fbpx
ZahraničnéNemecko čaká voľba hlavy štátu; favoritom je úradujúci prezident...

Nemecko čaká voľba hlavy štátu; favoritom je úradujúci prezident Steinmeier 

-

Nemecko čaká voľba hlavy štátu; favoritom je úradujúci prezident Steinmeier 

Berlín 13. februára (TASR) –  V Nemecku sa v nedeľu koná voľba hlavy štátu. Očakáva sa, že Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung) zvolí na svojom zasadnutí v Berlíne na druhé päťročné funkčné obdobie súčasného spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Informovala o tom agentúra DPA.


      Dlhoročný politik a sociálny demokrat Steinmeier (66) dostal podporu všetkých troch vládnucich strán – sociálnych demokratov z SPD, liberálov z FDP i Zelených. Podporil ho taktiež aj opozičný konzervatívny blok CDU/CSU.  


      Prezidenta v Nemecku volí osobitný orgán, Spolkové zhromaždenie, ktoré je zložené z členov Spolkového snemu a nemeckých občanov s pasívnym volebným právom, ktorých volia jednotlivé krajinské snemy.


      Steinmeier má troch protikandidátov, ktorí nemajú výrazné šance na zvolenie, píše DPA. Strana Ľavica nominovala lekára Gerharda Traberta. Slobodní voliči (FW) si za prezidentskú kandidátku vybrali astrofyzičku Stefanie Gebauerovú a krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) nominovala do boja o prezidentské kreslo člena konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) ekonóma Maxa Otteho. Vedenie CDU Otteho v reakcii na tento krok v utorok vyzvalo, aby zo strany vystúpil, inak bude vylúčený. 


      Súčasný spolkový prezident v minulosti pôsobil vo vláde bývalej kancelárky Angely Merkelovej na poste ministra zahraničných vecí. Ešte predtým pracoval ako štátny tajomník úradu spolkového kancelára, keď tento post zastával Gerhard Schröder.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás