fbpx
ROZHOVORYMomčilo Babić: Novak Đoković je naším najvýznamnejším športovcom všetkých...

Momčilo Babić: Novak Đoković je naším najvýznamnejším športovcom všetkých čias

-

Momčilo Babić: Novak Đoković je naším najvýznamnejším športovcom všetkých čias


Aktuálnou témou svetového športu je nedávne vyhosteniesrbského tenistu Novaka Đokovića z Austrálie. Rozhodnutím austrálskych orgánov mu nebolo umožnené obhájiť minuloročný titul z Australian Open. Rozhovor na túto tému poskytol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Prof. Dr. Momčilo Babić

Váš krajan, srbský tenista Novak Đoković, patrí viac ako pätnásť rokov medzi svetovú tenisovú elitu.  Je víťazom niekoľkých turnajov, vrátate Grand Slamových (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open). Akým spôsobom ste prijali správu o jeho predčasnom odchode z Austrálie?

Novak Đoković je našou pýchou, pričom nielenže patrí medzi najlepších, ale je najlepší a bol pripravený získať desiaty titul na Australian Open. Som presvedčený, že by ho určite aj získal, avšak to nebolo po vôli mnohým, dokonca ani tenistom konkurentom, ktorí akoby ledva čakali, aby bol vyhostený. Ja im rozumiem, ale ich neospravedlňujem, mohli aspoň mlčať.

Austrálske orgány mu týmto spôsobom zamedzili obhájiť minuloročný titul z Australian Open 2021. Myslíte si, že bolo správne zo strany štátu a organizátorov postupovať voči nemu takýmto spôsobom? 

Austrálsky štát preukázal, že sa mu nepozdáva myšlienka pravidelnej Novakovej účasti v Melbourne. Správali sa k nemu nehanebne a primitívne, pod akúkoľvek úroveň. Podľa môjho názoru, stal sa obeťou politickej hry nízkych politikárov v čele saustrálskym premiérom, žiaľ kontroverznou osobnosťou, ktorý vyhodnotil, že mu je v predvolebnom zápolení, vzhľadom na blízkosť parlamentných volieb, potrebný politický bod, kvôli čomu sa rozhodol „uloviť“ kapitálny úlovok, s vysvetlením, žerovnaké pravidlá musia platiť pre všetkých (L’Équipe t.r.). Ide o toho istého premiéra, ktorý prednedávnom zrušil Zmluvu s Francúzskom o nákupe ponoriek, pričom rovnakú objednávku zveril do rúk britsko-amerického konzorcia firiem. Tým poškodil medzinárodné zmluvné právo, dotkol sa pocitov Francúzov, ako aj všetkých Európanov, prezentujúc, že ho právo zaujíma ako lanský sneh.

Jedným z hlavných argumentov austrálskej strany bolo, že všetci tenisti/tenistky museli podstúpiť očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Prečo sa aj napriek tomu rozhodol vycestovať na aktuálne už prebiehajúci turnaj Australian Open 2022?

Novak Đoković je človekom ako my všetci, čo znamená, že môže sa pomýliť alebo mýliť. Napriek všetkému, Novak tam nešiel bez pozvania, pretože len let do Melbourne trvá, ak sa nemýlim, 30 hodín, pričom ponechajme bokom ceny leteniek a čas celej skupiny ľudí, ktorí ho sprevádzajú. Som si istý, že austrálske oficiálne miesta dobre poznali jeho očkovací status a výnimku, na ktorú mal právo vzhľadom na nedávnu infekciu. Najväčšie riziko neočkovaných má osobný charakter, v žiadnom prípade nie masový či populačný, a predovšetkým nie ako podnet pre antiivakcinačné loby, aby vytrvali v boji proti očkovaniu. Koniec koncov, Novak sa preto druhýkrát nakazil vírusom v čase, keď sa mohol pred samotným turnajom v priebehu troch týždňov dvakrát regulárne zaočkovať.

Ak by sa s podobným problémom pasoval tenista/tenistka pochádzajúci/a napríklad zo západnej Európy alebo Spojených štátov amerických, myslíte si, že by austrálske inštitúcie pristupovali rovnakým spôsobom ako v prípade Novaka Đokovića?

Samozrejme že nie, pretože Západ má rád dvojité štandardy. Keby tam pricestoval Andy Murray ako Novak, nikto by mu nekládol žiadne otázky, nieto aplikoval opatrenia internácie a vyhostenia. Naša história posledných desaťročí je plná sústavnej aplikácie dvojitých štandardov zo strany Západu, nekorektnosti a nečestnosti, nehovoriac o diskriminácii nášho malého, ale hrdého národa, ku ktorému sa Novak s hrdosťou vždy otvorenie hlási, pričom víťazil nad ich súťažiacimi, a to v športe, ktorý tieto krajiny vnímajú ako svoju exkluzivitu. V tom ich Novak, s pomocou skvelého Slováka Mariána Vajdu, roky porážal. Čo myslíte, ako sa pozerá západná verejnosť na to, keď jeden Srb a jeden Slovák prídu a zvíťazia nad ich tenistami, na ich ihrisku a v ich športe?

Podala srbská strana oficiálny diplomatický protest voči rozhodnutiu austrálskych orgánov?  

Áno, ihneď bol podaný protest austrálskemu veľvyslancovi v Belehrade kvôli zachádzaniu s  Novakom v období rozhodovania o výnimke. Mohli ho ihneď vrátiť prvým lietadlom, ba dokonca mu oznámiť takéto stanovisko ešte skôr, ako sa vydal do Austrálie, avšak oni sa rozhodli pre hranie sa na právny štát, pričom v samej podstate šlo o veľké politikárčenie. My s tou krajinou udržiavame diplomatické vzťahy predovšetkým kvôli našej diaspóre, ktoré tam dlhodobo existuje. Nemáme žiadne ekonomické vzťahy a záujmy.

Na druhej strane neutíchajúca pandémia Covid-19 dodnes spôsobuje celému svetu mnohé problémy. Nedá sa preto aspoň z časti rozumieť argumentom austrálskej strany, že je jej prirodzeným a suverénnym právom určovať si, kto môže alebo nemôže, vstúpiť na jej územie? 

Mám plné pochopenie pre suverénne právo Austrálie určiť, koho chce a koho nechce prijať na svoje územie. Nemám však žiadne porozumenie pre pozvanie pre Novaka Đokovića, aby prišiel aaby oni rozhodovali, či má právo vstúpiť do krajiny, keď všetky papiere mohli získať prostredníctvom internetu a rovnakým spôsobom aj odpovedať. Oni všetko vedeli ešte pred jeho príchodom, mlčali však a následne ho vyhostili, hrajúc sa na právo a právny štát.

Ako vnímajú občania Srbskej republiky celý tento prípad? 

Rozhorčenie je jediné slovo, ktoré mi prichádza na jazyk. Niektorí toto vnímajú ako medzinárodné sprisahanie proti Srbom, ja sa však domnievam, že ide o nízke politikárčenie v predvolebnom období. Verím, že Scott Morrison prehrá v tých voľbách, čo mu úprimne aj želám.

Otázka na záver. Ako si osobne ceníte prínos Novaka Đokovića zo športového a ľudského hľadiska? 

Novak Đoković je naším najvýznamnejším športovcom všetkých čias, veľký veľvyslanec nášho ducha a mentality, muž gentleman a hrdina našich čias. Zostane žiarivou postavou dejín športu, pričom sa domnievam, že získa ešte ďalšie trofeje, zo vzdoru, ak nie kvôli čomukoľvek inému.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás