fbpx
KultúraNa kapele Moravanka vyrastali generácie. Po 50 rokoch končí....

Na kapele Moravanka vyrastali generácie. Po 50 rokoch končí. Aký je dôvod?

-

Na kapele Moravanka vyrastali generácie. Po 50 rokoch končí. Aký je dôvod?

Brno 31. decembra (TASR) – Česká dychová kapela Moravanka ukončila po 50 rokoch svoju činnosť. Dôvodom je okrem iného vysoký vek jej zakladateľa a kapelníka Jana Slabáka, informoval vo štvrtok webový portál Českého rozhlasu.


      Moravanka naposledy vystúpila tento týždeň v obci Lomnice v okrese Brno-vidiek. Jej členovia nastúpili na pódium v sále tamojšej Sokolovne v slávnostnom oblečení. Finálny koncert sa skončil za hlasného potlesku divákov postojačky.


      Kapela po prvýkrát hrala v decembri 1971. Trubkár a hudobný pedagóg Jan Slabák ju vytvoril z 11 profesionálnych hudobníkov – svojich kolegov zo Štátnej filharmónie Brno.
      Moravanka vystupovala s piesňami, ktoré vychádzajú zo slováckeho folklóru. Doma i v cudzine odohrala tisíce koncertov, objavovala sa aj v rozhlase a televízii.


      Slabák (80) podľa vlastných slov priznal, že v jeho veku mu zdravie už dobre neslúži a každé vystúpenie ho unavuje. Táto skutočnosť a tiež menej koncertov v čase covidovej pandémie ho prinútili pôsobenie kapely ukončiť.


      Moravanka vydala desiatky albumov, z ktorých sa predali milióny kusov, dopĺňa spravodajský webový portál iDNES.cz. Zdrojom jej popularity bol najmä osobitý zvuk a švih, ktorý je vlastný skôr jazzovým kapelám než dychovému orchestru.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás