusta o tom najodpornejšom oportunistickom odpade, ktorý nám dnes dáva lekcie z demokracie

-

Pavel Kapusta o tom najodpornejšom oportunistickom odpade, ktorý nám dnes dáva lekcie z demokracie

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pavel Kapusta: Práve som pre isté periodikum dopísal článok o popredných slovenských prevracačoch kabátov, ktorí nielenže s ľahkosťou prešli z jedného režimu do druhého, ale stali sa aj angažovanými antikomunistami. Do tejto kategórie flexibilných spadajú aj protagonisti akože humoristickej relácie Sedem.

Milan Kňažko si bez problémov zahral postavu kapitána Nálepku v duchu vtedajšej komunistickej ideológie. Titul zaslúžilý umelec vrátil komunistom až tesne pred nežnou revolúciou, keď pochopil, že lavína politických zmien v susedných krajinách nevyhnutne zasiahne aj ČSSR. A v novembri 1989 sa stal jedným z tribúnov revolučných mítingov…

Oľga Feldeková spolu s manželom Ľubomírom, ktorÿ bol aktívnym funkcionárom ZO KSS vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, si tiež užívali priazeň režimu plnými dúškami a patrične mu dávali najavo svoju oddanosť (napríklad básňou Odkaz Leonida Iľjiča, venovanú sovietskemu vodcovi Brežnevovi). Počas nežnej revolúcie však už verejne žiadali zrušiť vedúcu úlohu komunistickej strany v ústave.

- reklama -

Antichartista Milan Lasica sa po revolúcii tváril ako disident, hoci s Júliusom Satinským boli prominentnými tvárami normalizačného obdobia a ich relácie v televízii sa vysielali výlučne v prime time.

Elena Vacvalová bola členkou komunistickej strany už počas vysokoškolského štúdia, červenej legitimácie sa bez váhania zbavila počas nežného prevratu.

Donedávna prezidentkin poradca Marián Leško vyštudoval marxizmus a vedecký komunizmus a túto ideológiu, proti ktorej tak oduševnene posledné tri desaťročia bojuje, prednášal ako odborný asistent. Nehovoriac o tom, že od začiatku 80. rokov bol vysokým nomenklatúrnym kádrom bývalého režimu – redaktorom týždenníka Ústredného výboru KSS Nové slovo…

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

10 COMMENTS

  1. Nikto si nikoho nesmie zidealizovať,ak áno určite sa sklame, skôr či neskôr!Oni sú toho dôkazom.

  2. A to ze vlada cela vystupuje proti demokratickym princypom, nikomu nevadi?? Vtedy, ked tie demokraticke vymozenosti uzuvali plnymi duskami, vtedy nenamietali ze : pomooooc, mam sa dobre. !!

  3. Nesúhlasím úplne so všetkým, čo tu je napísané. Musel by som odsúdiť aj môjho otca, ktorý síce tiež už v pokročilom veku vstúpil do strany, ale len preto aby mohol vykonávať funkciu v podniku kde bol zamestnaný. Urobil to preto ,aby sa rodina mala normálne, myslím finančnú stránku, iné výhody z toho nemal. Komunistov nikdy nemal v láske, ale podobne sa zachovalo 90 % ľudí. Švagor bol členom pomocnej pohraničnej stráže, aby mohol chodiť na ryby do hraničného pásma. Inak bol posledný z dediny, ktorého donútili voliť. Pochopil, že z jednej strany sa vyberať nedá. Lasica bol perzekuovaný tiež. Politická satira vtedy ako tak fungovala a kde je dnes? Kolujú akurát nejaké vtipy a to je všetko. Televízia, rozhlas nie sú demokratické a to ani tie komerčné.

    • súhlas , taká bola doba. Zlá ,ale toľká zloba medzi ľuďmi aká je teraz ? Ale to je naša vina, že sme sa starali iba o to,aby rodina netrpela a na výchovu potomstva sme rezignovali. Na verejnosti sa ukazovala iná tvár,postoje ako doma a vychovali sme si to,čo máme. Sorry

    • … také pokrytecké prasce, ktorých charakter sa tvaruje výplatnou páskou sú horšie ako ostavší komunisti , aby pre osobné výhody a prospech predávali svoju česť, ak ju vôbec volakedy mali – otec , švagor , svedčí o sile morálky takýchto „budovatelov“ spoločnosti

  4. Stačí pozrieť autora a hneď je jasné, čo je to za pamflet. Ak si autor dal tú prácu a zozbieral aktivity menovaných, nebudem to spochybňovať, ani preverovať, lebo v tom nie je problém. Problém je v nesprávnych záveroch autora. Myslím si, že pre každého herca je nejaká nová postava výzvou. No to, že hral Kňažko kpt.Nálepku. to z neho komunistu nerobí. Tak ako z filmových predstaviteľov Hitlera nerobí táto rola fašistov a tiež som nepočul, že by ľudia pľuli na Antonyho Hopkinsa ako na sériového vraha.
    Keď niekto píše o Lasicovi a Satinskom, nemal by to robiť povrchne ako Kapusta. Dobre si pamätám, ako to bolo (hoci som bol chlapec), ako mali zakázanú činnosť. To že bežali v prime time bolo skôr vecou toho, že ich ľudia chceli a všetci sme sa na ich relácie tešili Náznaky o akejsi kolaborácii Lasicu s komunistickým režimom sú ani nie nepodareným vtipom, je to skôr nepochopenie doby.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás