fbpx
DomáceNa Slovensku vznikol nový úrad. Bude to bič na...

Na Slovensku vznikol nový úrad. Bude to bič na sudcov a prokurátorov?

-

Na Slovensku vznikol nový úrad. Bude to bič na sudcov a prokurátorov?

Bratislava 1. augusta (TASR) – Od 1. augusta začal fungovať Najvyšší správny súd (NSS) SR. Zatiaľ je jeho súčasťou 16 sudcov. Úlohou novej súdnej inštancie je ochrana ľudí pred svojvôľou štátnych orgánov. Prechádzajú naň aj niektoré kompetencie Ústavného súdu SR. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd (NS) SR.


      Do kompetencií nového súdu patrí aj preskúmavanie rozhodnutí úradov v súvislosti s dôchodkami, sociálnymi dávkami či daňami. Tiež rozhodovanie o rozpustení alebo pozastavení činnosti politických strán. Stáva sa aj disciplinárnym súdom pre sudcov, prokurátorov, notárov a exekútorov. Z Ústavného súdu naň prechádzajú kompetencie v rozhodovaní o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.


      „V spoločnosti sa nie často deje, že by sa politická moc, ktorá má prakticky v rukách parlament a vládu, nechala kontrolovať inou inštanciou, ktorá môže korigovať jej rozhodnutia. Z tohto pohľadu zriadenie NSS SR možno vnímať ako ojedinelú, významnú vec a sviatok pre občanov SR,“ uviedol predseda NSS SR Pavol Naď v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

- reklama -


      Zriadenie NSS SR vychádza z reformného ústavného zákona z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) v oblasti justície, ktorý parlament schválil koncom roka 2020. Ministerka vníma NSS SR ako kľúčovú inštitúciu, ktorá má v rámci reformy justície pomôcť prinavrátiť dôveru v spravodlivosť na Slovensku.


      „Chcem veľmi pekne poďakovať predsedovi Súdnej rady SR a vôbec Súdnej rade SR, pretože mali kľúčovú rolu pri vytváraní Najvyššieho správneho súdu, keďže realizovali výberové konania na sudcov, ktoré tiež takto robili prvýkrát na základe právomoci, ktorá bola vytvorená iba pre kreovanie Najvyššieho správneho súdu,“ spresnila ministerka.


      Na NSS SR by malo pôsobiť dovedna 100 zamestnancov, momentálne je obsadených 62 miest. Jeho súčasťou má byť 30 sudcov, vrátane predsedu. V súčasnosti má NSS SR 16 sudcov, pričom o sudcovskej spôsobilosti ďalších piatich má rozhodnúť Súdna rada 19. augusta.


      Zároveň bolo vypísané výberové konanie na 13 miest asistentov sudcov, pričom je 60 záujemcov. „Pozícia asistenta je veľmi významnou osobitne v tejto situácii, keď sudcovia potrebujú odbornú pomoc erudovaných mladých právnikov zameraných na správne súdnictvo tak, aby mohli dopomôcť predovšetkým k likvidácii ťažkej záťaže, ktorú budeme mať hneď na štarte,“ podotkol Naď. Ako ďalej uviedol, NSS SR bude zo začiatku riešiť približne 2000 spisov kasačnej agendy.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

1 komentár

  1. Ďaľší zbytočný Bratislavský úrad pre pár Bratislavských nenažrancov . To už môžeme na tomto území zriadiť „Ministerstvo námorníctva“ Úrad pre predchádzaniu Tsunami“ a pod. Bude plniť asi takú úlohu ako je úplne zbytočný úrad Ombudsmana, ústav náčelníka „Mastného vlasa a Mimisterstvo spravodlivost (hoci na tomto území spravodlivosť ani nepáchne ) a pod. Kto bude toľko Bratislavských nenažrancov živiť? Veď tí otroci v automobilkách to nemôžu celé utiahnuť. A ešte k tomu bojaneschopná americko misijná armáda, polícia, vojenská polícia, železničná polícia ŠTbácke SBS a presstitútky. Sme my len bohatý štát, keď polovica práceschopných obyvateľov sú totálne neproduktívne sily

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás