fbpx
EkonomikaNič nové v USA: Ide o prachy

Nič nové v USA: Ide o prachy

-

Nič nové v USA: Ide o prachy

Financie: Rokovania o zvýšení dlhového stropu v USA sa pozastavili

        Washington 19. mája (TASR) – Rokovania o zvýšení dlhového stropu v USA medzi Bielym domom a republikánmi sa v piatok pozastavili. Uviedol to hlavný vyjednávač za republikánov Garret Graves. Biely dom napriek tomu verí, že dohodu sa nakoniec podarí uzatvoriť. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.


        Stranám nezostáva veľa času na dohodu o zvýšení dlhového stropu, bez ktorej hrozí Spojeným štátom technický bankrot. Ministerstvo financií už skôr upozornilo, že ak sa dohoda v najbližšom období neuzatvorí, už 1. júna vláda nebude mať peniaze na financovanie svojich finančných záväzkov.
        Republikáni, ktorí kontrolujú Snemovňu reprezentantov, sa nevedia s prezidentom Joeom Bidenom dohodnúť na zvýšení dlhového stropu zo súčasnej úrovne 31,4 bilióna USD (29,05 bilióna eur). Sú ochotní limit pre dlh zvýšiť, avšak iba v prípade, že demokrati budú súhlasiť so znížením výdavkov.

- reklama -


        „Zatiaľ sme sa nedohodli,“ citovali viaceré americké médiá republikánskeho kongresmana z Louisiany Gravesa, ktorého šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy určil za hlavného vyjednávača. „Rozhodli sme sa pre prestávku v rokovaniach, keďže rozhovory neboli doteraz produktívne,“ povedal Graves.


        Zdroj z Bieleho domu v tejto súvislosti uviedol, že dohodu je stále možné uzatvoriť. „Ak budú obidve strany rokovať v dobrej viere a pripustia, že nemôžu dostať všetko, čo by chceli, potom je dohoda stále možná,“ povedal.


        Biden sa momentálne zúčastňuje na samite lídrov skupiny G7 v japonskej Hirošime. Pred odchodom tento týždeň však uviedol, že počas tohto obdobia bude s kongresmanmi v telefonickom kontakte. Niektorí republikáni však Bidena kritizovali za to, že v takom citlivom období, keď sa v krajine rieši otázka možného bankrotu, sa rozhodol odcestovať.
        (1 EUR = 1,0808 USD)

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás