fbpx
NázoryObilnú dohodu obnovíme až po splnení našich požiadaviek, opakuje...

Obilnú dohodu obnovíme až po splnení našich požiadaviek, opakuje Kremeľ

-

Obilnú dohodu obnovíme až po splnení našich požiadaviek, opakuje Kremeľ

KYJIV 9. septembra (SITA/AP) – Kremeľ v sobotu opäť vyhlásil, že nepredĺži kľúčovú čiernomorskú obilnú iniciatívu, kým nebudú splnené jeho požiadavky. Jeho hovorca Dmitrij Peskov povedal, že Moskva očakáva, že Západ splní pôvodné dohody o uľahčení ruského poľnohospodárskeho exportu dosiahnuté v júli 2022.

Peskov reagoval na správy, že západné mocnosti údajne diskutujú o dohode, ktorá by umožnila otvorenie dcérskej spoločnosti Ruskej poľnohospodárskej banky a jej pripojenie k platobnému systému SWIFT a tiež by splnila aj ďalšie ruské požiadavky. Hovorca povedal, že zmienené dohody však počítajú s prístupom SWIFT pre Ruskú poľnohospodársku banku, nie jej dcérsku spoločnosť. Keďže už dal Západ podľa Peskova veľa sľubov, Moskva považuje za jej právo obnoviť dohodu až po implementácii jej požiadavkov.

Rusko v júli jednostranne odstúpilo od čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá umožňovala bezpečný export ukrajinských poľnohospodárskych produktov po Čiernom mori, s tvrdením, že ruský export potravín a hnojív stále čelil prekážkam. Moskva vyhlásila, že obmedzenia týkajúce sa lodnej dopravy a poistenia brzdili jej obchod s poľnohospodárskymi výrobkami, hoci od minulého roka prepravila rekordné množstvo pšenice. Ukrajina a jej západní spojenci odmietli požiadavky Kremľa ako trik na presadzovanie vlastných záujmov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás