fbpx
- Reklama -
Domáce(aktualizované) Na toto sme čakali. Ozval sa Korčok v...

(aktualizované) Na toto sme čakali. Ozval sa Korčok v sukni, Čaputová

-

(aktualizované) Na toto sme čakali. Ozval sa Korčok v sukni, Čaputová

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

ratislava 2. marca (TASR) – Použitie ruskej vakcíny Sputnik V nie je prejavom odvahy či dôkazom diplomatického úspechu. Je to skôr rezignácia na pravidlá, ktorými sa v medicínskych otázkach riadime, a ktoré garantujú najvyššie štandardy bezpečnosti pre ľudí. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s riaditeľkou Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou. Otvorenou otázkou podľa nej ostáva, či krok nakúpenia Sputnika nezhoršil možnosti SR zapožičať si už registrované vakcíny od európskych partnerov.


      „Týždne počúvame výzvy, aby sme s vakcínami nehrali geopolitické hry, a potom sme svedkami okázalého vítania, ktoré príchod vakcíny Sputnik V na Slovensko sprevádzalo,“ podotkla hlava štátu. Riešenie je podľa Čaputovej jednoduché, a to požiadať o registráciu vakcíny Európsku liekovú agentúru. ŠÚKL by sa tiež mala doručiť dokumentácie k vakcíne.


      „Samozrejme, záchrana životov je nad akékoľvek politické spory a argumenty. Ale aj kroky vo výnimočnej situácii sa dajú robiť spôsobom, ktorý nerozbíja vládnu koalíciu, neponižuje názorových oponentov, nespochybňuje dôveru ľudí v očkovanie a nevnáša do spoločnosti ďalší konflikt,“ povedala prezidentka.

- reklama -


      Riaditeľka ŠÚKL na stretnutí skonštatovala, že očkovanie neregistrovanou a nepreverenou vakcínou Sputnik V považuje za veľmi rizikové. Ústavu doposiaľ nebola doručená výrobná dokumentácia nevyhnutná na oboznámenie sa s kvalitou a bezpečnosťou vakcíny. Nie je to bežná situácia, v histórii inštitúcie ide o precedens, tvrdí Baťová.


      „Som za ochranu životov všetkými dostupnými a bezpečnými vakcínami. Som za korektný prístup k ľuďom, politickým partnerom aj partnerom v medzinárodných spoločenstvách,“ hovorí Čaputová. Bude rešpektovať rozhodnutie ľudí, ktorí sa Sputnikom dajú zaočkovať. K masívnemu použitiu tejto vakcíny však prezidentka vyzývať nebude. Dôvodom je, že neprešla riadnym a medzinárodne vyžadovaným procesom, ktorý by garantoval jej bezpečnosť.


      Hlava štátu pripomína, že zodpovednosť za neželané účinky Sputnika sa povolením ministra zdravotníctva prenáša na ošetrujúcich lekárov. „V prípade tejto vakcíny tu však nie je žiadna zodpovedná autorita, ktorá by jej bezpečnosť garantovala,“ poznamenala.


      Očkovanie je podľa prezidentky cestou k normálnemu životu. Dôveru v očkovanie však nezvýši ponuka jednej neregistrovanej vakcíny pre určitú skupinu ľudí. „Dôveru môže zvýšiť len jasný a odborne pripravený očkovací plán, zrozumiteľný systém prihlasovania na očkovanie, jednotný systém náhradníkov a ponuka bezpečných vakcín,“ uviedla Čaputová.


      Premiér v pondelok (1. 3.) na košickom letisku oznámil nákup dvoch milión ruských vakcín Sputnik V. Zároveň bola dovezená prvá dodávka. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Nákup vyvolal pnutie v koalícii.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

5 COMMENTS

 1. Stáť dve hodiny v daždi, vetre, mraze v dvadsať/?/ metrových radoch na celoplošné testovanie nespoľahlivými antigénovými testami to je podľa Čaputovej asi „štandard bezpečnosti pre ľudí“; pretože to vôbec nekomentovala, neriešila, bola tíško, tichúčko; akoby ani nebola prezidentkou SR.
  Presne tak: Korčok v sukni= MADE IN USA.

 2. Povedať v priebehu niekoľkých minút toľko nezmyslov, to už tradične dokáže len ústavný činiteľ Slovenskej republiky. Pán Gašparovič mal pravdu, že na jeho neškodné brepty budeme ešte spomínať so smútkom.

 3. Že tá naša „smetisková US Soroš excelencia “ radšej nedrží tú sprostú papuľu. Alebo si pán Leško rieši svoje rusofóbne komplexy, alebo si pani správkyňa tejto US gubernie potrebuje pustiť ventil ?

 4. Doterajšie kroky vlády vo výnimočnej situácii, ktoré sú protiústavné, ju nezaujímali.
  Odrazu dobehol za ňu pánko spoza ostnatého plota a vydal príkazy.
  „Vážená“, my nepotrebujeme žiadnu autoritu, ktorá by tieto vakcíny garantovala. My jej veríme! Vaša „Pfi cer“ vakcína môže mať aj tisíc garantovaných autorít dobre zaplatených pharma biznisom, aj tak jej nebudeme veriť. Darmo ste už do toho zatiahli aj komediantov.
  A pokiaľ ide o tú Vašu hybridnú vojnu. My v nej nestojíme na Vašej strane. Až na pár šialencov, ste v tom ako „sám vojak v poli“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás