KomentáreNoví ministri nenávidenej vláde kredit nedodajú

Noví ministri nenávidenej vláde kredit nedodajú

-

Noví ministri nenávidenej vláde kredit nedodajú

V tomto texte si rozoberieme nominantov do funkcií ministrov, ktorí majú nahradiť odchádzajúcich šéfov rezortov z SaS. V skratke sa dá povedať, že z troch zatiaľ navrhnutých kandidátov na ministrov sú dvaja „progresívni“ a jeden trochu z iného súdka.

Karla Hirmana iste nie je možné vnímať len ako podnikateľa v energetike či odborníka na energetiku. Je to zároveň jednoznačne proatlanticky orientovaný človek, čo je zjavné trebárs z jeho členstva v Správnej rade mimovládky SFPA. V jeho životopise tiež nájdeme, že pôsobil ako poradca ministra Miroslava Lajčáka a bývalej premiérky Ivety Radičovej. Ako expert pre energetiku patril aj do tímu poradcov bývalého ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Pôsobil aj v týždenníku Trend a nájdeme ho taktiež medzi autormi progresívneho Denníka N. (Na stránke tohto denníka má taktiež blog.)

Dôležité je spomenúť aj fakt, že Hirman bol odborným gestorom energetickej časti volebného programu koalície PS/Spolu.

Už z takéhoto povrchného prehľadu nám musí byť jasné, že od Hirmana nie je možné očakávať, že by sa pri manažovaní rezortu hospodárstva riadil len slovenskými národnoštátnymi záujmami.

Jednoznačne proatlantickou postavou je aj nominant na post ministra zahraničných vecí Rastislav Káčer. V jeho životopise nájdeme pôsobenie v centrále NATO v Bruseli, ale aj zastávanie postov veľvyslanca v USA, Maďarsku a Česku. Ako veľvyslanec v Maďarsku prezentoval svoje hodnotové ukotvenie vyvesením dúhovej vlajky na budove veľvyslanectva. Je taktiež známy ako kritik premiéra Viktora Orbána. Z článku Pravdy o Káčerovi sa tiež dozvieme, že je to do veľkej miery práve jeho zásluha, že bratislavská bezpečnostná konferencia Globsec je jednou z najvýznamnejších svojho druhu v Európe.

Opäť je teda zrejmé, že tu máme do činenia s nominantom, ktorý by na poste ministra zďaleka nezohľadňoval len najlepší záujem Slovenska a jeho občanov.

Istú nádej môže vzbudzovať tretie meno. Viliam Karas je predsedom Slovenskej advokátskej komory a liberálne médiá si už všimli, že sa od niektorých nimi stanovených dogiem odchyľuje. Podporuje kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku a je kritický voči snahám o zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Kritizoval tiež novelu Trestného poriadku z dielne odstupujúcej ministerky Márie Kolíkovej. Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu sa už stihla vyjadriť, že pokiaľ sa Karas stane ministrom, má obavu o pokračovanie reforiem a posilňovanie antikorupčnej legislatívy.

Karas sa teda zrejme tak ľahko miláčikom progresívno-liberálnych kruhov nestane, nateraz však má šancu presvedčiť o správnosti svojich krokov tú podstatnú časť verejnosti, ktorá bola s pôsobením Kolíkovej na poste ministerky nespokojná. Pripomeňme, že to bolo práve za jej vedenia ministerstva, kedy prišiel vo väzbe o život za nevyjasnených okolností bývalý policajný prezident Milan Lučanský. A bolo to rovnako práve za jej pôsobenia, kedy vo výkone väzby pre neposkytnutie zdravotnej starostlivosti prišiel o život aj advokát Ľubomír Krivočenko.

Pôsobenie všetkých budúcich ministrov je časovo značne ohraničené a je pravdepodobné, že bude ešte väčšmi obmedzené konaním predčasných parlamentných volieb. Je naopak len málo pravdepodobné, že by nastupujúci ministri mohli zmeniť pohľad väčšiny občanov na súčasnú vládu. Osobnosti Káčera a Hirmana môžu len dočasne uchlácholiť progresívne kruhy. Tie už však dnes spriadajú plány o tom, ako spojiť časť súčasnej koalície (samozrejme bez Igora Matoviča) so stranou Hlas-SD…

Isté teda je, že nejaké výraznejšie upokojenie situácie vymenovanie nových ministrov neprinesie. Navyše, aktuálne ešte stále nepoznáme meno nového ministra školstva. Zostáva tu vážna úloha vyriešiť otázku, ako môže vládnuť kabinet bez väčšinovej podpory v parlamente.

Mnohým – prevažne opozičným – politikom je už jasné, že sa nebude dať vyhnúť predčasným voľbám. Väčšiu časť koalície vytriezvenie z viery, že vláda sa za súčasných okolností môže udržať, ešte len čaká.

Ladislav Kováčik

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás