fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYMarián Viskupič: Konfliktný štýl politiky, ktorý predvádza minister financií,...

Marián Viskupič: Konfliktný štýl politiky, ktorý predvádza minister financií, prináša nezmieriteľné delenie ľudí

-

Marián Viskupič: Konfliktný štýl politiky, ktorý predvádza minister financií, prináša nezmieriteľné delenie ľudí

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Súčasný nárast cien základných tovarov služieb prináša postupný pokles životnej úrovne slovenských občanov. Oproti ostaným štátom Európskej únie neboli doteraz na Slovensku prijaté dostatočné opatrenia, ktoré by aspoň z časti dokázali pomôcť najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Nielen o tom sme sa rozprávali s koaličným poslancom Národnej rady SR a predsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet Mariánom Viskupičom (SaS).

Na snímke predseda Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS)

- reklama -

Pred niekoľkými dňami vedenie SaS vyhlásilo, že sa dočasne nebude zúčastňovať koaličných rád. Čo Vás viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Predtým ako odpoviem na Vašu otázku musím povedať, že úlohou hnutia OĽaNO ako najsilnejšieho koaličného partnera je robiť maximum, aby koalícia fungovala. V SaS veríme, že predovšetkým  poslanecký klub OĽaNO nebude chcieť nahradiť rozpočtovo zodpovednú a protikorupčnú koalíciu, ktorej sme aj my členom, za populistickú koalíciu s krajne pravicovými stranami predovšetkým s fašistickou ĽSNS a jej odídencami. Momentálne čakáme ako sa OĽaNO rozhodne. Veríme, že sa bude správať zodpovedne. Koaličných rád sme sa dočasne prestali zúčastňovať, aby sme ukľudnili situáciu a vyslali signál partnerom. 

Pred voľbami ste Vašim voličom sľubovali okrem rozpočtovej zodpovednosti aj nástup novej politickej kultúry. Ukazuje sa však, že časť členov Vašej koalície nemá odborné ani mentálne predpoklady previazať zodpovednosť za riadenie štátu. Prevláda tak chaos a neodbornosť. Podľa ministra financií Igora Matoviča Váš stranícky predseda a minister hospodárstva Richard Sulík spôsobil Slovenskej republike škodu vo výške štyroch miliárd eur. Do akej miery sa dá týmto spôsobom dlhodobo vládnuť?

Hnutiu OĽaNO sa nedá uprieť úprimný záujem posunúť Slovensko dopredu. Jedným dychom však dodávam, že nestačí len chcieť. Treba aj vedieť ako odborne a zodpovedne riadiť našu krajinu. Ako strana máme samozrejme zásadné výhrady ku chaotickému štýlu vládnutia Igora Matoviča, nepáči sa jeho neprofesionálne správanie. V jeden deň platí jedno, na druhý deň druhé a vo výsledku neplatí nič. Aj štyri miliardy, ktoré spomínate, je absolútny blud ministra financií vypustený na tlačovke. Na to sa dá reagovať len tak, že Igor Matovič už toho narozprával a čas ukázal, že to nebola pravda. Čas ukáže, že nehovoril pravdu ani tentokrát.

Richard Sulík sa pred nejakým časom nechal počuť, že už nebude sedieť v jednej vláde s Igorom Matovičom. Viete si predstaviť variantu, že v ďalšom volebnom období by sa predseda OĽaNO stal napríklad predsedom Národnej rady SR?

Je to hypotetická otázka. V súčasnosti sme uprostred volebného obdobia a my sme zodpovednou koaličnou stranou. Robíme všetko preto, aby sa koaličná zmluva dodržiavala. Úvahy čo bude po ďalších voľbách treba nechať na správny čas po voľbách. Avšak potvrdzujem, že náš predseda sa vyjadril, že v prípadnej ďalšej vláde  s Igorom Matovičom už  sedieť nebude. Jeho slová boli reakciou na to, aká extrémne zložitá a náročná je spolupráca s pánom ministrom financií.

Rozumiem tomu tak, že ako strana SaS  si po ďalších voľbách viete predstaviť koalíciu so stranou OĽaNO. Do akej miery by sa ale dala zabezpečiť jej funkčnosť ak by sa napríklad  Richard Sulík stal predsedom vlády a Igor Matovič predsedom Národnej rady SR? 

Skutočne nechcem špekulovať čo bude v budúcnosti. Poviem len toľko, že náš predseda si vždy stojí za svojimi slovami. Ako strana sme konzistentní a predvídateľní. Som presvedčený, že práve my sme zodpovedný koaličný partner. Naši partneri vždy jasne vedia, čo od nás môžu očakávať. Poznajú naše červené čiary.  Toto z nás robí dôveryhodného a funkčného partnera, teraz i v budúcnosti.

Predseda vlády Eduard Heger sa verejne postavil za vyššie dane. Bude však vraj akceptovať Vaše veto. Ste ako strana proti akémukoľvek zvyšovaniu daní?

Vyjadrujem rešpekt a poďakovanie pánovi premiérovi Hegerovi. SaS musela viackrát uplatniť veto pri návrhoch ministra financiína zvyšovanie daní a pán premiér naše veto akceptoval. Slovo robí partnera. Diskusia, či ísť cestou zvyšovania daní a väčšieho sociálneho štátu alebo cestou štíhlejšiemu štátu, ktorý dáva občanom viac slobody a možností podnikať a pracovať, je úplne legitímna. Mám však zato, že po troch vládach Roberta Fica a jeho budovania sociálneho státu, zvyšovania daní, znižovania konkurencieschopnosti a zvyšovania miery rozhodovania štátu za občana, by sme mali mať v ďalšom smerovaní jasno. Slovensko potrebuje menej regulácií a väčšiu konkurencieschopnosť. Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš kedysi zrodili stredoeurópskeho tigra. Úloha našej vlády je znovu zobudiť spiaceho tigra. Ale to sa neudeje ďalším zvyšovaním daní a rozdávaním balíčkov. Preto je zvyšovanie daní naša červená čiara. S týmto sme išli do volieb, aj do koalície. Naši partneri tento postoj dlhodobo poznajú a držíme sa ho. Nerobíme nič, čo by sme dopredu nedali ľuďom alebo koaličným partnerom vedieť. Stále hovoríme, že štát má fungovať hospodárne a efektívne. A ešte viac to platí v aktuálnej inflačnej dobe. Sme pripravení aj na určitý kompromis ak sa ukáže, že nejakú daň treba zvýšiť. Kompromis spočíva v znížení inej viac škodlivej dane o rovnakú hodnotu, tak aby v konečnom dôsledku nerástlo celkové daňovo-odvodové zaťaženie. Minister financií vedie debatu v štýle, akoby sme na Slovensku doteraz žiadne dane nemali. Ale Slovensko má už dnes veľmi veľké daňovo-odvodové zaťaženie. Vyššie, ako naši priami konkurenti v strednej Európe. Vyššie dane masívne poškodia ľuďom, ekonomike i celému Slovensku.

Vysoký nárast cien základných komodít priniesol aj zvýšenie cien pohonných hmôt. Prečo ste ako koalícia doteraz nepomohli slovenským motoristom?

Asi nemusím opakovať, že SaS sme za zníženie daní. Navrhli sme zníženie DPH na pohonné hmoty, je však potrebná individuálna výnimka z Európskej komisie. Minister financií nebol ochotný o takúto výnimku žiadať. Preto sme navrhli zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt. Tu nepotrebujeme žiadny súhlas EÚ, potrebujeme jedine ochotu MF SR. Návrh sme prezentovali na koaličnej rade a OĽaNO ho ústami Igora Matoviča odmietlo. Nerozumiem  tomu rozhodnutiu, väčšina krajín EÚ sa už tohto cestou vydala. Pohonné hmoty majú vysoké ceny všade v Európe. Oproti Slovensku však urobili potrebné kroky a uľavilitak svojim občanom. Buď znížili spotrebnú daň alebo v prípade Poľska DPH. Keď sa vrátime do slovenskej reality tak pán minister financií prišiel s návrhom zavedenia dane z ruskej ropy. Je to nová dodatočná daň, ktorá by však v konečnom dôsledku ceny pre ľudí ešte zvýšila. My sme povedali, že si to vieme predstaviť. Tým, že Slovnaft má určitý nadmerný zisk vďaka tomu, že ruskú ropu kupuje lacnejšie ako sú svetové ceny ropy iného pôvodu, dáva zavedenie tejto dane určitý zmysel. Ale na druhej strane sme jasne povedali, že ak nová daň z ruskej ropy, tak jednoznačne by sa nemal stať beneficientom tejto výhody štát, ktorý rovnako má nadpríjmy z DPH, pri predaji palív za vyššie ceny. Preto trváme na tom, aby sa zavedenie dane z ruskej ropy premietlo do zníženia spotrebnej dane z pohonných hmôt a uľavilo sa tak našim občanom.

Ako vnímate konflikt Richarda Sulíka s poslancom Györgym Gyimesim? Podľa jeho názoru minister hospodárstva poškodil ekonomické záujmy spoločnosti Slovnaft. Súhlasíte s jeho tvrdením?

Absurdný a nepravdivý útok Gyorgyho Gyimesiho je skôr útokom na vlastného premiéra. Otázkou je skôr, či si to neuvedomuje, alebo to bol cielený útok. Európska únia je o kompromisoch. Na jednej strane môžeme ruskú ropu dovážať neobmedzene dlho, na druhej strane je vývoz nafty a benzínu časovo obmedzený. Prispôsobiť sa novej situácii je pre Slovnaft výzva, som však presvedčený, že ju dokáže zvládnuť. Ministerstvo hospodárstva rokuje so Slovnaftom a vláda je pripravená pomôcť. Pán Gyimesi už napríklad účelovo nehovorí, že súčasťou podmienok, ktoré jeho vlastný premiér vyrokoval, je aj 1,5 mld. eur z fondu Repower EÚ. Tieto peniaze môže Slovensko využiť na prispôsobenie sa novej energetickej situácii.      

Vráťme sa na chvíľku ešte k téme zvyšovaniu daní. Nebojíte, že tento Váš postoj  Vás môže vylúčiť v budúcnosti pri vytvorení nejakej koalície, ktorá by mohla byť vytvorená z OĽaNO a iných strán?

Viete čo je najhoršia možnosť pre budúcnosť Slovenska? Ak jediné, na čom sa politické strany dokážu dohodnúť, bude zvýšenie daní. Zvýšenie daní skutočne nie je cesta, ktorá pomôže Slovensku. Odpoviem protiotázkou. Veď sú krajiny, ktoré majú nižšie daňovo-odvodové zaťaženie ako Slovensko. Prečo má byť liekom pre Slovensko ešte viac dane zvýšiť a byť ešte menej konkurencieschopný a ešte viac zaťažovať ľudí a firmy dodatočnými platbami? Sú krajiny, ktoré fungujú s nižším daňovo-odvodovým zaťažením, lepšie ako Slovensko. Aj cesta Slovenska je štíhly a efektívne fungujúci štát. Ľudia o využití svojich disponibilných príjmov dokážu rozhodnúť efektívnejšie, ako to dokáže štát.

Strana SaS nepodporila rodinný balíček  ministra financií Igora Matoviča v Národnej rade SR. Podľa jeho názoru nemáte sociálne cítenie. Čo Vám na tomto návrhu prekáža?

Treba správne zapnúť prvý gombík. Zásadným a aktuálnym problémom dnešných dní je inflácia. Takže vládna koalícia musíme robiť v prvom rade protiinflačné opatrenia. Našou úlohou je pomáhať najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva, na ktoré najviac dolieha inflácia. Naša prvá výhrada je, že balíček nepomáha všetkým tým, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Pán minister financií si vedome vybral len rodiny s deťmi. Ostatnú časť obyvateľstva vedome vynechal. Jednoducho povedené balíček nepomáha tým, ktorým by pomáhať mal. Na druhej strane zasa pomáha neefektívne aj tým, ktorí si vo finále ani nevšimnú, že im prišli vyššie prídavky alebo vyšší daňový bonus, pretože ich sociálna situácia je veľmi dobrá. Štát musí limitované verejné zdroje míňať efektívne a hospodárne. Druhá skupina našich výhrad sú voľnočasové poukazy. Samotná myšlienka je dobrá, voľnočasové poukazy sme mali v našom volebnom programe. Avšak realizácia, s ktorou prišlo OĽaNO, je extrémne drahá, ťažko realizovateľná, byrokratická a v konflikte s inými zákonmi. Sme v mimoriadnej situácii, kedy školstvo nemá peniaze na hlavný čas detí. To znamená na platy učiteľov, aby neodchádzali a aby mal kto učiť deti v škole. Voľnočasové aktivity detí sú dôležité, ale ešte násobne dôležitejší je hlavný čas detí. A až následne, keď to ekonomická situácia krajiny dovolí, je priestor aj navoľnočasovéaktivity.  V tomto sa zhodujeme aj s pani prezidentkou, ktorá vo svojich pripomienkach škrtla celé voľnočasové poukazy. Minister financií jednými ústami hovorí, že nevie nájsť peniaze pre učiteľov a pre zdravotné sestry, čo sú asi dve skupiny, ktoré najviac momentálne trpia. Ale 500 miliónov eur na voľnočasové poukazy dokázal nájsť. Môže sa stať, že Vaše dieťa nebude mať kto učiť dejepis v škole, pretože tam dejepisár nebude. Zároveň voľnočasový dejepisný krúžok bude, pretože tam sa peniaze našli. Takto to predsa nemôže fungovať. Ústavnou úlohou štátu je zabezpečiť kvalitné vzdelanie. V ťažkej situácii sa vždy musíme sústrediť na základné úlohy.

Aké sú ďalšie Vaše výhrady k tomuto návrhu?

Navýšenie daňového bonusu pre rodičov, ktoré ide priamo úkor príjmov miest, obcí a vyšších územných celkov. Tento návrh zákona zoberie samosprávam približne 550 miliónov eur ročne. Nemôžeme zobrať samosprávam medziročne sedminu príjmov a myslieť si, že budú vedieť bez problémov fungovať. Treba si uvedomiť, že veľa ich aktivít smeruje k rodinám a deťom. Vo finále budú musieť zvýšiť miestne dane a poplatky. Samosprávy budú nútené buď zdražieť svoje doteraz dostupné služby alebo ich prípadne zrušiť. Občan sa nedostane k službe, ktorú predtým mal a nebude vedieť plnohodnotne fungovať. Štát dá do jedného vrecka rodinám, ale z druhého vrecka rodinám, ale aj  všetkým ostatným zoberie.  Poviem ešte jeden príklad. Minister financií plače, že nevie pre budúci rok zostaviť štátny rozpočet. A to štátnemu rozpočtu stúpajú medziročne príjmy o 20 percent. Zároveň hovorí, že samosprávy ktorým zoberie veľa peňazí, situáciu v pohode zvládnu. Že si majú trochu utiahnuť opasok a fungovať  efektívnejšie. No a ja sa pýtam, nemajú samosprávy infláciu? Nečelia nárastu cien svojich výdavkov? Nečelia zvyšovaniu cien energií?

Aké sú Vaše návrhy?

Návrh SaS je cielená pomoc pre najzraniteľnejšie skupiny. Navrhujeme zmysluplné zvýšenie životného minima, na ktoré je naviazaných 28 ďalších dávok. Sú to dávky, ktoré mapujú a pomáhajú všetkým ľuďom, ktorí sú v rôznych zložitých životných situáciách, a ktorí majú najväčšie problémy s aktuálnou infláciou. Zároveň presadzujeme zvýšenie príspevku na bývanie a zlepšenie jeho dostupnosti. Prečo? Pretože práve náklady súvisiace s energiami a bývaním vo veľmi veľkej miere zaťažujú rozpočty našich zraniteľných občanov. Sme presvedčení, že práve tieto opatrenia najviac pomôžu najzraniteľnejším skupinám. Obe tieto opatrenia samozrejme pomôžu aj zraniteľným rodinám.

Nebojíte sa, že v prípade prelomenia veta zo strany pani prezidentky budete neformálne nahradení v koalícii s poslancami ĽSNS v niektorých hlasovaniach? Ste pripravení na to, že budete v koalícii nahradený „fašistami“ teda siedmimi poslancami ĽSNS ?

Čo sa týka koalície ja si myslím, že práve poslanci OĽaNO sú tí, ktorí sa musia rozhodnúť či zahodia svoje hodnoty a či protikorupčnú a rozpočtovo zodpovednú koalíciu nahradia populistickou s krajne pravicovými politickými stranami. To je ich rozhodnutie. Ak sa tak rozhodnú nám to samozrejme bude veľmi ľúto a samozrejme sme z toho veľmi rozčarovaní.

Privítali by ste keby sa politický súboj viac pretavoval v hodnotových otázkach ako v zbytočných emóciách a vzájomných urážkach? Nepomohlo by to aj upokojiť spoločnosť ako celok?

Súboj hodnôt a pohľadov, či už pravicový, ľavicový, konzervatívny alebo liberálny, patrí do politiky. Takýto hodnotový súboj ľudí neunavuje a  neznechucuje. Jeto prirodzený politický súboj. Konfliktný štýl politiky, ktorý predvádza minister financií, prináša nezmieriteľné delenie ľudí. Delenie na prorodinných a protirodinných, na vakcinovaných a dezolátov, na podporovateľov života a vrahov.  Je to vytváranie umelých konfliktov a vytváranie zákopov medzi ľuďmi. Takéto konflikty ľudí unavujú a znechucujú. Táto forma politiky znižujedôveru v politiku ako takú, a vo finále to veľmi škodí celej spoločnosti. Typ politiky, ktorý momentálne špeciálne OĽaNO predvádza, spôsobuje znižovanie dôvery verejnosti v samotný politický systém.

Ako ste prijali návrh ministra financií, aby sa rokovanie koaličných rád nahrávalo?

Nahrávanie koaličných rád nepovažujem za dobrý nápad. Neposunie veci dopredu. Myslím si, že koalícia viac ako dostatočne rieši svoje problémy pred kamerami pri akýchkoľvek iných príležitostiach. Som presvedčený, že by sme nemali zaťažovať občanov našimi hádkami. Mali by sme hľadať riešenia, nájsť dohody a až potom ísť pred kamery, s hotovými a zmysluplnými riešeniami pre občanov a našu krajinu.

Ako vnímate konflikt Igora Matoviča a Branislava Gröhlinga? Podľa ministra financií minister školstva je jediným ministrom školstva v histórii Slovenska, ktorý nechce zvyšovať platy učiteľom. Podľa jeho názoru libertariánsky pohľad SaS nedovoľuje mať sociálne cítenie..

Absolútne nie je pravda, že by minister školstva nebojoval za vyššie platy pre učiteľov a všetkých zamestnancov školstva. Minister školstva dva roky robí maximum preto, aby dokázal zvýšiť platy vo svojom rezorte. To čo hovorí pán minister financií  je absolútna lož. Bol som na koaličných radách, kde túto tému minister školstva otváral. Takisto sú fotografie ako pán minister financií, jeho štátny tajomník, šéf školských odborov ako aj minister školstva, spoločne rokovali ohľadom navýšenia platov v rezorte školstva. Takýchto stretnutí v rôznych formátoch bolo ďaleko viac. Minister financií jednoducho šíri klamstvo. Čo sa týka návrhu zvýšiť dane z negatívnych externalít a nimi financovať platy, je to tiež zavádzanie. Daň je v prvom rade neurčitá platba, ktorá nevie mať jasné určenie. Už samotné „prepájanie“ je nesprávne a nerealizovateľné. Ďalšia výhrada je symbol tých slov. Učitelia by vlastne mali učiť deti piť, fajčiť a hazardovať, pretože im to prinesie vyššie platy? Vzdelávanie je kľúčovým faktorom budúcnosti krajiny. Je povinnosťou ministra financií, aby v štátnom rozpočte našiel prostriedky na zodpovedajúce platové ohodnotenie ľudí v rezorte školstva.

Ako osobne vnímate nedávny verejný protest zamestnancov školstva? Aký je to odkaz pre koalíciu?

Odkaz je jasný – na učiteľov silne dolieha inflácia a nie sú spokojní s výkonom koaličnej vlády ako celku.

Prejdime teraz k inej téme. Igor Matovič verejne hlása , že už je „upečená“ koalícia SaSky, Hlasu a PS. Hlas aj PS sú ľavicové strany, dáva to logiku? Tieto strany by sotva akceptovali zastupovanie daní?

Sú to ďalšie nepravdivé slová Igora Matoviča. Našim cieľom je urobiť počas tohto volebného obdobia maximum pre Slovensko a pre občanov tak, aby sme v najbližších voľbách dostali čo najviac voličských hlasov. Aké budú koalície, je debata, ktorá začína až deň po voľbách. Čiže my nekalkulujeme momentálne so žiadnymi koalíciami.

Boris Kollár  verejne vyhlásil, že bez Hlasu sa budúca koalícia nebude dať zostaviť. Viacero prieskumov to jasne naznačuje a koalíciu ešte čaká niekoľko dlhých mesiacoch ťažkých hádok, vzájomných obviňovaní a podpásoviek. Trend trastu koaličných síl (Hlasu, Smeru a Republiky) je jasný).  Boris Kollár síce povedal, že kráľ je nahý.Treba sa k tomu jasne postaviť…

Veľmi nerád komentujem volebné prieskumy. Do volieb sa ešte môže kadečo stať. Ale samozrejme vnímam trend rastu aktuálnych opozičných strán i posuny v preferenciách koaličných strán.

Ak nebudú Vaše požiadavky splnené ste pripravení isť aj do opozície?

Našou jasnou červenou čiarou je zvyšovanie daní. Naši partneri to vedia a naše veto aktuálne rešpektujú. Verím tiež, že OĽaNO sa nerozhodne ísť cestou populistickej koalície s fašistami.  

Aký predpokladáte výsledok hlasovaniavo veci odvolávania ministra hospodárstva Richarda Sulíka? Okrem možnosti tajného hlasovania sa aj časť poslancov OĽaNo nechala počuť, že bude hlasovať s opozíciou…

Plne rešpektujem právo opozície pokúšať sa odvolávať členov vlády. Zároveň som plne presvedčený, že minister hospodárstva si svoju pozíciu obháji a nebude odvolaný. Čo sa týka koaličných kolegov z OĽaNO, verím že aj oni správne vyhodnotia situáciu a vo veľkej väčšine nepodporia odvolanie Richarda Sulíka. Minister hospodárstva je stabilne v prvej trojke najdôveryhodnejších členov vlády, bolo by absurdné, ak by bol odvolaný hlasmi koaličného partnera. 

Otázka na záver. Aký je podľa Vás spôsob stabilizácie politického systému na Slovensku? Privítali by ste napríklad na pravicovej scéne väčší počet štandardných politických strán, ktorých cieľom nebude populizmu ale hodnotové a programové politické súboje?

Slovensko akoby hľadalo v každých voľbách svojho nového „mesiáša“, či už na pravej strane politického spektra alebo na ľavej. Pamätáme si pána Ruska a jeho stranu, gazdu pravice pána Procházku či stranu pána prezidenta Kisku. A pamätáme si aj ako to dopadlo. Povedal by som to skôr opačne. Strana SaS jedruhou najdlhšie slúžiacou stranou v parlamente, sme konzistentní a predvídateľní. A možno je práve cesta, aby si ľudia dokázali vybrať z existujúceho spektra politických strán. Nech sa existujúce strany skôr posilňujú o nové silné osobnosti, namiesto vzniku nových politických projektov. To je možno spôsob stabilizácie Slovenska a jeho politickej scény. Náš cieľ je, aby sme práve my dokázali našou prácou osloviť čo najviac voličov. Aby SaS bola tou najrozumnejšou a najvoliteľnejšou alternatívou.

Zhováral sa: Matej Mindár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás