fbpx
DomáceMimovládky orodujú za zmluvu s Američanmi

Mimovládky orodujú za zmluvu s Američanmi

-

Mimovládky orodujú za zmluvu s Američanmi

Bratislava 31. januára (TASR) – Mimovládne organizácie, zástupcovia akademickej obce, širšej odbornej verejnosti a médií  vyzývajú v otvorenom liste poslancov parlamentu k ukončeniu účelového zavádzania verejnosti a k podpore obrannej zmluvy medzi SR a USA. Odborníci dohodu podporujú a odsudzujú zavádzajúci diskurz. Otvorený list zverejnili v pondelok mimovládne organizácie  Inštitút strategických politík – Stratpol a MEMO 98.


      „Dohoda je totiž v plnej zhode so strategickými dokumentmi – bezpečnostnou a obrannou stratégiou SR prijatými v roku 2021 – i dlhodobým konsenzom v proeurópskej a atlantickej zahraničnopolitickej orientácii našej krajiny,“ uvádzajú odborníci v liste. Text dohody podľa nich nepoškodzuje záujmy Slovenska. Naopak, nesie potenciál pre posilnenie bezpečnosti Slovenska, ako aj pre pevnejšie ukotvenie vzťahov s USA a NATO. 


      „Dlhodobé zahraničnopolitické a bezpečnostné záujmy našej krajiny nemôžu byť predmetom straníckych kalkulácií a populistických hier. Práve, naopak, záujmy Slovenska musia byť jednoznačné, aby sme boli predvídateľným a zodpovedným partnerom v medzinárodných vzťahoch,“ konštatujú odborníci. 


      Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany vlády SR a USA už odsúhlasila vláda a Bezpečnostná rada SR. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia hlavy štátu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.


      Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Všeobecne nič nehovoriace vyhlásenie koho? Je potrebné uviesť názov „tzv. mimovládky“ mená a adresy tých výkukov, aby bolo národu jasné, koľko šibeníc bude treba po defenestrácii.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás