fbpx
ROZHOVORYMons. Ján Sokol: Uvedomujem si, že pre mnohých z...

Mons. Ján Sokol: Uvedomujem si, že pre mnohých z Vás je veľmi ťažké odpustiť

-

Mons. Ján Sokol: Uvedomujem si, že pre mnohých z Vás je veľmi ťažké odpustiť

Nenávisť a násilie nie je riešením

Prvý a zároveň  jediný bývalý celoslovenský metropolita a emeritný Trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol poskytol exkluzívny vianočný rozhovor, v ktorom predniesol svoje posolstvo všetkým našim čitateľom bez ohľadu na ich vieru a politické presvedčenie. Je presvedčený, že násilie a nenávisť nie je riešením. Svoj nesúhlas máme podľa jeho názoru vyslovovať pokojným a demokratickým spôsobom.

Ako by ste zhodnotili z pohľadu spoločensko-duchovného rok 2021?

Bol to mimoriadne ťažký rok. Okrem toho, že už takmer dva roky sa pasujeme s ochorením Covid-19, sme svedkami aj postupného rozkladu našej spoločnosti. Tento stav spôsobili predovšetkým súčasné vládne strany, ktoré si do vysokých štátnych funkcií zväčša nominovali ľudí s nedostatočným odborným vzdelaním. Ich rozhodnutia sa automaticky premietajú v spoločenskom živote. Vidíme to najmä vo vzťahu koalície a opozície. Oba tábory sú tak znepriatelené, že sa postupne vytratila akákoľvek odborná a demokratická diskusia. Začali sme našich občanov deliť na očkovaných a neočkovaných, dobrých a zlých, veriacich a neveriacich a tak podobne. Z oboch strán sa vytratila akákoľvek ľudskosť a porozumenie. To nie je vôbec dobré. Ba naopak. Pred nástupom terajšej vlády tu určitá dôstojnosť vždy bola. Z pohľadu veriacich bol tento rok takisto veľmi náročný. Viete, ak sú kostoly dlhodobo zatvorené, prípadne fungujú v obmedzenom režime, má to neblahé následky. Poviem Vám konkrétny príklad. Niektorí veriaci pred pandémiou boli tzv. zvykoví veriaci. Mám obavu, že sa už viacerí z nich do kostola tak ľahko nevrátia. Zvykli si na to, že svätú omšu si jednoducho pozrú prostredníctvom televízie alebo internetu. V horšom prípade zanevrú na svoju vieru. Pýtam komu je to prospešné? Minulý režim nás dával dohromady. Vytvárali sa spoločenstvá mládeže, rodín a seniorov.   A ako je to dnes? Celé naše spoločenstvo je totálne rozbité a navzájom znepriatelené. 

Aké je teda posolstvo tohtoročných vianočných sviatkov?

Dôležité je, aby ľudia prežívali Vianoce s vierou vo vzájomnej láske, pokoji a porozumení. Mali by sa viac venovať sebe a upevniť vzťahy v rodine. Toto je moje osobné želanie. Vianoce sú sviatkom lásky.  Láska sa zjavila, ktorá prišla na svet prostredníctvom Ježiša Krista.

Akým spôsobom by mali prežívať Vianoce neveriaci?

Podobne ako veriaci by mali zachovať isté zvyky a obyčaje. Mali si by v rodine vzájomne odpustiť. Ak sa náhodou v niečom vzájomne previnili, mali by sa rozhodnúť žiť v pokoji, láske a porozumení.

Do akej miery môžeme predovšetkým z morálno-etického hľadiska odpustiť tým ľuďom, ktorí negatívnym spôsobom ovplyvňovali životné osudy mnohých z nás?

Keď som mal dlhoročný problém s novinármi ohľadom nepravdivých informácií voči mojej osobe, to som musel urobiť aj ja. Vôbec sa na nich nehnevám a nemám voči nim žiadny vnútorný odpor. Naopak. Denne sa za nich modlím, aby im tiež Pán Boh odpustil. Máme to napísané vo Svätom Písme, že ak Vy sám neodpustíte ani Vám nebude odpustené. Niektorí sa čudujú a zároveň obdivujú akým spôsobom som sa so všetkým vyrovnal. Dôležité je, aby ste vždy boli verní Ježišovi Kristovi a Svätému Písmu. Nielen veriť, ale svoju vieru aj svojim životom dosvedčovať. Toto je odpoveď aj na Vašu otázku. Uvedomujem si, že pre mnohých z Vás je veľmi ťažké odpustiť. Nenávisť a násilie však nie je riešením. Ostaňte rozvážni a ukážte tej druhej strane, že nie ste ako oni. Ostaňte vždy človekom. Rozumný človek vyjadrí svoj nesúhlas pokojným a demokratickým spôsobom napríklad prostredníctvom tajných volieb.

Dá sa teda podľa Vás naša spoločnosť zjednotiť ak budeme k sebe navzájom pokornejší bez ohľadu na vierovyznanie či politické a ideologické presvedčenie?

Áno. Bude to veľmi ťažké. Ale pri dobrej vôli je to možné. Preto vždy musíme vo všetkom hľadať v prvom rade ľudský postoj, lásku a porozumenie.

Môžeme povedať, že Vašim hlavným posolstvom tohtoročných vianočných sviatkov je, aby si naša spoločnosť navzájom odpustila a zjednotila sa a zároveň sa nedelila sa na dobrých a zlých?

Presne tak. Vidieť v každom človeku Božie dieťa bez ohľadu na jeho vierovyznanie. Som preto presvedčený, že tieto Vianoce by nás mali všetkých poľudštiť. Vidíme, že dnes sú medziľudské vzťahy v niektorých prípadoch až katastrofálne. Vianočné sviatky ako sviatky pokoja, lásky a porozumenia by nás  mali v prvom rade viesť k pekným medziľudským vzťahom a k bratskej láske.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás