fbpx
- Reklama -
ZahraničnéNepomáhajú EÚ, politicky neoslabujú Rusko: Začal platiť piaty balík...

Nepomáhajú EÚ, politicky neoslabujú Rusko: Začal platiť piaty balík protiruských sankcií 

-

Nepomáhajú EÚ, politicky neoslabujú Rusko: Začal platiť piaty balík protiruských sankcií 

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Brusel 8. apríla (TASR) – V poradí piaty balík protiruských sankcií Európskej únie vstúpil v piatok do platnosti. Reštriktívne opatrenia začali platiť hneď, ako boli zverejnené Úradnom vestníku EÚ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.


      Brusel okrem uhlia zakázal aj dovoz dreva, chemikálií a ďalšieho tovaru, čo podľa odhadov zníži celkový dovoz z Ruska o desať percent, komentuje Reuters.


      Zákaz dovozu uhlia však vstúpi do platnosti až v druhom augustovom týždni, od piatka platí len zákaz uzatváranie nových zmlúv o dovoze. Moskva teda vďaka už existujúcim dohodám bude ešte niekoľko mesiacov ďalej poberať od EÚ peniaze za uhlie. Podľa údajov Európskej komisie (EK) ide o približne osem miliárd eur ročne. Dodávky ropy a plynu do EÚ, ktoré Rusku vynesú každý rok zhruba 100 miliárd eur, sú stále neobmedzené, všíma si Reuters.

- reklama -


      „Tieto najnovšie sankcie boli prijaté po tom, ako vyšli najavo zverstvá spáchané ruskými ozbrojenými silami v meste Buča a na iných miestach pod ruskou okupáciou,“ uviedol vo vyhlásení šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.


      Štyri kľúčové ruské banky sú zároveň v súlade s novými sankciami odstrihnuté od systému SWIFT. Obmedzil sa tiež dovoz počítačových technológií do Ruska. Lode Ruskej federácie nemôžu kotviť v prístavoch EÚ a do Únie nemôžu vojsť ani ruské a bieloruské prepravné kamióny.


      Na pondelok je ohlásené stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ. Borrell predtým avizoval, že témou týchto rokovaní bude aj možný zákaz dovozu ruskej ropy. Nemenovaný diplomat však pre Reuters uviedol, že o zákaze ropy nakoniec reč nebude. Zákaz dovozu zemného plynu, od ktorého sú závislé viaceré krajiny eurobloku, medzi navrhovanými sankčnými položkami zatiaľ tiež nie je.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 komentár

 1. Ako to povedal Dostal ? Trump docasne ale amerika naveky … ?
  Len aby sa nam ta europa nerozpadla po vacnych casoch uz tuto zimu …

  O a len tak mimochodom , guantanamo funguje stale, vsetko vporiadku

  Pentagon zverejnil zábery smrtiaceho útoku kábulského dronu
  Sledovanie je prvé zverejnené a ukazuje štrajk, pri ktorom zahynulo 10 civilistov vrátane siedmich detí.
  https://www.aljazeera.com/news/2022/1/20/pentagon-releases-footage-of-deadly-kabul-drone-strike

  Zábery boli pôvodne získané prostredníctvom žaloby The New York Times na základe zákona o slobode informácií a následne ich vo štvrtok zverejnilo americké ústredné velenie. Zdá sa, že to podčiarkuje, ako, podľa vlastného vyjadrenia Pentagonu , obmedzené spravodajstvo, zvýšený stav pohotovosti a unáhlené rozhodovanie viedli k zabíjaniu civilistov.

  Útok z 29. augusta zabil 10 nevinných ľudí – vrátane siedmich detí – pri tragickej chybe, ktorá prerušila koniec 20-ročnej vojny v Afganistane.

  asi nebudu ziadne sankcie ? ze vsak to iba 7 deti … toto neuveritelna banda pokrytcov …

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás