fbpx
- Reklama -
DomáceNajvyšší správny súd: D. Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia....

Najvyšší správny súd: D. Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia. Dostane pokarhanie

-

Najvyšší správny súd: D. Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia. Dostane pokarhanie

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 20. mája (TASR) – Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia v súvislosti s jeho vyjadreniami k obvineniu členov policajnej inšpekcie. Dostane za to písomné pokarhanie. Má tiež nahradiť trovy konania. V piatok o tom rozhodol Najvyšší správny súd (NSS) SR, rozhodnutie je právoplatné. Na vyhlásení rozhodnutia sa osobne zúčastnil Lipšic, ako aj prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

- reklama -

Prokurátori nemajú vyjadrovať vlastný názor k živým neukončeným veciam a majú dbať na zásadu zdržanlivosti a prezumpciu neviny, poukázala v odôvodnení rozhodnutia predsedníčka disciplinárneho senátu NSS SR Anita Filová. Vysvetlila, že prokuratúra má povinnosť informovať, ale najlepší priestor na to má dozorová prokuratúra k príslušnej veci.

Lipšic rozhodnutie senátu rešpektuje, ale nesúhlasí s ním. „Ide, ako už aj senát povedal, o pomerne precedenčné rozhodnutie, ktoré však znamená, že viacerí iní kolegovia prokurátori sa dopustili rovnakého previnenia, len teda nebol daný návrh na ich disciplinárne stíhanie, keď sa napríklad vyjadrovali k veciam v dozore Úradu špeciálnej prokuratúry,“ poznamenal Lipšic s tým, že ich len upozornili. Kandera s tým nesúhlasí, takéto prípady podľa neho Generálna prokuratúra SR neeviduje.

Kandera si myslí, že piatkové rozhodnutie bude prelomové aj smerom k sudcom. Zároveň podľa neho senát jasne povedal, v čom vidí následok Lipšicovho konania. „V nesprávnom spôsobe informovania laickej verejnosti, ktorá môže byť zavádzaná a nevie si vytvoriť správny názor o problematike,“ dodal. Na margo trestu pre Lipšica poznamenal, že o ten generálnej prokuratúre nešlo. „Prvotným účelom bolo, aby sa určili hranice, akým spôsobom sa môžu prokurátori vyjadrovať k problematike či k prebiehajúcim trestným stíhaniam,“ uviedol. Podotkol, že išlo o prvé takéto rozhodnutie.

Lipšic napriek rozhodnutiu NSS avizoval, že pokiaľ budú znova napádaní prokurátori, zastane sa ich opäť. Poznamenal, že generálna prokuratúra tak neurobila. Zdôraznil, že zastať sa kolegov považoval za svoju povinnosť, keďže podľa neho prejavujú nielen odbornosť, ale aj odvahu, keď riešia vážne kauzy.

Návrh na začatie disciplinárneho konania podal generálny prokurátor Maroš Žilinka 13. augusta 2021. Argumentoval, že špeciálny prokurátor mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry. Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti ÚŠP. Kandera, ktorý na disciplinárke Žilinku zastupoval, preto žiadal zníženie jedného mesačného platu o 15 percent.

Lipšic pochybenie odmietal. Tvrdil, že pokyn generálneho prokurátora nekomentovať prípady iných prokuratúr sa netýka ÚŠP. Už skôr poznamenal, že jeho mediálne stanovisko z júla 2021 padlo v čase, keď boli na verejnosti opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz. Považoval za svoju morálnu povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov, „ktorí sú neodôvodnene napádaní a osočovaní“.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dostane za disciplinárne previnenie písomné pokarhanie. Má tiež nahradiť trovy konania. V piatok o tom rozhodol Najvyšší správny súd (NSS) SR.

Aktualizujeme.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 KOMENTÁRE

  1. Keď nabehne Lipšic ku Závodskému do rádia a hodinu s ním potliacha, honorár mu vykompenzuje nebotyčný strašný trest – vraj trovy konania – 120€, ktorý mu udelil NSS SR po polroku „riešenia“ za to, že v júli 2021 kydal na svojho šéfa (GP SR). Je podarený, ten nový s..úd

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás