fbpx
ZahraničnéNemecko: Friedrich Merza zvolili za nového predsedu CDU

Nemecko: Friedrich Merza zvolili za nového predsedu CDU

-

Nemecko: Friedrich Merza zvolili za nového predsedu CDU


      Berlín 22. januára (TASR) – Delegáti virtuálneho zjazdu nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) zvolili v sobotu podľa očakávaní Friedricha Merza za svojho nového predsedu. Merz, ktorý bol jediným kandidátom, získal 94,62 percenta z 983 odovzdaných hlasov. Šestnásť delegátov sa zdržalo hlasovania, informovala agentúra DPA.


      On-line hlasovanie musí byť ešte formálne potvrdené hlasovaním poštou, ktorého výsledky by mali byť známe 31. januára.


      Merz je tretím predsedom CDU za viac ako tri roky od okamihu, keď vtedajšia kancelárka a šéfka konzervatívcov Angela Merkelová v roku 2018 oznámila, že po 18 rokoch odchádza z čela strany. 

      O predsednícky post sa Merz uchádzal trikrát. V decembri 2018 však prehral v súboji s Annegret Krampovou-Karrenbauerovou a v januári 2021 s Arminom Laschetom.


      Šéfom CDU sa stal Merz necelé štyri mesiace po najťažšej volebnej porážke konzervatívcov v povojnových dejinách Nemecka. V spolkových voľbách konaných 26. septembra získala CDU pod vedením  Armina Lascheta, ktorý bol aj kandidátom na kancelára, iba 24,1 percenta hlasov. Strana musela odísť do opozície.


      Merzovo zvolenie sa považovalo za isté už po tom, čo vlani v decembri v prvom prieskume v radoch členskej základne v dejinách CDU získal 62,1 percenta hlasov.


      Vo svojom prejave pred hlasovaním Merz vyzval svoju stranu na zjednotenie. Zjazd podľa neho vyslal „silný signál nového začiatku a obnovy CDU“. „Nestratili sme sebadôveru,“ povedal Merz. Práve kvôli novej semaforovej koaličnej vláde má Nemecko právo mať stranu, „ktorá naďalej slúži krajine a ktorá dáva odpovede na naliehavé otázky našej doby“.


      Merz kritizoval sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza, ktorý pri mnohých témach, ako sú povinné očkovanie, vysoká inflácia či konflikt, nepreukázal vodcovstvo, aké sľuboval. Ďalej konštatoval, že CDU musí byť „obhajcom slabých“ a musí dať odpovede na zásadné otázky, ako je napríklad zabezpečenie dôchodkov pre dnešnú mladú generáciu.


      Poukázal aj na narastajúcu radikalizáciu časti nemeckej spoločnosti a pripomenul vraždu komunálneho politika Waltera Lübckeho. „Znepokojuje nás najmä masívna radikalizácia krajnej pravice,“ konštatoval. Zdôraznil, že CDU stojí „na strane životaschopnej demokracie“ a je „proti akejkoľvek forme politického radikalizmu — či už sprava alebo zľava“.


      Vyše 1000 delegátov zjazdu čaká ešte voľba nových členov vedenia CDU.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás