fbpx
- Reklama -
DomáceMikas nechtiac, akí nám vládnu neschopáci. Deťom na školách...

Mikas nechtiac, akí nám vládnu neschopáci. Deťom na školách prikázal rúška

-

Mikas nechtiac, akí nám vládnu neschopáci. Deťom na školách prikázal rúška

Bratislava 24. novembra (TASR) – Slovensko sa nachádza v situácii, v akej ešte nebolo. Je tu najhoršia epidemiologická situácia za celú pandémiu nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. 


      „Vraciame sa do podobného stavu, ako boli podmienky počas druhej vlny,“ podotkol Mikas. Krátkodobé opatrenie na zlepšenie pandemickej situácie je obmedzenie mobility. Z dlhodobého hľadiska podľa Mikasa pomôže očkovanie treťou dávkou a vakcinácia neočkovaných. Poukázal, že Slovensko potrebuje rýchlo sploštiť krivku a zastaviť príjmy nových pacientov v nemocniciach.  Najdôležitejšia bude zodpovednosť nás všetkých, poznamenal Mikas.


      Situácia sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) prehodnotí po desiatich dňoch a zákaz vychádzania bude platiť minimálne dva týždne. Opatrenia by sa v prípade zlepšenia situácie mali uvoľniť pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

- reklama -


      Lockdown v čiernych okresoch je podľa premiéra už niekoľko týždňov. To, že sa výsledky zhoršujú, je podľa jeho slov výsledkom toho, že sa opatrenia nedodržiavajú. Proti pandémii sa nemá bojovať „len naoko“, poznamenal. Pokračuje, že lockdown je nevyhnutný aj pre zdravotníkov, aj pre nezaočkovaných. Heger zároveň verí, že Slováci nebudú zneužívať opatrenia.


      Predseda vlády stojí za odporúčaním konzília. Podotkol, že pri zatváraní škôl však narazili na koaličnú zmluvu, keďže liberáli využili právo veta.


      Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vyzval, aby sa ľudia dali zaočkovať. Pripomenul, že na liečbu ochorenia sú už používané monoklonálne protilátky a taktiež sa nakúpia tabletky na liečbu ochorenia COVID-19 s účinnou látkou molnupiravir. Slovákov tiež vyzval, aby necestovali a obmedzovali kontakty.


      Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zároveň informoval o stredajšom večernom koaličnom stretnutí. Týkať sa má riešení, aby ľudí nad 60 rokov motivovali k očkovaniu. 

J. Mikas: ÚVZ vydá vyhlášku, ktorou sa vráti povinnosť nosenia rúšok v ZŠ 

      Bratislava 24. novembra (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydá ešte v stredu vyhlášku, ktorou sa upraví povinnosť nosenia rúšok v základných školách (ZŠ). Počas stredajšej tlačovej konferencie po rokovaní vlády to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. 


      Vyzval regionálnych hygienikov, aby sledovali epidemiologickú situáciu v školách. „Ak si to bude epidemiologická situácia vyžadovať, neuzatvoria len triedu, ale aj celú školu,“ povedal. Myslí si, že pozitivita žiakov bude narastať, a s tým sa zvýši aj potreba zatvárania niektorých škôl.

V. Lengvarský: Budeme navyšovať ďalšie kapacity pre pacientov s COVID-19 

      Bratislava 24. novembra (TASR) – Slovensko bude navyšovať ďalšie kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na to vydá reprofilizačné príkazy. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval, že sa zastavia ďalšie operácie v rámci bielej medicíny. 


      Reprofilizácia sa podľa jeho slov dotkne aj špecializovaných ústavov. Spočiatku má ísť o kardiovaskulárne ústavy, neskôr aj onkologické ústavy, ktoré doposiaľ svoju činnosť vykonávali bez obmedzení. MZ SR o tejto téme rokuje s jednotlivými nemocnicami. Kapacita COVID lôžok by sa vedela zvýšiť už do dvoch dní o ďalších približne 150 lôžok.


      Rezort zdravotníctva je podľa Lengvarského aj v kontakte s kolegami zo zahraničia. „Zatiaľ vzhľadom k tomu, že na zahraničnú pomoc je potrebný súhlas pacienta, prípadne jeho príbuzných, pokiaľ nie je schopný komunikovať sám, tak núdzový stav umožňuje, aby sme sa tomuto vyhli,“ dodal.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás