DomáceMS SR: Rezort spravodlivosti žiada preskúmať postup belgických úradov...

MS SR: Rezort spravodlivosti žiada preskúmať postup belgických úradov v kauze Chovanec

-

MS SR: Rezort spravodlivosti žiada preskúmať postup belgických úradov v kauze Chovanec

BRATISLAVA 6. februára (SITA) – Ministerstvo spravodlivosti SR žiada, aby doterajšie postupy belgických úradov v kauze úmrtia Jozefa Chovanca boli preskúmané nadriadenými orgánmi, nakoľko z dostupných stanovísk súdnych znalcov vyvstali vážne pochybnosti o príčinách jeho smrti. Ako ďalej rezort informoval v tlačovej správe závery posudkov znalcov najatých ministerstvom sa totiž zásadne líšia od záverov posudkov znalcov, ktorých pôvodne ustanovil belgický súd, pričom chýbali niektoré štandardne odoberané biologické vzorky, ktoré by mohli nevyvrátiteľne preukázať spôsob smrti Chovanca.

„Plne rešpektujeme nezávislosť belgických justičných orgánov. Považujem však za rovnako dôležité, aby sa v prípade, keď existujú vážne pochybnosti okolností úmrtia slovenského občana a jeho vyšetrovania, príslušné orgány s nimi vysporiadali. A v tomto prípade podľa nášho názoru tieto vážne pochybnosti naďalej existujú,“ uviedol minister spravodlivosti Boris Susko. Aby bolo vyšetrovanie považované za účinné v zmysle judikatúry Európskeho súd pre ľudské práva, musia byť podľa ministra vyšetrené rôzne verzie udalostí a rôzne hypotézy, nemožno sa zamerať iba na jednu verziu prípadu. „Pri akýchkoľvek nedostatkoch vyšetrovania, ktoré znemožnia zistenie príčiny smrti alebo zodpovednej osoby alebo osôb, hrozí, že budú v rozpore s týmto štandardom,“ zdôraznil minister. Pokiaľ sa belgické úrady podľa Suska nevysporiadajú s identifikovanými nedostatkami vyšetrovania, rezort spravodlivosti sa bude zaoberať možnosťou podania medzištátnej sťažnosti na ESĽP.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku v Charleroi, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Spravodajský portál Sme.sk priniesol v auguste 2020 informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás