fbpx
DomáceM. Žilinka zrušil časť obvinení Čurillovi a Ďurkovi: Stále...

M. Žilinka zrušil časť obvinení Čurillovi a Ďurkovi: Stále sú stíhaní za zneužívanie právomoci

-

M. Žilinka zrušil časť obvinení Čurillovi a Ďurkovi: Stále sú stíhaní za zneužívanie právomoci

BRATISLAVA – Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil časť obvinení vyšetrovateľom Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi. Naďalej však ostávajú obvinení zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Generálna prokuratúra rozhodla o sťažnostiach vyšetrovateľov NAKA. Vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin a exšéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz sú naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ide o plánované vyšetrovanie ľudí z inšpekcie a zo Slovenskej informačnej služby. V tomto prípade im Žilinka sťažnosť zamietol. Ako prvý o tom informoval portál Aktuality.sk.

Žilinka však vyšetrovateľovi Ďurkovi a Čurillovi zrušil obvinenie z marenia spravodlivosti. To súviselo s ovplyvňovaním svedeckej výpovede bývalého člena mafie Csabu Dömötöra, ale aj s tým, že údajne nechceli vypočuť takáčovca Martina Mikulca.

Šytroch vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie zadržali pre podozrenie z manipulovania výpovedí a trestného konania. Bol medzi nimi aj šéf tímu Božie mlyny Ján Čurilla, ale aj vyšetrovateľ z kauzy Očistec Pavol Ďurko, Štefan Mašin a Milan Sabota.

Ide o elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorí sa venovali najzávažnejším kauzám. Do väzby dostali bývalé policajné špičky, ale aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara.

Podnetom na začatie trestného stíhania bola podľa uznesenia spravodajská informácia nelegálneho ovplyvňovania svedkov závažnej trestnej činnosti, ktorú poskytla Slovenská informačná služba koncom marca 2021 pod stupňom utajenia „dôverné“.

Bratislava 8. februára (TASR) – Generálna prokuratúra (GP) SR zrušila vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánovi Č. a Pavlovi Ď. obvinenie v dvoch skutkoch. TASR to potvrdil obhajca Peter Kubina. Kvarteto vyšetrovateľov NAKA a bývalý dočasne poverený šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Peter Sch. naďalej čelia obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Prokurátorka GP SR rozhodla o sťažnostiach pätice obvinených proti uzneseniam vyšetrovateľa ÚIS a prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava v piatok (4. 2.). Anonymizované uznesenie zverejnia na webe GP SR po jeho doručení procesným stranám.

Štvoricu vyšetrovateľov NAKA a Petra Sch. zadržali vyšetrovatelia ÚIS vlani v septembri. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich aj v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Krajský súd v Bratislave vyšetrovateľov 1. októbra 2021 prepustil z väzby na slobodu a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

Zdroj: Topky.sk, TASR

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás