NázoryMemento pre Slovensko: Armáda USA v 90. rokoch ignorovala...

Memento pre Slovensko: Armáda USA v 90. rokoch ignorovala talianske zákony: Výsledkom bolo 20 obetí, vinníci prakticky nepykali!

-

Memento pre Slovensko: Armáda USA v 90. rokoch ignorovala talianske zákony: Výsledkom bolo 20 obetí, vinníci prakticky nepykali!

Na Slovensku je vo veľkom rozprúdená veľmi dynamická až agresívna debata o predloženej dohode o obrannej spolupráci medzi USA a Slovenskom. Táto dohoda si ihneď našla svojich priaznivcov, no zdá sa, že aj dosť odporcov. Medzi najhlavnejších patria generálny prokurátor, opoziční politici, ale aj niektorí generáli vo výslužbe. Naopak, veľkých zástancov nájdeme najmä vo vládnych kruhoch, pričom najvýraznejšími sú minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Oni a ich tímy tvrdia, že zmluva nie je problematická. Už v minulosti sa však ukázalo, že armáda USA vie ignorovať zákony a pravidlá v jednotlivých štátoch a môže to mať aj tragické následky. Jeden takýto smutný príklad z Talianska je bežne dohľadateľný na otvorených internetových zdrojoch, z ktorých portál eReport čerpal.

3. februára 1998 pri talianskom meste Cavalese premávala lanovka, tak ako každý deň. Bola to veľká „výťahová“ lanovka s vysokou kapacitou. Domáci aj turisti sa tešili, že si aj vďaka nej môžu užiť krásu talianskeho alpského regiónu Tridentsko-Horná Adiža. V ten deň sa do Talianska vracalo americké lietadlo Grumman EA-6 Prowler z hliadkovacej misie v Bosne a Hercegovine. Toto lietadlo sa malo ihneď na druhý deň vrátiť späť do USA, keďže talianske úrady zakázali bojovému stroju lietať viac ako len pri príchode do krajiny a pri odchode z nej.

USA oklamali Talianov, predložili falošný letový plán

Armáda USA však namiesto rešpektovania priania talianskych úradov predložila falošný letový plán, v ktorom nepriznala, že má ešte v ten deň v pláne vyletieť so strojom Grumman EA-6 Prowler, no tvrdila, že lietať bude F-16. Ako sa ukázalo, bolo to z ich strany vážne a osudové zlyhanie. Poobede tak stroj aj napriek zákazu opäť vyštartoval na nácvik letu v nízkych výškach. Týmto armáda USA porušila ďalšie talianske pravidlo, keďže v regióne sa vtedy práve vzhľadom na hornatý povrch a množstvo atrakcií nemohlo lietať nižšie ako 610 metrov.

Ignorovanie pravidiel viedlo ku katastrofe

Lietadlo aj napriek talianskym pravidlám v čase nehody letelo len vo výške približne 100 metrov, čo malo za následok to, že stroj preťal lano a zvrhol kabínku aj s dvadsiatimi ľuďmi do priepasti z výšky približne 80 metrov. Túto nehodu nikto z nich neprežil. Pravidlá pri tom neporušovali len piloti, ale aj ich nadriadení, keďže bolo oficiálnym plánom armády USA cvičiť vo výške nad 305 metrov, čo bolo taktiež porušením zákazu letu vo výške pod 610 metrov. Nebola dodržaná ani maximálna povolená rýchlosť. Pri vyšetrovaní sa naviac zistilo, že piloti mali so sebou dokonca kameru, aby si natočili, ako nízko v Taliansku leteli a pochválili sa s tým rodine a kamarátom. Štyria vojaci a piloti, ktorí zavinili túto nehodu, vyviazli z celej kolízie živí, keďže sa im podarilo núdzovo pristáť. Medzi obeťami boli občania Nemecka, Belgicka, Talianska, Poľska, Rakúska a Holandska.

Odmietli vypovedať pred talianskym súdom

Celá posádka následne odmietla vypovedať pred talianskym súdom a na základne príslušných zmlúv ju riešila americká jurisdikcia. Pred americký vojenský súd však postavili len dvoch zo štyroch členov posádky. Aj tí však boli oslobodení s argumentáciou, že talianske pravidlá nepoznali, lanovku nemali zakreslenú v mape a výškomer im nefungoval. V jednom z členov posádky sa po krátkom čase ozvalo svedomie a vo svojej výpovedi uviedol, že navigátor na pokyn pilota zničil videozáznam z príslušného letu. Hlavný pilot bol odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody v dĺžke šesť mesiacov, z ktorých si odsedel len štyri a pol.

Možné ponaučenie pre Slovensko?

Tragédia a následné nedostatočné riešenie situácie zo strany amerických orgánov vyvolali v Taliansku masové protesty proti USA. Verejnosť požadovala odchod všetkých amerických vojakov z krajiny. Americký prezident Bill Clinton bol niekoľkokrát nútený ospravedlniť sa Taliansku a nahradiť taktiež tri štvrtiny odškodňovacej čiastky, ktorú talianska vláda zaplatila pozostalým. Tieto skutočnosti však, samozrejme, ani jeden zo stratených ľudských životov nevrátili.

Aj tento prípad ukazuje, že obranné a vojenské zmluvy s inými štátmi sú záležitosťou celospoločenského významu a mala by sa o nich viesť rozsiahla, vecná a férová diskusia.

Autort: Peter Partila

Zdroj: eREPORT

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás