KultúraNarodeniny oslavuje Rowan Atkinson. Čo odkázal Mr. Bean súčasným...

Narodeniny oslavuje Rowan Atkinson. Čo odkázal Mr. Bean súčasným cenzorom a slniečkárom podporujúcim tzv. cancel culture?

-

spot_img

Narodeniny oslavuje Rowan Atkinson. Čo odkázal Mr. Bean súčasným cenzorom a slniečkárom podporujúcim tzv. cancel culture?

ATKINSON SA POSTAVIL PROTI CANCEL CULTURE

„Je dôležité, aby sme boli vystavení širokému spektru názorov, ale to, čo teraz máme, je digitálny ekvivalent stredovekého davu, ktorý sa potuluje po uliciach a hľadá niekoho, koho by mohol upáliť. Takže je to strašidelné pre každého, kto je obeťou tohto davu, a napĺňa ma to strachom z budúcnosti.Problém, ktorý máme ‚v online‘, je v tom, že o tom, čo chceme vidieť, rozhoduje algoritmus, ktorý nakoniec vytvorí zjednodušujúci binárny pohľad na spoločnosť.Stáva sa to, že buď si s nami, alebo proti nám. A ak si proti nám, zaslúžiš si byť zrušený…“ prehlásil excelentný britský herec, ktorý viac mlčí, ako hovorí, no ak prehovorí, stojí to za to.

Britský herec a komik Rowan Atkinson sa tak vyjadril v súvislosti s tzv. cancel culture (termín spojený s ostrakizáciou, vylúčením z verejného života, či zmazaním profilu na sociálny sieťach pre politické postoje; príkladom je aj zablokovanie bývalého amerického prezidenta Trumpa) a politickou korektnosťou, ktorá je podľa neho v rozpore so slobodou prejavu. Atkinson nie je jediným. Proti novému trendu sa tiež postavili aj hudobník Nick Cave, herec Ricky Gervais a taktiež tvorcovia nového českého seriálu Liga mužskej múdrosti.

Okrem toho Atkinson obvinil sociálne siete z vytvárania algoritmov v prospech politickej korektnosti a likvidáciu ľudí, s inými politickými postojmi. Na Slovensku cancel culture masovo podporujú tzv. bojovníci proti fake news, faktčekeri či bojovníci proti dezinformáciám, ktorí usilujú o cenzúru sociálnych sietí či vytvárajú zoznamy nepohodlných webov, médií či osobností. V skutočnosti ide väčšinou o ľudí presadzujúcich konkrétne politické ciele a pod zámienkou spravodlivého boja za objektívnu pravdu usilujú o cenzurovanie ľudí.

LEGENDA MR. BEAN

Rowan Sebastian Atkinson CBE (* 6. január 1955, Consett, Durham, Spojené kráľovstvo) je britský herec, komik a scenárista, ktorého preslávila predovšetkým postava Mr. Beana, ktorej komickosť je založená na smoliarstve, nešikovnosti a situačnosti.

Vzhľadom na obrovský úspech seriálu vznikli aj dva – taktiež veľmi úspešné – celovečerné filmy. Atkinson si tiež zahral v čiernej komédií Univerzálna upratovačka, legendárnom Johnym Englishovi a malú rolu vojaka Dextera v komédii Horúce strely 2.

ČIERNA ZMIJA

Už menej známou, no mimoriadne vtipnou a taktiež chytrou časťou Atkinsonovej tvorby je seriál Čierna zmija, ktorý excelentným spôsobom paroduje historické udalosti, postavy panovníkov, klerikov a pod. Atkinsonova postava, anti-hrdina „Edmund Čierna zmija“, je cynickým prospechárom a podliakom, ktorý si svoje podliactvo doslova užíva.

Drsná zbierka čierneho humoru nenechá vašu bránicu na pokoji. V roku 2000 získala štvrtá séria (Blackadder Goes Forth) 16. miesto v zozname 100 najlepších britských sitkomov, ktorú vytvoril britský filmový inštitút British Film Institute. Na internete je k dispozícii aj jeden celý bonusový diel. Malá ukážka vo videu.

ĎALŠIE NARODENINY A VÝROČIA NA ŠIESTEHO JANUÁRA

Okrem Atkinsona sa v tento deň narodil český spisovateľ Ivan Olbracht (140 rokov), teoretik nemeckej sociálnej demokracie Eduard Bernstein, anglický filozof, neorealista Samuel Alexander, slovenský fyzik Jozef Maximilián Pecval, poet Ján Baltazár Magin, španielsky barokový spisovateľ a filozof Baltasar Gracián a legendárna francúzska bojovníčka Johanka z Arku.

Spojené kráľovstvo diplomaticky uznalo Čínsku ľudovú republiku a katolíci slávia sviatok Zjavenia pána, Pravoslávni kresťania v tento deň slávia Vianoce.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás