fbpx
- Reklama -
DomáceNS SR: Rozsudok v odvolacom procese s Dušanom Kováčikom...

NS SR: Rozsudok v odvolacom procese s Dušanom Kováčikom vyhlási v utorok

-

NS SR: Rozsudok v odvolacom procese s Dušanom Kováčikom vyhlási v utorok

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 20. mája (TASR) – Najvyšší súd (NS) SR vyhlási rozhodnutie v prípade odvolania bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. v utorok 24. mája o 13.00 h. Súd v piatok ukončil dokazovanie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada odmietnutie odvolania Dušana K. Jeho obhajoba trvá na oslobodení.

- reklama -

„Navrhujem, aby NS odvolanie obžalovaného odmietol ako neodôvodnené,“ povedal prokurátor Michal Šúrek v záverečnom návrhu. Je presvedčený, že dôvodnosť a správnosť rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nerozptýlilo ani dokazovanie v odvolacom konaní.

Obhajca Dušana K. Erik Magál v záverečnom návrhu tvrdil, že dokazovanie vinu obžalovaného nepreukázalo. „Navrhujeme, aby odvolací súd zrušil prvostupňový rozsudok a rozhodol vo veci tak, aby obžalovaného v celom rozsahu oslobodil,“ skonštatoval. Navrhoval aj alternatívu, a to zrušenie prvostupňového rozsudku a vrátenie veci na opätovné rozhodnutie inému sudcovi ŠTS alebo na banskobystrický krajský súd.

Obžalovaný Dušan K. vníma prvostupňový rozsudok ako nespravodlivý s množstvom pochybení. „Som presvedčený, že rozsudok treba zrušiť a vykonať ďalšie dokazovanie,“ doplnil. Opätovne vyhlásil, že je nevinný: „Toho, z čoho som obžalovaný, som sa nedopustil“.

Obhajca Magál po skončení rokovania novinárom povedal, že očakáva verdikt v prospech jeho klienta. „Nič iné ako oslobodenie alebo zrušenie rozsudku nepripúšťame,“ zdôraznil. Žiadosť o preloženie prípadného opätovného pojednávania vo veci na Krajský súd v Banskej Bystrici vysvetlil zaujatosťou sudcov ŠTS. „Sú indície, že sú zaujatí,“ dodal.

Prokurátor Šúrek skonštatoval, že vyjadrenia obhajoby sa opätovne venovali skôr kajúcnikom ako samotným skutkom, z ktorých je obžalovaný Dušan K. „Keď má odpovedať priamo, neodpovedá, veľmi často odkláňa pozornosť súdu od merita veci,“ povedal na adresu Dušana K. i jeho obhajoby. Pred novinármi zopakoval presvedčenie o opodstatnenosti prvostupňového rozhodnutia a v tejto súvislosti sa stavia aj očakávanému rozhodnutiu odvolacej inštancie. „Verím, že rozhodnutie NS SR bude také, aby bolo možné povedať, že zákon je správny a spravodlivý,“ zdôraznil.


Dušan K. šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. ŠTS ho vlani neprávoplatne odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás