fbpx
DomáceNRSR: Poslancov čaká v utorok riadna schôdza, na programe...

NRSR: Poslancov čaká v utorok riadna schôdza, na programe majú okolo 150 bodov

-

NRSR: Poslancov čaká v utorok riadna schôdza, na programe majú okolo 150 bodov

Bratislava 12. marca (TASR) – Novela školského zákona, odmena za účasť vo voľbách či zakotvenie práva na hotovosť v Ústave SR. Aj týmto témam by sa mala venovať Národná rada (NR) SR na 88. schôdzi, ktorá sa má začať v utorok (14. 3.) o 13.00 h. Na programe majú poslanci zhruba 150 bodov, rozhodnúť by mali aj o viacerých návrhoch presunutých z predchádzajúceho rokovania.

Novela školského zákona ráta so zavedením právneho nároku na prijatie v materskej škole. Uľahčiť by mohla sprístupnenie právneho nároku najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Súčasťou je aj reforma systému poradenstva a prevencie a zabezpečenie systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí a žiakov.

Odmenu 500 eur za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách navrhuje líder OĽANO Igor Matovič v novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Úpravou zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov chce docieliť, aby bol plat poslanca vo výške priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.

Zakotviť právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti v Ústave SR navrhuje hnutie Sme rodina. Tomu má zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Zákon má následne stanoviť podmienky a obmedzenia uvedeného práva.

V utorok popoludní je naplánované hlasovanie o presunutých bodoch, napríklad o vládnej novele zákona o energetike. Pôvodne mala priniesť povinnosť pre dodávateľov a obchodníkov s plynom zabezpečiť vytvorenie zásob na úrovni 25 % primeranej ročnej spotreby na danom území. To však poslanci navrhli vypustiť. Novelou sa má tiež rozšíriť mechanizmus poskytovania dotácií na vysoké ceny plynu a elektriny aj o náklady na teplo.

V druhom čítaní by sa malo plénum venovať napríklad vládnej novele zákona o brannej povinnosti, ktorá by umožnila zaradiť do aktívnych záloh aj občana, ktorý neabsolvoval dobrovoľnú vojenskú prípravu. Definitívne by mali poslanci rozhodnúť aj o tom, či by mohol rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím požiadať o príspevok na opatrovanie vopred, ešte v období trvania rodičovskej dovolenky. Vyplácaný by bol po jej ukončení.

V prvom čítaní je viacero vládnych i poslaneckých návrhov. Medzi vládnymi je napríklad zákon o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov či novela Správneho súdneho poriadku. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegirniho navrhujú, aby mohli rodičia detí od troch do piatich rokov, ktoré z kapacitných dôvodov nedostali miesto vo verejnej materskej škole, získať finančný príspevok. SaS predložila novelu rokovacieho poriadku, ktorá upravuje lehoty v legislatívnom procese.

Plénum by malo rozhodnúť aj o návrhu opozičných poslancov na odvolanie Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Opozícia mu vyčíta nedostatočné odborné a osobnostné predpoklady. Tvrdí, že doteraz neovláda rokovací poriadok a na základe toho zneužíva svoje právomoci predsedu výboru.

Na programe je aj voľba členov Rady pre mediálne služby či Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, ako aj správy brannobezpečnostného výboru a výborov na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás