fbpx
- Reklama -
KomentáreO zodpovednom rozpočte podľa vzoru Matovič

O zodpovednom rozpočte podľa vzoru Matovič

-

O zodpovednom rozpočte podľa vzoru Matovič

Vláda nazvala štátny rozpočet na rok 2022 zodpovedným rozpočtom, ktorý po rokoch hojnosti uťahuje opasky. Minister financií Igor Matovič sa dokonca pochválil, že nikto nebude spokojný, lebo všetci dostanú menej akoby si želali. Rozpočet síce prešiel cez vládu, ale na novembrovú schôdzu parlamentu môže doraziť úplne iný, nakoľko 500, či 700 miliónov eur lieta v rozpočte vo vzduchu, v rezerve, ktorú Matovič uvoľní po prijatí troch reforiem. Čo v skutočnosti v rozpočte je a čo nie?

Priorita zdravotníctvo? Zabudnite!

V čase, ktorý snáď možno nazvať postpandemický, napokon s pandémiou už rozpočet veľmi nepočíta tiež, keď boli lekári, sestry, ošetrovatelia a ďalší zamestnanci zdravotníctva označovaní samotným Matovičom ako “hrdinovia dnešných dní” by sa dalo očakávať, že väčšina úsilia rezortu financií pôjde smerom k tomuto odvetviu ekonomiky. Avšak opak sa stal pravdou!

- reklama -

Mantra cypreských stránok, ktorá na čelo vlády priviedla hnutie OĽaNO musí byť zachovaná a hoci Pavlínka mohla pomáhať s rozpočtom podobne ako Igorov “Mačiak”, tak rozpočet v skutočnosti robili úradníci ministerstva financií, ktorí na politickú objednávku škrtli bez mihnutia oka platby poistencov štátu o 250 miliónov eur! Zdravotné poisťovne, predsa,  nebudú slovenské ťažko zarobené peniaze odvážať na Cyprus a tak ich jednoducho škrtli…

Ďalší mínus v rozpočte je ignorácia zvyšovania platov zdravotníkov, ktoré zatiaľ, a to napriek deficitu 4,94 % HDP, akosi chýba! V prípade potreby sa niečo nájde alebo budeme dúfať, že po možnom odznení pandémie zabudne zdravotnícky personál na svoje peňaženky? ,

Hlavným motívom a bojom o prežitie sa stala reforma nemocníc, s ktorou nesúhlasí ani Rudolf Zajaca, ktorý sa preslávil “dvadsať korunáčkou”! Kým zdravotníctvo potrebuje doslova rýchle peniaze, tak minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa orientuje na reformu, ktorej “ovocie” má byť viditeľné v roku 2024. Čo dovtedy? Pacient počká kým príde na rad… Lengvarský si ťažkú hlavu nerobí z lekárskych odborov, aliancií pacientov, či samospráv, v skratke  rozkaz znel “reformovať nemocnice za každú cenu”!

Budú školstvo zachraňovať študenti?

Nájsť v rozpočte peniaze na zákonom garantované zvyšovanie platov učiteľov je opäť nemožné. Tak ako pri zdravotníctve aj tu je Matovič ochotný rozpočet prerobiť, ak mu koaličníci splnia tri želania!

Zodpovednosť za školstvo, samozrejme, nesie minister školstva Branislav Gröhling, ktorý to má podľa financmajstra vyriešiť alebo jeho strana SaS má povoliť v prípade reforiem. Riešenie sa už našlo a v školách majú na dohody pracovať študenti, ktorí sa ešte len učia ako učiť!

Elegantné riešenie, aspoň študenti lepšie pochopia, čo ich v prípade “podpisu zmluvy s diablom čaká”. Študenti budú mať reálnu ukážku toho ako sa štát správa ich budúcemu povolaniu a tí čo napriek skúsenosti zostanú, nebudú mať nárok protestovať, veď dobre vedeli do čoho išli! Naozaj geniálne riešenie, ktoré mimo Liberálneho domu ani nemohlo vzniknúť…  A to už sa radšej ani nepozrieť do “kolónky” Vysoké školy, tam sa jednoducho bez slova škrtlo vyše 27 miliónov eur, bez svet určite dobehneme rýchlejšie!

Skúška koľko tá samospráva vydrží?

Škrtanie ako zo svojho sa ušlo opäť aj samospráve, hoci tá sa už v minulom roku dočkala krátenia podielových daní, lebo pandémie a následnej pôžičky od štátu, aby bol dopad krátenia o niečo nižší… Ide o skúšku odolnosti samosprávy?

Nijako kompenzované prenesené výkony štátnej správy, opäť ignorancia potreby zvyšovania platom zamestnancom samospráv, či ignorovanie zvyšovania cien, nielen energií, ale napr. stavebných materiálov, zabezpečovanie stratovej verejnej doprava, tak toto sa v štátnom rozpočte neodzrkadlilo ani náznakom.

Rozpočty miest a obcí sa po minulom roku opäť zúžia, pričom už dnes sú, niektoré na pokraji platenia účtov za energie. Pomoc z rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR neprichádza, pričom posledné výzvy sú vo väčšine Slovenska neuskutočniteľné! Koľko samospráva ešte vydrží?

Nespokojní štátni zamestnanci, ale spokojný Krajniak

Štátni zamestnanci od policajtov, cez úradníčky až po upratovačky musia byť spokojní s nulový zvyšením miezd. Inflácia a zvyšovanie cien? Čo s nimi, pýta sa “zodpovedný rozpočet”, ktorého úlohou je azda len naštvať čo najviac ľudí!

Zamestnanci síce vyjdú naprázdno, ale minister vnútra Roman Mikulec sklopil uši a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak sa teší, že sa podarilo zvýšiť rozpočet jeho rezortu o 140 miliónov eur. Dostanú viac dôchodcovia? Áno, o 1,3 % na viac ako mali doteraz! Rodiny s deťmi? Áno, o neuveriteľných 33 centov!

Rozpočet opäť nepočíta s reálnymi trinástimi dôchodkami, ktoré sa v súčasnosti vyplácajú vo forme príspevku. Polícia, úradníci a ďalší zamestnanci sa majú podieľať na zodpovednosti, ktorej výsledkom je 4,94 % deficit verejných financií! Kde v skutočnosti skončia?

Naď: Kúriť a svietiť nebudem!

Vyzerá to, že podľa podnadpisu budú spokojní aspoň vojaci, ktorí si prilepšia. Nie, nedostanú nič! Hoci podobne ako zdravotníci si vyslúžili slová vďaky, tak tu to končí aj pre nich. Síce minister obrany Jaroslav Naď nebude len kúriť a svietiť, tak vojakom na zvýšenie platov nezostane!

Záväzky voči NATO sú prednejšie ako spokojnosť vojska, a tak rozpočet na úrovni 1,838 miliardy eur pre obranu bude v prevažnej miere minutý na nákup vojenskej techniky od spojencov. Vojaci sa teda predsa len potešia, síce v peňaženke bude to isté, ale aspoň “hračky” dostanú nové!

Rozpočet teda aspoň v tomto rezorte naozaj zodpovedný je! Zodpovednosť sa prejavuje voči spojencom, ktorých zodpovedný prístup určite dojme. Zdravotníctvo, školstvo, samospráva a štát sa s tým už nejako vysporiada, najmä ak budú spojenci chleba sýti…

Kedy príde novelizácia rozpočtu?

Pri pohľade na rastúcu infláciu, ceny energií a veľké spoločnosti hroziace krachom je aj číslo pri príjmoch do štátneho rozpočtu, len číslom, ktoré veľmi pravdepodobne narazí na realitu po prvom krachu väčšieho zamestnávateľa na Slovensku.

Ak rozpočet počíta s príjmami o približne 5 miliárd eur väčšími ako v predošlých rokoch a pri tom už dnes počuť hrozby krachovania, tak je najvyšší čas otvoriť celoštátnu, tentoraz nie lotériu, ale tipovačku s otázkou: Kedy sa bude štátny rozpočet novelizovať?

Rezerva 500, či 700 miliónov eur môže znieť na prvý pohľad pekne, ale stále nemáme istotu, že ekonomiku opäť nezavrie tretia vlna pandémie, resp. ju definitívne priškrtia vysoké ceny energií a na “vyšróbovanie žiaroviek” sa spoliehať naozaj nedá…

Autor: Roman Martiška

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás