KomentáreNATO je vo vojnovom vytržení. Putin výrazne varoval Západ,...

NATO je vo vojnovom vytržení. Putin výrazne varoval Západ, aby si bol vedomý, s čím sa zahráva. Útok na ruskú radarovú stanicu možno schválili USA

-

spot_img

NATO je vo vojnovom vytržení. Putin výrazne varoval Západ, aby si bol vedomý, s čím sa zahráva. Útok na ruskú radarovú stanicu možno schválili USA

To, čo v posledných dňoch dokazujú niektoré členské štáty NATO sa nedá nazvať inak ako úplné vojnové vytrženie. Už sa oficiálne rokuje o návrhoch na údery západnými zbraňami hlboko na územie Ruska, niektoré krajiny ich už dokonca povolili. Francúzi sa podľa predstaviteľov Kyjeva už oficiálne chystajú na vstup na Ukrajinu. Krajiny NATO nachádzajúce sa v blízkosti ruských hraníc precvičujú jadrový útok na Rusko. A okrem NATO sa už o vojne oficiálne hovorí aj na úrovni EU. Putin po tomto všetkom výrazne varoval Západ, aby si bol vedomý, s čím sa zahráva, pretože mnohé z najvojnychtivejších krajín majú malé územie a veľmi hustú populáciu.

„Západní podporovatelia Kyjeva musia pochopiť, že útoky na veľké vzdialenosti na ruské územie s použitím zbraní, ktoré dodali, by predstavovali eskaláciu konfliktu, ktorá by mala vážne následky…. Presné údery na veľké vzdialenosti si vyžadujú prostriedky na prieskum vesmíru, ktoré Ukrajina nemá, ale USA áno. Ich cielenie už vykonávajú vysoko kvalifikovaní špecialisti zo Západu bez účasti Ukrajiny. Takže títo predstavitelia krajín NATO, najmä v Európe, hlavne v malých krajinách, si musia byť vedomí toho, s čím sa zahrávajú. Mnohé z týchto krajín majú malé územie a veľmi hustú populáciu,“ povedal ruský prezident Vladimir Putin na margo vojnového besnenia západných politikov.

Putin novinárom pripomenul, že ich kolegovia na Západe nikdy neinformovali o ukrajinských útokoch na Belgorod a ďalšie ruské regióny pozdĺž hranice, ale iba o ruskom postupe na Charkov. A teraz sa pýtajú, čospôsobilo, že sa Rusko rozhodlo postupovať aj v charkovskej oblasti. Podľa jeho slov Kyjev so Západom žnú len to, čo zasiali a to isté sa môže stať, ak budú použité presné západné zbrane s dlhým doletom na územie RF.

Najagresívnejší v otázke zásahov ruského územia západnými zbraňami sú pobaltskí trpaslíci a Poliaci. No postupne sa pridávajú aj ďalší. Okrem Stoltenberga, ktorý zopakoval svoje stanovisko a potrebu úderov na Rusko, útoky na RF schválili už aj Holanďania, Francúzi a Česi. O tejto otázke sa už rokovalo aj na úrovni EÚ, konkrétne na stretnutí šéfov rezortov obrany krajín EÚ, kde šéfka holandského ministerstva obrany Kaisa Ollongrenová uviedla, že Holandsko nikdy nevylúčilo, že Ukrajina bude musieť zaútočiť na Rusko. Predseda českej vlády Petr Fiala podporil stanovisko Stoltenberga a považuje za absolútne logické, že možnosť útoku na legitímne vojenské objekty na území RF je súčasťou práva Ukrajiny na sebaobranu.Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zase nechal počuť, že Západ musí umožniť Kyjevu zaútočiť na vojenské ciele na ruskom území.

Auž to nezostáva len pri slovách. „Poľské úrady neobmedzujú používanie zbraní dodaných Varšavou zo strany Ukrajiny na útoky na ciele na území Ruskej federácie. Na poľské zbrane, ktoré dodávame Ukrajine, neexistujú žiadne takéto obmedzenia.“V rozhlasovej stanici Radio Zet to uviedol zástupca šéfa poľského ministerstva obrany Cezary Tomczyk. Podobné hlasy počuť aj zo Švédska a poradca ukrajinského ministra pre strategický priemysel Jurij Sak povedal, že ukrajinská armáda už používa rakety Storm Shadow britskej výroby na zasiahnutie cieľov hlboko na ruskom území po tom, čo jej to povolil Londýn. Cameron teda pár týždňov dozadu neklamal. No vtedy ešte nebol vhodný čas nato, aby vyšla pravda na povrch a tak bola daná informácia z Reutersu urýchlene stiahnutá „na doplnenie“. Doplnenie, ku ktorému nikdy nedošlo.

Nemecký Bild zase informoval, že Británia, Estónsko, Poľsko, Kanada a Francúzsko už podporili ochranu vzdušného priestoru západnej Ukrajiny pomocou komplexov NATO z členských krajín aliancie.Inak povedané, zostreľovanie ruských rakiet z územia Poľska, Slovenska a Maďarska. Zaujímavé na tom je to, že min. dve z troch krajín s tým nesúhlasia. A medzi také krajiny patrí aj Slovensko.

Vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrski v utorok vyhlásil, že Francúzsko už čoskoro vyšle na Ukrajinu „inštruktorov“ na výcvik ukrajinského vojenského personálu na ukrajinskom území. „Už som podpísal dokumenty, ktoré umožnia prvým francúzskym inštruktorom navštíviť naše školiace strediská a zoznámiť sa s ich infraštruktúrou a personálom.“ Aj keď kyjevské ministerstvo obrany neskôr „objasnilo“, že zatiaľ sa o tom stále s Francúzskom a ďalšími štátmi rokuje, je jasné, že sa tak už udialo a dané informácie sú verejnosti zámerne servírované postupne, aby nedošlo k náhlemu veľkému šoku a odporu.

Provokácie neustávajú ani na západnej hranici Ruska. Krajiny NATO nachádzajúce sa v blízkosti ruských hranícpodľa riaditeľa pohraničnej služby FSB Vladimira Kulišova nacvičujú jadrový útok na Rusko. „V blízkosti ruských hraníc sa zvyšuje spravodajská aktivita NATO, zvyšuje sa intenzita operačných a bojových cvičení vojsk aliancie, počas ktorých sa rozpracúvajú scenáre vojenských operácií proti Ruskej federácii vrátane jadrových úderov na našom území.“ Kulišov zdôraznil, že takáto situácia si vyžaduje adekvátne opatrenia na ochranu a obranu štátnej hranice.

Vojenský expert Konstantin Sivkov výrazne varoval, že nacvičovanie jadrových útokov proti Rusku silami NATO môže znamenať prechod do fázy prakticky nekontrolovateľnej eskalácie konfliktu. Podotýkam, že jedinými krajinami NATO, ktoré oficiálne disponujú jadrovým arzenálom, sú USA, Francúzsko a Británia. Je teda zrejmé, kto za tým stojí a celé to riadi.

V minulej analýze som informoval, že Kyjev dronmi zasiahol radarovú stanicu Voronež-DM v meste Armavir v krasnodarskom kraji, ktorá je súčasťou ruského systému včasného varovania pred jadrovým útokom a je schopná zaznamenať štart balistických jadrových rakiet na vzdialenosť až 6000 km. Rakúsky plukovník Markus Reisner najnovšie prišiel s tvrdením, že útok na túto strategickú ruskú radarovú stanicu možno tajne schválili USA.

Plukovník Markus Reisner na armádnej stránke píše, že je nepravdepodobné, že by útok na radarovú stanicu mal pre Kyjev priamu vojenskú hodnotu. Jeho deaktivácia by síce možno znížila množstvo spravodajských informácií, ktoré RF zhromažďuje o ukrajinských štartoch balistických rakiet ATACMS darovaných USA, no stanica je navrhnutá prednostne na detekciu medzikontinentálnych balistických rakiet, ktoré lietajú vo výškach oveľa vyšších ako taktické zbrane používané na Ukrajine.

Útok mohol byť americkou reakciou na pripomienky Moskvy, že za určitých okolností môže použiť nestrategické jadrové zbrane. „Ak je to naozaj tak, možno vyvodiť dva ďalšie závery: po prvé, situácia na Ukrajine je mimoriadne vážna a po druhé, vojna o Ukrajinu opäť eskalovala. Pretože takýto útok by sa mohol kvalifikovať na jadrovú odvetu.“ Ruská jadrová doktrína podľa Reisnera jasne hovorí, že ruský jadrový arzenál možno použiť v štyroch scenároch, z ktorých jeden je akcia nepriateľa proti kritickým ruským vládnym a vojenským zariadeniam, ktorých deaktivácia by zabránila jadrovej reakcii.

Ešte stále sa Západ zabáva a sleduje vojnu online? Pretože po tom, čo sa v posledných dňoch a týždňoch odohráva na Ukrajine a v Európe, sa môže veľmi ľahko stať, že sa presunie aj mimo Ukrajiny. Je očividné, že Rusi to nechcú, preto sa snažia svoje reakcie tlmiť a doposiaľ sa nevyjadrili ani k útoku na strategickú ruskú radarovú stanicu. A necháva to v tichosti aj samotný Kyjev, aj Západ. Ide totiž o extrémne citlivú vec.

Situácia vo svete je celkovo turbulentná, pretože svet zažíva niečo, čo sa deje raz za pár storočí – prerod do novej éry, do nového svetového poriadku. A to je spojené s ekonomickými, politickými aj vojenskými turbulenciami. A tie sa odohrávajú takmer všade tam, kde sa aktéri snažia odpútať spod moci niekdajšieho hegemóna a koloniálnych mocností a prejsť do nového multipolárneho sveta. Dobre to vidno okrem Európy na Blízkom aj Ďalekom východe, v Afrike či Latinskej Amerike. No najdôležitejšie veci sa dnes odohrávajú práve za našimi hranicami, kde dochádza ku kľúčovému boju o nový svetový poriadok. A ten, kto ho vyhrá, bude spolu s ďalšími spojencami určovať ďalšie smerovanie a usporiadanie sveta…

Zdroje:

https://www.rt.com/russia/598350-putin-serious-consequences-west/
https://www.france24.com/en/europe/20240527-kyiv-says-talks-on-france-sending-military-instructors-to-ukraine-are-ongoing
https://www.bundesheer.at/aktuelles/detail/drei-fragen-zum-angriff-auf-das-russische-atomraketen-fruehwarnsystem-oberst-reisner-antwortet
https://video.antikor.com.ua/vd/704247.mp4

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. Sú to šialenci, ktorí sa zahrávajú s osudmi svojich krajín, s osudmi ľudí, s osudom planéty. Sami sedia na sude s pušným prachom! Raz budú stáť pred medzinárodným súdom!!! VRAHOVIA!!! 🤢

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás