fbpx
ZahraničnéMaďarská analytička: Príčinou vysokej inflácie nie sú iba sankcie...

Maďarská analytička: Príčinou vysokej inflácie nie sú iba sankcie a vojna

-

Maďarská analytička: Príčinou vysokej inflácie nie sú iba sankcie a vojna

        Budapešť 22. marca (TASR) – Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.


        Podľa slov analytičky oslabenie forintu nie je zapríčinené iba vysokými cenami energií, pretože sú krajiny strednej a východnej Európy, ktoré boli vystavené ruským dodávkam energie v podobnej miere ako Maďarsko. Ako príklad uviedla Slovensko, kde je inflácia o 10 % nižšia než v Maďarsku.


        Palóczová pripomenula v tejto súvislosti aj regulované ceny zavedené vládou. „Je jednoznačne preukázané, že po zavedení cenového stropu obchodníci zvýšili ceny iných produktov, o ktorých vedeli, že sú veľmi žiadané.

- reklama -


        Z pravidiel matematiky podľa jej slov vyplýva, že ku koncu tohto roka pravdepodobne klesne inflácia na jednociferných 8-9 %, a to bez ohľadu na kroky vlády. Analytička však súčasne upozornila, že to ale vzhľadom na ďalšie vplyvy nebude znamenať okamžité zastavenie zvyšovania cien.


        „Maďarsko netrpí sankčnou infláciou, ale Orbánovou infláciou.“ uviedol na online tlačovej konferencii spolupredseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a poslanec parlamentu Imre Komjáthi, ktorý upozornil na skutočnosť, že maďarská inflácia dosahuje 2,5-násobku priemeru Európskej únie (EÚ) a je zďaleka najvyššia spomedzi členských krajín EÚ.


        Podľa opozičného politika Maďari musia za potraviny zaplatiť o 47 % viac ako pred rokom, pričom v ďalších krajinách Únie bola cena potravín vyššia len o 19,5 %.


        „Vysoká inflácia je spôsobená vojnou a bruselskými sankciami v celej Európe,“ reagovala vládna strana Fidesz, ktorá poznamenala, že ľavica je zástancom vojny a sankcií.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás