fbpx
DomáceÓdor navrhne odvolanie šéfa SIS Aláča

Ódor navrhne odvolanie šéfa SIS Aláča

-

Ódor navrhne odvolanie šéfa SIS Aláča

BRATISLAVA 21. augusta (SITA) – Poverený premiér Ľudovít Ódor navrhne odvolanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča. Ódor na tlačovej besede informoval, že uznesenie o Aláčovom odvolaní z funkcie predloží na stredajšie rokovanie vlády. „Od samotného začiatku som hovoril, že ak sa to má udiať, tak sa to udeje len na základe dôkazov a faktov. A to sa presne stalo,“ povedal predseda vlády. Dodal, že tak, ako uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, na základe obvinenia vznikla i zákonná povinnosť pozbaviť riaditeľa SIS výkonu jeho funkcie. „Plne sa stotožňujem s názorom, že zotrvanie pána Aláča na pozícii šéfa SIS by ohrozovalo dobré meno štátnej služby doma i v zahraničí a podkopávalo vzájomnú dôveru,“ vyjadril sa Ódor. Doplnil, že ho mrzí, ak je niekto sklamaný z toho, že sa rozhoduje na základe faktov a údajov a riadi sa zákonom, nie pocitmi a emóciami. S hlavou štátu si podľa Ódora za týmto rozhodnutím stoja. „Rešpektovanie zákona nie je rozmar, ani rozvrat,“ povedal.

Ódor uvažuje, že zatiaľ by namiesto Aláča SIS riadil jej námestník, a to do volieb, respektíve, kým nastúpi nová vláda. Ozrejmil, že je to vzhľadom na krátkosť času i na to, že ak by prišiel človek z vonku, bez previerky, celý proces by trval týždne. K tomu, či danému námestníkovi dôveruje, uviedol, že pokiaľ neuvidí nejaké konanie, a to aspoň na úrovni nejakých faktov a dôkazov, nemá dôvod zasahovať do činnosti takej dôležitej inštitúcie. Výzvy rôznych politických predstaviteľov, aby predstúpil pred Národnú radu SR a vysvetlil situáciu v bezpečnostných zložkách, považuje Ódor skôr za súčasť predvolebného boja, zdôraznil, že on sa riadi zákonom a tým, ako funguje prokuratúra a súdy. „Ja uprednostňujem fakty a zákon. Môže sa to páčiť niekomu, možno niekomu sa nepáči, lebo v minulosti boli zvyknutí na to, že políciu mali na špagáte. V mojom prípade to tak nie je,“ povedal.

Policajného prezidenta Štefana Hamrana Ódor momentálne neplánuje odvolať. Zdôraznil, že nepodlieha tlaku zo strany politických predstaviteľov a nemyslí si, že je dobrým signálom odvolávať šéfa polície na základe mediálneho tlaku. „Aký by to bol vlastne signál do vnútra tých ľudí?,“ pýta sa Ódor. „Nekonajte nič, lebo potom začne krik, ak naozaj pôjdete už na tie citlivé miesta, a potom vás odvolajú,“ vraví. Podľa neho to nie je ani dobrý signál pre očistu štátu. Dodal, že ak budú dôkazy, „nech sa páči“, no na základe pocitov nie.

Na otázku médií, či zvažuje, že by Aláča pozbavil mlčanlivosti, aby mohol vypovedať, predseda vlády uviedol, že toto je v kompetencii prezidentky, no podľa jeho informácií už nejaké úkony v tomto smere prebehli. Doplnil, že Aláča o svojom rozhodnutí informoval, no nechcel odpovedať na to, ako šéf SIS na tieto informácie zareagoval.

Prezidentka Čaputová dočasne pozbavila šéfa SIS Aláča výkonu štátnej služby. Ako ďalej informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, ponechanie Aláča vo výkone štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby, ktorým je efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere. Pripomenul tiež, že voči Aláčovi bolo 17. augusta vznesené obvinenie za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. A tak som si spomenula na status študenta gymnázia Emila Hodála:
    “Tak Čaputová vyhrala a prvé, čo spraví, je, že zatočí s opicami a antisemitmi, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať. Nech žije EÚ! Nech žije Zuzana! Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!!”🤢

    Ešte raz: „NECH SKAPE SLOVENSKÁ ŠTÁTNOSŤ A SAMOSTATNOSŤ!“🤢

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás