fbpx
DomáceP. Pellegrini: Ak bude Hlas-SD vo vláde, nebude sa...

P. Pellegrini: Ak bude Hlas-SD vo vláde, nebude sa báť možnosti referenda

-

P. Pellegrini: Ak bude Hlas-SD vo vláde, nebude sa báť možnosti referenda

Bratislava 18. decembra (TASR) – Ak sa možnosť skrátenia volebného obdobia referendom nedostane do ústavy v tomto volebnom období a Hlas-SD sa v budúcnosti stane členom vládnej koalície, nebude sa báť zmeniť ústavu a túto možnosť voličom dať. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentného Hlasu-SD a súčasný nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini s tým, že jediným cieľom politika by nemalo byť udržanie sa pri moci.


      Na iniciovanie úspešného referenda musí petičný výbor vyzbierať viac ako 350.000 podpisov a zúčastniť sa na ňom musí nadpolovičná väčšina voličov. Podľa Pellegriniho sú tieto podmienky dostatočne náročné na to, aby inštitút referenda nemohol byť zneužívaný a k reálnemu skráteniu volebného obdobia týmto spôsobom by dochádzalo iba v prípadoch, že sú na to vážne dôvody. 


      „Keď je situácia v spoločnosti vážna, referendum je jediný demokratický spôsob. Aj keby bolo neúspešné, spoločnosť mala možnosť sa vyjadriť,“ uviedol poslanec.


      Hlas-SD bude podľa neho tlačiť na to, aby parlament na februárovej schôdzi ústavu v tomto zmysle zmenil, a ak sa tak nestane, podporí aj akúkoľvek novú petičnú referendovú akciu. „Len upozorňujem na časový problém. Ak sa (referenda) dočkáme niekedy v roku 2023, už to bude blízko aj riadnych volieb,“ pripomenul.


      V debate zopakoval negatívne stanovisko jeho strany k zadržaniu predsedu Smeru-SD Roberta Fica pred plánovaným protestom formou jazdy autami po Bratislave. „Zadržanie predsedu opozičnej politickej strany len preto, že chcel verejne vyjadriť svoj nesúhlas s politikou vládnej koalície, je absolútne neprijateľné. Vláda urobila obrovskú chybu a Policajný zbor tiež. Neviem, čomu mal tento zásah poslúžiť,“ povedal Pellegrini.


      Hlas-SD sa podľa neho z pandemických dôvodov do protestov na uliciach nezapája, plánovaná akcia Smeru-SD však podľa Pellegriniho pravdepodobne žiadne predpisy neporušila. „Malo ísť o protest formou jazdy vozidiel po Tyršovom nábreží a okolo Úradu vlády SR, na takom proteste ja nič zlé nevidím,“ skonštatoval.


      Vysoké čísla nakazených na milión obyvateľov aj úmrtí v druhej a tretej vlne pandémie na Slovensku sú podľa neho vizitkou manažmentu opatrení vládami Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja OĽANO). „Bojím sa, že takto dopadne aj štvrtá vlna. V opatreniach je chaos, sú viac politické ako odborné a nikto sa v nich nevyzná,“ povedal. Dodal, že „najkrajším vianočným darčekom“ by bolo, ak by nový variant koronavírusu – omikron nespôsoboval závažné priebehy ochorenia. „Ak by sa však potvrdilo, že je extrémne nákazlivý a spôsobuje aj ťažké priebehy choroby, tak na štvrtú vlnu Slovensko nie je vôbec pripravené,“ vyhlásil Pellegrini.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás