fbpx
- Reklama -
DomáceVIDEO: Matovičové psycho nápady na likvidáciu samospráv majú odpoveď....

VIDEO: Matovičové psycho nápady na likvidáciu samospráv majú odpoveď. ZMOS je od dnes v štrajkovej pohotovosti

-

VIDEO: Matovičové psycho nápady na likvidáciu samospráv majú odpoveď. ZMOS je od dnes v štrajkovej pohotovosti

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 19. mája (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) od štvrtka vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Obce a mestá vyzvalo, aby napríklad prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či symbolicky stiahli pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde. Pre TASR to potvrdil ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.


Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. Mestá a obce ako súčasť štrajkovej pohotovosti majú účelne medializovať sociálno-ekonomické dosahy na miestnu územnú samosprávu. Taktiež zabezpečovať realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami poukazovanými štátom na tento výkon. „Teda v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách,“ poznamenal Kaliňák.

Do konca júna majú symbolicky stiahnuť pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde. Samosprávy majú prioritne financovať kľúčové kompetencie miestnej územnej samosprávy a financovať ostatné kompetencie v závislosti od disponibilných finančných prostriedkov.

- reklama -

Prerušiť, respektíve obmedziť, majú komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy na bezprostredne nevyhnutné obdobie. „Kým vláda SR neprejaví vôľu konštruktívne vyjednávať o výzvach a požiadavkách prijatých v uznesení 32. mimoriadneho snemu ZMOS,“ podotkol Kaliňák.

Zároveň potvrdil, že združenie bude pripravovať celoslovenský ostrý štrajk a v prípade nesplnenia požiadaviek ho po 30. júni aj vyhlási.

Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že sa ich miestny úrad k tejto iniciatíve pripája.

„Ak štát naďalej nebude brať samosprávy ako rovnocenného partnera, ale ako fackovacieho panáka, tak za služby, ktoré si od nás objednal štát a neplatí ich, náklady presunieme naspäť na Okresný úrad Bratislava a prestaneme ich zabezpečovať,“ uviedol.

Deklaruje, že sa to nebude týkať školstva či sociálnych vecí (tie bude zabezpečovať v plnom rozsahu), ale vybraných správnych konaní. „Aby reálny dopad na obyvateľov bol čo najmenší, ale dopad na štát, naopak, čo najväčší,“ vysvetlil.

Podporu ZMOS-u vyjadrilo aj Združenie samosprávnych krajov – SK8. K avizovanému štrajku sa plánuje pridať aj Únia miest Slovenska (ÚMS). „Aktuálne opatrenia zo strany štátu likvidujú samosprávy a berú im možnosť zodpovedne sa starať o svojich obyvateľov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa únie Daniela Piršelová. Štát podľa ÚMS neberie samosprávy ako partnerov.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 KOMENTÁRE

  1. Neskoro, ale predsa. Budeme vás bedlivo pozorovať, či dodržíte slovo. Je totiž neodpustiteľné, ako servilne ste plnili choré opatrenia a obmedzovanie ľudských práv počas falošnej pandémie a tým napomohli šikane a tisíckam mŕtvych občanov.

  2. Ked ste sa podielali na najvacsom porusovani ludskych prav v novodobej historii Slovenska, tak to vam bolo ukradnute, ale akonahle vam siahnu na peniaze, tak to sa idete rozkrajat od aktivity. Kebyze si to vsetko neodskakali zase bezni obcania, tak by som vam odkazal practe sa odkial ste prisli, ale bohuzial zase to lajno padne na toho posledneho chudaka… tak dufam, ze k tomu strajku aj dojde a uz konecne povalite tuto hrozovladu.

  3. okrem tých obecných na polžrde ste zabudli navrhnúť aj stiahnutie všetkých ukrajínských vlajok.chodím po mestách a obciach,a je to hrozné.úplne zamorené modrožltými zástavami.ešte aj na podnikoch a pamiatkach.fuj.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás