fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYNicole Blankenship v rozhovore s Ladislavom Kamenickým nie len...

Nicole Blankenship v rozhovore s Ladislavom Kamenickým nie len o balíčku Fit for 55, ale aj o štvordňovom pracovnom týždni a pláne obnovy

-

Nicole Blankenship v rozhovore s Ladislavom Kamenickým nie len o balíčku Fit for 55, ale aj o štvordňovom pracovnom týždni a pláne obnovy

Mnohokrát diskutovaný štvordňový pracovný týždeň si konečne získava svoje miesto pod slnkom. Jeho výhody sú zjavné a s najväčšou  pravdepodobnosťou bude len otázkou času, než sa prejaví aj v našej realite. Rovnako tak je veľkou témou životné prostredie, a s jeho záchranou teraz EÚ spája najmä balíček ‚Fit for 55‘, teda ukončenie používania spaľovacích motorov v horizonte nasledujúcich desiatich rokov. Aký vplyv bude mať tento balíček na súčasný svet a ktorých rezortov sa to dotkne priamo? Na to všetko sme sa opýtali poslanca NR SR za stranu SMER – SD Ladislava Kamenického.

Skotsko nyní zvažuje zavedení čtyřdenního pracovního týdne, co si o tomto modelu myslíte, a je tu vůbec naděje, že i Slovensko by tento pracovní model zavedlo? A pokud by to bylo reálné, za jakých podmínek by to vůbec šlo a co by to obnášelo, co vše by se muselo změnit, a na co vše by měl tento model vliv?

Tak štvordenný pracovný týždeň je zaujímavá myšlienka, samozrejme, ale myslím si, že ešte chvíľu potrvá, kým sa k tomuto Slovensko dopracuje. My bojujeme za práva pracujúcich a chceme, aby dostali za svoju prácu aj riadne zaplatené. Všetko, i celá ekonomika, sa mení, ako sme si všimli, že mnohokrát sa využíva čím ďalej viac aj ‚home office‘ a sú to i nové formy práce a, samozrejme, záleží aj od určitého typu práce, kde by sa takýto model dal použiť. My sme za to, samozrejme, aby sa dodržal ten pracovný fond maximálny a možno, že ak teda sa dodrží pracovný fond, tak ten jeden deň v týždni by mohol byť tým pádom voľný. 

- reklama -

Poslední měsíce je velkým tématem Balíček Fit for 55, který představila Evropská komise už letos v červenci, a o němž informovala agentura Bloomberg, Tento balíček předpokládá ukončení používání spalovacích motorů do roku 2035, což zasáhne nejen automobilovou dopravu, ale i lodní a letecký průmysl a bude to mít vliv i na vytápění budov, celkově pak na silniční dopravu, jak by se podle vás k tomu mělo postavit Slovensko a jak se k tomu stavíte vy sám?

To je ťažká otázka, pretože myslím si, že mnohí odborníci ešte sami nevedia ako bude vyzerať doprava budúcnosti. Samozrejme, dnes ešte, hovorí sa veľa o elektromobiloch, hovorí sa veľa o vodíkových pohonoch a rôznych iných, čiže ja si myslím, že je to na väčšiu diskusiu, ale treba si hlavne nájsť nejaké modely ako vlastne chceme v budúcnosti riešiť energetickú potrebu ľudstva, to nie je vôbec jednoduchá otázka. Myslím si, že veľmi zjednodušovať to nemá zmysel.

Ministři EU schválili dnes 6. 9. 2021 plán obnovy pro ČR, díky čemuž získá Česká republika granty v hodnotě 180 miliard korun, proč myslíte, že tento grant zatím nezískalo i Slovensko?

Slovenská republika odovzdala svoj plán obnovy tak, ako som už povedal. Hlavný problém podľa mňa je ten, že slovenský plán obnovy nenaplnil tie hlavné ciele, ktoré má plán obnovy naplniť, to znamená obnovu slovenskej ekonomiky, nakoľko sa úplne vykašlal na ľudí, ktorí trpeli počas pandémie, tí ľudia sa v tomto pláne obnovy nenájdu, vykašlal sa na slovenské podniky, ktoré sú práve tie, ktoré tvoria pracovné miesta na Slovensku. A napríklad sa hlavne sústredí teda na zatepľovanie budov a na iné aktivity sú skôr dlhodobého charakteru. A plán obnovy by mal byť o tom, že mal to byť program na tri roky a predlžený na šesť rokov, čiže veľmi krátkodobý program a mal byť efektívny a na Slovensku sa toto nepodarilo naplniť.

Nicole Blankenship

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás