fbpx
ZahraničnéOdveta za most na Krym: Séria raketových útokov otriasa...

Odveta za most na Krym: Séria raketových útokov otriasa Kyjevom a ďalšími mestami

-

Odveta za most na Krym: Séria raketových útokov otriasa Kyjevom a ďalšími mestami

Kyjev 10. októbra (TASR) – Viacero explózií bolo po niekoľkých mesiacoch relatívne pokojnej situácie počuť v pondelok ráno v ukrajinskej metropole Kyjev. Informujú o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na regionálnych predstaviteľov Ukrajiny a tamojšie médiá.

- reklama -

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zverejnil po 08.30 h miestneho času (07.30 h SELČ) na svojom účte na platforme Telegram príspevok, v ktorom píše, že „v Ševčenkovom obvode v centre hlavného mesta došlo k niekoľkým výbuchom“. V tejto mestskej štvrti sa nachádza historické centrum, ako aj viacero vládnych budov.

Reportéri AFP, ktorí sa nachádzajú v Kyjeve, hlásili tri hlasné explózie, ktoré nastali okolo 08.15 h, pričom náletové sirény sa rozozvučali už vyše hodinu pred samotnými výbuchmi. Podľa AP došlo k dvom výbuchom, ktoré boli zrejme dôsledkom raketových útokov.

Obete na životoch ani zranenia bezprostredne hlásené neboli.

Ruské sily v súčasnosti útočia hlavne na oblasti severne od Krymského polostrova vrátane Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny, ktorú ostreľovali aj v noci na pondelok.

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu obvinil ukrajinské tajné služby z výbuchu, ktorý v sobotu zasiahol Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s anektovaným Krymom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok potvrdil, že počas viacerých útokov, ktoré ráno zasiahli Kyjev a ďalšie mestá Ukrajiny, došlo k obetiam na životoch a zraneniam. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Zelenskyj v reakcii na útoky platforme Telegram uviedol: „(Ruské sily) sa snažia nás zničiť a vymazať nás zo zemského povrchu. (Chcú) zničiť našich ľudí v Záporožskej (oblasti), ktorí spia vo svojich domovoch. Zabiť ľudí, ktorí idú do práce v (mestách) Dnipro a Kyjev.“ Ako priblížil, „bohužiaľ, sú tu mŕtvi a ranení“. Apeloval preto na spoluobčanov, aby nevychádzali na ulice.

Volodymyr Zelenskyj zverejnil aj video, na ktorom je vidieť následky útoku na Kyjev – zničené autá, budovy s vybitými oknami a požiare na uliciach.

„Ukrajina je (momentálne) vystavená raketovým útokom. Máme informácie o útokoch v mnohých mestách našej krajiny,“ napísal na sociálnych sieťach poradca ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Obyvateľov vyzval, aby „zostali v úkrytoch“.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. no Zelený ! a napr. tie laboratóriá na rôzne nemoci – USA produkt – boli ti na čo dobré ?! koho mali zabíjať ?! ty bábka zapredaná ! nie náhodou ťa tam dostrkali – na funkciu – angloamíci.!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás