fbpx
ZahraničnéMacron: Čína môže zohrať významnú úlohu pri riešení konfliktu...

Macron: Čína môže zohrať významnú úlohu pri riešení konfliktu na Ukrajine

-

Macron: Čína môže zohrať významnú úlohu pri riešení konfliktu na Ukrajine

Peking 5. apríla (TASR) – Čína môže zohrať dôležitú rolu pri hľadaní cesty k mieru na Ukrajine, vyhlásil v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron na stretnutí s francúzskymi obyvateľmi Pekingu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Čína vďaka svojmu blízkemu vzťahu s Ruskom, ktorý bol v posledných dňoch opätovne potvrdený, môže zohrať významnú úlohu,“ povedal Macron. Pripomenul, že Peking vyjadril nesúhlas s použitím jadrových zbraní na Ukrajine.

Macron pricestoval v stredu na trojdňovú návštevu Číny. Vo štvrtok sa stretne s prezidentom Si Ťin-pchingom. Počas rozhovorov sa bude snažiť zaujať pevný postoj voči Ukrajine a ponúknuť „inú cestu“ ako priamy konfrontačný tón, ktorý často zaznieva z Washingtonu, povedal novinárom pred cestou predstaviteľ Macronovho úradu.

Medzi ciele návštevy patrí zachovanie a vyváženie obchodných vzťahov Číny s Európou a ochrana francúzskych záujmov v ázijsko-pacifickom regióne, kde má zámorské územia vrátane vojenských zariadení.

Macron pred návštevou telefonicky diskutoval o ceste a podpore Ukrajiny s americkým prezidentom Joeom Bidenom, oznámil Biely dom. Podľa francúzskeho diplomatického zdroja obaja lídri chcú, aby Čína pomohla „urýchliť“ hľadanie riešenia vojnovej situácie na Ukrajine.

Tento týždeň navštívi Čínu aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa v pondelok stretla s Macronom v Paríži, aby koordinovala prípravy. Vo svojom minulotýždňovom prejave varovala Peking pred priamou podporou vojny na Ukrajine. Zároveň vylúčila, že by sa EÚ „odlúčila“ od Číny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás