fbpx
NázoryO kajúcnikovi Tigrovi, ktorý si všetkých nahráva

O kajúcnikovi Tigrovi, ktorý si všetkých nahráva

-

O kajúcnikovi Tigrovi, ktorý si všetkých nahráva

Peter Petrov vypovedá v rôznych trestných konaniach.

Dnes najznámejší kajúcnik Bernard Slobodník mal v minulosti v postavení policajného funkcionára držať akúsi ochrannú ruku nad istým kriminálnikom Petrom Petrovom alias Tigrom a jeho daňovou trestnou činnostnou. Tiger mu za to platiť mesačný paušál. Dvojica mala veľmi blízky vzťah, okrem toho bývajú aj v rovnakej bytovke v Leviciach.

Petrov má tiež rodinný dom vo Vajnoroch. Podniká v rôznych oblastiach. Je známy tým, že si všetky rozhovory s inými ľuďmi nahráva. Kariéru začínal s piťovcami ako biletár. Dnes ho označujú za človeka, ktorý mal blízko k takáčovcom. V minulosti bol dvakrát vo väzbe a aktuálne je podľa jeho vlastných vyjadrení stíhaný v siedmich konaniach, obvinený je z viacerých skutkov.

Slobodník odchádzal na konci augusta 2019 z polície do civilu po necelých 29 rokoch z postu riaditeľa finančnej jednotke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), za tri skutky je  odsúdený na podmienečný trest na tri roky so skúšobnou dobou na štyri roky. Súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Obvineniu čelí ešte v kauze Očistec. V ostatných prípadoch mu bolo zastavené alebo podmienečné zastavené stíhanie. Ako začal Slobodník spolupracovať s políciou a prokuratúrou si môžete prečítať  v tomto článku.

 SIS v akcii

O Petrova zaujímala Slovenská informačná služba (SIS) v súvislosti s jeho ekonomickou a daňovou trestnou činnosťou, na základe príkazu súdu mal nainštalované v aute odpočúvacie zariadenie. Tajní sa tak dostali aj k rozhovorom, ktoré viedol s policajtmi z NAKA a tiež k jeho rôznym telefonátom.

Petrov sa v nich priznáva, že pre svoj vlastný prospech a z obavy z trestného stíhania, dodával vyšetrovateľom NAKA účelové svedectvá. SIS tak nadobudla podozrenie, že Petrov organizuje skupinu svedkov, aby čo najviac pomohli vyšetrovaniu. On sám dúfal v zmiernenie následkov za vlastnú  trestnú činnosť. Svedectvá pritom mohli byť aj vymyslené alebo nie vždy v súlade so skutočnosťou. 

Aj základe týchto odposluchov vznikla v máji 2021 správa spravodajskej služby adresovaná ústavným činiteľom a začal konať aj Úrad inšpekčnej služby ešte pod vedením riaditeľa Adriána Szabóa.

Boj o Tigra

Petrov však vypovedal aj na Szabóa a jeho zástupcu Róberta Zaplatílka. Hovoril o televízoroch aj mobilných telefónoch. Funkcionárom Úradu inšpekčnej služby ich mal následne odovzdať Slobodník, ktorý spomínal aj o peniazoch.  Pár dní po stretnutí najvyšších ústavných činiteľov v spravodajskej službe, NAKA obvinila Szabóa a stíhali ho vo väzbe, najskôr vravel, že šlo dary a peniaze mu Slobodník dal k narodeniu potomka. Na oplátku s kolegom Zaplatílkom dali Slobodníkovi hodinky. Napokon sa však priznal a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil .Uložili mu trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov. Paradoxne Zaplatílka nikdy neobvinili.

Na inšpekciu nastúpil dočasne Peter Scholtz. Následne v júli 2021 o Petrova bojovala NAKA s inšpekčným tímom pod vedením Diany Santusovej. Chceli Petrova a Mateja Zemana zo skupiny takáčovcov zadržať, čo sa však nepodarilo. Inšpekcia vtedy zobrala na výsluch iba takáčovca Csabu Dömötöra, ktorý sa ku krivej výpovedí priznal, za čo už bol právoplatne odsúdený. Neskôr na Zemana aj Petrova súd vydal zatykače a napokon ich zatkla NAKA v ich prípadoch.

Do prípadu zadržania spomínaných troch mužov vstúpil vtedajší policajný prezident Peter Kovařík. Stálo ho to však obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Obvinenie odmieta, bráni sa, že nedovolil zneužívať zásahovú jednotku, ktorá patrila do jeho pôsobnosti.

V septembri 2021 spolu s našimi chlapcami so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami z NAKA okolo Jána Čurillu obvinili aj Scholtza.

Zauzlené Rozuzlenie

Spomínanú správu SIS aktuálne vyšetrovateľ NAKA v kauze Rozuzlenie spochybňuje, hoci ani nie je súčasťou vyšetrovacieho spisu. Tento prípad je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. Orgány činné v trestnom konaní za hlavu zločineckej skupiny považujú Petra Košča alias pána X (na úteku), medzi obvinenými je aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský i jeho nástupca Michal Aláč (z funkcie ho už odvolali). Podľa vyšetrovateľa skupina mala diskreditovať policajtov z NAKA, ktorí riešia exponované kauzy a pokúšať sa ovplyvňovať priebeh trestných konaní.

Vyšetrovateľ NAKA v uznesení o vznesení obvinenia cituje výpoveď svedka Petra Grinča , ktorý v spravodajskej službe pôsobil (dnes riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy SR). Opísal, ako sa niekedy v septembri 2021 zúčastnil odbornej porady a začal sa rozprávať s kolegom Martinom Ciriakom. „.. v čase keď NAKA plánovala zadržať Petrova (Petra Petrova alias Tigra) mal dostať za úlohu skontaktovať sa s ním a presvedčiť ho k návratu na Slovensko a zabezpečiť ho pre potreby služby, respektíve ho priviesť na miesto, kde by sa mohla služba o neho postarať… … nie je bežné, že radový príslušník dostáva úlohy priamo od vedenie sekcie, respektíve od riaditeľa služby,“ povedal.

O nahrávkach

So svedkom Petrovom pracovali najmä policajti z NAKA okolo Čurillu a spol. Známe sú informácie o tom, ako Petrov ponúkal Čurillovi vybavenie prednostného očkovania proti Covidu, či policajtom z NAKA zabezpečoval výhodnú kúpu zbraní. 

Čulé vzťahy s Petrovom udržiavali a asi aj udržiavajú viacerí novinári, ktorí ho využívali a zrejme aj využívajú ako zdroj informácií.

Petrov figuruje aj v nedávnej kauze Ezechiel 7.  Za korupciu sú obvinení oligarcha Norbert Bödör, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SSD v parlamentných voľbách), expolicajt Roman Stahl. Slobodník a jeho bývalý podriadený Vladimír Bisták sú kľúčoví svedkovia.

Stahla chceli stíhať vo väzbe, okrem iného argumentovali zvukovým záznamom, ktorý vytvoril ešte vo februári 2022 práve Petrov. Stahl na nahrávke hovorí čo sa dozvedel od osoby, ktorú nemenuje. Ak by vraj Petrov zmenil výpoveď, zaplatili by mu, alebo je aj druhá možnosť, že ho zdiskreditujú. Sudca to však videl inak a Sthal do väzby nevzal a rozhodnutie potvrdil aj najvyšší súd.

Petrov pre TV JOJ povedal, že nahrávku vytvoril on pre vlastnú ochranu, keď sa stretol so Stahlom, s ktorým vraj bol kamarát. Zvukový záznam dal síce policajtom z inšpekcie a podal aj trestné oznámenie, no to sa týkalo úplne inej záležitosti a v tej veci aj vypovedal.

Najnovšie sa minulý týždeň objavila ďalšia nahrávka. Zachytáva rozhovor Petrova s bývalým vyšetrovateľom NAKA Pavlom Ďurkom, ktorý je dnes funkcionár na inšpekcii. Zvukový záznam zverejnila strana SMER – SSD. Z krátkej pasáže vyplýva, že Ďurka oznamuje Petrovovi, že trestné stíhanie, v ktorom on vydal uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, súvislosti s tým, že existuje skupina, ktorá chce skorumpovať svedkov za zmeny vo výpovediach a vyšetrovanie prevzal jeho kolega z NAKA. Tiež naznačuje, ako má v prípade vypovedať. Petrov opäť pre TV JOJ potvrdil, že na zvukovom zázname je s Ďurkom skutočne on. Žiadny nátlak však nepociťoval, no vraj s takýmto postupom pred výsluchom sa nikdy pred tým nestretol. Ako nahrávka vznikla, vraj skutočne nevie.

Krátka odbočka: Robert Fico a spol. tvrdili, že pochádza zo septembra, teda v čase, keď už bol Ďurka na inšpekcii. Záznam však vznikol v júni, keď bol Ďurka ešte na NAKA. To však nič nemení na to, že sa s Petrovom pred výpoveďou zhováral a uznesenie o začatí trestného stíhania v prípade podozrení o korumpovania kľúčových svedkov vydal práve on. Policajný prezident Štefan Hamran sa v pondelok vyjadril, že Ďurka mal Petrovovi „iba vysvetľovať, v akej veci bude vypovedať, nie to, ako má vypovedať“. Nuž, kto počul nahrávku, si názor urobí sám.

Loboval za neho Kováčik

 Petrov vypovedal ako svedok na Špecializovanom súde aj v korupčnej kauze Dušana Kováčika a Košča. O odovzdávaní údajného úplatku sa však dozvedel iba z počutia od Slobodníka. 

No pred sudcomopísal, ako mu bývalý špeciálny prokurátor v minulosti pomáhal. Kováčik bol totiž dozorovým prokurátorom v inom prípade, ktorý sa týkal samotného Petrova. „V roku 2017 bol (Kováčik) na požiadanie pána Slobodníka osobne za sudkyňou v mojej trestnej veci vedenej na Okresnom súde Nitra, kde sa snažil svojím spôsobom napomôcť mojej osobe,“ uviedol. V spise sa o tomto nachádza aj úradný záznam, ktorý sudkyňa napísala.

Kováčik povedal, že konal na základe prosby Slobodníka, ktorý ho upozornil, že Petrov bol v tom čase spolupracujúcim svedkom vo viacerých prípadoch. „Pán Slobodník uviedol, že tento svedok (Petrov) sa veľmi aktívne a iniciatívne podieľa na objasňovaní trestnej činnosti a vzhľadom na to, ma poprosil, aby som sa porozprával s pani sudkyňou,“ povedal Kováčik, ktorý  bol dozorovým prokurátorom vo veciach, ktoré vyšetroval policajný tím Elektrárne. U sudkyne mal zistiť, či Petrovovi hrozí väzenie. Ak by totiž Petrova odsúdili a šiel by do väzenia. „Podľa Slobodníka to vraj mohlo vo veľkej mierne mariť naše vyšetrovanie“, vysvetľoval Kováčik s tým, že sudkyňu navštívil oficiálne.

Táto kauza sa ťahá už od roku 2010 av roku 2013 podal prokurátor na Okresný súd v Nitre obžalobu za obzvlášť závažný zločin podvodu, ale verdikt je však v nedohľadne.

Koho ešte namočil?

Petrov sa ešte v marci 2021 priznal vyšetrovateľovi NAKA Tomášovi Emmelovi, že si vymýšľa pri výpovediach. Emmel o tom informoval vtedajšieho riaditeľa NAKA Branislava Zuriana a aj spísal úradný záznam. 

Inšpekcia  za korupciu a za zneužívanie právomocí Emmela obvinila vlani v máji. Vypovedal proti nemu práve Petrov, od ktorého mal vraj vziať úplatok v podobe odmeny za architekta. Usvedčoval ho aj Slobodník. Vraj vzal úplatok 2 500 eur za to, že zabrzdí vyšetrovanie Štefana Žigu (príbuzného politika Petra Žigu – Hlas, predtým SMER – SSD).  Tento rok v marci mu obvinenie zrušili na základe podania podľa paragrafu 366 Trestného poriadku.

Spomínaného príslušníka SIS Ciriaka vlani v apríli obvinili tiež na základe výpovede Petrova, od iného podnikateľa mal brať paušál za krytie a prípadné informácie. Ciriak sa nedávno pred súdom priznal a odsúdili ho na trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou štyri roky. V minulosti pôsobil v policajnom zbore a do spravodajskej služby sa dostal cez Slobodníka. Aj Ciriak má byt v rovnakej bytovke v Leviac,  ako majú Petrov a Slobodník.

Na základe výpovedí Petrova z korupcie v septembri 2021 obvinili aj bývalého šéfa bratislavských operatívcov na NAKA Jána Káľavského. Kedysi bol kukláč a cez iného kukláča sa zoznámil s Petrovom. Viedol si ho ako informátora.

Káľavský pred stíhaním ušiel do Bosny a Hercegoviny, v balkánskej krajine požiadal o azyl a pracuje v požičovni elektrobicyklov. V júli ho neprítomnosti ho zatiaľ neprávoplatne odsúdili na sedem rokov a peňažný trest päťtisíc eur. 

Práve Kráľovský spustil celú vojnu v  bezpečnostných zložkách. Je blízky priateľ Košča a tohto podnikateľa, ktorý mal podpísanú zmluvu o spolupráci so SIS, si tiež viedol ako policajného informátora, o čom vedel aj vyšetrovateľ NAKA Čurilla a jeho kolegovia.

Na súde v kauze so Štefanom Žigom, ktorý je obžalovaný za to, že si za úplatky kupoval beztrestnosť, Petrov v postavení svedka opísal Slobodníka ako človeka, ktorý si potrpel na luxusný život. „A nie život policajta, ktorý má príjem dva až dva a pol tisíc eur. Mal rád peniaze,“ povedal. Vzťahy medzi Slobodníkom a Petrovom sa tak zjavne zhoršili.

Ponúkal sa susedovi

 Ešte na jeseň 2020 boli však  priatelia a pomáhali si. Keď sa Slobodník dozvedel, že proti nemu vypovedá exšéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó a rozhodol sa pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní, komunikácia medzi bývalým policajným funkcionárom a Petrovom bola veľmi intenzívna.

Z viacerých vyjadrení Slobodníka je známe, že o jeho pláne ísť vypovedať a spolupracovať vedel aj Petrov. Potvrdzuje to aj SMS-ka, ktorú Petrov poslal Slobodníkovi deň pred tým, ako išiel v sprievode advokátov Petra Kubinu a Daniela Lipšica prvý raz na špeciálnu prokuratúru: „Bedi, keď treba už nás spojili, aj tak ma daj ako svedka a že si mi ako kamarátovi vravel, čo tieto špiny robia, a že si sa bál o život, ja ti to všetko potvrdím.“ Takýto správ medzi Slobodníkom a Petrovom bolo v období od 20. októbra do 2. novembra 2020 je viac. Pochádzajú z mobilu, ktorý Petrovovi zaistili policajti.

Nuž a Petrov vystupuje ako svedok aj v kauze Očistec. Na výsluch prišiel bez predvolania, no za to s poznámkami. Jednu si vytvoril v telefóne 1. novembra 2020, teda deň pred jeho prvou výpoveďou: „Čegiň, Hraškov dom, Benzinol, Krajmer s Makóm, Swan, Gašpar, a Bödör, Jopi, Mako.“

Petrov má priateľský vzťah aj s ďalším policajtom, ktorého obvinili v prípade Očistec. Ide o Vladimíra Bistáka. V období, keď policajný zbor viedol Tibor Gašpar (dnes kandidát strany SMER – SSD v parlamentných voľbách), bol Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície NAKA. Do civilu odišiel až po obvinení. Napriek tomu, že na policajnom prezídiu vedeli, že je už trestne stíhaný za závažnú trestnú činnosť, umožnili mu odísť na vlastnú žiadosť dohodou. Prepustenie zo služobného pomeru sa tak nekonalo a Bisták neprišiel o benefit odchodného. A aj Bisták sa rovnako ako Slobodník, rozhodol pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
 

Zdroj: blog.sme.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás