Jerevan 6. januára (TASR) – Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) – pod vedením Ruska – vyšle do Kazachstanu svoje mierové sily. Oznámil to vo štvrtok arménsky premiér Nikol Pašinjan. Jeho vyhlásenie o niečo neskôr zverejnila aj oficiálna internetová stránka ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentúra TASS.
„Vzhľadom na prejav prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva a vzhľadom na ohrozenie národnej bezpečnosti a suverenity Kazašskej republiky, spôsobené najmä zásahmi zvonka, Rada kolektívnej bezpečnosti (SKB) ODKB v súlade s článkom 4 zmluvy o kolektívnej bezpečnosti rozhodla o vyslaní kolektívnych mierových síl ODKB do Kazašskej republiky na obmedzené obdobie s cieľom stabilizácie a normalizácie situácie v tejto krajine,“ napísal na Facebooku Pašinjan, ktorý tento rok predsedá v SKB.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu požiadal ODKB o pomoc v súvislosti s protestmi v krajine, ktoré prerástli do nepokojov a na ktorých čele podľa neho stoja „teroristi“. Tí sa podľa Tokajeva zmocnili na letisku v meste Alma-Ata niekoľkých lietadiel, informovali agentúry TASS a AFP.
„Dnes som sa obrátil na lídrov krajín ODKB s prosbou o poskytnutie pomoci Kazachstanu na prekonanie teroristickej hrozby,“ uviedol Tokajev v televíznom vysielaní. Zároveň vyhlásil, že „teroristické bandy“, ktoré vyvolávajú nepokoje v Kazachstane, boli „vycvičené v zahraničí“.
Podľa Tokajeva sa teroristické skupiny „zmocňujú objektov infraštruktúry – konkrétne sa zmocnili letiska v Alma-Ate a piatich lietadiel vrátane niekoľkých zahraničných“.
„Alma-Ata čelí útoku, ničeniu a vandalizmu. Obyvatelia Alma-Aty sa stali obeťami útoku teroristov, zločincov,“ uviedol Tokajev v televíznom vysielaní.
Počas masových protestov, ktoré prerástli do nepokojov, zahynulo podľa kazašského ministerstva vnútra osem príslušníkov miestnych bezpečnostných zložiek, pričom zranenia utrpelo ďalších 317 príslušníkov, píše ruská rozhlasová stanica Echo Moskvy. Polícia v Alma-Ate v stredu tiež informovala o vyše 500 zranených civilistoch.
Vzhľadom na pretrvávajúce nepokoje v krajine v stredu vyhlásili výnimočný stav, ktorý platí na celom území Kazachstanu. Počas jeho trvania platí zákaz vychádzania od 23.00 h večer do 7.00 h ráno a sú zakázané akékoľvek hromadné akcie.
Protesty proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG) – trvajú v Kazachstane od začiatku tohto roka. Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.
O požiadaní Tokajeva sme informovali tu: