ROZHOVORYMichal Albert v rozhovore s Erikom Kaliňákom o jeho...

Michal Albert v rozhovore s Erikom Kaliňákom o jeho veľkej vášni, ako aj o Robertovi Kaliňákovi

-

Michal Albert v rozhovore s Erikom Kaliňákom o jeho veľkej vášni, ako aj o Robertovi Kaliňákovi

Čo pre neho politika znamená, alebo či ho neláka klasický mládežnícky život plný zábavy namiesto náročného angažovania sa vo verejnom priestore, sme sa rozprávali s podpredsedom strany Smer-SD Erikom Kaliňákom. Aj o tom, ako to vidí s virtuálnou realitou ako možným pomocníkom v politicko-marketingovej práci, ktorý nástroj tejto oblasti veľmi pozorne očakáva, ale aj aké rady mu dáva strýko a či mu prekáža, že ho budú s ním stále porovnávať. ERIK KALIŇÁK vo veľkom rozhovore pre Veci verejné.

Je náročné politicky žiť v tieni svojho strýka? Už sa to trošku
znormalizovalo a začínajú vás ľudia vnímať aj samostatne?

Hlavne to vnímam ako niečo prirodzené. O politiku som sa intenzívne zaujímal od strednej školy a strýko bol človekom, s ktorým som sa o politike rozprával dlhé hodiny. Keby nebolo jeho, politika by ma tak nechytila. Myslím si, že ľudia a hlavne sympatizanti a voliči strany SMER – SD ma budú vždy porovnávať s originálnym Kaliňákom, ale vnímam to ako niečo motivujúce. Pevne verím, že sa nám raz podarí stretnúť sa aj v parlamentných laviciach.

Potrebuje vám strýko niekedy dohovoriť, dať vám nejakú strýkovskú radu?
Alebo vás viac-menej necháva politicko-mediálne sa sám vyprofilovať?

Neviem, či je to z jeho strany „potreba“, ale keď sa naňho obrátim s prosbou o radu či vysvetlenie, je vždy pripravený mi poradiť, či už politicky alebo aj v právnych otázkach ako advokát. Táto vláda totiž nedokáže so SMERom bojovať politicky, tak nám znepríjemňuje opozičnú prácu neustálymi trestnými oznámeniami a predvolávaniami na políciu. V tejto oblasti som mu naozaj vďačný za všetku jeho nezištnú pomoc.


Prišli ste so svojskými príhovormi, ktoré sú stručné, jasné a majú
vtipnú pointu. Pripravujete si ich dopredu, alebo vám spontánne napadnú
na mieste?

Uvedomujem si výnimočnosť priestoru a pozornosti, ktorej sa mi dostalo a snažím sa to využiť naplno. Preto dbám pri príprave na to, aby moje príhovory boli vecné, stručné a vždy obsahovali myšlienku alebo názor, ktorý považujem za dôležitý. Čo sa týka humoru, držím sa zásady, že pokiaľ sa nebavíte pri tom, čo robíte, nerobíte to dobre.

Mnohí z vašich vrstovníkov si v tomto veku chcú skôr užívať a nie riešiť
politiku, ktorá je zjavne vyčerpávajúca. A hoci mladí majú síl veľa,
chcú ich využiť skôr na užívanie mladosti. Prečo ste sa vy rozhodli ísť
cestou politiky?

Mám už 30 rokov a som už skoro 2 roky ženatý, možno poznáte heslo hippies zo 60-tych rokov: Never nikomu, kto má viac ako 30 rokov. Už som v tej kategórii nie najmladších aj ja (úsmev). K otázke. Politika bola skrz strýka prítomná, ako som už povedal, systematickejšie od strednej školy, ale istým spôsobom už od detstva. Aktívnejšie sa jej venujem od roku 2018 a po parlamentných voľbách, v ktorých vznikla táto šialená koalícia neschopných egomaniakov som mal vnútornú potrebu začať svoje názory prezentovať aj verejne. Politika je svojim spôsobom naozaj vyčerpávajúca, ale také je každé zamestnanie, takže nemám právo sťažovať sa.   

Máte popri politike čas byť mladý a čas aspoň občas na nejaké tie
prípustné mládežnícke vylomeniny?

Možno, že aj spôsob mojej politickej komunikácie, ktorá pôsobí trochu odľahčene a je v nej prítomná irónia, navádza ľudí pozerať na mňa ako na „veselú kopu“. Možno niektorých sklamem, ale ako od ženáča veľa mládežníckych vylomením odo mňa neočakávajte (úsmev). 

Mnoho ľudí v mladosti rado využije čas a cestuje, zarába v zahraničí,
získava výhody otvorených hraníc. Nelákalo vás ísť do zahraničia? Možno pekne zarobiť, potom rozbehnúť nejaký start-up, založiť kaviareň, alebo rozbehnúť potom nejaké iné vlastné podnikanie. Mladosť je
aj o kreativite. Vás to nelákalo ísť týmto smerom?

Väčšinu z týchto vecí som stihol ešte pred vstupom do politiky, vyskúšal som si programátorskú prácu v korporáte, start-upy s kamarátmi, založili sme s bratom firmu a dokonca som párkrát aj prednášal na vysokej škole ako doktorand. Politika síce nemá jasne ohraničenú pracovnú dobu, ale raz za čas aj ja vypnem a s kamarátmi sa opustíme pri stolových alebo počítačových hrách. Aj keď som už podľa hippies starý, z tohto som ešte nevyrástol (úsmev).


Ono aj vzhľadom k tej politike, aká dnes je, aj o to viac to frustruje a
ľudí čoraz viac núti uvažovať o emigrácii. Ste v súčasnosti politicky
optimistický?

Vnímam, že niektorí ľudia majú pocit, že toto politické peklo nikdy neskončí a obávajú sa, že Matovič nájde spôsob, ako zrušiť parlamentné voľby, ale osobne som presvedčený, že voľby prídu skôr, než si myslíme. Máte pravdu, že mnohých aktuálna politika výrazne frustruje, ale verím, že všetko zlé je na niečo dobré. Tejto vláde vďačíme za výrazný nárast záujmu medzi mladými o veci verejné. Mnohí ľudia začali aktívnejšie sledovať politické dianie a lepšie sa zorientovali v politickom spektre. Verím, že vďaka tomu ako spoločnosť už nezopakujeme chybu zvanú Matovič.


Byť v čase opozície je aj pre vás na začiatok politickej kariéry
výhodnejšie, než by ste mali byť vo vláde, na ktorú ide vždy nejaká
kritika obyvateľstva. Ako vám chutí byť podpredsedom opozičnej strany?

Pri tejto téme vždy akcentujem, že politika a vedenie štátu sú dve totálne odlišné profesie, ktoré si vyžadujú úplne iné vlastnosti a talenty. Opozičný politik sa musí vedieť predať, musí vedieť trefne podať, v čom vláda zlyháva a čo by on robil inak. Vládnemu politikovi nestačí vedieť, čo treba urobiť, on to musí urobiť. Za najväčšiu (miestami neférovú) výhodu na začiatku mojej politickej kariéry považujem, že som v opozícii k týmto babrákom, ktorí nás na dennej báze zásobujú škandálmi a takými zlyhaniami, že ešte aj ich voliči len sklamane krútia hlavou. Vždy mám však na pamäti, že ak mám ambíciu nesklamať ľudí ako politik, okrem opozičnej kritiky, musím témy obsiahnuť aj po konštruktívnej stránke.


Čo vám najviac politika ako taká zatiaľ dala?

Na politike sa mi páči, že stále prináša niečo nové a často ráno neviete, ktorým smerom sa celý pracovný deň uberie. Je tam prítomný aj veľký rozmer kreativity a zároveň každý deň sa niečo naučím. Či už je to odborná vec z hľadiska správy krajiny, alebo v oblasti politického rozhodovania, kde predseda strany Robert Fico nemá na Slovensku konkurenciu a byť v jeho blízkosti je pre mňa každý deň veľkou školou. 

V súčasnom období je politika na Slovensku sprevádzaná pandémiou, ale
najnovšie sa hlavnou témou stala dohoda s Američanmi. Ako predpokladáte,
že sa táto téma uzavrie? Je jednou z možností to, že Boris Kollár bude
situáciu naťahovať a nezaradí dokument do NR SR?

Politika je vrtkavá, ale veľa nám napovedajú skúsenosti z takmer dvoch rokov vlády súčasnej koalície. Sme rodina je ako pes, ktorý breše, ale nehryzie. Preto očakávam, že Sme rodina návrh dohody s USA v parlamente napokon podporí.


Ako vnímate fakt, že sa tu už otvorene hovorí o možnosti vojenského
konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, resp. Ruskom a USA?

Slovenská diplomacia a celá vláda by si mali uvedomiť, že existujú štyri svetové strany. Kombinácia ratifikovania zmluvy s USA, ktorá nás zaväzuje vysoko nad naše povinnosti vyplývajúce z členstva v NATO s prípravou vojenského cvičenia SIBER STRIKE 2022, predstavuje správanie sa povestného slona v porceláne. Ak si súčasná vláda myslí, že týmito krokmi zvyšuje bezpečnosť Slovenska, veľmi sa mýli. Opak je pravdou.



Veľkou témou je aj zdražovanie. Oživili ste aj nákupné vozíky, ktoré v
minulosti už Robert Fico v politickom zápase používal. Ako vnímate
samotný fakt, že kým v okolitých krajinách, najmä v Poľsku, kde rapídne
znížili DPH, aby sa tak pomohlo ľuďom, kým na Slovensku sa v ostatnom
období len politikárči a hrá na slovíčka?

Práve pri nápore na zdražovanie pociťuje každý občan na svojej peňaženke neschopnosť tejto vlády. Vidíme, že zatiaľ čo vlády okolitých krajín si lámu hlavu, ako kompenzovať zdražovanie a prijímajú rôzne nástroja, či už je to zmrazenie cien palív, zníženie DPH na energie či základné potraviny, hegeromatovičovská vláda trestuhodne spí.

Okrem toho počúvať Sulíka, ako hovorí, že vláda nebude kompenzovať firmy, ktoré od nového roku zaplatia za elektrinu o 300% viac, pretože osobne odmieta „zabíjať čas Matovičovými tanečkami“ musí byť strašne demoralizujúce pre slovenské firmy a podnikateľov. Je to prvýkrát v histórii Slovenska, kedy občania doplácajú na personálne anomálie členov vlády. Najprv boli rukojemníkmi školopovinné deti, dnes sú to firmy a živnostníci.


Prezentovali ste pri vašom zvolení za podpredsedu, že budete využívať aj
nové formy na prilákanie mladých voličov. Súčasná doba je aj o rastúcom
vplyve virtuálnej reality (VR). Môžu sa mladí ľudia tešiť aj na možné
stranícke aktivity spojené s VR?

Určite to nevylučujem, ale osobne si myslím, že VR má pred sebou ešte dlhú cestu, predtým než sa stane mainstreamovou záležitosťou. Aktuálne so záujmom očakávam Playstation VR 2, pretože to môže byť ďalší zásadný míľnik v tejto oblasti, ale ako strana máme pred sebou ešte iné formy komunikácie, ktoré by sme chceli rozbehnúť.

Michal Albert

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás