DomáceMinister ŽP T. Taraba: Majitelia poškodených domov po krupobití...

Minister ŽP T. Taraba: Majitelia poškodených domov po krupobití a zemetrasení môžu od decembra žiadať o príspevok

-

spot_img

Minister ŽP T. Taraba: Majitelia poškodených domov po krupobití a zemetrasení môžu od decembra žiadať o príspevok

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) – Majitelia rodinných domov poškodených po krupobití v okrese Michalovce a Sobrance a po zemetrasení v Prešovskom kraji budú môcť od 1. decembra žiadať o finančný príspevok do výšky takmer 23-tisíc eur. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s tým, že novinkou je vyplatenie zálohy vo výške 7-tisíc eur. Intenzita pomoci môže dosiahnuť až 95 percent celkových oprávnených nákladov projektu. Podmienky výzvy verejnosť nájde na www.obnovdom.sk. Žiadosti bude možné podávať od 1. decembra 2023 do 31. júla 2024, prijímať ich bude Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) elektronicky, ale aj písomne.

„Táto pomoc štátu na obnovu rodinných domov je nasmerovaná k domácnostiam, ktoré sa dostali do ťažkej životnej situácie po júlovom krupobití a po októbrovom zemetrasení,“ spresnil podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti Peter Kmec informoval, že táto pomoc z plánu obnovy je určená pre minimálne 1 000 postihnutých domácností. „V rámci tejto výzvy je potrebné dodržať súlad s Plánom obnovy a odolnosti a dbať na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov,“ dodal Kmec.

MŽP SR ďalej informovalo, že podmienky získania príspevku sú zjednodušené. „Minimálna požadovaná úspora primárnej energie, ktorá musí byť obnovou rodinného domu dosiahnutá, bude na úrovni 25 percent. Oprávnenými výdavkami budú do určitej miery tiež náklady na opravu poškodených stien po zemetrasení,“ spresnil envirorezort s tým, že pre domy bude umožnená výmena strešnej krytiny aj v prípade, že strecha bola poškodená, no nejedná sa o teplovýmennú plochu s azbestovou krytinou. Nutné bude aj potvrdenie obce o poškodení domu, pričom SAŽP bude potvrdenie získavať priamo od obcí. K žiadosti už nebude potrebný energetický certifikát budovy alebo projektové energetické hodnotenie domu. Tieto dokumenty stačí predložiť po ukončení obnovy spolu s koncovou žiadosťou o platbu, a to do 12 mesiacov po nadobudnutí účinnosti zmluvy. „SAŽP však odporúča si tieto dokumenty zaobstarať čo najskôr, a to z dôvodu nastavenia opatrení tak, aby bola dosiahnutá minimálna úspora primárnej energie,“ dodalo ministerstvo.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás