fbpx
DomáceNa Slovensku inštalujú systém SAMP/T Mamba z Talianska, nahradí...

Na Slovensku inštalujú systém SAMP/T Mamba z Talianska, nahradí Patriot z USA

-

Na Slovensku inštalujú systém SAMP/T Mamba z Talianska, nahradí Patriot z USA

Bratislava 14. marca (TASR) – Americký systém protivzdušnej obrany Patriot nahradí taliansky taktický systém SAMP/T Mamba. V súčasnosti sa dokončuje jeho inštalácia v priestoroch 46. krídla Kuchyňa. Techniku bude obsluhovať do 150 príslušníkov ozbrojených síl Talianska. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

„V oboch prípadoch ide o systémy protivzdušnej obrany stredného dosahu, ktoré tak majú porovnateľné operačné výkony,“ načrtla hovorkyňa. Rezort deklaruje, že celý proces rotácie batérií sa zrealizuje bez narušenia kontinuity posilnenia protivzdušnej obrany Slovenska.

Systém SAMP/T Mamba predstavuje podľa ministerstva viac ako 100 kusov techniky, ktorú bude obsluhovať do 150 príslušníkov ozbrojených síl Talianskej republiky. Talianski vojaci spolu s technikou už zaujali postavenia v priestoroch 46. krídla Kuchyňa, kde sa v utorok uskutočnilo oficiálne odovzdanie úlohy medzi americkou batériou Patriot a talianskou batériou SAMP/T Mamba počas slávnostného nástupu.

„Toto nasadenie vnímam ako silný a jednoznačný dôkaz pripravenosti a ochoty členských krajín NATO zaistiť našu spoločnú obranu a bezpečnosť. Bez ohľadu na otázky o dĺžke pôsobenia – spojenci jasne deklarujú podporu a posilňovanie našich spôsobilostí tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyzdvihol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

Ako pripomenul šéf rezortu, rotácie personálu a techniky sú prirodzenou súčasťou pôsobenia nielen v rámci mnohonárodných bojových skupín NATO, ale tiež jednotiek pôsobiacich v medzinárodnom krízovom manažmente vrátane tých slovenských. Dôvodom môže byť napríklad údržba, ako je to v prípade odsunu americkej batérie so systémom Patriot do miesta svojej stálej dislokácie v Nemecku.

Protivzdušnú obranu na Slovensku zabezpečujú aj dve batérie Patriotov na letisku Sliač a podľa Naďa sa dolaďujú posledné detaily poskytnutia systému Mantis na východ Slovenska. Nevylúčil ani rotáciu týchto systémov, deklaroval však, že náhrada bude zabezpečená.

Vedenie rezortu pripravuje podľa Naďa aj komplexné podklady k zabezpečeniu vlastného systému protivzdušnej obrany. „Je to veľká vec z hľadiska modernizácie,“ podčiarkol. Deklaroval postup v súlade so systémovými krokmi aj v rámci štúdie realizovateľnosti a zapojenia Útvaru hodnoty za peniaze. „Keď to budeme mať všetko splnené, tak to rozhodnutie urobíme,“ povedal. Ak by ho nestihli v aktuálnom volebnom období, všetky podklady majú byť pripravené pre novú vládu. Poznamenal, že ak by k rozhodnutiu malo dôjsť krátko pred voľbami, bude lepšie nechať to na nový kabinet.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás