fbpx
- Reklama -
ZahraničnéMaďarsko: Nová prezidentka najskôr pocestuje do Poľska 

Maďarsko: Nová prezidentka najskôr pocestuje do Poľska 

-

Maďarsko: Nová prezidentka najskôr pocestuje do Poľska 

Budapešť 14. mája (TASR) – Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková na svojej sobotňajšej inaugurácii odsúdila „Putinovu agresiu“ voči Ukrajine a avizovala, že jej prvá pracovná cesta povedie do Poľska. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.


      „Odsudzujeme Putinovu agresiu, ozbrojenú inváziu na územie suverénneho štátu. Navždy vravíme ‚nie‘ každej snahe zameranej na obnovenie Sovietskeho zväzu,“ povedala vo svojom inauguračnom príhovore Nováková, ktorá je prvou ženou vo funkcii maďarského prezidenta a vo svojich 44 rokoch súčasne najmladšou hlavou štátu v dejinách Maďarska. 


      Nováková ďalej vyhlásila, že vojna na Ukrajine sa „vedie aj proti nám, mierumilovným Maďarom“. Preto je podľa nej potrebné aby sa vyšetrili vojnové zločiny spáchané na Ukrajine a aby ich páchatelia neušli trestu. 

- reklama -


      Zároveň oznámila, že v utorok 17. mája navštívi Varšavu, kde sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, pričom zdôraznila, že obe krajiny spájajú tradičné priateľské väzby. 


      Agentúra Reuters zhodnotila toto gesto novej prezidentky ako zjavnú snahu napraviť donedávna blízke vzťahy s Poľskom, ktoré narušila neochota Maďarska dodávať zbrane Ukrajine a zavádzať sankcie týkajúce sa dovozu ruských energetických surovín. 


      Poľsko sa po ruskom vpáde na Ukrajinu jednoznačne postavilo na stranu Kyjeva, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán sa vyhýba priamej kritike Vladimira Putina. 


      Katalin Nováková je členkou vládnucej strany Fidesz. V predchádzajúcich rokoch pôsobila ako ministerka pre rodinu v jednej z Orbánových vlád a ako poslankyňa maďarského parlamentu. 


      Za prezidentku, ktorá má v rámci maďarského politického systému prevažne ceremoniálne právomoci, ju zvolili maďarskí poslanci 10. marca. Vo funkcii 10. mája oficiálne nahradila Jánosa Ádera, taktiež nominanta Fideszu, ktorý bol prezidentom od roku 2012. 


      Slávnostná inaugurácia novej prezidentky sa však konala až v sobotu. Začala sa bohoslužbou v kostole reformovanej cirkvi na budapeštianskom Kalvínovom námestí. Do funkcie bola Katalin Nováková slávnostne uvedená na Kossuthovom námestí pred budovou maďarského parlamentu. Sériu podujatí spojených s inauguráciou malo ukončiť otvorenie priestorov prezidentského úradu v budínskom Sándorovom paláci pre verejnosť. 

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás