Rusko tento rok bránilo svoje záujmy, povedal Putin v novoročnom prejave
Moskva 31. decembra (TASR) – Rusko v roku 2021 „odhodlane“ bránilo svoje záujmy, povedal v piatok prezident Vladimir Putin vo svojom televíznom príhovore pri príležitosti príchodu nového roka.
Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že v Rusku došlo počas tohto roka k bezprecedentným represáliám voči opozícii a zároveň sa vyhrotilo aj napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Západom.
„Odhodlane a dôsledne sme bránili naše národné záujmy, bezpečnosť krajiny a našich občanov,“ povedal Putin v novoročnom prejave, ktorý odvysielali ako prvé televízne stanice na Kamčatke na ruskom Ďalekom východe už o 13.00 SEČ, teda o polnoci miestneho času.
Šéf Kremľa, ktorý je pri moci od roku 1999, tiež vyjadril podporu všetkým obyvateľom Ruskej federácie, ktorým počas končiaceho sa roka zomrel na covid niekto z príbuzných.
„Táto zákerná choroba si vyžiadala desaťtisíce obetí,“ pripomenul Putin. „Chcem vyjadriť úprimnú podporu každému, kto stratil príbuzných, blízkych, priateľov,“ dodal.
Ruský štatistický úrad Rosstat vo štvrtok oznámil, že počas novembra zomrelo v krajine na covid viac ako 71.000 ľudí, čo je doteraz najvyšší počet úmrtí zaznamenaný v Rusku v priebehu jedného mesiaca.
„Hlavným cieľom“ ruskej vlády do budúcnosti je „zvýšiť blahobyt a kvalitu života ľudí,“ povedal Putin v príhovore.
Kremeľ tento rok tvrdo zasiahol proti organizáciám a jednotlivcom, ktorí kritizujú Putinov režim, počnúc februárovým uväznením jeho najväčšieho kritika Alexeja Navaľného, analyzuje AFP.
Napätie medzi Západom a Ruskom sa navyše koncom tohto roka vyhrotilo na bezprecedentnú úroveň pre vojenské manévre na rusko-ukrajinských hraniciach. Putin o celej situácii telefonicky hovoril v noci na piatok s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
Rusko oslavuje Nový rok postupne v 11 časových pásmach, počnúc Kamčatkou a končiac Kaliningradskou exklávou hraničiacou s Litvou a Poľskom.
Macron v novoročnom príhovore: Rok 2022 musí byť pre Európu prelomový
Paríž 1. januára (TASR) – Francúzsko sa bude počas svojho šesťmesačného predsedníctva v Rade EÚ „naplno angažovať“ v prospech Európskej únie. V novoročnom príhovore, zverejnenom v piatok večer, to podľa agentúry AFP povedal prezident Emmanuel Macron, ktorý sa chce postarať o to, aby francúzske predsedníctvo „bolo obdobím pokroku“.
„Rok 2022 musí byť pre Európu zlomový,“ uviedol Macron v 13-minútovom prejave nakrútenom v záhrade Elyzejského paláca. „Náš kontinent bol v posledných rokoch tak často kritizovaný. Hovorí sa, že je rozdelený, neschopný spoločných projektov a na ceste k historickej irelevantnosti,“ konštatoval. Pandémia však ukázala, že „Európa môže byť nielen užitočná, ale aj zdrojom nádeje“, dodal.
Francúzsko prevzalo predsedníctvo v Rade EÚ 1. januára od Slovinska. Macronovým leitmotívom je „európska suverenita“ so zameraním na témy, ako sú ochrana hraníc, obrana a klimatická zmena. Predpokladá sa, že výberom týchto tém prezident cieli aj na svoje znovuzvolenie v aprílových voľbách, hoci k opätovnej kandidatúre sa zatiaľ jednoznačne nevyjadril.
Na margo koronavírusovej pandémie vo Francúzsku, kde tento týždeň tretí deň po sebe zaznamenali viac ako 200.000 nakazených za 24 hodín, Macron povedal, že „sú pred nami ťažké týždne“, ale 2022 bude „možno rokom, keď necháme pandémiu za sebou“. Najnovšiu pandemickú vlnu podľa neho pomôže prekonať vysoká miera zaočkovanosti.
Pri príležitosti začiatku francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ boli na Silvestra dôležité budovy v celej krajine vrátane Elyzejského paláca a Eiffelovej veže nasvietené motívom modrej vlajky EÚ. Tradičný silvestrovský ohňostroj v Paríži bol zrušený. Nočné kluby sú celoštátne zatvorené a v baroch je zakázané tancovať. V exteriéroch vo veľkých mestách je opäť povinné nosenie rúšok, zákaz vychádzania ani stretávania v súkromí však zavedený nebol.
Nemecko: Kancelár Scholz apeloval na súdržnosť v boji proti pandémii COVID-19
Berlín 1. januára (TASR) – Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval vo svojom prvom novoročnom prejave na súdržnosť v boji proti novému koronavírusu a na obyvateľstvo apeloval, aby spoločne spravilo všetko pre to, aby sa tento rok konečne podarilo vírus poraziť. Zároveň ľudí požiadal o porozumenie čo sa týka novozavedených dodatočných opatrení, ktoré vstúpili do platnosti po vianočných sviatkoch, informovala v sobotu agentúra DPA.
Scholz obyvateľov Nemecka vyzval, aby vzhľadom na rýchlo sa šíriaci variant omikron využili všetky dostupné možnosti očkovania proti covidu. „Kto sa ešte nedal zaočkovať, mal by to teraz dobehnúť, a kto je už očkovaný, mal by si dať podať posilňujúcu dávku,“ uviedol s tým, že momentálne záleží od tempa vakcinácie. „Musíme byť rýchlejší ako vírus,“ apeloval.
„Rok 2021 na nás všetkých kládol veľké nároky,“ povedal sociálny demokrat Scholz s tým, že pandémia covidu spolu s rozsiahlymi obmedzeniami „sa nám všetkým vryla do kostí“. Pripomenul tiež tragické júlové záplavy v Severnom Porýní-Vestfálsku, Bavorsku a Porýní-Falcku. „Akokoľvek hrozné sú obe tieto udalosti, naša reakcia na ne zahŕňa i potešujúce posolstvo: ako spoločnosť sme sa týchto výziev v Nemecku s odhodlaním chopili,“ povedal.
Scholz odmietol tvrdenie, že nemecká spoločnosť je v dôsledku pandémie rozpoltená. „Opak je pravdou. Naša krajina drží pokope. Čo si všade všímam, je obrovská solidárnosť, ohromná ochota pomáhať…,“ zdôraznil.
Spoločné konanie je podľa Scholza nevyhnutné i na dosiahnutie klimatických cieľov Nemecka. Nová vláda sociálnych demokratov (SPD), Zelených a liberálov z FDP chce tiež dosiahnuť pokrok čo sa týka prebudovania nemeckého hospodárstva.
Od 28. decembra platia v celom Nemecku nové nariadenia týkajúce sa obmedzenia kontaktov, o ktorých 21. decembra rozhodol spolkový kabinet a krajinské vlády. Vo vnútri aj vonku sa môže spolu zdržiavať len desať ľudí, ktorí sú očkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19. V prípade neočkovaných sa môžu členovia domácnosti stretnúť len s dvomi ďalšími osobami. Kluby a diskotéky budú zatvorené. V ôsmich spolkových krajinách sú v platnosti ešte prísnejšie opatrenia.
Minister zdravotníctva Karl Lauterbach v piatok večer v silvestrovskom programe stanice ZDF v súvislosti s pandémiou uviedol, že rok 2022 by mohol priniesť „svetlo na konci tunela“. Hoci variant omikron podľa jeho slov bude ešte predstavovať ťažkú výzvu, „vyzerá to tak, že by mohol byť menej nebezpečný ako variant delta“.
Berlínsky virológ Christian Drosten v piatok pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk povedal, že pri nákaze omikronom je závažnosť ochorenia s veľkou pravdepodobnosťou nižšia. Podobne sa vyjadril i odborník Hendrik Streeck pôsobiaci v meste Bonn, podľa ktorého by mohlo ísť o „miernejšiu vlnu“ nákazy.
Drosten ale upozornil na nebezpečenstvo, ktorému čelia neočkovaní ľudia. Tí sú podľa jeho slov vzhľadom na rýchle šírenie omikronu a dvojnásobný počet nových prípadov infekcie zhruba každé štyri dni vo veľkom ohrození.
Japonsko: Premiér Kišida s chce v roku 2022 zamerať na zahraničnú politiku
Tokio 1. januára (TASR) – Japonský premiér Fumio Kišida sa v roku 2022 zameria na zahraničnú politiku. Prisľúbil, že rok 2022 preto bude pre Japonsko „rokom diplomacie“. Uviedol to vo svojom novoročnom prejave zverejnenom na webovej stránke svojho kabinetu, píše agentúra Reuters.
„Obratné riešenie diplomatických a bezpečnostných otázok a vytvorenie stabilnej administratívy sú kľúčové, keďže medzinárodná situácia, ktorá je okolo nás, je čoraz komplexnejšia a zložitejšia,“ uviedol.
Dodal, že silný dôraz na univerzálne ideály, ako aj snaha o vyriešenie globálnych problémov a ochrana životov ľudí budú tromi hlavnými piliermi toho, čo nazval „japonskou diplomaciou realizmu novej éry“.
Kišida tiež prisľúbil, že prioritou jeho vlády bude boj proti koronavírusovej pandémii, ako aj pokračovanie v úsilí o odstránenie sociálnych rozdielov a vytvorenie udržateľnej ekonomiky prostredníctvom „nového typu kapitalizmu“.
Bývalý minister zahraničných vecí Kišida je vo funkcií od začiatku vlaňajšieho októbra, keď na postoch predsedu vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP) a premiéra nahradil neobľúbeného Jošihideho Sugu.