fbpx
ZahraničnéNehammer: Neutralita má byť súčasťou novej bezpečnostnej stratégie Rakúska

Nehammer: Neutralita má byť súčasťou novej bezpečnostnej stratégie Rakúska

-

Nehammer: Neutralita má byť súčasťou novej bezpečnostnej stratégie Rakúska

Viedeň 10. marca (TASR) – Neutralita má byť pevnou súčasťou novej bezpečnostnej stratégie Rakúska, povedal v piatok rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer. Uviedol to v prejave venovanom akčnému plánu na obdobie do roku 2030. Informuje TASR.

Vojna na Ukrajine podľa kancelára potvrdila, že Rakúsko musí premýšľať nad bezpečnosťou krajiny i novou bezpečnostnou stratégiou. „V prvom rade chcem vyvinúť bezpečnostnú stratégiu, v ktorej je neutralita Rakúska pevnou súčasťou,“ uviedol.

Vojnu na Ukrajine označil za neúnosnú. Rakúsko je podľa jeho slov v spojitosti s mierovým úsilím pripravené „stavať mosty“. „Nesmieme poľaviť v prejavovaní solidarity a presadzovaní mieru,“ povedal kancelár, ktorého vyjadrenia zaznamenala na sociálnej sieti aj Rakúska ľudová strana (ÖVP).

Rusko v predchádzajúcich mesiacoch opakovane tvrdilo, že Rakúsko nedodržiava svoje záväzky nestrannej a neutrálnej krajiny. Nehammer však v polovici februára obvinenia zo strany Ruska odmietol. „Tvrdenia Ruska, že nie sme neutrálni, sa míňajú účinku,“ povedal vtedy Nehammer.

Okrem vojny na Ukrajine sa kancelár venoval v prejave aj pandemickej a energetickej kríze. Práve takéto krízy podľa neho potvrdili, že „z nemožného robíme možné“ a dajú sa prekonať prostredníctvom súdržnosti a tvorivosti.

V prejave ďalej upozornil na nástrahy spojené s dezinformáciami, umelou inteligenciou či automatizáciou a zdôraznil aj význam vzdelania v školách vrátane schopností v oblasti vyhľadávania a rozoznávania informácií.

V oblasti zdravotnej starostlivosti je podľa Nehammera potrebné zvýšiť počet lekárov v krajine a zaviesť s tým spojené zmeny v oblasti štúdia. V tejto spojitosti upozornil na odchody mladých ľudí – vrátane lekárov – po ukončení štúdia do zahraničia.

Výzvu podľa neho predstavuje aj získanie vlastného bývania pre ľudí prostredníctvom úverov. Rakúsko by malo byť v roku 2030 opäť krajinou, v ktorej prevažujú vlastníci bytov.

Krajina by tiež mala byť schopná zabezpečiť dostatok potravín a za úlohu politiky kancelár označil i pomoc roľníkom. „Poľnohospodárska výroba musí byť v Rakúsku možná aj v roku 2030,“ povedal a upozornil i na presun produkcie z EÚ do tretích krajín.

V neposlednom rade sa venoval i boju proti nezákonnej migrácii. Migrácia by podľa neho mala byť cielená a kontrolovaná.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás